Φροντίδα Η ζωή στην μεγάλη κλούβα

Μπράβο Άλεξ όλα καλά μίλησα και εγώ με τον πρόεδρο μας και μου έβαλε τις φωνές με το 2,7 νούμερο δακτυλιδιού αυτό είναι το σωστό ενώ αυτός έλεγε 2,9 ναι είναι και αυτό και λαμβάνει μέρος χωρίς να είναι και λάθος τελείως. Τέλος πάντων όλα καλά συνεχίζουμε πάμε για άλλη γέννα να ξέρεις ότι όλη αυτή η διαδικασία ταΐσματος μεγαλώματος δένει το ζευγάρι οπότε θα έχουμε περισσότερα γόνιμα αυγά. Θα σου κάνει 5 τα 4 ένσπορα ( στοίχημα; ) και θα έχεις όλη την διάθεση να περάσεις τα 3άρια μετά! Εγώ έτσι το έκανα με όλα τα υβρίδια φέτος η πρώτες γέννες άσπορες φλώρα μεγάλωνε καρδερινάκι καρδερίνα μεγάλωνε καρδερινόφλωρο κλπ.
αντρεα οταν μπορεσεις θα βγαλεις φωτο το καρδερινοφλωρο;
 
μεγαλη υποθεση να εχεις κοντα σου ανθρωπους που να ειναι πρόθυμοι να σε βοηθησουν.

μπραβο λοιπον στον μανωλη.
Μόνο που δεν τελείωσες με το συγκεκριμένο πουλί... Τι αλοιφές η κρέμες αντιβιοτικές έχεις;
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
παιδιά δεν έχω καμία κρέμα εδώ ! Λίγο πριν κουρνιάσουν τα πουλιά λεω να του βάλω λίγο... Βαζελίνη ; να πεταχτώ να πάρω κάποια συγκεκριμένη κρέμα!

2.7 είναι το σωστό Ανδρέα! αυτό βάζουν όλοι στα γαρδελοκάναρα, αυτό του είπα όπως σωστα μου το είπες! Ο Μανώλης επέμενε στο 2.9 λόγο του ότι ο κάναρος δείνει μεγαλύτερο νούμερο σε υβρίδιο! τι να πω... ότι έγινε έγινε! Μακάρι να είναι αρσενίκαρος και χαλάλι η ταλαιπωρία! αν είναι θηλυκό θα είναι ένα κόσμημα στην κλούβα! αν είναι αρσενικό, θα είναι ένα... *δυνατό κόσμημα" στην κλούβα! 😀
 
μίλησα και εγώ με τον πρόεδρο μας και μου έβαλε τις φωνές με το 2,7 νούμερο δακτυλιδιού αυτό είναι το σωστό ενώ αυτός έλεγε 2,9 ναι είναι και αυτό και λαμβάνει μέρος χωρίς να είναι και λάθος τελείως.
Ε μα... :)
 
Τα όμορφα είναι τα καρδερινοφανέτα μικρά και γλυκούλια όχι κεφαλάδες σαν το καρδερινόφλωρο. Το θέμα είναι ότι άκουγα την καρδερίνα να κελαηδάει και με ξεσήκωνε ανέβαινα είχα όρεξη μετά άκουσα το φανέτο σε στιγμές ηρεμίας και εμένα και στο κουμάσι μου και έκλεινα τα μάτια ηρεμούσα για να δούμε τώρα τα μικρά τι θα βγάλουνε αλλά δεν έχω ούτε όρεξη ούτε και εμπειρία στο δασκάλεμα τους
 
  • Like
Αντιδράσεις: vag21
και εγω αυτο που ξερω ειναι οτι στα υβριδια μπαινει το ενδιαμεσο νουμερο αναμεσα στους γονεις.

αμα ομως σκεφτουμε οτι το καναρινογαρδελο θα μοιαζει πιο πολυ στον πατερα, εχει λογικη και το 2,9 που λενε ο σταυρος και ο μανωλης.

αν πρωτα ο θεος σου χαρισουν και αλλα πουλακια αλεξ, δοκιμασε το 2,9 , να δεις πως θα πανε τα πραγματα.
 
Μόνο που δεν τελείωσες με το συγκεκριμένο πουλί... Τι αλοιφές η κρέμες αντιβιοτικές έχεις;
Νικόλα δεν χρειάζεται τίποτα άλλο το πουλάκι αρκεί μόνο που ελευθερώθηκε το πόδι είναι εντάξει τώρα θα αρχίσει να ξεπρήζεται γιατί θα κάνει καλή κυκλοφορία το αίμα και θα πάνε μια χαρά. Από ότι μου είπε ο Άλεξ δεν έχει πληγή απλά είχαν μπει μέσα μεταξύ δακτυλιδιού και στο πόδι νήμα και βαμβάκι δεν έκανε καλή κυκλοφορία το αίμα άρχισε το πρήξιμο και συνεχιζόταν αυτό.
 
Μόνο που δεν τελείωσες με το συγκεκριμένο πουλί... Τι αλοιφές η κρέμες αντιβιοτικές έχεις;
Αντρέα θα έλεγα να το ''βοηθήσει'' λίγο.
Θα πρότεινα αλόη αν έχεις..η σπαθόλαδο...η fucidin αντιβιοτική κρέμα.
 
του έκανα την επάλειψη, φεύγω και αμέσως τρέχουν οι γονείς να δούνε τη συμβαίνει αρχικά... και μετά πάνε στο φρέσκο αυγό που πέρασα! αμέσως τρέχει όπως πάντα πρώτο το αρσενικό... ακολουθεί το θηλυκό... Ταίζει ο κάναρος την καρδερίνα και αυτή το μικρό!

είναι πραγματικά όμορφο αυτό που βλέπω, αλλά από την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το συνήθειο! 😀
αντί να ταΐσει ο κάναρος, δίνει την τροφή στην καρδερίνα για να ταΐσει το μικρό! :D
 
Τα όμορφα είναι τα καρδερινοφανέτα μικρά και γλυκούλια όχι κεφαλάδες σαν το καρδερινόφλωρο. Το θέμα είναι ότι άκουγα την καρδερίνα να κελαηδάει και με ξεσήκωνε ανέβαινα είχα όρεξη μετά άκουσα το φανέτο σε στιγμές ηρεμίας και εμένα και στο κουμάσι μου και έκλεινα τα μάτια ηρεμούσα για να δούμε τώρα τα μικρά τι θα βγάλουνε αλλά δεν έχω ούτε όρεξη ούτε και εμπειρία στο δασκάλεμα τους
Όπως τα λες Αντρέα... Το φανέτο είναι για στιγμές χαλάρωσης. Η καρδερίνα για να ανέβεις στην πίστα να χορέψεις... Ο συνδυασμός τους είναι χάδι στ'αυτιά και στην ψυχή. Αν είχες ένα καλό αρσενικό φανέτο και μια καρδερίνα χωρίς πολλά λάθη.. Και άκουγε το μικρό, θα καταλάβαινες γιατί λένε ότι είναι το καλύτερο υβρίδιο φωνητικά.

Κατά το μυικό σύστημα εννοούμε :)
Ούτε αυτό ισχύει.. Έχει γεμίσει ο κόσμος χήρες.
 
Ανάβαση στα βουνά Αλέξανδρε για να βρούμε ονόπορδο μάζεψα 4 Κούτες τα έφερα σπίτι τελικά δεν είχαν σπόρο μέσα λόγο του ότι τραβάνε ακόμα και δεν έχει μεστώσει ο σπόρος δεν πειράζει θα ξαναπάω έχει και για σένα πάντως καμιά 700αριά μετρα υψόμετρο είναι.

DfTE0gel.jpg


YHySZjVl.jpg


nnMb01Wl.jpg
 
Εκεί έχει μάντρα ένας βοσκός και τον ρώτησα για αυτό το φυτό και μου είπε ότι όταν είναι η εποχή που έχει σπόρια του βγάζουν τα μάτια τα πουλιά καρδερίνες φανέτα είναι πάρα πολλά και κάθε κεφάλι έχει μέσα μια χούφτα σπόρια λογικά αξίζει να ξαναπάω.
 
Back
Top