Αναπαραγωγή Θα ενώσω το ζευγάρι μου

Εγγραφή
17 Μαϊ 2018
Μηνύματα
985
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα και καλή Κυριακή. Λέω σήμερα το βράδυ να βάλω το ζευγάρι μου στη ζευγαρωστρα για να γνωριστούν καλύτερα. Δίνω αυγο μήλο χόρτα εναλλάξ καθημερινά. Σωστά πράττω;
 
Καλημέρα. Μήπως να το έκανες πρωΐ καλύτερα; Θα σου πρότεινα φρούτα-λαχανικά μια φορά την εβδομάδα. Αυγό-αυγοτροφή κατά την προετοιμασία 2 φορές εβδομαδιαίως.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημέρα. Μήπως να το έκανες πρωΐ καλύτερα; Θα σου πρότεινα φρούτα-λαχανικά μια φορά την εβδομάδα. Αυγό-αυγοτροφή κατά την προετοιμασία 2 φορές εβδομαδιαίως.

Σταδιακά δεν πάμε στο κάθε μέρα αυγοτροφη;
 
Προσωπικά κατά την προετοιμασία, δίνω 2-3 φορές την εβδομάδα. Κάθε μέρα όταν εκκολαφθούν οι νεοσσοί μέχρι τον απογαλακτισμό τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
εγώ λέω το βράδυ για να στρεσαρω τα πουλιά λιγότερο. Και να ξυπνήσουν μαζί.
Αυτό το σκεπτικό μπορείς κάλλιστα να εφαρμόσεις όταν αφαιρέσεις το παραπέτασμα και ενώσεις τα πτηνά. Στην παρούσα φάση που επιδιώκεις την γνωριμία τους, καλό είναι να γίνει την ημέρα που είναι δραστήρια. 😉
 
@Stfns γιατί λες καλύτερα πρωί; Εγώ λέω το βράδυ για να στρεσαρω τα πουλιά λιγότερο. Και να ξυπνήσουν μαζί.

Γιατί είναι καλύτερα από το να αγχώσεις λίγο πριν κουρνιάσουν που θα ήθελαν ασφάλεια κι όχι επισκέψεις από εισβολείς στον χώρο τους.
[automerge]1551625758[/automerge]
Αν φυσικά, όπως διάβασα, το ένα πουλάκι είναι 6 μηνών μάλλον ξεχνάς την αναπαραγωγή για φέτος.
Εκτός κι αν πας για Αύγουστο που δεν προτείνεται...
 
Παιδιά δε ξέρω τίποτα για την ηλικία της. Απλώς έχω αγχωθεί λιγάκι και βάζω διαφορά σενάρια στο μυαλό μου.

Λέω να δοκιμάσω και βλέπουμε έχει ο Θεός. Αύριο με το καλό θα ενώσω με χώρισμα. Οκ;
 
Μονο με το δαχτυλιδι
και για να ειναι 6 μηνων, σημαινει γεννηθηκε και μετα το καλοκαιρι.

Mε αφορμή το σχόλιο του @tasioskis ακόμη και δακτυλιδωμένο να είναι ένα πουλάκι που γεννήθηκε π.χ. Οκτώβριο δεν είναι σε αναπαραγωγική ετοιμότητα την Άνοιξη. Οπότε αναρωτιέται ο καθένας τι μπορεί να έφταιξε που το συγκεκριμένο καναρίνι δεν έδειξε ποτέ ερωτικό ενδιαφέρον, δεν έχτισε ποτέ φωλιά παρά μόνο σκορπούσε τα νήματα κλπ. Όλα εξαρτώνται από την αξιοπιστία του εκάστοτε εκτροφέα. Στην τελική μόνο για δικά μας πουλιά μπορούμε να είμαστε σίγουροι. Γι αυτό:


Έλα που δεν εχει
Παιδιά δε ξέρω τίποτα για την ηλικία της. Απλώς έχω αγχωθεί λιγάκι και βάζω διαφορά σενάρια στο μυαλό μου.

@Τασος ο καναρινας την επόμενη φορά πριν αγοράσεις ή σου χαρίσουν καναρίνι θυμήσου το παρακάτω άρθρο.

 
@Stfns σε ευχαριστώ αλλά αυτό το πουλάκι ήρθε στο μπαλκόνι μια μέρα με βροχή. Έχω γράψει και σχετικό άρθρο.
[automerge]1551710778[/automerge]
Παιδιά μόλις τώρα τα ένωσα με το χώρισμα. Μίλησαν και ο αρσενικός τραγουδάει.
Ποια θα πρέπει να είναι η επόμενη κίνηση μου;
[automerge]1551711260[/automerge]
Παιδιά και κάτι ακόμα. Η θυληκια όταν ακούει τον αρσενικο να κελαιδα και αυτή ψευτοκελαιδαει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top