Αναπαραγωγή Θηλυκια γενναει αυγα μεσα στην αυγοτροφη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Θεωρεις καλη ωρα να τους αλλαξω τωρα κλουβι ή να περιμενω αυριο το μεσημερι;
Όχι τέτοια ώρα, όσο γίνεται πιο νωρίς για να το μαθουν μέχρι την ώρα του κουρνιάσματος.
 
Γενικότερα δεν συμφωνώ με την 3η γέννα στο καπάκι. Αλλά θα τα γεννήσει τα αυγά αφού ξεκίνησε. Με αλλαγή κλουβιού, νέα φωλιά κτλ όλα μαζί κι απότομα ενώ ήδη γεννάει αυγά δεν περιμένω να πάει καλά η γέννα αλλά ήδη διαψεύστηκα μια φορά. Βάλτα αυριο πρωι κι οτι γίνει. Μετά χώρισε έγκαιρα τη θηλυκιά απο τον αρσενικό και το μωρό αφησέ το με όποιον γονιό είναι του ίδιου φύλου.
 
Φοιβο μου η αληθεια ειναι οτι φοβομουν λιγουλακι την απαντηση σου μιας και με προσγιωνεις αποτομα! Ουτε εγω ειμαι πολυ σιγουρη αυτη τη φορα... Δε ξερω τι θα κανω προς το παρον τους εβγαλα το αυγο και τους εβαλα ψευτικο...
 
Α δεν θυμόμουν περί άσπορης
Είναι ρίσκο Βάσια μου άφησε την να ξεκουραστεί λίγο πριν πας σε άλλη γέννα.
Βέβαια αυγά θα κάνει αλλά μην επιβαρυνθεί και με κλώσσημα και ταίσματα.
 
Α δεν θυμόμουν περί άσπορης
Είναι ρίσκο Βάσια μου άφησε την να ξεκουραστεί λίγο πριν πας σε άλλη γέννα.
Βέβαια αυγά θα κάνει αλλά μην επιβαρυνθεί και με κλώσσημα και ταίσματα.

Συμφωνώ. Πρότεινα να την αφήσει για 3η γέννα αν καθισει να κλωσσησει στο νεο κλουβι, μόνο επειδη μεγαλωσαν έναν μοναδικό νεοσσο οι γονεις κι ειναι σχετικά ξεκούραστοι.
 
Είναι ρίσκο Βάσια μου άφησε την να ξεκουραστεί λίγο
.. Εδώ Βάσια μου,όλους μας βρίσκει σύμφωνους η θέση/άποψη της Μαρίας! Πρέπει να την ξεκουράσεις.. Μη την ''κάψεις'' ! Πρόσεχε πάρα πολύ την διατροφή τους! 🙂👍
 
Ευακι μου και εγω αυτης της αποψης ειμαι. Αλλα δε μπορω να την αφησω να γενναει στην αυγοτροφη... Πρεπει να μπει φωλια.. και για να μπει φωλια πρεπει να βαλω το καινουργιο κλουβι... Παντως αντικειμενικα να το δουμε εκανε την πρωτη γεννα και δεν καθησε να κλωσισει. Εκανε τη δευτερη εβγαλε μονο ενα. Και τωρα δε ξερουμε καν αν θα καθησει... απο τη μια δε θελω τωρα να μπω και εγβ και αυτη σε αυτη τη διαδικασια απο την αλλη τα λυπαμε να τα πεταξω... μπερδεμα μεγαλο...
 
Να πω; 👎
Μετακόμισέ τα, βάλε τη φωλιά, στρώστην όσο καλύτερα γίνεται, βάλε το ψεύτικο αυγό, κράτα το άλλο μέσα σε σπόρους, κι αν η θερμοκρασία δεν πέφτει κάτω από τους 13 βαθμούς, έχει το έξω, χωρίς όμως και να σου θερμανθεί πολύ από τον ήλιο, έχει το με τη μύτη κάτω και τον αεροθαλαμο πάνω από το επίπεδο των σπόρων, γυρίζε το και φορά την ημέρα γύρω από τον άξονά του, έχει το νου σου να χωρίσεις τον μικρό με κάγκελο αν θα ξεκινήσουν καυγάδες, δες πως πάει, αν θα κάνει άλλα αυγά, α! Και βγάλε την ταιστρα ή αυγό θήκη στην οποία έκανε το αυγό. Τάιζε, τάιζε, τάιζε, βάλε και χορταρικά, όχι όσα έχουν οξαλικά που δεσμεύουν το ασβέστιο ( υπάρχει άρθρο για αυτό), και βλέποντας και κάνοντας. Που ξέρεις, μπορεί να έχεις και αλλά πουλάκια σύντομα.
Αλλά τουλάχιστον θα έχεις προσπαθήσει να κερδηθεί μια ζωούλα.
Εναλλακτικά, βάλε την προηγούμενη φωλιά στρωμένη στο παλιό κλουβί
(Ελπίζω να μην μου διέφυγε κάτι σημαντικό).
Τέλος, όταν,...χώρισε το ζευγάρι για να μην ξανά ζευγαρώσουν.
 
Back
Top