Ασθένειες Θηλυκό καναρίνι - Φουσκωμένη κοιλιά

Apostolos1983

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαϊ 2014
Μηνύματα
111
Καλησπέρα.
Αγόρασα μια θυληκιά για να ζευγαρώσω τον Αχάτη μου αλλά το πουλάκι εξ αρχής που το πήρα είχε φουσκωμένη κοιλιά.
Σε καλή κατάσταση κατα τα άλλα. Ζωηρό, έτρωγε έπινε κλπ κλπ
Ως μέρος της καραντίνας το πουλί πήρε
2 μέρες λεβαμιζόλη (teniazine) για σκουλήκια
2 μέρες κενό
6 μέρες Baycox για κοκκίδια
2 μέρες κενό
3 μέρες βιταμίνη.

Σήμερα λοιπον σχεδόν 2 εβδομάδες μετά, το πουλί συνεχίζει να ειναι σε καλή κατάσταση εξωτερικά αλλά ακόμα η κοιλιά του μοιάζει διεσταλμένη. Χρώμα πορτοκαλί.
Οι κουτσουλιές της άλλες είναι νορμαλ άλλες υδαρείς.
Παραθέτω φωτογραφίες που τράβηξα πριν λίγη ώρα.
IMG_20200308_191649__1583697860_39899.jpgIMG_20200308_191716__1583697913_17261.jpgIMG_20200308_191957__1583697966_42698 (1).jpgIMG_20200308_194254__1583698117_41616.jpgIMG_20200308_194238__1583698056_29979.jpg

Ξαναλέω για όσους δε ξέρουν ότι βρίσκομαι στην Αγγλία και ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ κτηνίατρους εδώ γύρω που να ασχολούνται με πουλιά. Πολύ παραπάνω να εξετάζουν μικροσκοπικά κόπρανα και να δίνουν διαγνώσεις για κοκκίδια και σκουλήκια.
Πως συνεχίζουμε απο εδώ και πέρα μάγκες;
Υπάρχει λόγος να ξαναδώσω Baycox δεύτερη γύρα;
Η το αφήνω όπως είναι;

Υ. Γ. Πολύ σημαντικό. Το πουλί το πήρα απο τον ίδιο εκτροφέα που πήρα και τον αρσενικό. Ο αρσενικός είχε ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ κοιλιά. Σε μια εβδομάδα η κοιλιά του εξαφανίστηκε... Το θυληκό όμως επιμένει να έχει την κοιλιά. Δε σας κρύβω πως στην αρχή πίστευα πως τα πουλιά είναι απλώς παχιά και τρώγανε πολύ λιπαρούς σπόρους.

Ευχαριστώ όλους
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πως συνεχίζουμε απο εδώ και πέρα μάγκες;
Σκέφτηκες ποτέ ότι μπορεί να έχεις πιάσει την καλή, να μην το ξέρεις και να κάνεις τα πάντα για να χειροτερέψεις την θέση σου;
Το πουλάκι είναι μια χαρά και αυτό που βλέπεις είναι πάχος υγείας.
Άφησέ το στο κλουβί και το baycox στο ντουλάπι ή στα σκουπίδια.
 
Σκέφτηκες ποτέ ότι μπορεί να έχεις πιάσει την καλή, να μην το ξέρεις και να κάνεις τα πάντα για να χειροτερέψεις την θέση σου;
Το πουλάκι είναι μια χαρά και αυτό που βλέπεις είναι πάχος υγείας.
Άφησέ το στο κλουβί και το baycox στο ντουλάπι ή στα σκουπίδια.

Φίλε, δυστυχώς η ευτυχώς ξαναλέω πως δεν έχω τη δυνατότητα που είχα στην Ελλάδα να πηγαίνω δείγμα απο τις κουτσουλιες στο γιατρό και σε 30 λεπτά να ξέρω αν πρέπει η όχι να κάνω κάτι.
Ετσι, ειδικά όταν παίρνω απο κάποιον που δε τον ξέρω, αναγκαστικά παίρνω τα μέτρα μου.
Αυτό που λες είναι πολύ πιθανόν. Ότι δηλαδή δε χρειαζόταν να δώσω ούτε κάν την πρώτη φορά Baycox.
Αλλά δε μπορώ να το ξέρω.
Εσύ δε κάνεις καραντίνα και απο παρασίτωση στα καινούργια σου πουλάκια;
Φιλικά ρωτάω. Εννοείται.
 
Ως μέρος της καραντίνας το πουλί πήρε
2 μέρες λεβαμιζόλη (teniazine) για σκουλήκια
2 μέρες κενό
6 μέρες Baycox για κοκκίδια
2 μέρες κενό
3 μέρες βιταμίνη.
Πιστεύω πως δεν έπρεπε να του κάνεις θεραπείες με φάρμακα χωρίς λόγο προληπτικά.
Οι κουτσουλιές της άλλες είναι νορμαλ άλλες υδαρείς.
Οι υδαρείς κουτσουλιές δείχνουν ότι ετοιμάζεται να κάνει αυγά.
το πουλάκι εξ αρχής που το πήρα είχε φουσκωμένη κοιλιά.
Η κοιλιά της μάλλον δείχνει πύρωμα.
Στην θέση σου θα την έβαζα στην ζευγαρώστρα με φωλιά και νήμα άμεσα.
 
Πιστεύω πως δεν έπρεπε να του κάνεις θεραπείες με φάρμακα χωρίς λόγο προληπτικά.

Οι υδαρείς κουτσουλιές δείχνουν ότι ετοιμάζεται να κάνει αυγά.

Η κοιλιά της μάλλον δείχνει πύρωμα.
Στην θέση σου θα την έβαζα στην ζευγαρώστρα με φωλιά και νήμα άμεσα.
Σε ευχαριστώ φίλε.
Το θέμα των προληπτικών θεραπειών (καραντίνα το λέω εγώ γιατί πρόκειται για νέο πουλί που ήρθε απο άγνωστη πηγή) είναι ΑΝΕΞΑΝΤΛΗΤΟ. Αν το έπαιρνα απο κάποιον που ξέρω και εμπιστεύομαι δε θα έδινα τίποτα. Αυτό είπα και πριν.
Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
 
Αν έγραφες ότι οποιοδήποτε καναρίνι μπαίνει στο κουμάσι σου, παίρνει αυτήν την αγωγή γιατί έτσι θέλεις να ορίζεις εσύ την εκτροφή σου,τότε κανένα πρόβλημα.
Είναι διαφορετικό όμως το να παίρνει αυτήν την αγωγή λόγω αυτής της κοιλιάς που βλέπουμε στην φωτογραφία. Τουλάχιστον εγώ, αν είχα αυτήν την εικόνα στα θηλυκά μου,θα ένιωθα αισιόδοξος για 5δες στο κλαρί. Δε νομίζω να πέφτω τόσο έξω.
Η κοιλιά καθώς πυρώνει θα γίνει πιο ομοιόμορφη, δες και τον λαιμό πάνω από το στέρνο,θα έχει λίπος σίγουρα.
Πιο ανησυχητικό είναι αυτό που έγραψες στο υστερόγραφο για τον αρσενικό. Δεν ξέρω αν έδωσες και εκεί φάρμακα, αν αδυνάτισε από το στρες ή κάτι άλλο. Σε μια εβδομάδα δεν χάνουν τόσο βάρος λόγω διατροφής.
σύ δε κάνεις καραντίνα και απο παρασίτωση στα καινούργια σου πουλάκια;
Προληπτικά δεν δίνω τίποτα, χρησιμοποιώ όμως άλλα σκευάσματα, συνήθως φυτικά για πρόληψη. Για τα εντερικά ένα σκεύασμα μετάλλων.
Και πανάκριβα πουλιά που μου έχουν έρθει με μαύρα συκώτια από την χειρότερη αγορά της Ευρώπης,έχουν τουμπάρει με προιόντα της καθημερινής μου πρακτικής,όχι φάρμακα.
 
Αν έγραφες ότι οποιοδήποτε καναρίνι μπαίνει στο κουμάσι σου, παίρνει αυτήν την αγωγή γιατί έτσι θέλεις να ορίζεις εσύ την εκτροφή σου,τότε κανένα πρόβλημα.
Είναι διαφορετικό όμως το να παίρνει αυτήν την αγωγή λόγω αυτής της κοιλιάς που βλέπουμε στην φωτογραφία. Τουλάχιστον εγώ, αν είχα αυτήν την εικόνα στα θηλυκά μου,θα ένιωθα αισιόδοξος για 5δες στο κλαρί. Δε νομίζω να πέφτω τόσο έξω.
Η κοιλιά καθώς πυρώνει θα γίνει πιο ομοιόμορφη, δες και τον λαιμό πάνω από το στέρνο,θα έχει λίπος σίγουρα.
Πιο ανησυχητικό είναι αυτό που έγραψες στο υστερόγραφο για τον αρσενικό. Δεν ξέρω αν έδωσες και εκεί φάρμακα, αν αδυνάτισε από το στρες ή κάτι άλλο. Σε μια εβδομάδα δεν χάνουν τόσο βάρος λόγω διατροφής.

Προληπτικά δεν δίνω τίποτα, χρησιμοποιώ όμως άλλα σκευάσματα, συνήθως φυτικά για πρόληψη. Για τα εντερικά ένα σκεύασμα μετάλλων.
Και πανάκριβα πουλιά που μου έχουν έρθει με μαύρα συκώτια από την χειρότερη αγορά της Ευρώπης,έχουν τουμπάρει με προιόντα της καθημερινής μου πρακτικής,όχι φάρμακα.
Το πουλί πήρε teniazine και baycox όχι λόγω της κοιλιάς. Λόγω του ότι ήρθαν από άγνωστο άνθρωπο. Ακομα και six pack να είχαν παλι θα έπαιρναν το ίδιο.
Και δε νομιζω ότι δίνω κάτι extreme... Δηλαδή καμία αντιβίωση στα τύφλα και τέτοια.
Ο αρσενικός είναι μια χαρά. Όλη μέρα κελαηδάει σα παλαβό. Ναι είναι παράξενο. Είχε ίδια κοιλιά. Σε μια εβδομάδα εξαφανίστηκε. Δε ξέρω τι τα τάιζε ο τύπος. Μου είχε φέρει δύο αρσενικά να διαλέξω. Και τα δύο ήταν τούμπανο η κοιλιά τους. Και η θυληκια σύνολο τρία πουλιά του όλα ίδιες κοιλιές. Μπορεί να τα έδινε πολλούς λιπαρός σπόρους... Τι να πω...
Τι εννοείς σκεύασμα μετάλλων για τα εντερικα;
 
Εσύ δε κάνεις καραντίνα και απο παρασίτωση στα καινούργια σου πουλάκια;
Σε όλα τα νέα πουλιά πρέπει να εφαρμόζεται η καραντίνα. Τώρα, αν με τον όρο καραντίνα εννοείς τη χορήγηση φαρμάκων στα νέα πουλιά κρατώντας τα μακριά από τα υπόλοιπα, τότε μάλλον αντιλαμβάνεσαι λάθος τον όρο καραντίνα.

Τα πουλιά πρέπει να περάσουν από την καραντίνα προκειμένου να αποδειχθεί εάν είναι υγιή και όχι για να κουκουλώσουμε με τα φάρμακα κάποια ασθένεια που πιθανόν να φέρουν.

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τους χορηγήσουμε... Περισσότερα στο Καραντίνα σε νέα πουλιά.
 
@Apostolos1983 , Απόστολε, διαφωνώ κάθετα με την πρακτική σου. Θεωρώ ότι οι οργανισμοί ενίοτε επιβαρύνονται με την "προληπτική" χρήση φαρμάκων
Και δε νομιζω ότι δίνω κάτι extreme... Δηλαδή καμία αντιβίωση στα τύφλα και τέτοια.
Και ειδικότερα διαφωνώ με την παραπάνω φράση... Το πουλάκι δεν έχει συμπτώματα κοκκιδίασης, και από τις φωτογραφίες φαίνεται ότι απλά έχει λίπος.
Θα σου προτείνω να ανασκευάσεις την αντίληψη που έχεις σχετικά με την πρόληψη.
Καλούς απογόνους!
 
@Apostolos1983 , Απόστολε, διαφωνώ κάθετα με την πρακτική σου. Θεωρώ ότι οι οργανισμοί ενίοτε επιβαρύνονται με την "προληπτική" χρήση φαρμάκων

Και ειδικότερα διαφωνώ με την παραπάνω φράση... Το πουλάκι δεν έχει συμπτώματα κοκκιδίασης, και από τις φωτογραφίες φαίνεται ότι απλά έχει λίπος.
Θα σου προτείνω να ανασκευάσεις την αντίληψη που έχεις σχετικά με την πρόληψη.
Καλούς απογόνους!

Ολα ξεκινανε απο το γεγονος οτι δεν έχω πρόσβαση σε εξετάσεις για πουλιά. Απο τη στιγμή που δε μπορώ να ξέρω αν ένα νέο πουλί φερει παθογόνους οργανισμούς (διότι δε μπορώ να το εξετάσω), επιλέγω μια διαδικασία που όντως μπορεί να επιβαρύνει κάποιες φορές ενα πουλία, αλλά μέχρι τώρα ποτε δεν ειχα πρόβλημα.
Ειμαι κάθετα εναντίον της προληπτικής αντιβίωσης διότι αλλάζει το μικροβίωμα του πουλιού. Αλλά Teniazine και Baycox δίνω.
Ξαναλέω, διότι βλέπω πολύς κόσμος σκαλώνει σε αυτό, τα σκευάσματα τα δίνω διότι πολύ απλά δεν έχω ΚΑΜΙΑ πρόσβαση σε εξετάσεις ώστε να δώσω κάτι στοχευμένα και μονο άν και όταν χρειάζεται.
Στην Ελλάδα πήγαινα σε ένα συγκεκριμένο κτηνίατρο που είχε τα μικροσκόπια του και σε μισή ώρα ήξερα αν το πουλί που αγόραζα είχε κάποιο πρόβλημα. Δυστυχώς εδώ δεν έχω τέτοιες δυνατότητες.
Τέλος πάντων.
Ευχαριστώ για την απάντηση και το ενδιαφέρον.
Το πουλάκι θα συνεχίσει με ασβέστιο και πολυβιταμίνη και του έβαλα πλέον όλα τα αξεσουαρ που θα χρειαστεί για να φτιάξει τη φωλιά του αν αισθάνεται έτοιμο.
Οψομεθα!
 
Λογικά όπως το υπολογίζω, μέχρι την ωοτοκία θα έχουν περάσει τουλάχιστον 2 εβδομάδες.
Σε ευχαριστώ για το link. Πάω τώρα να το κοιτάξω ενδελεχώς να δω περι τίνος πρόκειται.
Ευχαριστώ
 
Ξαναλέω, διότι βλέπω πολύς κόσμος σκαλώνει σε αυτό, τα σκευάσματα τα δίνω διότι πολύ απλά δεν έχω ΚΑΜΙΑ πρόσβαση σε εξετάσεις ώστε να δώσω κάτι στοχευμένα και μονο άν και όταν χρειάζεται.
Στην τελική εννοείται ότι θα πράξεις αυτό που σου φαίνεται ασφαλές. Απλά θέλω να σημειώσω ότι όσα σου γράφουν πιο πάνω, έχουν να κάνουν με το να σου εξηγήσουν ή να σε πείσουν ότι δεν είναι ασφαλές να δίνεις φάρμακο χωρίς να έχεις την παραμικρή ένδειξη ή σε λάθος ένδειξη που στην προκειμένη περίπτωση είχες, καθώς το λίπος στην κοιλιά πιθανά σε μπέρδεψε δίνοντάς σου την εντύπωση τεταμένης κοιλιακής χώρας. Όπως και νά 'χει το ζήτημα, τα περισσότερα φάρμακα είναι επιβαρυντικά για την υγεία, άλλο αν είναι απαραίτητα σε κάποιες ιατρικές καταστάσεις. Π.χ. εγώ στα καναρίνια που έχω σήμερα (κάποιο το έχω ήδη 7 χρόνια) δεν έχει χρειαστεί να δώσω φάρμακα.
Και κάτι ακόμα, αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί, εφόσον θεώρησες ότι ένα πουλάκι ήταν ίσως άρρωστο από κοκκίδια, τελικά το επέλεξες. Αυτό δλδ που σου λέω με άλλα λόγια είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν ρισκάρουμε να βάλουμε "μια βόμβα μικροβίων" στο σπίτι μας, με πιθανότητα να μεταδώσει την ασθένεια, εκτός και αν νιώσουμε την ανάγκη να το σώσουμε - θεραπεύσουμε.
 
Δε το επέλεξα. Με επέλεξε.
Ηταν το μόνο θυληκό που μπόρεσα να βρω σε ακτίνα πολλών χιλιομέτρων που να είναι κόκκινος αχατης μοσαικό...
Δεν είχα άλλη επιλογή.
Και για 30 λίρες πήρα απλώς το ρίσκο...
Υ. Γ. Καταλαβαίνω πλήρως όλα όσα γράψανε οι φίλοι παραπάνω. Μπορεί να μη φαίνεται αλλά είμαι σε αυτό το σαίτ περίπου 10 χρόνια και μπορώ να σου πω πως εδώ και 10 χρόνια βλέπω ακριβώς τα ίδια σχόλια πάνω στα ίδια θέματα. Εν πολλοίς τα αποδέχομαι. Να ξέρεις. Δεν είναι ότι λένε κάτι παράλογο.
 
Λογικά όπως το υπολογίζω, μέχρι την ωοτοκία θα έχουν περάσει τουλάχιστον 2 εβδομάδες.
Σε ευχαριστώ για το link. Πάω τώρα να το κοιτάξω ενδελεχώς να δω περι τίνος πρόκειται.
Ευχαριστώ
Η Ornitalia γενικά έχει μεγάλη γκάμα προϊόντων. Για μεγάλο χρονικό διάστημα χρησιμοποιούσα σκευάσματά της.Αυτό και το epatosil δεν μου έλειψαν ποτέ.Από την άλλη, λίγο πολύ αυτά είναι σχετικά, δεν γνωρίζω και κάποιον άλλον να τα χρησιμοποιεί. Το antimycosis μυρίζει τόσο απαίσια που δεν μπορεί παρά να κάνει την δουλειά του.
Στην Αγγλία (και εδώ στην Ελλάδα) υπάρχει μια μάλλον σημαντική εταιρεία,όχι με πολλούς κωδικούς αλλά με ενδιαφέροντα σκευάσματα, λέγεται Aviform, μπορείς να την κοιτάξεις.
Καλή επιτυχία!
 
Απο τη στιγμή που δε μπορώ να ξέρω αν ένα νέο πουλί φερει παθογόνους οργανισμούς (διότι δε μπορώ να το εξετάσω), επιλέγω μια διαδικασία που όντως μπορεί να επιβαρύνει κάποιες φορές ενα πουλία, αλλά μέχρι τώρα ποτε δεν ειχα πρόβλημα.
Τουλαχιστον κανε αυτη την "διαδικασια" χρησιμοποιωντας τα σκευασματα στις σωστες δοσολογιες.
 
Τουλαχιστον κανε αυτη την "διαδικασια" χρησιμοποιωντας τα σκευασματα στις σωστες δοσολογιες.
Οι δοσολογίες ήταν σωστές. Τράβηξα το Baycox παραπάνω εξαιτίας της κοιλιάς της θυληκιάς.
Συνήθως το Baycox το δίνω για 3 μέρες (αν θυμάμαι καλά). Μια μέρα το teniazine και 3 μέρες το Baycox με κενό μεταξύ τους.
Τέλος πάντων.
Δε λέω ότι κάνω το σωστό. Μη παρεξηγηθώ κιόλας. Λέω ότι "καταφεύγω" σε αυτή τη διαδικασία ως μια κάποια λύση στην έλλειψη γιατρών και εξετάσεων.
Τέλος πάντων. Ολα καλά.
Ευχαριστώ
 
Οι δοσολογίες ήταν σωστές.

Η δοσολογια του Baycox ηταν δεδομενα λανθασμενη μιας και οτι εχει να κανει το κανει σε 2 μερες και δεν το τραβαμε παραπανω.
Η εικονα της κοιλιας ηταν και ειναι η εικονα ενος υγιους θηλυκου καναρινιου, οποτε αν το κριτήριο σου ηταν αυτο δεν θα επρεπε να παρει καθολου αγωγη.

Καλα αναπαραγωγικα αποτελεσματα να εχεις!
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μπορεί να μη φαίνεται αλλά είμαι σε αυτό το σαίτ περίπου 10 χρόνια και μπορώ να σου πω πως εδώ και 10 χρόνια βλέπω ακριβώς τα ίδια σχόλια πάνω στα ίδια θέματα
Αποστόλη, εφόσον τα σχόλια κινούνται προς τη σωστή κατεύθυνση, θα συνεχίσουν να λέγονται ξανά και ξανά μέχρι να γίνουν κατανοητά. Αυτή είναι η δουλειά αυτού του forum.

Επιτρέψτε μου την επιμονή, αλλά καραντίνα και χορήγηση φαρμάκων είναι έννοιες ασύμβατες.

Καταλαβαίνω την ανησυχία σου για το γεγονός ότι δεν έχεις πρόσβαση σε γιατρό και τη λογική που σε οδηγεί στον συσχετισμό "δεν έχω γιατρό / πρέπει να δώσω κάτι για να θεραπεύσω". Προσωπικά δεν σε κρίνω γι' αυτό. Το να βάζεις όμως σε αυτόν τον συσχετισμό και την καραντίνα, μου δείχνει ότι την αντιλαμβάνεσαι λάθος.

Με μια δόση υπερβολής, η αντίληψη που πρέπει να υπάρχει για την καραντίνα είναι ότι σε αυτήν βάζουμε τα νέα πουλιά για να αρρωστήσουν και όχι για να μην αρρωστήσουν. Δεν τα βάζουμε για να σκεπάσουμε ό,τι αρρώστια έχουν και μετά να τα βγάλουμε από την καραντίνα για να την αμολήσουν στα υπόλοιπα πουλιά μας αργότερα.

Αν είναι να αρρωστήσουν εντός καραντίνας, τότε να το κάνουν όντας μακριά από τα υπόλοιπα για να αντιμετωπίσουμε την ασθένειά τους, είτε πηγαίνοντας τα στο γιατρό, είτε χορηγώντας τα φάρμακα που πιστεύουμε ότι είναι κατάλληλα για την αντιμετώπιση της, εφόσον δεν έχουμε πρόσβαση σε γιατρό. Δεν κρίνω αυτό το δεύτερο, δεν είναι αυτό το θέμα μου εδώ.

Μπορείς να κάνεις αυτό που θέλεις, δεν επιμένω για να αλλάξεις άποψη αλλά επειδή μας διαβάζουν, θέλω με το μήνυμα μου να γίνει σαφές για μια ακόμη φορά το τι είναι καραντίνα, διότι υπάρχουν πολλοί που την αντιλαμβάνονται ακόμη λάθος.
 
Back
Top