Αναπαραγωγή Πρωταρα καναρα γεννησε αλλα δεν καθεται στην φωλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giorgos6
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ισως γιατι εγω τα ελεγχω παντα πρωι αν το εκανε απόγευμα. Δεν ξερω το επόμενο πρωι στις δεκα ειχε +2 αυγα..
 
Γιάννη, η χρονική περίοδος μεταξύ της μιας ωοτοκίας και της άλλης, μπορεί να είναι μικρότερη των 24 ωρών... Μου'χει τύχει αυτό που περιγράφει ο Παναγιώτης. Την μία μέρα το πρωί να μη δω τίποτα και την άλλη να δω 2 ...
 
Χτες το βραδι ειδα πως ο αρσενικος κοιμαται στην φωλια, αυτο γινεται και σημερα το βραδι, αυτο δεν θα εχει επιπτωσεις στα αυγα αφου ολη τη νυχτα ζεσταινει τα αυγα δεν ειναι σαν να τα κλωσσαει;
 
Αρα ειναι προβλημα αυτο γτ ο αρσενικος καθεται το βραδι και κλωσσαει και η θηλυκια δεν κλωσσαει καθολου την μερα..υπαρχει πιθανοτητα να βγουν τα πουλια;
 
Κατσε κοιμάται. Ο αρσενικός στην φωλιά; και το θυληκο δεν κάθεται. Καθολου;
 
ναι ο αρσενικος κοιμαται το βραδι στην φωλια και η θηλυκια δεν καθεται καθολου την μερα στην φωλια
 
Τον αρσενικο ποσο καιρο τον έχεις; Ειναι στάνταρ αρσενικός; ξερω αρσενικά. Που βοηθάνε. Στην αλλαγη αλλα έτσι. Οχι..
 
ναι ειναι σιγουρα αρσενικο τοβ εβαλα για ζευγαρωμα και περισυ αλλα δεν εκανε ετσι... Μηπως κανει ετσι επειδη βλεπει πως δεν καθεται η θηλυκια στην φωλια;
 
Κάθετε δεν κάθετε το αρσενικό στη φωλιά δεν υπάρχει επώαση και ασφαλώς δεν υπάρχει κανένα αποτέλεσμα..
Ούτε θερμοκρασίες επώασης μπορεί να ανεβάσει ούτε τις απαραίτητες κινήσεις μπορεί να κάνει...
Απλά κοιμάται μέσα... χοχουλιάζει που λένε στο χωριό μου.
Συνηθισμένη ώρα για την γέννα των αυγών στα καναρίνια είναι μέχρι μια ώρα μετά την "ανατολή" του ήλιου...
Κάποιες φορές (ελάχιστες) και για διάφορους λόγους μπορεί να καθυστερήσει αυτή η γέννα λίγα λεπτά της ώρας (συνήθως) ή ελάχιστες ώρες...
Ποτέ όμως δεν θα βγουν στη σειρά με λίγες ώρες διαφορά δυο αυγά... Δεν υπάρχει οργανικά ο χώρος στο πτηνό να τα προετοιμάσει.. σε κανένα πτηνό και για κανένα λόγο δεν μπορούμε να το δούμε.
Ούτε ξαναλέω στις κότες αυγοπαραγωγής... είναι οργανικά αδύνατο.
 
Διαφωνώ πλήρως μαζί σου Γιάννη. Αυτό που περιέγραψα παραπάνω δεν είναι αμφισβητήσιμο, γιατί το έζησα..
Αν η διαφορά μεταξύ των δύο αυγών ήταν 16 η 18 ώρες δεν το γνωρίζω...24 πάντως δεν ήταν σίγουρα!
Όσο για το χουχούλιασμα του αρσενικού, από τη στιγμή που κάθεται στη φωλιά, οι θερμοκρασία εντός φωλιάς και στα αυγά, ανεβαίνει. Δεν ξέρουμε αν φθάνει τους 37,8 αλλά δεν μπορεί να αποκλειστεί ότι είναι πιθανόν να αρχίσει η διαδικασία ανάπτυξης του εμβρύου.
Αν γνωρίζεις κάτι περισσότερο, ευχαρίστως να αναθεωρήσω.
 
οκ ευχαριστω πολυ Γιαννη!
Γίνεται προσπάθεια να βοηθήσουμε όσους δεν ξέρουν κι όσους χρειάζονται βοήθεια.
Φυσικά όσο μπορούμε κι όσο αυτό είναι εφικτό.

Προσωπικά μόνο αυτό θέλω.
 
Ρε φιλαράκι απόψεις και εμπειρίες ανταλλάσσουμε... Δεν κάνουμε αντιπαράθεση :)
Απλά κάτι που μου συνέβη, επαναλαμβάνω δεν μπορεί να αμφισβητηθεί.. Εκτός κι αν θεωρείς ότι λέω ψέμματα η ξεκούτιανα 😎
'Οσο για την παράμετρο κλωσσήματος από τον αρσενικό, πως μπορούμε να γνωρίζουμε τη θερμοκρασία έχει από κάτω του.. Εγώ λέω ότι είναι παρόμοια σα να καθόταν το θηλυκό... Μακάρι να έχεις δίκιο και να χουχουλιάζει.. Αλλιώς στην παρούσα φάση κάνει ζημιά.
 
Πέρσι σου έδωσε καμία ένσπορη γέννα ο συγκεκριμένος "αρσενικός"; Εγώ αμφιβάλλω ότι είναι αρσενικό πάντως...
 
ειναι 100% αρσενικος γιατι ειναι περιπου 2 χρονων και φενεται και εκτος απο αυτο κελαηδαει ολη μερα... Περσι τον εβαλα 2 φορες να ζευγαρωσει και την πρωτη φορα η καναρα εκανε 1 αυγο αλλα δεν βγηκε και στην δευτερη γεννα η καναρα γεννησε 3 αλλα τα γεννησε και τα τρια στην αυγοθηκη ανω ειχε φτιαξει φωλια... Πειρα εγω τα αυγα τα εβαλα μεσα στην αυγοθηκη αλλα δεν εκατσε να τα κλωσσησει
 
Οτι κελαηδάει Δεν δείχνει Κάτι.. Αρα δεν εχεις δει πουλια Απο αυτόν.. Αν δεν ειναι θυληκο. Τοτε. Φταει καθαρα η προετοιμασια που κανεις..
 
Τι αλλη προετημασια να κανω; Ενα μηνα πριν τα βαλω μαζι αρχησα να τους βαζω καθε μερα αυγο και αυγοτροφη... Τα ριχα για 3 βδομαδες διπλα διπλα και 10 μερες πριν τα βαλω μαζι ξεκινησα να ωαζω βιταμηνες στο νερο και σουσαμι στην τροφη καθε μερα.. Τ. αλλο να κανω;
 
καλημέρα. τελικά αν δεν δούμε απογόνους από 2 πουλιά δεν ξέρουμε σίγουρα το φύλλο τους..
 
Ο αρσενικος καθεται παλι μεσα στην φωλια και οταν παει η θηλυκια τον διωχνει, αυτο γινεται και οταν καθεται η θηλυκια στην φωλια παρι ο αρσενικος εκει κοντα και αυτη τον διωχνει... Μηπως να βγαλω τον αρσενικο για να αφησει ησυχη την θηλυκια να κατσει στην φωλια;
 
Back
Top