Αναπαραγωγή Παρουσιάζω την αναπαραγωγή καναρινιών για το 2019

Και για όσους ρωτούν... μην πιάνετε τα καναρίνια ποτέ ...

Γίνεται όμως αυτό Γιάννη;
Δεν πρέπει να τα πιάσουμε για να τα βάλουμε κάπου αλλού ώστε να απολυμάνουμε τα κλουβιά; Αλλιώς πως; Με τα πουλάκια μέσα στα κλουβιά;
Δεν πρέπει να κόβουμε τα νυχιά;(ΟΚ.. Αυτό γινεται πάρα πολύ αραιά..)
Είναι τελικά το "ποτέ", πρακτικά εφαρμόσιμο;

(*προφανώς και είναι ρητορικός ο τόνος των ερωτημάτων μου..)

Επειδή είναι από τις πρώτες συμβουλές σου, που έχω διαβάσει και προσπαθώ να τηρώ, βλέπω τις παραπάνω αδυναμίες στην εφαρμογή της.. Δεν συζητώ για την περίπτωση που πρέπει να γίνει θεραπεία με epithol π.χ. όπου εκεί πρέπει να γινεται η πολύ επίπονη καθημερινή περιποίηση που προϋποθέτει πιάσιμο..Αλλά ας πούμε ότι αυτή είναι μια ειδική συνθήκη που δικαιολογεί την πράξη. Δεν παύει όμως να ταλαιπωρεί πάρα πολύ τα πουλιά.. Και εμάς..

Προσωπικά, έχω ανεβάσει την συχνότητα του "πιασίματος" στην μια φορά κάθε 40 μέρες περίπου..Αλλά, δεν μπορώ να κάνω αλλιώς εάν θέλω να απολυμάνω τα κλουβιά μου..
Μέχρι που σκέφτομαι να βάζω ένα κλουβάκι με έναν μεζέ δίπλα στο κανονικό κλουβί με ανοιχτές τις πόρτες ώστε να επικοινωνούν και να περιμένω το καναρίνι να περάσει στο άλλο... Κάτι που δεν ξέρω εάν θα πετύχει.. Και εάν τελικά πετύχει σίγουρα θα θέλει πολύ χρόνο για να συμβεί..

Κάθε εκτροφική υποχρέωση μπορεί να ολοκληρωθεί με ημίφως που ευνοεί εμάς αλλά όχι τα καναρίνια.

Τώρα μπερδεύτηκα λίγο... Όταν λες "ευνοεί εμάς" εννοείς ότι μας κάνει την ζωή εύκολη και ταυτόχρονα δεν στρεσάρει τα καναρίνια;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οι εκτροφικές υποχρεώσεις είναι πολλές όπως αρκετές είναι και οι περιπτώσεις που πρέπει να έρθουμε σε επαφή με τα καναρίνια μας.
Όλα όμως μπορούν κάτω από το σωστό προγραμματισμό να γίνουν όπως προτείνω... με τη λιγότερη δυνατή αίσθηση απειλής.
Δε μιλάω για να πάω στο σούρουπο να πιάσω τα πουλιά αλλά τα μεταφέρω σε δωμάτιο με χαμηλό φωτισμό την ώρα που είμαι έτοιμος να κάνω όσα πρέπει.
Έτσι το πιάνω αμέσως χωρίς να "χτυπηθεί" και με στοχευμένο φωτισμό να κάνω όσες εργασίες έχω προγραμματίσει (κούρεμα, νύχια κλπ), χωρίς το πουλί να μπορεί να καταλάβει ποιος, τι και πως...

Όταν τελειώσω επιστρέφω το πουλί στο κλουβί χωρίς να έχει καταλάβει το παραμικρό.
Όσα γράψω ή προτείνω είναι δοκιμασμένα.
Δείτε το video που τράβηξα σήμερα το απόγευμα και το ανέβασα για να δείξω αυτό που σας λέω συνέχεια.
Εντελώς ήρεμο αρσενικό...
Είναι φίλος του εκτροφέα.
Και πριν 2 μήνες κουρεύτηκε, κόπηκαν νύχια, μπήκε σε άλλο κλουβί... και ίσως κι άλλες εργασίες που λησμονώ να αναφέρω.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Μιλάμε για καναρίνι που είναι έξω από το κλουβί... μπορεί αν περιμένω να μπει μόνο του όπως συμβαίνει πολύ συχνά.. και που ακόμη και μερικά εκατοστά να φτάσω κοντά του δεν επαναστατεί να φύγει..
Ούτε τρομάζει με μένα ή τις κινήσεις μου.
Δεν είμαι απειλή για το καναρίνι.. κι αυτό το ξέρει πολύ καλά.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Γιατί αυτό που γίνεται.. Να πιάνει κάθε μία ώρα το καναρίνι για να φυσήξει την κοιλιά και να δει δεν ξέρω και γω τι... είναι ότι χειρότερο υπάρχει.. ότι χειρότερο γίνεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γιατί αυτό που γίνεται.. Να πιάνει κάθε μία ώρα το καναρίνι για να φυσήξει την κοιλιά και να δει δεν ξέρω και γω τι... είναι ότι χειρότερο υπάρχει.. ότι χειρότερο γίνεται.

Εδώ συμφωνούμε απολύτως. (όχι ότι διαφωνώ σε κάτι)

Κι εγώ χρησιμοποιώ το tip, που από εσένα διάβασα, σχετικά με τη συνθήκη του χαμηλού φωτισμού όποτε συντρέχει λόγος να τα πιάσω.

Η βασική μου απορία σχετικά με το πιάσιμο, όπως διάβασες, είναι το θέμα της απολύμανσης του κλουβιού. Για αυτό και "κόλλησα" στο "ποτέ" με την ακριβή σημασία της λέξης.
Αν υποθέσουμε πως έχω ένα υγιές πουλάκι το οποίο θα θέλει μόνο κόψιμο νυχιών η κούρεμα (άρα πιάσιμο 2-3 φορές τον χρόνο) τότε το κρατάω το "ποτέ".. Και καταλαβαίνω ότι με τον τρόπο αυτό επισημαίνεται το πόσο κακό κάνει το συχνό πιάσιμο!

Όμως... Εάν πρέπει να απολυμαίνω το κλουβί έστω κάθε 5-6 εβδομάδες, τι το κάνω το πουλί; Σε αυτό το ερώτημα δεν έχω απάντηση..

Όμως απολογούμενος για τα off topic post μου στο όμορφο θέμα σου, κρατάω την συνεχεία της κουβέντας και βάζω μια άνω τελεία, για κάποια άλλη στιγμή σε περίπου ένα μήνα 😉
 
Εφεδρικό εξοπλισμό χρειάζεσαι Δημήτρη... Π.χ. ένα ίδιο κλουβί παραπάνω
Αλλάζει το κλουβί στο πουλί.. και κάνει ανακαίνιση στο άλλο για όσες ώρες θέλεις...
Όταν ετοιμαστεί.. μπορεί να το χρησιμοποιήσεις στο επόμενο... στο μεθεπόμενο κλπ.
 
Αυτό έχω και αυτό ακριβώς κάνω..Απλά για να βάλω το πουλάκι στο άλλο κλουβί το πιάνω..στο λυκόφως 🙂


Eγω απλα φερνω κοντα τις ζευγαρωστρες με ανοιχτες τις πλαινες πορτες και το πουλι σε δευτερολεπτα ειναι διπλα.
Βεβαια οπως και ο Γιαννης εχουμε το πλεονεκτημα του κλειστου χωρου σε περιπτωση "ατυχηματος".
 
Η αλλαγή κλωβών με τον τρόπο που προτείνει ο Αντώνης είναι κι αυτή μια πολύ καλή μέθοδος.
Αν βάλετε αντικριστά ή διαδοχικά τα κλουβιά με ανοιχτές τις πόρτες τότε θα διαπιστώσετε πως εύκολα (κυρίως από περιέργεια) αλλάζει μόνο του κλουβί.
Αυτό όμως χρειάζεται περισσότερο χρόνο στην αλλαγή.
 
Η ιστορία της απόκτησης εμπιστοσύνης μεταξύ καναρινιών και εκτροφέα έχει πολύ μεγάλο βάθος.
Στο video η γιαγιά του κόκκινου φιλαράκου
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Η γιαγιά είναι φοβερή! 😃Αυτές οι δυο "κεραίες" που έχει στο κεφαλάκι της την κάνουν άκρως γοητευτική και.. Ερωτεύσιμη😍 Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο σε καναρίνι... Έχεις πολλούς θησαυρούς Γιάννη!👍
 
Η γιαγιά είναι φοβερή! 😃Αυτές οι δυο "κεραίες" που έχει στο κεφαλάκι της την κάνουν άκρως γοητευτική και.. Ερωτεύσιμη😍 Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο σε καναρίνι... Έχεις πολλούς θησαυρούς Γιάννη!👍


Ειναι σκουφατη Δημητρη.
 
Κι εδώ ένα άλλο καναρίνι (αχάτης οπαλ κίτρινο) που επιστρέφει στο κλουβί με τη μέθοδο του "ξύλου"!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Αν και η δράση δεν είναι όλη μέσα στην κάμερα...
Αλλά αυτά συμβαίνουν όταν τα "τραβάς" όλα μόνος σου
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αμβρόσιε σήμερα τράβηξα τέσσερα πέντε βίντεο με διαφορετικά ζευγάρια σε μια απάντηση προς τους δύσπιστους που επιμένουν πως είτε πρόκειται για ένα - δύο καναρίνια που είναι ήρεμα είτε πως είναι συμπτωματική η συμπεριφορά του καναρινιού.
Μέσα από αυτά θέλω να δείξω πως η συμπεριφορά των καναρινιών που βλέπουμε είναι κανόνας στο κοπάδι μου κι όχι εξαίρεση.
Δεν σας κρύβω πως υπάρχει και δύσπιστη ομάδα ανθρώπων για να μην πω κακόπιστη που λένε διάφορα. ως εφαρμογή της ρήσης.. όσα δε φτάνει η αλεπού.

Με την βέργα αποφεύγουμε να έρθουμε σε άμεση επαφή με τα πουλιά και είναι ευκολότερο να γίνει.
Αντίθετα αν πλησιάσουμε τα χέρια μας στα ίδια πουλιά θα διαπιστώσουμε πως απομακρύνονται κάπως και αν επιμείνουμε θα φύγουν μακρυά ή θα "διαταραχθεί" η όποια εμπιστοσύνη αποκτήθηκε...
Περιμένω να ανέβουν στο διαδίκτυο άλλα δύο και θα σας τα ανεβάσω...
 
Κι εδώ και τα βίντεο που σας χρωστούσα.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τέλειο! Μπράβο σας! Φέρονται σαν να είναι εκπαιδευμένα! Έξυπνα και συνεργάσιμα! Μου άρεσε πολύ! Και σίγουρα τόσο εκείνα όσο και οι επόμενες γενιές τους θα το συνηθίσουν και θα εξοικειωθούν με την μέθοδο αυτή!
 
Και από σήμερα το πρωί ξεκίνησε η προσέγγιση των νεαρών καναρινιών με τον εκτροφέα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Αυτή η προσπάθεια ασφαλώς και γίνεται με μεγαλύτερη ευκολία στο κοπάδι μου γιατί έχω ήρεμους γονείς και φυσικά πολύ πιο ήρεμα καναρίνια
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Και εδώ το σημερινό αποτέλεσμα από την πρώτη προσπάθεια...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Σήμερα και ενώ οι πόρτες με τα μικρά ήταν ανοιχτές και τα καναρινάκια τριγύρω από την πόρτα ξεκρεμάστηκε το σουπιοκόκαλο και πέφτοντας τα τρόμαξε.
Όπως καταλαβαίνεται σκόρπισαν μέσα στο εκτροφείο.
Με υπομονή και χωρίς βιασύνες επιστράτευσα το μεγάλο ξύλο που ομολογουμένως έχει πολλά πλεονεκτήματα και ένα ένα επέστρεψαν τα μικρά πίσω στην κλούβα τους.
Όπως θα δείτε στο πρώτο video κάποια συμμορφώθηκαν αμέσως και κάποια άλλα χρειάστηκε αρκετή ώρα ώστε να υπερνικήσουν το φόβο τους και να ανέβουν στο ξύλο για την επιστροφή.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Στο δεύτερο video ακόμη και ο πιο ατίθασος νεαρός μετά από υπομονή και λίγο περισσότερο προσπάθεια.. ακολούθησε τα δέοντα...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top