Αναπαραγωγή Η κανάρα μου έφτιαξε φωλιά και θα γεννήσει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tzefri
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ασε με να μαντεψω, εισαι ζυγος και εισαι γεννημενη στις 4 ή13 ή22 ή31 καποιου μηνα;
Κοίταξε καλύτερα τι ζώδιο είναι τα γεράκια στην περιοχή σου για να ξέρεις ποτε να βγάζεις τα πουλιά σου εξω. Διαφορετικά, δεν θα σου αφήσουν ούτε φτερό να έχεις σε κλουβί, όπως έγινε ήδη μία φορά με τον Πίπη.

Το δις εξ αμαρτείν...
Παιδια ο πιπις λαλησε!
Εχει μουδιασει, παραλυσει το κλουβι ειναι γεματο πουπουλα και εχει αιμα στη φτερουγα. Δεν ξερω τι συναιβει! Ελειπα
Το πουλι ηταν εξω. Ολα εγιναν μεσα σε μια ωρα.η δεχθηκε επιθεση απο γατα η τον επιασε η ιβερμεκτινη. Πως αντιδραμε τωρα;
 
Αρτέμη δεν σου αρέσει να απαντάς στις ερωτήσεις που σου κάνουν οι άλλοι. Η Πίπα δεν ταϊζει τους νεοσσούς;
Επίσης εφόσον ζείτε σε τέτοιο υψόμετρο, ένας λόγος παραπάνω να παίρνετε μέτρα προφύλαξης για τα πουλάκια.
Και επίσης περιμένω από εχθές να μου απαντήσεις για τον ζεόλιθο.
 
Νίκο γεια σου, πρέπει να ανοίξεις δικό σου θέμα, πως παρεμβάλλεται τώρα η ερώτησή σου στο θέμα του Αρτέμη; Και δεν είναι καν σχετικό
 
Ζεολιθος μου εφεραμ 20 κιλα σημερα για 6 ευρω, διαμετρος 0.5 μμ. Βγηκε κιενα πουλακι στο κλαρι σημερα.σας αγαπω ολους.
 
Μπράβο να σου ζήσει! Τόσο φθηνός ζεόλιθος; Διάβασε καλά την ανάλυση δεν θα είναι πόσιμος, ίσως έχει βαρέα μέταλλα γι' αυτό να μην τον ακουμπήσουν τα πουλάκια καθόλου. Απλά για υπόστρωμα στο κλουβί που έχει σχαράκι ανάμεσα στον πάτο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: tzefri
Για χαρα σε ολουςπολυ βροχη σημερα ε;και κρυο.
Ο κοκκινος αρχιζει σιγα σιγα και ξεψαρωνει και τρωει αυγουλακι φρουτο κτλ.
Τωρα η πιπα τρωει σιδερα.
Θα την μετακινησω απο τη θεση που τα ειχα ολο τον καιρο σε μια αλλη θεση του δωματιου. Θελω να την καθυστερησω. Δεν θελω αλλη γεννα τωρα.
 
Αρτέμη τα μωρά πόσο ημερών είναι; Τα ταίζει η κανάρα; αν δεν τρώνε μόνα τους μην τα χωρίσεις!
 
Τα ταιζει ακομα. Ολα στο κλαρι. Θα κρατησω μονο ενα. Τα υπολοιπα θα τα δωρισω.
 
Μεχρι να γινουν 25-30 ημερων μην τα χωρισεις απο την μαμα τους! Και μετα πρεπει να ελεγχεις αν εχουν αρχισει και τσιμπανε και σπανε σπορακια και τρωνε μονα τους και αφου σιγουρευτεις μπορουν να δωθουν. Ελπιζω να πανε σε καλα σπιτια που θα τα φροντιζουν και θα τα αγαπανε!
 
Θελω γνωμες. Σκοπευω αυριο να μετακομισω ολη την οικογενεια εφοσον πλεον κοιμουντε κλαρωμενα τα πουλακια, στη κλουβα εξω.

Βλεπετε κατι αρνητικο σε αυτο;
 
τα αρπακτικά ίσως; Που επιτέθηκαν και στον καημένο τον Πίπη;
 
τα αρπακτικά ίσως; Που επιτέθηκαν και στον καημένο τον Πίπη;
Εχω φτιαξει φρουριο. Κριμα που δε μπορω να σας το δειξω.
Σχετικα με την συμπεριφορα βλεπεις κατι κακο κτλ;
 
Γενικότερα η μεταφορά, η αλλαγή κλουβιού και η απότομη αλλαγή της θερμοκρασίας θα τα στρεσάρει και μπορεί να κάνει κακό στα μικρά γιατί είναι πολύ μικρά ακόμα... Και ακόμα κάνει κρύο! Βάλτα στην κλούβα αλλά μέσα στο σπίτι για μένα... και όταν θα ανοίξει ο καιρός για τα καλά τα βγάζεις!
 
  • Like
Αντιδράσεις: tzefri
alicedrμεγαλη για το σπιτι. Δεν υπαρχει χωρος. Ισως πρεπει να περιμενω να ανοιξει ο καιρος αλλα σκεψου οτι εχω και μια πιπα πυρωμενη και ασταματητη Θελει παλι να κλωσσησει! Δεν θελω εγω ομως!st: 189917 είπε:
Γενικότερα η μεταφορά, η αλλαγή κλουβιού και η απότομη αλλαγή της θερμοκρασίας θα τα στρεσάρει και μπορεί να κάνει κακό στα μικρά γιατί είναι πολύ μικρά ακόμα... Και ακόμα κάνει κρύο! Βάλτα στην κλούβα αλλά μέσα στο σπίτι για μένα... και όταν θα ανοίξει ο καιρός για τα καλά τα βγάζεις!
Η κλουβα ειναι μεγαλη
 
κι εγώ συμφωνώ με την Αλίκη είναι πολύ μικρά ακόμα για να βγουν έξω με τέτοιο καιρό. Μην το δοκιμάσεις δεν θα σου ζήσουν.
 
Εγω παιδια την εχω καταβρει με το γουδι.
Βαραω οτι θελεις εκει μεσα και το δινω στη φαμελια μου
Απο σουπιοκοκαλλο μεχρι φουντουκι!

Προσεξετε τι εχουν φαει μεχρι στιγμης τα μικρα μου.
Σπορους, σουσαμι, ηλιοσπορο, φουντουκι, παξιμαδι, βρωμη
Μηλο, ακτινιδιο, πορτοκαλι, μπανανα, αχλαδι
Τσουκνιδα,ζοχι, αντρακλα, δυοσμο,ριγανη, λουιζα, μαρουλι, μπροκολο, μαιντανο, αυγο, μελι.
 
Τα μωρά; Παξιμάδι καλύτερα με μέτρο και σουσάμι και φουντούκι όχι το καλοκαίρι είναι πολύ λιπαρά. Μπράβο σου θα γίνεις εξπέρ καναρινάς :)
 
Καλημερα μαστορια μου!

Τι κανουμε τωρα;
Η πιπα επισκευαζει τη φωλια.
Εγω τι κανω τωρα;
 
Τα μωρά έχουν βγει πλέον από την φωλιά; Κοιμούνται στο κλαρί; Πόσων ημερών είναι;
 
Back
Top