Φροντίδα Η ζωή στην μεγάλη κλούβα

Η ταιστρα με το πορτοκαλι ποσο καιρο θα αντεξει; Ειναι υπεροχη ιδεα..
 
Καλησπέρα σε όλους.
Αυτό που αναφέρει η Αριάδνη ήθελα να σε ρωτήσω και εγώ Αλέξανδρε.
 
παιδιά την είχα ξανακάνει και παλαιότερα και άντεξε αρκετό καιρό και μάλιστα έξω στης ζαρντινιέρες μου! τάιζα τα περαστικά πουλιά ! 😉

VZW1yAw.jpg


wbnFNpZ.jpg


JWahYky.jpg
 
Με αυτό άσε λίγο παραπάνω βάθος ένα ποντακι και κάντο φωλιά για τις καρδερίνες σου. Ο Αλέξανδρος νομίζω ξέρει γιατί το αφήσε, ακόμα και τα εκτροφης που χρυσοπληρωνουμε πολλές φορές βγαίνουν αλλά... Το ξέρουμε ή όχι.
Διαφωνώ με την έννοια κλούβα ιθαγενών καναρίνιων θα έχεις πολλά υβριδισματα...
 
Υπάρχουν κάποιοι που κάνουν εκτροφή με όλη την σημασία της λέξης, οι οποίοι πουλάνε κατά βούληση κιόλας (έμποροι), κάποιοι άλλοι κάνουν εκτροφή από χόμπι και πουλάνε κιόλας κάποια πουλιά, όχι για να πεις ότι ζουν από αυτό... απλά να βγάζουν της τροφές και της χασούρες που λέμε..., υπάρχουν και κάποιοι που αρέσκονται στο να έχουν 20-30 πουλιά και απλά να τα χαίρονται! Θέλω να πω ότι δεν σκοτώνομαι νται και καλά να βγάλω πουλιά και πόσο μάλλον καρδερίνες εκτροφής! ας έρθει και το γαρδελοκάναρο... ας έρθει και το φλωροκάναρο... (ακούω τα φλοροκάναρα μου και τρελένομαι κάθε μέρα) και αν έρθει και το καρδερινάκι εκτροφής καλός να ορίσει! Δεν με απασχολούν αυτά. εγώ απο μιας αρχής εκτροφή κάνω μόνο για να ακούω κελαηδήματα και να τα χαζεύω να πετάνε σε αυτόν τον τεράστιο χώρο!

Αν θεωρούσα τον εαυτό μου εκτροφέα με όλη την σημασία της λέξης θα είχα πρώτα από όλα τα ζευγάρια μου σε ξεχωριστά κλουβιά (δεν το έχω κάνει ποτέ μου για καναρίνια & καρδερίνες) όπως έχω και προσπαθώ να φτιάξω τα lancashire σιγά σιγά ! Δεν πήρα τυχαία την απόφαση να ασχοληθώ με την συγκεκριμένη ράτσα. Θέλω να τα προχωρήσω όσο αυτά μου το επιτρέπουν (μέχρι στιγμής δεν τα πάω καλά ίσως κάνω εγώ κάποιο λάθος που δεν το έχω δει...ίσως πράγματι πρόκειται για ένα από τα πιο δύσκολα πουλιά) !

Στο μόνο που δίνω μεγάλη προσοχή είναι να μην έχω θέμα αιμομιξίας και τίποτα άλλο! Όσο όμως δίνω τα μικρά που βγαίνουν δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση!

Αυτά για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα και μη παρεξηγηθώ έτσι; :)
 
Με σε όλα αυτά εγώ θα ρωτησω ... Πως ξεχωριζεις μέσα σε μια μεγάλη κλούβα ποια είναι αδέλφια για να μην ζευγαρώσουν; δεν είχα ποτε σγαρτιλια αλλά για μένα είναι όλα τα ίδια.. Δεν είναι σαν τα καναρίνια που έχουν διαφορετικά χρωματα αρα θα μπορείς να τα ξεχωρίσεις :).
 
Εντάξει εντάξει. Τώρα είδα πως εχεις δυο δαχτυλίδια
 
Καλησπέρα σε όλους.
Αλέξανδρε αυτά που λες τα συνυπογράφω και εγώκαι μακάρι να μπορέσουμε να φτάσουμε τα στάνταρ τα δικά σου.
Στο ποιό πάνω post έκανες αναφορά σε φλωροκάναρα αν θέλεις δώσε μου μερικές πληροφορίες για αυτά: διατροφή, αναπαραγωγή, διαμονή και ότι άλλο πιστεύεις που μπορεί να βοηθήσει.
Πάντα πρόθυμος να ΜΑΘΩ.
 
Σάκη δεν έχω κάποιες συγκεκριμένες πληροφορίες να σου δώσω μιας και από ότι έχεις δει και αναφέρω και παραπάνω, τα πουλιά είναι όλα ελεύθερα μέσα σε έναν μεγάλο χώρο! Ο φλώρος υπάρχει ανάμεσά τους! Η διατροφή του μέχρι και σήμερα (4ος χρόνος) είναι απλή καναρινοτροφή (manitoba platino & beyers 80) και καθόλου για Αγριόπουλα! Εννοείτε χορταρικό άφθονο σχεδόν καθημερινά!
Στην αναπαραγωγή μπορώ να πω ότι ζευγαρώνει με καναρίνι πάρα πολύ εύκολα! το κελάηδημα τους σε πολλούς δεν αρέσει, εμένα με τρελαίνει, και κελαηδάει άνοιξη καιρού και περισσότερο καλοκαίρι! τον χειμώνα σχεδόν καθόλου!
 
Χοιρομουρίδα & Scabiosa Maritima στα πουλιά !


όμορφες φώτο και σήμερα από καναρίνια και καρδερίνες εκτροφής!

σχεδόν καθημερινά φρέσκα χορταρικά σε όλα τα πουλιά !


Χοιρομουρίδα για φυσικό βάψιμο στο φτέρωμα των πουλιών !

DSC02091.JPG


DSC02093.JPG


DSC02095.JPG


DSC02104.JPG


DSC02098.JPG


Εδώ και κάτι μέρες έχει βγει και το φυτό SCABIOSA MARITIMA ! Μεγάλη αποδοχή από της Καρδερίνες!

Scabiosa%20maritima%20(34)%20(Small).JPG


DSC02237.JPG


DSC02241.JPG


DSC02239.JPG


πηγή -> Εκτροφή Καρδερίνας: Χοιρομουρίδα & Scabiosa Maritima στα πουλιά !
 
Η εκτροφή καρδερίνας για το 2014 μόλις ξεκίνησε! photos & 2 video HD

O καιρός δείχνει να στρώνει, και επιτέλους η καρδερίνες πήραν μπροστά για νέες περιπέτειες!

τα πουλιά "παίζουν" με το νήμα και αλλάζουν ταΐσματα-φιλιά !

το πρωί στην κλούβα έγινε νέο "setup" με μπόλικα κλαδιά ελιάς, και αλλαγές σε τοποθεσίας στης φωλιές με περισσότερη κάλυψη!

Όμορφες φώτο από ένα όμορφο περιβάλλον για να ζουν τα πουλιά !

DSC02311.JPG


DSC02326.JPG


DSC02327.JPG


DSC02338.JPG


DSC02332.JPG



VIDEO HD (καρδερίνες αλλάζουν ταΐσματα)

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.



VIDEO HD (καρδερίνες ετοιμάζουν φωλιά)

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.


πηγή -> http://gardeli.blogspot.com/2014/05/2014-photos-2-video-hd.html


[/dls]
 
Τέλεια νέα! Καλές αναπαραγωγές! Εύχομαι να σας γεμίσουν πολλά κλαρωμένα καρδερινάκια! Να μας ενημερώνετε τακτικά! Ας ελπίσουμε να τα πάνε καλύτερα από τα καναρίνια, γιατί είδα ότι δεν τα πήγατε τόσο καλά φέτος με τα καναρίνια. Φιλικά!
 
κάτι πάει να γίνει...

Το πρώτο ζευγάρι "καρδερίνες εκτροφείς" προχωράει σε αναπαραγωγή ! Όλοι μαζί θα δούμε και φέτος τη θα γίνει μέσα από πλούσιο φωτορεπορταζ καθώς και σε βίντεο HD !


Η φωλιά στρώθηκε! σημερινές πρωινές φώτο!

DSC02374.JPG


DSC02401.JPG


DSC02403.JPG


DSC02393.JPG


DSC02397.JPG


DSC02378.JPG



Πηγή -> http://gardeli.blogspot.com/2014/05/tylan-black-spot.html
 
εκτροφή καρδερίνας 2014 !

4/6/2014 εκτροφή καρδερίνας με το πρώτο αυγό!

DSC02487.JPG


DSC02489.JPG




6/6/2014 το τρίτο αυγό σήμερα! Η καρδερίνα έχει κάτσει για τα καλά στην φωλιά από την πρώτη ημέρα!

DSC02523.JPG


DSC02528.JPG



πέρασμα στα πουλιά αγριοράδικο με το μπλε άνθος (cichorium intybus) !

Cichorium_intybus_ENBLA05.jpg


DSC02532.JPG


πηγή -> http://gardeli.blogspot.com/2014/06/2014.html
 
Κ.Αλέξανδρε, πάντα μας εκπλήσσετε με τις όμορφες φωτογραφίες σας από τον τόσο υπέροχο και αξιέπαινο χώρο που έχετε τα πουλάκια σας! Το θαύμα της φύσης σε λίγες όμορφες φωτογραφίες! Συγχαρητήρια και να συνεχίσετε έτσι!
Καλή συνέχεια στις αναπαραγωγές και περιμένουμε κι άλλες φωτογραφίες! Φιλικά!
 
Back
Top