Αναπαραγωγή Θηλυκια γενναει αυγα μεσα στην αυγοτροφη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγγραφή
29 Αυγ 2016
Μηνύματα
2.740
Πόλη
Λευκάδα
Καλησπερα! Μολις γυρισα σπιτι και οπως παντα πρωτη μου δουλεια να παω στα πουλια... κατεβαζω και βλεπω μεσα στην αυγοτροφη ενα αυγο... Τι να κάνω; Να βαλω φωλια και να την αφησω; Να βαλω φωλια και οταν τελειωσει της βαζω ψευτικα αυγα ή απλα να τα πεταω καθε μερα;
 
Έχεις σουπιοκόκκαλο στο κλουβί;
Πρέπει να έχεις το νου σου μήπως μαδήσουν τον νεοσσό προκειμένου να πάνε σε δεύτερη γέννα.
Αν θα τα αφήσεις να προχωρήσουν εξαρτάται πως κρίνεις τον οργανισμό τους, επίσης αν έχει απογαλακτιστεί ο νεοσσός.
Άλλο κλουβί έχεις;
 
Εχω αλλα 2... αλλα δε θελω να βαλω το μικρο χωριστα.. Προς το παρον μια χαρα τα πανε πατερας και γιος κελαιδανε παρεα... Δε ξερω τι να κανω πραγματικα... μεσα στο χειμωνα θα μπορεσουν να βγουν τα μικρα; Χθες αγορασα και φωλια και αυγα και νημα κοκοφοινικα... αλλα ειχα στο μυαλο μου να τα βαλω απο Απριλη
 
Καλο θα ηταν να τα βαλεις σε μια ζευγαρωστρα και να βαλεις τον μικρουλι απο τη μια μερια και τους γονεις απο την αλλη για τον λογο που σου ειπε η Μαρια.
Ετσι οι γονεις μπορουν παλι να ταιζουν τον νεοσο απο τα καγκελα.
Βεβαια η γνωμη μου ειναι να μην προχωρησεις σε αλλη γεννα απο τωρα.
Ομως δεν εχω εμπειρια απο ζεμπρακια..
 
Ααα γενικοτερα λαι το μαρουλακι τους τρωνε και το μηλο τους. Και ταους εβαζα και γλιστριδα οσο ειχα στη γλαστρα... μετα ξεραθηκε...

Πηγα να βαλω τη φωλια στο κλουβι να την ετοιμασουν μεχρι να αποφασισω τι θα κανω και δε χωραει να μπει απο την πορτα του κλοβιου... ελεος δηλαδη...🤬😡
 
Πηγα να βαλω τη φωλια στο κλουβι να την ετοιμασουν μεχρι να αποφασισω τι θα κανω και δε χωραει να μπει απο την πορτα του κλοβιου... ελεος δηλαδη...🤬😡
Εσωτερική είναι; Τι κλουβί έχεις;
 
Ναι εσωτερικη... Κλουβι; Μια βλακεια και μιση...

@ilie mp ειχα σκοπο το απογευμα να ανοιξω θεμα για το τι κλουβι να παρω και σκατα παλι με προλαβαν τα γεγονοτα... και παλι μερα που τα μαγαζια ειναι κλειστα...
 
Ναι εσωτερικη... Κλουβι; Μια βλακεια και μιση...
Τι πόρτα έχει; Μου φαίνεται παράξενο γιατί συνήθως φτιάχνονται με τις κατάλληλες διαστάσεις ώστε να χωράνε. Την γύρισες καθόλου μήπως μπει;
 
Ασε σου λεω τα νευρα μου τσαταλια...
Μην μου συγχυζεσαι σιγα σιγα θα οργανωθεις.
Κατσε να μπουνε και οι "ειδικοι" στα ζεμπρακια για να σου πουνε τι ειναι καλυτερο να κανεις.
Κλουβακι μπορεις να παραγγειλεις απο το ιντερνετ :)
 
Αν το παραγγειλω τωρα θα ερθει σε 2 μερες... αν το παρω απο δω αυριο το πρωι θα το εχω.. μπορει να βρω και τιποτα το απογευμα... Οποτε ακουω προτασεις για ζευγαρωστρα και μετα ο @Stavros το βαζει σε αλλο θεμα... 😀😛
 
Back
Top