Αναπαραγωγή Θα ενώσω το ζευγάρι μου

Καλημέρα και καλό σκ. Η καναρα την τετερτη μόλις της έβαλα το νήμα έπαιξε μαζί του και το σκόρπισε το περισσότερο. Όμως σήμερα είδα πως τοποθέτησε. Στη φωλιά όσο είχε από μείνει μαζί με ένα φύλλο από μπρόκολο. Θα της βάλω τώρα καινούργιο νήμα και βλέπουμε.
[automerge]1553334589[/automerge]
Πήγα εχθές και αγορά καινούργιο νήμα. Πήρα το σισαλ φιμπρε στην μικρή συσκευασία. Μου το πρότεινε ένας εκτρεοφεας που συνάντησα στο πετ σοπ και μου είπε πως είναι το καλύτερο. Όμως η υπάλληλος επέμενε να μην το πάρω γιατί είναι ακριβό μα εγώ δεν την άκουσα στηριζόμενος στα λόγια
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες. Σήμερα το πρωί πήγα να βάλω νερό και λαχανικά στο ζευγάρι μου και κατά κάποιον τρόπο αξιοπερίεργο είχαν τραβήξει από μόνο τους το χώρισμα και ήταν μαζι. Τα άφησα έτσι δδν τσακώνονται.

Καλά έκανα;
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά και σε σένα! Και του χρόνου!

Ναι, καλά έκανες! Εφόσον δεν παρατηρείς επιθετικές συμπεριφορές και συμβιώνουν ήρεμα και αρμονικά, να τα αφήσεις ως έχουν. 😉
 
κατά κάποιον τρόπο αξιοπερίεργο είχαν τραβήξει από μόνο τους το χώρισμα και ήταν μαζι.

Έριξαν τα.. Τείχη:)
Το χώρισμα εάν είναι από αυτά που τοποθετούνται από την μπροστινή μεριά του κλούβιου θα μπορούσα να βρω αιτίες και να το καταλάβω.. Εάν είναι από αυτό που μπαίνει καθετί, τότε το ζευγάρι σου είναι για ρεκόρ γκίνες 🙂
 
Παιδιά μόλις τώρα διαπίστωσα πως η καναρα μου σήμερα γέννησε το πρώτο της αυγο σε μια ανετιμη φωλιά ομως☹😱.

Της έβαλα νήμα και κατευθείαν άρχισε κτίσιμο φοβάμαι μήπως το θάψει όμως. Η ανετιμη φωλιά ήταν ίσως δικιά μου παράληψη. Τι να κάνω. 🆘 Παιδια
 
Χωρίς να είμαι ο απόλυτα έμπειρος..Αυτό που θα έκανα εγώ θα ήταν να πάρω το αυγουλάκι να το βάλω σε σπόρους μέχρι να φτιάξει την φωλιά και μετα θα το επεστρεφα.. Ομως περιμενε και τους εμπειρους να σου πουν.
 
Παιδιά αν τόση ώρα την φτιάξει την φωλιά και θάψει το αυγό μπορώ μετά να το το ξεθάψω και να το βάλω πάνω κανονικά.; Επίσης κατι άλλο την καλύπτει το σου πιο κόκκαλο.; ς
 
Πάρε το αυγό και άσε να φτιάξει την φωλιά.. Μην την σκαλίζεις εσύ.. Μετά θα της την χαλάσεις όσο προσεκτικός και να είσαι γιατί θα είσαι αγχωμένος.. Οπότε πάλι θα αρχισει τις επισκευές η κακομοίρα:)
 
Όχι. Να σου πω την αλήθεια δε θα ήθελα να μπλέξω με τα αυγά γιατί φοβάμαι. Θα τα αφήσω έτσι και αυτά ίσως ξέρουν καλύτερα από τι εμείς.
[automerge]1553693112[/automerge]
Παιδιά αν πάρω τώρα το αυγό και δεν ετοιμάσει τη φωλιά μέχρι την ώρα που πέφτει ο ήλιος το αυγό τι να το κάνω;
 
Back
Top