Αναπαραγωγή Η πρώτη μας αναπαραγωγή

Giwrgos vl

PB New Member
Εγγραφή
24 Οκτ 2016
Μηνύματα
179
Πόλη
Κέρκυρα
Καλημέρα σε όλους Ξεκίνησε και για εμάς η αναπαραγωγική περίοδος.
Σήμερα μπήκαν και τα δυο πουλάκια στη γενιστρα. Ο αρσενικός έχει ξεκινήσει την διατροφική προετοιμασία πριν μια εβδομάδα και από αύριο θα ξεκινήσει και το θηλυκό.
Το κλουβί πλύθηκε με καυτό νερό και ξίδι και μετά ψεκάστηκε με σπρέι για ψιρες.
Σαν πρόγραμμα διατροφής εφαρμόζω αυτό:
Κυριακή: σπόροι (versele-laga premium presige canaries), αυγοτροφη (orlux pate και σπιτική) 50-50, φύτρα.
Δευτέρα: σπόροι (versele-laga premium presige canaries), μήλο η πορτοκάλι, άγρια χόρτα.
Τρίτη: αυγό, μαρούλι, σπόροι (versele-laga premium presige canaries).
Τετάρτη: σπόροι (versele-laga premium presige canaries).
Πέμπτη: σπόροι (versele-laga premium presige canaries), αυγοτροφη (orlux pate και σπιτική) 50-50, φύτρα.
Παρασκευή: σπόροι (versele-laga premium presige canaries), αυγό.
Σάββατο: σπόροι (versele-laga premium presige canaries), μήλο η πορτοκάλι, άγρια χόρτα.
Υπάρχει συνεχεία μέσα και στις δυο πλευρές της γεννιστρας σουπιοκοκαλο και έχω και Grit να συνεχίσω να δίνω η όχι.
στην αυγοτροφη προσθετό λίγο κυα και νιζερ.
Καλή αναπαραγωγικη περίοδο σε όλους!
 
Καλή αναπαραγωγή όσο για το Grit άστο να βρίσκεται είσαι καλυμμένος εσυ. Τα πουλία επιλεκτίκα θα τσιμπάνε και σουπιοκόκκαλο και απο το Grit :)👍
 
Καλημέρα σε όλους Ξεκίνησε και για εμάς η αναπαραγωγική περίοδος.
Σήμερα μπήκαν και τα δυο πουλάκια στη γενιστρα. Ο αρσενικός έχει ξεκινήσει την διατροφική προετοιμασία πριν μια εβδομάδα και από αύριο θα ξεκινήσει και το θηλυκό.
Το κλουβί πλύθηκε με καυτό νερό και ξίδι και μετά ψεκάστηκε με σπρέι για ψιρες.
Σαν πρόγραμμα διατροφής εφαρμόζω αυτό:
Κυριακή: σπόροι (versele-laga premium presige canaries), αυγοτροφη (orlux pate και σπιτική) 50-50, φύτρα.
Δευτέρα: σπόροι (versele-laga premium presige canaries), μήλο η πορτοκάλι, άγρια χόρτα.
Τρίτη: αυγό, μαρούλι, σπόροι (versele-laga premium presige canaries).
Τετάρτη: σπόροι (versele-laga premium presige canaries).
Πέμπτη: σπόροι (versele-laga premium presige canaries), αυγοτροφη (orlux pate και σπιτική) 50-50, φύτρα.
Παρασκευή: σπόροι (versele-laga premium presige canaries), αυγό.
Υπάρχει συνεχεία μέσα και στις δυο πλευρές της γεννιστρας σουπιοκοκαλο και έχω και Grit να συνεχίσω να δίνω η όχι.
στην αυγοτροφη προσθετό λίγο κυα και νιζερ.
Καλή αναπαραγωγικη περίοδο σε όλους!
Σάββατο παίρνουν ρεπό?
 
Εγώ Grit δεν δίνω γενικά. Θα σου έλεγα να το αποφυγεις κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής. :)

Η εκτροφή είναι εσωτερική ή εξωτερική;

Με το καλό!
 
Πολύ ωραία!
Τα πουλακια σου έχουν κλείσει το ενα έτος ζωής; Αν όχι πες μας, αν ξέρεις τι μήνα γεννήθηκαν.
 
Εγώ Grit δεν δίνω γενικά. Θα σου έλεγα να το αποφυγεις κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής. :)

Η εκτροφή είναι εσωτερική ή εξωτερική;

Με το καλό!
Σε ευχαριστώ πολύ!
Η εκτροφή είναι εξωτερική.

Πολύ ωραία!
Τα πουλακια σου έχουν κλείσει το ενα έτος ζωής; Αν όχι πες μας, αν ξέρεις τι μήνα γεννήθηκαν.
Τα πουλάκια είναι το 2016 μηνά που γεννήθηκαν δε γνωρίζω, παίζει ρόλο; Μπορεί να μην είναι ώριμα σεξουαλικά;
 
Εγώ Grit δεν δίνω γενικά. Θα σου έλεγα να το αποφυγεις κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής. :)

:)
ρε παιδια σορρυ που βγαινω εκτος θεματος αλλα αυτο ισχυει ή ειναι απλα φοβος;
 
Ειναι επικυνδινο για τους νεοσους μην πνιγουν καθως τα ταιζουν οι γονεις :)
Και όχι μόνο, έχουμε δει φωτογραφίες νεκρών νεοσσών με έντερο γεμάτο χαλίκια.
 
ρε παιδια σορρυ που βγαινω εκτος θεματος αλλα αυτο ισχυει ή ειναι απλα φοβος;
Έχει σημασία η ποιότητα του grit και η κοκκομετρία αυτού. Έχει στοχοποιηθεί η άμμος η οποία γενικά δεν προτείνεται. Προληπτικά καλό είναι να το αποφεύγουμε, ειδικά την πρώτη εβδομάδα. Για παρόμοιους λόγους κάποιοι όταν βάζουν αυγό δεν βάζουν μαζί και το τσόφλι.
Συγκεκριμένα υπάρχουν οι συζητήσεις:
Με φωτογραφίες νεκρών νεοσσών: https://community.petbirds.gr/threads/Η-θηλυκιά-τσιμπάει-το-νεοσσό.26985/page-3#post-320480
Με επιχειρήματα απο όλους: https://community.petbirds.gr/threads/Χρειάζονται-το-grit-τα-καναρίνια-και-γιατί.22787/
Δείτε και αυτό: https://community.petbirds.gr/threads/grit-minerals-Όστρακα.6554/
 
Γιώργο θα πρότεινα να δώσεις παράλληλα και μια ιδιαίτερη προσοχή στα οξαλικά, είναι στο τελευταίο τμήμα του άρθρου:
https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/
καθώς και αυτής της παράθεσης:
https://community.petbirds.gr/threads/Μετά-την-τρίτη-ημέρα-έκανε-πάλι-αυγό.26808/#post-317812
 
Η εκτροφή είναι εξωτερική.
Γνώμη μου... Πήγαινε πιο σιγά με τη διατροφική προετοιμασία. Και κυρίως μιλάω για την αυγοτροφή και το αυγό. Μην δίνεις από τώρα μέρα παρά μέρα. Ξεκίνα με 2 φορές την εβδομάδα και κάθε βδομάδα να αυξάνεις τη συχνότητα. Υπολόγισε πως τα καναρίνια θα είναι έτοιμα να ενωθούν μετά την Εθνική μας Εορτή. Τέλη Μαρτίου δηλαδή και αν... με τον καιρό που μας κάνει. Η θερμοκρασία έπεσε πάλι κάτω απο 10 και ας ελπίσουμε να είναι το τελευταίο κύμα. Οπότε μείωσε τη συχνότητα που δίνεις πρωτείνη γιατί αντί για καλό θα τους κάνεις κακό και ίσως να αποκτήσουν και λίπος. Εγώ να φανταστείς (και εγώ εξωτερική) αυτή την εβδομάδα δίνω 2 φορές. Ακόμα έχουμε 1μιση μήνα μπροστά μας. :)

ρε παιδια σορρυ που βγαινω εκτος θεματος αλλα αυτο ισχυει ή ειναι απλα φοβος;
Εγώ δεν δίνω εδώ και χρόνια και δεν δείχνουν να λείπει κάτι απ τη διατροφή τους. Και όταν τους το έβαζα δεν το τιμούσαν ιδιαίτερα. Ποτέ δεν κατάλαβα το λόγο να τους δίνουμε πέτρες οπότε δεν τους δίνω πια καθόλου και είναι μια χαρά. :)
 
Ποτέ δεν κατάλαβα το λόγο να τους δίνουμε πέτρες
Γιατί δεν έχουν δόντια να εξυπηρετήσουν την πέψη της τροφής τους. Μέσα στο παιχνίδι δεν είναι μόνο ο καρπός αλλά και το τσόφλι.
Επίσης η ψυχολογική παράμετρος του ψαχουλέματος κάποιου καθαρού πράγματος, δεν είναι λίγη.
Τέλος, περιέχονται πολλά στοιχεία, απαραίτητα σε τέτοια μείγματα.
 
Γιατί δεν έχουν δόντια να εξυπηρετήσουν την πέψη της τροφής τους. Μέσα στο παιχνίδι δεν είναι μόνο ο καρπός αλλά και το τσόφλι.
Αυτό αφορά τις κότες και όλα τα πουλιά που ανήκουν στο είδος τους.
Είναι τα πτηνά που τρώνε τον καρπό όπως είναι...
Τα καναρίνια, είναι άλλο είδος... σπάζουν το σπόρο και τρώνε μόνο το μέσα του.
Δε χρειάζονται "πέτρες" για να γίνει η πέψη των σπόρων...
Εκτός αν κάτι μου διαφεύγει...
 
Τα καναρίνια, άλλο είδος σπάζουν το σπόρο και τρώνε μόνο το μέσα του.
Δε χρειάζονται "πέτρες" για να γίνει η πέψη των σπόρων...
Όχι, έτσι είναι, το έχω διαβάσει και αλλού σε πολλές πηγές αλλά φαίνεται πως κάποια στοιχεία αντλούν, μεταλλικά ίσως, διαφορετικά γιατί τα τρώνε; και γιατί έχει στηθεί ολόκληρη βιομηχανία πάνω σ' αυτά τα προϊόντα;
Κάτι παίζει, απλά θέλει πιο πολύ ψάξιμο, για να καταλήξουμε στο πιο κατάλληλο προϊόν.
 
Δεν περιέγραψα τον τρόπο πέψης στο καναρίνια και στο είδος τους. Είναι λογικό, εφόσον υπάρχει και σε άλλα πτηνά, η ίδια λειτουργία να μην είναι ζωτικής σημασίας αλλά να έχει μία όμοια επίδραση.Χωρίς αυτό να εξισσοροπεί καταστάσεις απλά να δίνει κάποιες αναλογίες. Το γεγονός οτι είναι λάθος να πάει το τσόφλι στο στομάχι ενός καναρινιού, δεν σημαίνει οτι δεν γίνεται.
Αυτά που λέω νομίζω το έχω διαβάσει εδώ και εδώ.
 
Back
Top