Φροντίδα Η ζωή στην μεγάλη κλούβα

Τελειες οι φωτογραφιες... Να τα χαιρεσαι ολα και να μην εχεις ξανα ασχημες στιγμες...
Ενα καναρινι στην φωτο ειναι ιδιο με τον πατερα που εχασα σημερα ☹
 
Νομιζω πως δεν χωρα αμφιβολια για το οτι προκειται για υβριδιο κι ας ειμαι και ψιλοασχετος! :D

Κριμα για το ποδαρακι, ειχα μια αισθηση οτι κατι τετοιο θα αφηνε ως κουσουρι αυτη η ιστορια, ευτυχως που ειναι τουλαχιστον λειτουργικο εστω και σε ενα ποσοστο. 😉

Θα εχουμε λες δευτερο γυρο απο τους ιδιους γονεις;
 
Φοίβο τον τελευταίο καιρό παρακολουθώ από πολύ κοντά τα πουλιά και πολλές ώρες! σήμερα πρωί χάλασα την φωλιά του ζευγαριού, και το απόγευμα έβλεπα τον κάναρο και ήταν κοντά στην θηλυκιά του, και της κελαηδούσε! το τάισμα στο μικρό εκτός φωλιάς το έχει αναλάβει στο 100% ο κάναρος! Η θηλυκιά ούτε καν το πλησιάζει!

μακάρι... μακάρι να πάνε και σε δεύτερο γύρο! Ο καιρός εδώ πάλι έχει κάπως κρυώσει! Δεν ξέρω τι θα γίνει!
 
Θα μπορουσα να στησω ραντσο μεσα στην κλουβα... Τοσο ομορφη ειναι... Πρεπει να σκεφτω ομως τροπο να αποφυγω να με βαλουν στοχο! 😛
 
Θα γίνει όμορφο πουλάκι. Να το χαίρεσαι Άλεξ.
 
Δυστυχώς φεύγω αύριο και δεν προνόησα να βάλω φωτό από ένα καρδερινοκάναρο ίδιων ημερών με του Άλεξ (κατά διαβολική σύμπτωση κι αυτό με ένα δαχτυλάκι λιγότερο από λάθος δικό μου - επέμενα να το δαχτυλιδώδω την 8η μέρα - φευ), που είναι αντίθετου (του εύκολου) συνδυασμού καρδερίνα Χ καναρίνι. Για να καταλάβετε τη διαφορά.. Δεν πειράζει όμως, θα τα φωτογραφήσουμε όταν βαφτούν.
 
Άλεξ μήπως το δαχτυλάκι του πανέμορφου μικρού θέλει δέσιμο;
 
αν ξέρω ότι θα φτιάξει το ποδαράκι με αυτόν τον τρόπο να το κάνω! Προς το παρόν το αφήνω ως έχει και το παρακολουθώ !

είμαι πάντως της άποψης να αφήσω το μικρό ως έχει, εφόσον πετάει μια χαρά και γαντζώνεται καλά στο πλέγμα! βέβαια το πουλάκι σίγουρα θα πονά σε κάθε προσπάθεια που καταβάλει να πιαστεί !
 
Όχι το πουλάκι δεν θα πονά έχει δέσει έτσι και δεν θα έχει απολύτως κανένα πρόβλημα παρά μόνο στα μάτια μας.
Με τον καιρό εκεί που πατάει θα σφίξει το δέρμα γιατί στο γυρισμένο δάκτυλο πατάει ανάποδα και θα γίνει σκληρό.
 
εδώ Κρήτη τα πουλιά σε εξωτερικές εκτροφές μπήκαν αργά σε αναπαραγωγές Αριάδνη! Ο καιρός τα έχει πάει αρκετά πίσω, ωστόσο δεν παύει να έχουμε μπει σε μήνες πτερρόρειας!

ευτυχώς όμως τα πουλιά έχουν ηρεμήσει, και μόνο 1 ζευγάρι έχει ξεκινήσει από προχτές νέο γύρο! τα υπόλοιπα που βλέπουμε στης φωλιές έχουν νεοσσούς 5-7 μερών ! Έχω και άλλη μια φωλιά με 3 καναρινάκια μέσα έτοιμα να αφήσουν και αυτά την φωλιά τους! Έχω και μια φωλιά που λογικά μέχρι την τετάρτη-πέμπτη θα σκάσουν τα 4 αυγά !

τα βλέπω συνεχώς να ενοχλούνται από το πτέρωμα που έχει αρχίσει και πέφτει! Δεν νομίζω να συνεχίσουν !
 
Άλεξ ξέρω πως δε θες να παρεμβαίνεις μέσα στην κλούβα και να αφήνεις τη φύση να κάνει το θαύμα της αλλά τα αυγά που θα σκάσουν σε λίγες μέρες και θα απογαλακτιστούν τέλη Ιουλίου οι γονείς δεν είναι πολύ πιθανό να τα παρατήσουν λόγω πτερόροιας;
 
Σε ενα group που ειμαι στο fb οι περισσοτεροι λενε οτο η αναπαραγωγη ξεκινα καλοκαιρι και οχι ανοιξη..
 
Πολυ όμορφη κλούβα. Μπραβο!

Να σε ρωτησω τα πουλιά τα εχεις ολα μαζι και τα αφήνεις να επιλέγουν μόνα τους ταιρια;

*δεν ξερω αν εχει απαντηθεί σε προηγούμενα ποστ αλλα δεν εχω διαβάσει όλες τις σελίδες.
 
δεν μπορώ να κάνω κάτι να σταματήσω τα πουλιά ! Μπάνιο τους βάζω καθημερινά, τα χορταρικά τους, γενικά μια σωστή διατροφή ! αυγό και αυγοτροφή δεν μπορώ να μην βάλω καθημερινά γιατί ακόμα υπάρχουν νεοσσοί !

*Φώτη τα πουλιά ναι είναι όλα μαζί, καρδερίνες εκτροφής και καναρίνια! τα περισσότερα πουλιά επιλέγουν αυτά το ταίρι τους! Υπάρχουν όμως και κάποια που είναι ζευγάρι εδώ και 3 χρόνια!


Σήμερα στο μενού είχαμε αυγά Ορτυκιού, καθώς και γλιστρίδα η οποία είναι ότι καλύτερο τώρα στην πτερόρεια!

0Ia4Vja.jpg


QOTCIU9.jpg


WkXrob6.jpg



Ετοιμάζεται και το φυτό "κόσμος" (αν θυμάμαι καλά έτσι ονομάζεται...) για της καρδερίνες!

PwNras9.jpg
 
Σε ενα group που ειμαι στο fb οι περισσοτεροι λενε οτο η αναπαραγωγη ξεκινα καλοκαιρι και οχι ανοιξη..
Και τι πρέπει να κάνουμε εμείς γι αυτό;
Η δική σου λογική τι λέει; Ότι θα πρέπει να αναπτύσσονται οι νεοσσοί σε συνθήκες καύσωνα και να περνάνε πτερόροια τον Οκτώβρη;
 
Μπαμπάς ταΐζει το μικρό! Και πάνω που το ταίζει έρχεται και κάποιο άλλο να διεκδικήσει τροφή ! Αυτό συμβαίνει συνεχώς... με 2-3 άλλα μικρά ! 😛

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top