Ασθένειες Θηλυκό καναρίνι - Φουσκωμένη κοιλιά

Αποστόλη, εφόσον τα σχόλια κινούνται προς τη σωστή κατεύθυνση, θα συνεχίσουν να λέγονται ξανά και ξανά μέχρι να γίνουν κατανοητά. Αυτή είναι η δουλειά αυτού του forum.

Επιτρέψτε μου την επιμονή, αλλά καραντίνα και χορήγηση φαρμάκων είναι έννοιες ασύμβατες.

Καταλαβαίνω την ανησυχία σου για το γεγονός ότι δεν έχεις πρόσβαση σε γιατρό και τη λογική που σε οδηγεί στον συσχετισμό "δεν έχω γιατρό / πρέπει να δώσω κάτι για να θεραπεύσω". Προσωπικά δεν σε κρίνω γι' αυτό. Το να βάζεις όμως σε αυτόν τον συσχετισμό και την καραντίνα, μου δείχνει ότι την αντιλαμβάνεσαι λάθος.

Με μια δόση υπερβολής, η αντίληψη που πρέπει να υπάρχει για την καραντίνα είναι ότι σε αυτήν βάζουμε τα νέα πουλιά για να αρρωστήσουν και όχι για να μην αρρωστήσουν. Δεν τα βάζουμε για να σκεπάσουμε ό,τι αρρώστια έχουν και μετά να τα βγάλουμε από την καραντίνα για να την αμολήσουν στα υπόλοιπα πουλιά μας αργότερα.

Αν είναι να αρρωστήσουν εντός καραντίνας, τότε να το κάνουν όντας μακριά από τα υπόλοιπα για να αντιμετωπίσουμε την ασθένειά τους, είτε πηγαίνοντας τα στο γιατρό, είτε χορηγώντας τα φάρμακα που πιστεύουμε ότι είναι κατάλληλα για την αντιμετώπιση της, εφόσον δεν έχουμε πρόσβαση σε γιατρό. Δεν κρίνω αυτό το δεύτερο, δεν είναι αυτό το θέμα μου εδώ.

Μπορείς να κάνεις αυτό που θέλεις, δεν επιμένω για να αλλάξεις άποψη αλλά επειδή μας διαβάζουν, θέλω με το μήνυμα μου να γίνει σαφές για μια ακόμη φορά το τι είναι καραντίνα, διότι υπάρχουν πολλοί που την αντιλαμβάνονται ακόμη λάθος.
Δε διαφωνώ σε κάτι. Πιθανον εγώ προσωπικά να μη καταφέρω να ξεφύγω απο την παρόρμηση μου να δώσω τα δυο σκευάσματα (εφόσον δε μπορώ να έχω διαγνωστικά μέσα στη διάθεση μου) αλλά αυτό δε σημαίνει πως διαφωνώ σε κάτι με αυτά που λές είτε εσύ είτε οι άλλοι.
 
Δε διαφωνώ σε κάτι. Πιθανον εγώ προσωπικά να μη καταφέρω να ξεφύγω απο την παρόρμηση μου να δώσω τα δυο σκευάσματα (εφόσον δε μπορώ να έχω διαγνωστικά μέσα στη διάθεση μου) αλλά αυτό δε σημαίνει πως διαφωνώ σε κάτι με αυτά που λές είτε εσύ είτε οι άλλοι.
Απόστολε, εννοείται ότι αν (ή όταν) θα συμφωνήσεις στο άσκοπο (ή ακόμα και στην πιθανότητα του επιζήμιου) της στάσης σου, η παρόρμηση αυτή για την οποία μιλάς θα υποχωρήσει και θα σβήσει.
 
Back
Top