Φροντίδα Η ζωή στην μεγάλη κλούβα

Καλησπέρα! Να ρωτησω κατι σαν καινουργιος στο hobby? Πως αποφευγεις το ενδεχομενο αιμομιξιας σε μια τετοια κλουβα; φανταζομαι θα εχεις και αδερφια μεσα..
 
όχι αδέλφια δεν κρατάω ποτέ ! Πάντα δίνω τα μικρά μετά των τρίτο μήνα. κρατάω μόνο τους γονείς μέχρι την τρίτη-τέταρτη χρονιά τους! Μετά ανανεώνω με γεννήτορες συν ανταλλαγές που κάνω για αλλαγή αίματος!
 
όμορφες φώτο και από τα υπόλοιπα πουλιά ! σχεδόν όλα τα ζευγάρια έχουν προχωρήσει σε επόμενες αναπαραγωγές! στης επόμενες 2-3 μέρες περιμένω και τα πρώτα καρδερινάκια εκτροφής αν όλα πάνε καλά !

Δυστυχώς φέτος είναι μια πολύ κακή χρονιά με πολλούς νεκρούς νεοσσούς πριν καλά καλά εκκολαφθούν ! Είμαι κατά της πρόληψης και ίσως αυτό, σε συνδυασμό με τον κακό καιρό που έχουμε φέτος (για εξωτερικές εκτροφές) να είναι και λόγος του ότι δεν πάω καλά ! από όσο όμως κουβεντιάζω με συντοπίτες μου, κανείς μα κανείς δεν πήγε καλά φέτος!

DSC02622.JPG


DSC02624.JPG


DSC02630.JPG


DSC02633.JPG


DSC02641.JPG


DSC02642.JPG


πηγή -> http://gardeli.blogspot.com/2014/06/1562014.html
 
Αααχχχχχ αυτή η ποικιλία χρωμάτων στα καναρίνια σου Αλέξανδρε! Φτου φτου να τα χαίρεσαι όλα! Πανέμορφες φωτο!
 
Μου αρέσει που περίμενα... καρδερινάκια φέτος! αμ... Δε! Καρδερινοκάναρα ναι! Ο μοναδικός και ξεχωριστός κάναρος είναι ο πούλαρος που λέει 100% καρδερίνα! Να τον θυμηθούμε σε βίντεο -> εδώ (μετά το δεύτερο λεπτό δεν βάζει γλώσσα μέσα... ) 😛

hCW3Vle.png



Αυτό είναι που μου με τρελαίνει σε αυτήν την εκτροφή με τα πουλιά όλα ελεύθερα να διαλέγουν αυτά τα ταίρια τους, και όχι εγώ !


Απολαύστε βίντεο με τον κάναρο να ταΐζει και αμέσως μετά την καρδερίνα να μεταφέρει το τάισμα στους νεοσσούς!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

πηγή -> Εκτροφή Καρδερίνας
 
Εγώ ένα θα πω: μπράβο στον κάναρο που κατάφερε την καρδερίνα! 😉 Το κλουβί έχει μέσα και καρδερίνες και η συγκεκριμένη θηλυκιά προτίμησε τον κάναρο λόγω του τραγουδιού του;
 
την κουτούπωσε ο μπαγάζας! ίσως ναι να την κέρδισε με το κελάηδημα του!

να θυμίσω ότι ο συγκεκριμένος κάναρος μεγάλωσε από καρδερίνα και για 1 χρόνο τώρα ζει με καρδερίνες! Πήρε λοιπόν και το κελάηδημα τους! 😉
 
Εγώ ένα θα πω: μπράβο στον κάναρο που κατάφερε την καρδερίνα! 😉 Το κλουβί έχει μέσα και καρδερίνες και η συγκεκριμένη θηλυκιά προτίμησε τον κάναρο λόγω του τραγουδιού του;

.. Σόδομα και Γόμορα! 😛
 
Θα διαφωνήσω μαζί σου Δημήτρη. Εδώ μιλάμε για μια ΟΥΤΟΠΟΙΙΑ στη χειρότερη
περίπτωση ΚΡΕΜΑΣΤΟΙ ΚΗΠΟΙ ΒΑΒΗΛΩΝΑΣ.
 
DSC02741.JPG



Δέχτηκα μηνύματα του τύπου "αυτό δεν γίνεται να γίνει"... "εσύ θα αλλάξεις τους επιστημονικούς όρους"... "από την φύση είναι αδύνατον, κάναρος να βατέψει Καρδερίνα" κ. Α!
Δέχτηκα πάλι και μηνύματα ότι το έχουν καταφέρει και άλλοι!

και φυσικά προσωπικά δεν μπορώ να δεχτώ ότι αυτό είναι κάποιο... κατόρθωμα, απλά είναι αυτό που λέμε "ότι κάτσει" ! Έκατσε λοιπόν κάναρος να βατέψει καρδερίνα!

βίντεο HD !

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.


πηγή -> http://gardeli.blogspot.com/2014/06/2014_21.html
 
Μπράβο Αλέξανδρε, βάλε ματόχαντρο στον υπέροχο κάναρο μια και στον κουβεντάζουν. Να σου ζήσουν όλα!
 
μπραβο σου αλεξανδρε
εσυ τουλαχιστων μιλας με ηχο και εικονα οι αλλου που τα εχουν καταφερει. ;
 
Back
Top