Αναπαραγωγή Η κανάρα μου έφτιαξε φωλιά και θα γεννήσει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tzefri
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Λες αλικη;
Δεν υπαρχει δοβος δηλητηριασης;

Ούτε δηλητηριάζονται ούτε αναπνευστικό παθαίνουν...
pinex-powder150gr-500x500.gif

Εγώ αυτό χρησιμοποιώ και είναι πολύ δραστικό κατά των εξωτερικών παρασίτων...
 
Γεια φιλοι μου.
Τα πιπακια δεν το κουνανε ρουπι απτη φωλια.19-20 γεναρη γεννημενα.
Ο καινουριος φιλος της πιπας ειναι κονταμας και θα γνωριστουνε.
Η πιπα τρωει ολες τις κουτσουλιες της φωλιας,την κραταει πεντακαθαρη.
Ποτε βγαινουν τα πουλακια στο κλαρι;
 
Αρτέμη κράτα καραντίνα... Δε ξέρεις τι μπορεί να έχει ο κάναρος..

Και επίσης εσύ δεν έλεγες ότι η Πίπα έχει ακάρεα και θα έκανες θεραπεία και σε εκείνη και στα μωρά;

Αναλόγως το μωρό και το χαρακτήρα του... Αλλά από 15-17 ημερών θα τα βλέπεις στην άκρη της φωλιάς έτοιμα να φύγουν. Αυτό δε σημαίνει ότι θα τα χωρίσεις από την μαμά τους. Από την μαμά τους θα χωριστούν όταν θα μπορούν να τρέφονται μόνα τους... 25-30 ημερών δλδ...
 
Τωρα που εφτιαξα την κλουβα θα βαλω την πιπα με τον κοκκινο εκει να ζευγαρωσουν μαρια. Τωρα για τα ακαρεα δεν ξερω τιποτα. Δεν βλεπω ακουω κατι μεμπτο.
 
Περίμενε να ενηλικιωθούν τα μωρά της πρώτα όμως.
Κάνε της και λίγη προετοιμασία γιατί σ' αυτή την γέννα θυμάμαι δεν είχες κάνει πολύ καλή προετοιμασία, να ξεκουραστεί και λιγάκι. Έχουμε καιρό μπροστά μας.
 
Αρτέμη δεν μπορείς ξαφνικά να βάλεις την Πίπα με ένα καινούργιο αρσενικό και να περιμένεις πως θα ζευγαρώσουν και θα κάνουν άλλα 5 μωρά...
Για να πετύχει το επόμενο ζευγάρωμα πρέπει να τα βάλεις σε ζευγαρώστρα να γνωριστούν να τα προετοιμάσεις διατροφικά (ειδικά τον κόκκινο που είναι αρσενικός.. Πρέπει να ξεκινήσεις από τώρα προετοιμασία σε εκείνον. Αλλά και την Πίπα που όπως λεει η Μαρία δεν το είχες κάνει στην 1η γέννα) και μετά αν έχει πυρώσει ο αρσενικός και ταιριάξουν να σου ζευγαρώσουν... Μη βιάζεσαι! Βήμα-βήμα! Με βιασύνη δε θα κάνεις τίποτα...

Εγώ θα φοβόμουν να έβαζα τη θηλυκιά μου, με ένα καναρίνι που δε ξέρω τι μπορεί να έχει... Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης

Καλό θα ήταν αφού ενηλικιωθούν τα μωρά να τα βάλεις στην κλούβα και να βάλεις το νέο ζευγάρι στη ζευγαρώστρα και να κάνεις όλη τη διαδικασία από πάνω που σου είπα... Εγώ τουλάχιστον έτσι θα έκανα...
 
Σος
Ρε παιδια ο ζεολιθος ειναι καλος για στρωμα στο κλουβι;
 
Τι εννοείς; Πως θα τον χρησιμοποιήσεις;
Μια και δεν απάντησες, να σου πω ότι στην μεγάλη κλούβα που βλέπω ότι έχει πλέγμα ανάμεσα στο κλουβί και το ράφι, μπορείς να βάλεις αν σκέφτεσαι να τον χρησιμοποιήσεις αντί για άμμο. Είναι καλό υλικό αλλά καλύτερα να μην τρώγεται από τα πουλάκια.
Πόσο τον βρήκες; Σε πόσα κιλά συσκευασία και σε τι ποσοστό καθαρότητας; Γιατί δεν είναι ιδιαίτερα οικονομικό προϊόν.
 
Θα σου απαντησω μετα μαρια.
Μηπως ξερεις αν αυτος ειναι κοινο καναρινι η κατι αλλο;
 

Συνημμένα

  • IMG_20140204_155934.webp
    IMG_20140204_155934.webp
    12 KB · Προβολές: 75
Φαίνεται για ένα μωζαικ κόκκινο καναρίνι... Αλλά δε φαίνεται να είναι σε καλή κατάσταση...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ian32
Ένα κακό βαμμένο κόκκινο μωσαϊκό καθώς και ξεβαμμενο. Είναι μόνιμα έτσι φουσκωμένο;
 
Δεχθηκε επιθεση απο γερακι πριν καναμηνα. Εκοψε φωνη και γενικα χαλαρωσε.
 
Αυτό είναι που θες να ζευγαρώσεις με την Πίπα ή είναι ο Πίπης τότε που δέχτηκε επίθεση;
 
Δεν μου φαίνεται καλά στην υγεία του... Δε ξέρω αν θα έπρεπε να ζευγαρώσει το συγκεκριμένο καναρινάκι...

ζουμε σρ 1098 μ υψομετρο.

τι εννοείς εδώ; δεν καταλαβαίνω...
 
Η πιπα μου θελει ξανα. Δε κρατιεται. Τρωει σιδερα. Θα τη βγαλω εξω να ξενερωσει. Οσο ειναι μεσα ζηταει. Αν ειχα αρσενικο πυρωμενο θα ξανακαθοταν γθα αυγα.

Δεν μου φαίνεται καλά στην υγεία του... Δε ξέρω αν θα έπρεπε να ζευγαρώσει το συγκεκριμένο καναρινάκι...



τι εννοείς εδώ; δεν καταλαβαίνω...
Στα βουνα.
 
Κάτσε η Πίπα δεν ταίζει τα μωρά; Τι εννοείς θα την βγάλεις έξω; Τα μωρά πόσα είναι και πόσο ημερών;
 
Κάτσε η Πίπα δεν ταίζει τα μωρά; Τι εννοείς θα την βγάλεις έξω; Τα μωρά πόσα είναι και πόσο ημερών;
Ασε με να μαντεψω, εισαι ζυγος και εισαι γεννημενη στις 4 ή13 ή22 ή31 καποιου μηνα;
 
Έχω ωροσκόπο ζυγό και είμαι γεννημένη 15 Σεπτεμβρίου... Αλλά αυτό που κολλάει;
Αστρολόγος είσαι; 😛
 
Back
Top