Αναπαραγωγή Θα ενώσω το ζευγάρι μου

Παιδιά μόλις τώρα τα ένωσα με το χώρισμα. Μίλησαν και ο αρσενικός τραγουδάει.
Αλληλεπιδρούν μεταξύ τους. Είναι ένα θετικό δείγμα.

Ποια θα πρέπει να είναι η επόμενη κίνηση μου;
Αν δεις ότι τα πράγματα στην συνύπαρξη τους βαίνουν καλώς, αρμονικά και χωρίς έριδες τα αφήνεις μαζί ως έχουν. :)

Παιδιά και κάτι ακόμα. Η θυληκια όταν ακούει τον αρσενικο να κελαιδα και αυτή ψευτοκελαιδαει.
Τα θηλυκά καναρίνια σε προχωρημένο οίστρου, εξαιτίας των ορμονών, παράγουν ήχους σαν τσιρτσίρισμα για να επικοινωνήσουν με τα αρσενικά.
 
Αλληλεπιδρούν μεταξύ τους.
Η καλύτερη απόδειξη πως πρέπει να παραμείνουν μαζί σε κοινό χώρο...
Δείχνουν έτοιμα.. ή πολύ κοντά σ' αυτό!
Χωρίς διατροφική προετοιμασία θα το βάλεις για αναπαραγωγή;
Να σου πω την αλήθεια.. αυτό με τη διατροφική προετοιμασία είναι μια μεγάλη "_*_"
Η σωστή διατροφή είναι απαραίτητη καθ' όλη τη διάρκεια του έτους...
Κι όπως καταλαβαίνουμε όλοι, όλα είναι σε μια αλυσίδα. Όσο πιο έτοιμο βγει ένα πουλί από τη μια "φάση" τους ετήσιου κύκλου του, τόσο πιο ανώδυνα ξεπερνάει την επόμενη.
 
Να σου πω την αλήθεια.. αυτό με τη διατροφική προετοιμασία είναι μια μεγάλη "*"
Η σωστή διατροφή είναι απαραίτητη καθ' όλη τη διάρκεια του έτους...
Συμφωνώ απόλυτα. Το ανέφερα επειδή μόλις βρήκε το πουλάκι και δεν μπορεί να γνωρίζει σε τι κατάσταση βρίσκεται και αν μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις της αναπαραγωγικής περιόδου.
 
Καλησπέρα και καλή σαρακοστή. Να ενώσω πλήρως το ζευγάρι μου ή είναι ακόμη νωρίς; Μίλαν συνέχεια ο αρσενικός δεν τραγουδάει σχεδόν καθόλου. Τι να κάνω στη συνέχεια;
[automerge]1552481568[/automerge]
Έχουν μπει στη μόνιμη τους θέση.
 
Να βάλεις τη φωλιά και να την αφήσεις μόνιμα
Το νήμα θα βάζεις και θα βγάζεις στις δοκιμές που σου ανέφερα...
Η φωλιά έπρεπε να είναι μέρες νωρίτερα μέσα στο κλουβί...
 
Τασε! το "πυρωμα" των πτηνων ερχεται με λιπαρους (με μετρο ) σπορους και σταδιακη αυξηση του φωτος. Βιταμινη πυρωματος δεν υπαρχει και αν υπαρχει θα ειναι επικυνδυνο σκευασμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top