Αναπαραγωγή Η πρώτη μου αναπαραγωγή καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Όπως ήδη ξέρετε φέτος ξεκίνησα την πρώτη μου αναπαραγωγή καναρινιών
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Και λοιπόν σήμερα γεννήθηκαν οι 3 νεοσσοί απο τα 4 αυγά ! 🙂
θα σας ανεβάσω φώτο και βίντεο απο τα μικρά αργότερα

Έχω όμως μια απορία εκτός απο το αυγό να ξεκινήσω να δίνω απο σήμερα φρούτα και λαχανικά;

*Διάβασα το άρθρο τουθ κ. Μάκη αλλά δεν διευκρινίζει αν το κάθε ένα έχει την σειρά του ή τα δίνουμε όλα μαζί...
 
Να σου ζήσουν!

Έχω όμως μια απορία εκτός απο το αυγό να ξεκινήσω να δίνω απο σήμερα φρούτα και λαχανικά;
Δίνεις καθημερινά βραστό αυγό φρέσκο και σφιχτοβρασμένο, βάζεις τροφή και τσεκάρεις να μην υπάρχουν τσόφλια και φυσικά φρέσκο νεράκι καθημερινά! Μόλις ο πιο μικρός νεοσσός κλείσει 7 μέρες ζωής μπορείς να δώσεις λίγο μήλο. Και όσον αφορά τα υπόλοιπα λαχανικά, και φρούτα λόγω του ότι ίσως προκαλέσουν στα μικρά διάροια αρχίζουμε να τα δίνουμε μετά τις 17-20 ημέρες ζωής τους. Αλλά νομίζω τα χόρτα (γλυστρίδα και αντίδια - που νομίζω ο κύριος Μάκης ( @mgerom ) τα έχει σε πρώτη ζήτηση) μετά τις 10 μέρες μπορείς να τα προσθέσεις στη διατροφή τους! Φυσικά μηλά, χόρτα και λαχναικά δεν τα στερεώνουμε στα κάγκελα! Είτε έχουμε νεοσσούς είτε όχι!

Αυγοτροφή ή δικιά σου αυγοτροφή τους βάζεις;
 
Να σου ζήσουν!
ευχαριστώ !
Αυγοτροφή ή δικιά σου αυγοτροφή τους βάζεις;
σήμερα τους έδωσα μόνο αυγό αλλά το βράδυ που θα έχω χρόνο θα τους φτιάξω μια αυγοτροφή (μάλλον αυτη του @jk21 )

βάζεις τροφή και τσεκάρεις να μην υπάρχουν τσόφλια κα
εννοείς τα φλούδια απο τους σπόρους ή το τσόφλι του αυγού;
 
σήμερα τους έδωσα μόνο αυγό αλλά το βράδυ που θα έχω χρόνο θα τους φτιάξω μια αυγοτροφή (μάλλον αυτη του @jk21 )
Γενικά επειδή οι αυγοτροφές ίσως να πέσουν βαριές στα στομαχάκια των μικρών μπορείς κάθε μέρα να βάζεις και από κάτι παραπάνω ώστε σιγά σιγά να συνηθίζουν.

Εγώ πχ που κάνω αυτή: https://community.petbirds.gr/threads/Η-δικιά-μου-σπιτική-αυγοτροφή.18764/ και δίνω στα ενήλικα, για να την δώσω ολοκληρωμένη στα μικρά περνάει από στάδια. Ξεκινάω την πρώτη εβδομάδα με βραστό αυγό και σιγά σιγά το εμπλουτίζω. Μετά μαζί με το βραστό αυγό βάζω φρυγανιά και λίγο ρίγανη. Την εόμενη μέρα και λίγο δυόσμο. Μετά καρότο και πάει λέγοντας! 😉 Σου προτείνω να χρησιμοποιήσεις και έτοιμη αυγοτροφή για να καλύψεις όλες τις ανάγκες που έχουν τα μικρά σε αυτή την ηλικία.

εννοείς τα φλούδια απο τους σπόρους ή το τσόφλι του αυγού;
Τα φλούδια απ τα σπόρια! 😉
 
ευχαριστώ Αλίκη! σκεφτόμουν να κάνω την "βάση" για αυγοτροφή που πρότεινε ο Δημήτρης και να την εμπλουτίζω με φρέσκο αυγό, αλλά αρχικά θα δίνω αυγό αν είναι και σιγά σιγά θα το εμπλουτίζω με την βάση
 
Γιώργο, φίλε μου.. Ολόψυχα να σου ζήσουν! 🙂👍
δεν θα σου πω, προτείνω, συμβουλέψω κάτι αυτή τη στιγμή..άλλωστε είσαι ένας από τους πολύ καλά διαβασμένους φίλους στην παρέα, αλλά για ότι χρειαστείς.. Ανά πάσα ώρα στην διάθεσή σου!
 
Γιώργο, φίλε μου.. Ολόψυχα να σου ζήσουν! 🙂👍
δεν θα σου πω, προτείνω, συμβουλέψω κάτι αυτή τη στιγμή..άλλωστε είσαι ένας από τους πολύ καλά διαβασμένους φίλους στην παρέα, αλλά για ότι χρειαστείς.. Ανά πάσα ώρα στην διάθεσή σου!
ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλε Δημήτρη!
 
Αυτή την εποχή η πρωτεΐνη πρέπει να ξεπερνά το 20% -22%(για να μην πώ 24-25). Αυγό μόνον δεν φτάνει (18%). Μια αυγοτροφή του εμπορίου κοντά σ' αυτά τα επίπεδα, ενισχυμένη με αυγό και βλαστισμένους σπόρους είναι μάλλον απαραίτητη. Η διατροφή με χαμηλής πρωτεϊνικής αξίας ιδιοσκευάσματα οδηγούν σε απώλειες των μικρών σε ηλικίες απο 7-15 ημερών.
 
Αυγό μόνον δεν φτάνει (18%).
Μαζί όμως με τους σπόρους η πρωτεΐνη δεν ξεπερνά το 20%-22%? Ούτως ή άλλως τα μικρά τρώνε και σπόρους και αυγό.. Καλά εγώ κάθε άνοιξη όταν έχω μωρά βάζω βραστό αυγό μαζί με αυγοτροφή έτοιμη, όπως γράφω και πιο πάνω. Απλά ρωτάω γιατί πόσες γενιές πουλιών δεν έχουν μεγαλώσει μόνο με βραστό αυγό και σπόρους;
 
Να και το βίντεο με τα καμάρια μου :)
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πολύ όμορφο τα ζευγάρι σου!φαντάζομαι ότι και τα μικρά σου θα έχουν πανέμορφα χρώματα! Να σου ζήσουν γονείς και νεοσσοι με υγεία ευεξία και ευημερία!
 
Back
Top