Αναπαραγωγή Πρωταρα καναρα γεννησε αλλα δεν καθεται στην φωλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giorgos6
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγω σου λεω ειναι και τα δυο θυληκα.. Βαλε μια φωτο τον αρσενικο. Στο κλαρί..
 
οχι ρε παιδια φενεται καθαρα οτι ειναι αρσενικος αφου τον εβαλα και περισι για ζευγαρωμα που ηταν 1 χρονων και κατι και δεν την ακουμπησε καθολου την φωλια μονο η θηλυκια καθοταν... Μου το εχουν πει πολυ που ξερουν απο καναρινια οτι ειναι αρσενικος... Περσι δεν εκατσε καθολου στην φωλια γιατι καθοταν ολη μερα η θηλυκια... φετος που τον εβαλα με αλλη θηλυκια καθεται αυτος στην φωλια επειδη η θηλυκια δεν καθεται γτ μαλλον δεν ξερει επειδη ειναι πρωταρα
 
στην πρωτη γεννα ευγαλε ενα μικρο η θηλυκια και καθοταν ολη μερα μεσα στην φωλια και μαλλον απο την πολυ ζεστη κλουβιασε και στην δευτερη γεννα παλι με την ιδια θηλυκια ενω η θηλυκια ειχε φτιαξει φωλια πηγε και γεννησε 3 αυγα στην αυγοθυκη, σε αυτο δεν ξερω αν φταιει ο αρσενικος η η θηλυκια!
 
και καθοταν ολη μερα μεσα στην φωλια και μαλλον απο την πολυ ζεστη κλουβιασε
Κλουβιασε το αυγό ή ο νεοσσος. Γιατί αν ήταν αυγό τότε μάλλον είναι κοριτσάκι ο αρσενικός σου! :)
 
Γιατι δεν τον κοιτάς απο κάτω τον αρσενικο, ειδικά μόλις βρεις ένα ακόμα αυγό στη φωλιά; Τότε θα καταλάβεις εάν εχει κάνει εκείνος το αυγό. Αλλά θα τον, την πιάσεις πολυ μαλακά, γιατι αν τελικά είναι θηλυκό και εχει άλλο αυγό στην κοιλιά, θα πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικος
 
σημερα η θηλυκια εκανε και τριτο αυγο... Το θεμα ειναι πως ο αρσενικος την κυνηγαει συνεχεια να την βατεψει και αυτη δεν καθεται και ειδα την θυληκια 3-4 φορες μεσα στην φωλια να καθεται αλλα καθεται λιγο και μετα ερχεται ο αρσενικος και την διωχνει. Γιατι το κανει αυτο θα σταματησει να την διωχνει η να τον βαλω σε αλλο κλουβι;
 
σημερα η θηλυκια εκανε και τριτο αυγο... Το θεμα ειναι πως ο αρσενικος την κυνηγαει συνεχεια να την βατεψει και αυτη δεν καθεται και ειδα την θυληκια 3-4 φορες μεσα στην φωλια να καθεται αλλα καθεται λιγο και μετα ερχεται ο αρσενικος και την διωχνει. Γιατι το κανει αυτο θα σταματησει να την διωχνει η να τον βαλω σε αλλο κλουβι;
Μέχρι αύριο να μην κάνεις τίποτε!
 
τωρα που την κοιταω εχει περιπου μιση ωρα μεσα στην φωλια και δεν εχει βγει καθολου, δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται με αυτο το ζευγαρι...
 
τωρα που την κοιταω εχει περιπου μιση ωρα μεσα στην φωλια και δεν εχει βγει καθολου, δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται με αυτο το ζευγαρι...
Δεν είναι απαραίτητο να καταλάβεις τι γίνεται μέσα στη φωλιά...
Να τα αφήσεις όσο πιο ανεπηρέαστα και ήρεμα μπορείς.
 
οκ ευχαριστω πολυ Γιαννη... Εχω και αλλη μια απορια...η καναρα γενναει καθε δευτερη μερα, αυτο ειναι προβλημα η ειναι κατι φυσιολογικο;
 
οκ ευχαριστω πολυ Γιαννη... Εχω και αλλη μια απορια...η καναρα γενναει καθε δευτερη μερα, αυτο ειναι προβλημα η ειναι κατι φυσιολογικο;
Δείχνει ανετοιμότητα για αναπαραγωγή...
Αν δεν έχει προβλήματα υγείας θα στρώσει στην επόμενη γέννα.
 
Back
Top