Γενικά Η νέα παρέα του Μάριου ένα πράσινο parrotlet η Lida

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sissy

PB Senior Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
8.063
Πόλη
Βουλιαγμένη
Μετά τον χαμό του Κάρλο μας, έπρεπε να βρεθεί κάτι να τραβήξει την προσοχή του Μάριου και να του κάνει παρέα. Επιστρέψαμε λοιπόν την παλιά (και σταθερή) αγαπημένη του νάιλον σακούλα. Αυτή τον παρηγορεί προς το παρόν και του ξύνει το κεφαλάκι

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Του έβαλα και μια σακούλα τροφίμων κομμένη σε λωρίδες μέσα στο κλουβί για να του κρατά συντροφιά, δεν μπορώ να πω... Κάνει δουλειά!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αφασια είναι ο Μάριος! Τι μόνο που θα ήθελα να πω για λόγους ασφαλείας,όταν λείπεις από το σπίτι Σισσυ μου να αφαιρεις τις σακούλες μην τυχων και μπλεχτει -τυλιχθει και...
 
Αφασια είναι ο Μάριος! Τι μόνο που θα ήθελα να πω για λόγους ασφαλείας,όταν λείπεις από το σπίτι Σισσυ μου να αφαιρεις τις σακούλες μην τυχων και μπλεχτει -τυλιχθει και...
Έχεις δίκιο το έχω σκεφτεί κι εγώ Τζίνα μου και του βγάζω μετά από κάποια ώρα αυτή που βρίσκεται μέσα στο κλουβί.
 
:)Είμαι χαρούμενη γιατί έστω και προσωρινά έλυσα το πρόβλημα της παρέας-συντροφιάς του Μάριου!
Η ιστορία έχει ως εξής: Ο εκτροφέας μου δεν έχει ακόμα αυγά-μωρά, μέχρι λοιπόν να έρθει εκείνη η ώρα, θα μας δώσει να φιλοξενήσουμε ένα ''άγριο'' πράσινο κοριτσάκι (... Είδαμε πόσο άγρια είναι και τα 😛''άγρια'' που πήρε η Μιράντα).
Του Νίκου τα πάροτλετς γνωρίζω πόσο φροντισμένα είναι (ακόμα και η γιατρός P Gray με διαβεβαίωσε πως έχει ''καθαρά'' πουλιά) οπότε δεν χρειάζεται να κρατήσω καραντίνα. Ο Νίκος με διαβεβαίωσε επίσης, πως δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα για τον Μάριο (εννοείται πως και για το θηλυκό δεν υπάρχει κανείς κίνδυνος από τον Μάριο).
Ες αύριον τα σπουδαία! Ανυπομονώ:D
 
Χαίρομαι για τις λύσεις που βρήκες...
Του Νίκου τα πάροτλετς γνωρίζω πόσο φροντισμένα είναι (ακόμα και η γιατρός P Gray με διαβεβαίωσε πως έχει ''καθαρά'' πουλιά) οπότε δεν χρειάζεται να κρατήσω καραντίνα.
Θα πρότεινα να το ξανα-σκεφτείς λίγο το θέμα της καραντίνας.
Και υγιέστατα να είναι δυο πουλιά που προέρχονται από διαφορετικούς χώρους κουβαλούν διαφορετικό μικροβιακό φορτίο που μπορεί να δημιουργήσει θέματα αν το ένα από τα δύο παρουσιαστεί ανέτοιμο στην αντιμετώπισή τους.
Μια σχετική "απόσταση ασφαλείας" δεν είναι κακή.
 
Απόλυτα σωστές οι παρατηρήσεις σου Γιάννη, καταλαβαίνω τι λες αλλά... Δυστυχώς ζούμε υπό καθεστώς μεγάλης πίεσης εδώ και τέσσερις ημέρες. Ο Μάριος κόβει πια καθημερινά φτερά και έχει φτάσει να φωνάζει ακόμα και όταν το σκυλί φύγει απ΄το οπτικό του πεδίο.
Ήδη βρίσκεται μαζί με το θηλυκό και η διαγωγή του έχει αλλάξει άρδην. Θέλω να πιστεύω, πως όλα θα πάνε καλά...
 
Την πήρα!
Η αλήθεια είναι πως μέσα σε λίγα λεπτά άρχισα να μην αναγνωρίζω τον Μάριο! Συμπεριφέρεται σαν άλλο πουλί! Και ξέρετε, εγώ μιλάω πάντα με, αποδείξεις! σε λίγο ανεβάζω τα στοιχεία:D
 
Εγώ εξακολουθώ να θέλω αγοράκι ταϊσμένο, ώστε να αποφύγω γέννες και αυγά.
Αυτή λοιπόν είναι η δανεική... Κοπελάρα μας! Ποιος όμως μπορεί να ξέρει πως θα εξελιχθεί η ιστορία τους, οι αντιδράσεις του Μάριου ήταν πρωτόγνωρες για μένα!
Τον κοινωνικοποίησε ο Κάρλο μας; Αναγνώρισε θηλυκό και βρήκε αυτό που ζητούσε;
Τι να σας πω... Μέσα σε λίγα λεπτά δείχνει ήρεμος (τρώει αμέριμνος κοντά της, ποιος; ΤΟ μαριόνι! Χωρίς κανένα άγχος!

Είναι σχεδόν :Dδιπλή σε μέγεθος (από την εποχή του Κάρλο είχε μεγαλώσει η ράτσα).. Έχει και τα 😛πιασιματάκια της!
Είναι δηλ μια ζουμερή πανέμορφη νταρντάνα με τα όλα της!👍
tinypic-no-longer-available.jpg
 

Συνημμένα

  • 0 (3984 x 2241) (1992 x 1120) (996 x 560).webp
    0 (3984 x 2241) (1992 x 1120) (996 x 560).webp
    46,5 KB · Προβολές: 140
Εξάλλου δε θα μπουν στο ίδιο κλουβί άρα δε θα έχεις ζευγάρωμα!
 
Να την βγάλουμε Μιμή :)
Κούκλα είναι φτου φτου, πως να του την πάρεις μετά; Δεν το βλέπω πιθανόν.
Δεν θέλω να το...😛πολιτικοποιήσω το θέμα, έλεγα για Dana από το... Νταρντάνα! αλλά ούτε αυτό μου αρέσει!
Το Μαριόνι πρέπει να έχει δίπλα του μια δεσποινίδα ( :Dείναι άραγε; να θυμηθώ να ρωτήσω τον Νίκο) με κομψό ιταλικό (προτιμώ) όνομα! 🙂

Εξάλλου δε θα μπουν στο ίδιο κλουβί άρα δε θα έχεις ζευγάρωμα!
Δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί η περίπτωσή τους... Οι ορμόνες άλλωστε στα θηλυκά δουλεύουν και χωρίς γονιμοποίηση 😉

... Το Μαριόνι πρέπει να έχει δίπλα του μια δεσποινίδα ( :Dείναι άραγε; να θυμηθώ να ρωτήσω τον Νίκο) με κομψό ιταλικό (προτιμώ) όνομα! 🙂
Ρώτησα τον Νίκο, δεν την έχει αγγίξει ποτέ κανείς! 😛
 

Σχετικά θέματα

Back
Top