Αναπαραγωγή Καναρα δεν καθεται στην φωλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giorgos6
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
δεν μπορω να καταλαβω και εγω ειλικρινα τι ειναι, αλλα μου εχουν πει οτι ειναι αρσενικο και κελαηδαει κιολας τον χειμωνα, αμα ηταν θυληκο δεν πιστευω να κελαηδαγε τον χειμωνα
 
δεν μπορω να καταλαβω και εγω ειλικρινα τι ειναι, αλλα μου εχουν πει οτι ειναι αρσενικο και κελαηδαει κιολας τον χειμωνα, αμα ηταν θυληκο δεν πιστευω να κελαηδαγε τον χειμωνα
Τι να σου πω... Δώστου νήμα και φωλιά να δεις τι θα κάνει... Και εγώ φέτος πήρα ένα "αρσενικό" που έστρωνε φωλιά και τώρα κλωσσάει τα δύο μικρά της και περιμένουμε να σκάσουν και τα άλλα 2! 😛
 
ναι αλλα το δικο μου αμα ηταν θυληκο δεν θα ταιζοταν με το αλλο ετσι δεν ειναι;
 
Το γεγονός να είναι αρσενικό και να μην είναι σεξουαλικά ώριμο ή έτοιμο... Περνάει καθόλου από το μυαλό ως σενάριο;
 
και με ποιον τροπο θα καταλαβω αν ειναι ετοιμο για αναπαραγωγη;
 
και με ποιον τροπο θα καταλαβω αν ειναι ετοιμο για αναπαραγωγη;
Είναι ένα σύνολο κινήσεων, ειδικού τραγουδιού και συμπεριφορών που δείχνει πως το αρσενικό καναρίνι είναι έτοιμο για αναπαραγωγή από μακρυά.
Από κοντά ένα "έτοιμο" αρσενικό καναρίνι είναι έτσι
petbirds.gr/data/articleimg/sexing1.jpg
Αν τώρα είναι κάπως έτσι
Ίσως να μην είναι αρσενικό αλλά θηλυκό. Εγώ τώρα που την είδα καλά αναθεωρώ κάπως
Αυτή πάλι με μπερδεύει.
Γράφεις πως τραγουδούσε όλο το χειμώνα...
Ο μόνος που μπορεί να απαντήσει είσαι εσύ παρακολουθώντας περισσότερο τη συμπεριφορά του.
 
κελαηδαει τον χειμωνα και εκτος απο αυτο ειδα να ταιζεται με το θυληκο, αμα ηταν θυληκο γινεται να ταιζοταν και τα δυο μαζι;
 
κελαηδαει τον χειμωνα και εκτος απο αυτο ειδα να ταιζεται με το θυληκο, αμα ηταν θυληκο γινεται να ταιζοταν και τα δυο μαζι;
Έχω δει και 2 αρσενικά να ταίζονται... Δεν λέει κάτι αυτό.. Σαν ζωντανοί οργανισμοί έχουν και συμπάθειες και αντιπάθειες..
 
κελαηδαει τον χειμωνα
Επιμένεις στο οτι κελαηδούσε;
Γνωρίζεις τι ηλικία έχει;
Γιώργο αρσενικό έτοιμο για αναπαραγωγή δεν είναι...
Διάβασα όσα έγραψες από την αρχή...
Η όλη συμπεριφορά που περιγράφεις είναι ενός θηλυκού σε αναπαραγωγή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
τι να πω παντως το εχω ακουσει να κελαηδαει τον χειμωνα και ειναι περιπου 2 χρονων!
 
Πάντως η αμάρα του δεν δείχνει έτοιμο αρσενικό για αναπαραγωγή. Αν δεν γινόταν αναφορά σε κελάηδισμά του θα έλεγα πως είναι θηλυκό.
 
Εδώ υπάρχει θέμα... Ποιος σου μίλησε για αυτό το χρωματισμό των αυγών;
να ρωτησω κατι... Αν ενα αρσενικο καναρινη ζευγαρωσει με ενα θυληκο τοτε τα αυγα δεν θα βγουν γαλαζια και το τελευταιο πιο σκουρο γαλαζιο; Εδω και τρια χρονια στα δικα μου καναρινια αυτο βλεπω ... Ισυει η οχι;
 
Αλεξη, αυτο ισχυει (η διαφοροποιηση του χρωματισμου) στο τελευταιο μονο αυγο απο μια σειρα, διοτι ως τελευταιο παιρνει περισσοτερα στοιχεια αν μπορω να το θεσω ετσι, ωστε να βγει πιο δυνατο αν απο τα αλλα που θα βγουν νωριτερα.

Νομιζω καπου το διαβασα, αν λεω βλακειες μη με παρεξηγατε ειναι προχωρημενη ωρα..
 
Έχω παρατηρήσει ότι και άσπορο να είναι το αυγό πάλι γαλάζιο θα είναι.
 
Διαφοροποίηση στην απόχρωση των αγών υπάρχει ανάλογα με το είδος του καναρινιού...
Άλλη χρωματική απόχρωση έχουν τα αυγά που προέρχονται από μελανικά καναρίνια, άλλη από τα εντελώς λευκά, άλλη από τα κόκκινα λιποχρωμικά κλπ.
Μέσα στην ίδια τη φωλιά δεν πρέπει να υπάρχουν διαφοροποιήσεις στην απόχρωση των αυγών γιατί κατά την γνώμη μου αυτό καταδεικνύει έλλειψη στοιχείων από το θηλυκό, ίσως κούραση - καταπόνηση του οργανισμού του κλπ.
Η αίσθηση που επικρατεί για την απόχρωση στα άσπορα αυγά επίσης δεν έχει βάση...
Το γεγονός πως όταν έχουν ζωή μέσα τους όσο περνούν οι μέρες σκουραίνουν, σε σχέση με τα άλλα... ίσως μπερδεύει το μάτι του παρατηρητή και πιθανολογώ πως εκεί οφείλεται η όλη παρεξήγηση.
Ευχαρίστως θα διάβαζα για ενημέρωση οτιδήποτε σχετικά διαφορετικό...
 
Back
Top