Ασθένειες Παπαγαλάκι δεν πίνει νερό εδώ και μια βδομάδα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης karalos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
παιδια πιτε μου τα συμπτοματα αναπηριας σε παπαγαλάκια.σημερα καποιοσ μου ειπε ότι είναι αναπηρο μαλλον κ να μην παλευο άλλο με γιατρους κ φαρμακα.
 
Τι αναπηρία να έχει που δεν την βλέπεις; Έλα βρε Θοδωρή που ακούς τον καθένα. Σιγά μην είναι ματιασμένο. Πως είναι το πουλάκι;
 
ρε συ μαρια το πουλακι είναι καλα ο τυπος που το ειδε ειπε,το ποθλακι είναι υγιεστατο εχει φανταχτερο χρωμα κ κ καλο πτερομα από τη στιγμη που τρωι κ πινει είναι αναπηρια ειπε. Κ μαλιστα μο εξηγησε κ ότι ειχε κ αυτος 2 καναρινια που ειχαν το κεφαλι κατω κ δεν ψοφισαν κ τα φροντιζε κ πεθαναν από γιρατια.
 
Μαρια σου εχω πει εδώ κ 20 μερες ότι εχει το κεφαλι κατω. Κ δεν είναι τοσο φουσκομενο
 
Μου έχεις στείλει δεκάδες φωτογραφίες, έχουμε μιλήσει για την διάρροια για το φούσκωμα, το κεφάλι κάτω δεν το θυμάμαι, ούτε το είδα σε κάποια φωτογραφία. Ζητώ συγγνώμη. Περίμενε και άλλα παιδιά να σου πουν γνώμες.
 
αν δεισ τη σελιδα 7 το αναφερο κ νομιζο στο εχω πει κ στα πμ μας. Δεν πειραζι μαρια τοσα πουλακια βοηθάς. Πως θα καταλαβο αν εχει παχινει το πουλακι;
 
Υπάρχουν πολλές ασθένειες που έχουν ως σύμπτωμα την παράλυση.. Πρώτη και καλύτερη η σαλμονέλα.. Μετά μπορεί κάποιο εγκεφαλικό.. Κάποια ασθένεια νευρολογικής φύσης.. υπάρχουν πολλά.. Εγώ το καλοκαίρι για ένα μήνα είχα καναρινάκι παράλυτο και δεν το παράτησα.. συνέχισα να το ψάχνω και τώρα έχει φωλιά και ετοιμάζεται να γεννήσει. Μην επαναπαύεσαι στο ότι απλά είναι παράλυτο και δεν μπορώ να κάνω κάτι επειδή στο είπε κάποιος.. Ξέρω ότι έχεις προσπαθήσει πολύ γι αυτό, δεν το έχεις αφήσει στην τύχη του, και το έχεις πάει και στους γιατρούς αλλά μην το εγκαταλείπεις.. Δεν λέω ότι δεν έχεις κάνει τίποτα.. έχεις κάνει πολλά γι αυτή τη ψυχούλα και μπράβο σου είσαι από τους λίγους αλλά κυνήγησε το κι άλλο! Μην τα παρατάς! Εγώ είμαι σίγουρη ότι κάτι έχει το καημένο και ότι μπορείς να το κάνεις καλά!
 
Να πω οτι θα κανω και αλλα τοσα αλλα δεν υπαρχουν πτηνιατροι κ η γαιτροι εδω το μονο που λενε ειναι δοσε βιταμινες δινω 3 βδομαδες.στο μονο φαρμακο που αντεδρασε σωστα το πουλακι ειναι η αβιομισιν. Πρεπι να παω σε πτηνιατρο στην Αθήνα δεν γινετε αλλο να ταλαιποριομαστε κ η 2 μας. Πειτε μου εναν γιατρο κοντα στο Αιγαλεωνα το παω να ηρεμησειτο μαυρο κ αυτο κ γω
 
Αλικη δεν περπατουσε καθολου το πουλακι;ηνκουτσενε;βεβεα εχω δοσει Baytril. Ποια αλλη ασθενεια αφινει παραλυση;
 
Το πουλάκι σταδιακά άρχισε να μην μπορεί να στηριχτεί στα ποδαράκια του και να πέφτει από τα κλαδιά.. Μετά όταν ήταν στα χειρότερά της ήταν στο πάτωμα, ακουμπούσε στην κοιλιά, όλο το βάρος πίσω (κοιλιά και ουρά) και τα πόδια στον αέρα...

Καναρινι ειναι στον πατο του κλουβιου και παραπαταει
Κανάρα με σημάδια παράλυσης
Εγκεφαλικό επεισόδιο σε θηλυκό καναρίνι
Υπαρχει παρενεργεια απο Baytril;
Κανάρα με πιθανό εγκεφαλικό!
Σπαστική Παράλυση (spastic leg paralysis)

Πέρα από κάτι νευρολογικό που δεν νομίζω πως είναι νευρολογικής φύσης ξέρω ότι και ο μύκητας μπορεί να προκαλέσει αστάθεια ή κάποιο εγκεφαλικό...
 
Καλημερα κ μενα τα ποδαρακια με το ζορι τα στειριζι κ οπου βρει ευκαιρια καθετε με την κοιλια αλλα ειναι καποιες φορες που καθετε στο κλαδι αρκετες ωρες
 
Θοδωρή πρέπει να βρεις γιατρό να σου κάνει εξέταση στις κουτσουλιές τουλάχιστον. Με οπτική εξέταση δύσκολα γίνεται διάγνωση ακόμα και από γιατρό.
Αν είναι αδύνατο, το κόκκαλο του στέρνου είναι μυτερό.
Ότι δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια του το έχεις ξαναπεί; Πότε έγινε αυτό;
 
Το πουλακι μετα τη Baytril ξανα επεσε απλα η γιατρος μου ελεγε δωσε χρονο στο πουλακι γιατι εχει παρει πολλα φαρμακα. Κ την προηγιυμενη που ξανα πηγα στη γιατρο τα ιδια μου ειπε. Κ μου εδωσ κ παλι μια αντιβιοσι που ειναι για αναπνευστικα αλλα δεν της την εδωσα, γιατι η ιδια η γιατρος μου ειπε οτι δεν εχει αναπνευστικα κ οταν τη ρωτισα γιατι μου εδωσε αυτη την αντιβιοση μου ειπε προλυπτικα κ μου δικαιολογησε οτι ειναι πολυ αερομενο τοφαρμακο μια κουταλια της σουπας σε 5 λιτρα νερο. Αλλα κανονισα με μια αλλη γιατρο για εξεταση κουτσουλιας. Κ τηλεφωνικα που μιλησα με πτηνιατρους που εχετε δωσει πληροφοριες στο φορουμ μου λενε οτι ειναι εξαντλιμενο. Μου ειπανε να δωσο ουλτρα λεβουρ στο φαγητο. Ειναι η 2ημερα που της δινω τπτ δεν αλλαξε. Ειναι κκανα 4ημερο κιματε ολη μερα. Κανω ηπομονη βδομαδες τωρα. Θα κανω μια ακομα οσπου να παρω απαντησης απο την εξεταση που θα στειλω. Αν παλι δεν γινετε κατι,θα παω στο αττικο νοσοκομειο δεν βρισκο αλλη λυση. Επειδη εχει κουτσουλιες στην αμαρα της κ κανει διαροια αλλα δεν ειναι υγρη οπως πριν, λεω διαροια επειδη εχει κουτσουλιεςστην αμαρα, να δωσω υλεκτρολυτες παιδια;3-4 μερες μεσα στη βδομαδα;
 
αν έχει διάρροια δώσε ηλεκτρολύτες γιατί είναι και πολύ ταλαιπωρημένο ήδη
 
θοδωρή διαβάζοντας προσεκτικά ότι γράφεις από τήναρχή καί όσο μπορούμε να τα διαβάσουμεκαι να τα καταλάβουμε αναφέρεις έτσι απλά ότι σε κάθε δωμάτιο σχεδόν έχει καπνό από τσιγάρα. επίσης μια σόμπα. Τι καίει η σόμπα. Αν υπάρχουν αναθυμιάσης από πεύκο η έλατο τα πουλιά έχουν θέμα με αυτό. ανέφερες ότι υπάρχη φασαρία αν το πουλί στρεσαρίστηκε, η εκτέθηκε σε αναθυμίασης από χημικά, χλωρίνη, αρωματικά χώρου και τα τσιγάρα είναι φυσικό να μην έχει ανάταξη. σε ένα δωμάτιο κλείσε τα φώτα να είναι απολύτος σκοτεινά. Πιάσε το πουλάκι χωρίς να το στρεσάρης και με ένα φακό φέξε στά μάτια του. αντιδράει; το ενοχλεί το φως; υπάρχει περίπτωση να ψεκάστηκε ο χώρος με εντομοκτόνο;
 
Back
Top