Φροντίδα Η ζωή μέσα στη κλούβα!

Εννοείς αυτό το σημείο Γιάννη; γιατί εγώ αυτό υποπτεύομαι...
View attachment 32685
Τα πουλιά ποτέ δεν θα μπουν στη διαδικασία να στριμωχτούν για να βγουν όπως θα έκανε μια γάτα ή ένας σκύλος. Τουλάχιστο όχι τα εκτροφής... ψάξε καλύτερα για άνοιγμα...
 
Παιδιά το έχω δει κι εγώ αυτό το σημείο. Δε μπορεί να βγει απο κει, δε χωράει. Κι ΑΝ βγει έχει ναιλον από πίσω δεμένο με βίδες. Θα εγκλωβιστεί εκεί
 
Τα πουλιά ποτέ δεν θα μπουν στη διαδικασία να στριμωχτούν για να βγουν όπως θα έκανε μια γάτα ή ένας σκύλος. Τουλάχιστο όχι τα εκτροφής... ψάξε καλύτερα για άνοιγμα...
Γιάννη τα εξωτικά και οι παπαγάλοι που φωλιάζουν σε κουφάλες δέντρων δεν διστάζουν να στριμωχτουν σε στενά σημεια. Μερικές φορές το διασκεδάζουν κιόλας.
 
Έχεις δει μήπως έχει κανένα σημείο πιο χαλαρό πάνω στην οροφή;
 
Υποθέτω ότι έβγαινε από ένα σημείο του δαπέδου, ακριβώς δίπλα στη πόρτα. Εκεί ήταν μια μικρή τρυπίτσα. Δεν έχει ξαναβγει από τότε που την κάλυψα. Ελπίζω να έχω δίκιο. Αν και τώρα πια έχω συνηθίσει στο να τον πιάνω όταν δραπετεύει 😛
 
Σήμερα είχαμε την έξοδο-πτήση των πρώτων νεοσσών! Είναι οι νεοσσοί μιας από τις 3 φωλιές (οι άλλες 2 είναι γέννες λίγο πιο πίσω χρονικά). 3 ή 4 ζεμπράκια με τη μύτη τους ακόμα μαύρη έσκασαν μύτη! Το ένα από αυτά πάνω στο κλαρί, τα αλλα 2 ή 3 κοιτάζουν απ την είσοδο της φωλιάς τα κλαριά και το σκέφτονται ακόμα 😛 όταν βγουν όλα θα ανεβάσω φωτογραφίες!
 
Δε τα πέτυχα όλα μαζί, αλλά είναι πολύ όμορφα! Είναι 4 και ήδη έχει φανεί το φύλο απ τα πούπουλα στο κεφάλι και τον λαιμό! Είναι 2 αρσενικά και 2 θηλυκά !
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    22,7 KB · Προβολές: 125
  • 2.webp
    2.webp
    37,2 KB · Προβολές: 119
  • 3.webp
    3.webp
    28,3 KB · Προβολές: 129
να σου ζησουν!
Δε τα πέτυχα όλα μαζί, αλλά είναι πολύ όμορφα! Είναι 4 και ήδη έχει φανεί το φύλο απ τα πούπουλα στο κεφάλι και τον λαιμό! Είναι 2 αρσενικά και 2 θηλυκά !
τι εννοεις εδω; Πως ξεχωριζουν απο τα πουπουλα;
 
Στα αρσενικά, ήδη έχει σχηματιστεί στα ''μάγουλα'' το σχήμα που θα γίνει κόκκινο αργότερα. Επίσης έχουν μαύρα πούπουλα (λίγα μέχρι στιγμής βέβαια) στον λαιμό, όπως τα ενήλικα αρσενικά δηλαδή
 
Τι νέα από την ζωή μέσα στην κλούβα; Μας παραμέλησες :)
 
Στη κλούβα γίνεται χαμός παιδιά, συνολικά έχω 15 νέα πουλιά ! Έχουν φανεί πλέον τα φύλα (εκτός από όσα έχουν λευκή μετάλλαξη, όπου δε φαίνεται ακόμα το φύλο) και οι μύτες από μαύρες είναι πλέον σχεδόν πορτοκαλί! Πλέον ψάχνω ''ανάδοχους'' Για κάποια απ τα 15 πουλάκια
 
Στη κλούβα γίνεται χαμός παιδιά, συνολικά έχω 15 νέα πουλιά ! Έχουν φανεί πλέον τα φύλα (εκτός από όσα έχουν λευκή μετάλλαξη, όπου δε φαίνεται ακόμα το φύλο) και οι μύτες από μαύρες είναι πλέον σχεδόν πορτοκαλί! Πλέον ψάχνω ''ανάδοχους'' Για κάποια απ τα 15 πουλάκια
Σίγουρα θα βρεθούν...
 
δεν δραπέτευσε ξανά, νομίζω ότι έβγαινε από ένα μικρό άνοιγμα κάτω από την πόρτα. Από τότε που το έκλεισα δεν βγήκε άλλη φορά. Συμμορφώθηκε!
 
Οι ένοικοι της κλούβας αυξάνονται και πληθύνονται! Στο πρώτο μισό της κλούβας έχω 6 καναρίνια, ενώ στο δεύτερο μισό έχω τα ζεμπράκια μου. Τα οποία αισίως έχουν φτάσει τα 40! Στις φωτογραφίες τα τελευταία μέλη της οικογένειας..
 

Συνημμένα

  • rsz_1.webp
    rsz_1.webp
    13,4 KB · Προβολές: 87
  • rsz_112.webp
    rsz_112.webp
    34,1 KB · Προβολές: 86
Νίκο μου αναπαραγωγή με τέτοιο παλίοκαιρο; Δε φοβάσαι μην κρυώσουν τα μικρούλια;
 
Back
Top