Ασθένειες Καναρινι με συμπτωματα πτερορροιας και λιπωδους ηπατος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Q-Ariel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Q-Ariel

PB New Member
Εγγραφή
4 Φεβ 2014
Μηνύματα
359
Βασικές Πληροφορίες
  1. Τι είδος πτηνού έχετε; καναρίνι κόκκινο λιποχρωμικό
  2. Αναφέρετε το φύλο του αν το γνωρίζετε αρσενικό (πιθανον)
  3. Τι ηλικία έχει; ειναι του 2012
  4. Πόσο καιρό το έχετε εσείς; εγω το έχω απο το 14
  5. Ζει μόνιμα σε εξωτερικό χώρο; Σε εσωτερικό; Άλλοτε μέσα, άλλοτε έξω; εσωτερικό, δίπλα σε μπαλκονόπορτα
  6. Στο κλουβί ζει μόνο του; Με άλλα πτηνά; Πόσα; Ποιο είναι το μέγεθος του κλουβιού; μόνο του, κλούβα
  7. Τι διατροφή του παρέχετε; (π.χ. σπόροι, χόρτα, αρωματικά βότανα, λαχανικά, φρούτα, αυγοτροφή). Περιγράψετε όσο πιο αναλυτικά μπορείτε. σποράκια versele laga prestige, vitakraft μιγμα φρούτων 1-2φορες εβδομαδιαιως
  8. Περιγράψτε λεπτομερώς τα συμπτώματα που σας έχουν ανησυχήσει, καθώς επίσης την αναπνοή του, τη στάση σώματος, την ενεργητικότητά του, τις κουτσουλιές του, την καθαρότητα της μύτης, την εμφάνιση των ποδιών του. εχει παθολογικη πτερορροια, η κοιλια του μου φαινεται να χει λιπος, τα περιττωματα ειναι ενιοτε πρασινωπα, γενικα δεν πολυκελαηδαει (απο τοτε που το πηρα το χει αυτο) και κατα καιρους ειναι φουσκωμενο.
  9. Πότε παρουσιάστηκε το πρόβλημα στην υγεία του πτηνού σας; εμφανιζονται αυτα τα σημαδια συχνα μεσα στο χρονο
  10. Αναφέρετε με ελεύθερο κείμενο, οτιδήποτε θεωρείτε σημαντικό και δεν προβλέπεται από το ερωτηματολόγιο. αγορασα σκευασμα aloe vera detox για προληπτικη χρηση και περιμενω τη συμβουλη σας.
Επιπλέον Πληροφορίες
  1. Τι υλικό χρησιμοποιείτε στον πάτο του κλουβιού; κολλες χαρτιου Α4
  2. Υπάρχει σχαράκι ανάμεσα στο κλουβί και τον πάτο; ναι
  3. Τοποθετείστε μια λευκή κόλλα Α4 στον πάτο του κλουβιού και βγάλτε φωτογραφία στις κουτσουλιές του πτηνού σας. Επίσης βγάλτε φωτογραφία του ίδιου του πτηνού, εστιάζοντας στην περιοχή του προβλήματος αλλά και στο πρόσωπο και τα πόδια του, στήθος, καρίνα και την περιοχή της αμάρας. Παράδειγμα <Link Removed>.
  4. Τι είδους πατήθρες χρησιμοποιείτε; Ξύλινες; Υφασμάτινες; Πλαστικές (στρογγυλές ή σαν κλαδάκια; ) ξύλινες
  5. Έχει ζευγαρώσει κάποια φορά; Πότε; Ήταν επιτυχής η γέννα; δεν εχει ζευγαρωσει
  6. Έχει λάβει ποτέ αντιβίωση; Αναφέρετε το φάρμακο, την δοσολογία και την διάρκεια της θεραπείας. οχι
  7. Αν δόθηκε αντιβίωση δόθηκε με συμβουλή γιατρού; Του petshop; Κάποιου φίλου; Άλλο (περιγράψετε).
  8. Πότε πέρασε την τελευταία του πτερόρροια; ειχε ξανα το καλοκαιρι
  9. Οι σπόροι που χρησιμοποιείτε είναι χύμα; Συσκευασμένοι; (μπορείτε να αναφέρετε μάρκα). Το ίδιο αναφέρετε και για την αυγοτροφή. Είναι εμπορίου; Είναι δικής σας παρασκευής; versele laga prestige σπορακια
  10. Χρησιμοποιείτε κάποια άλλα είδη του εμπορίου, όπως sticks, λιχουδιές ή βρώσιμες «βιταμίνες»; στικς σπανια
  11. Χρησιμοποιείτε συμπληρώματα βιταμινών ή ασβεστίου στο νερό; Ποια και κάθε πότε; multi vit versele laga μια φορά τη βδομάδα και oro bath versele laga επισης μια φορα εβδομαδιαιως
  12. Χρησιμοποιείτε φυσικούς τρόπους πρόληψης ασθενειών π.χ. σκορδόνερο, μηλόξυδο κτλ; μηλόξυδο μια σταλα μια φορα την εβδομαδα στο νερο ποτιστρας και μπανιερας. Κατα καιρους του παρεχω σκορδονερο, ρυζονερο και τσαι βοτανων απο ριγανη -8υμαρι και βασιλικο
  13. Έχετε σουπιοκόκαλο στο κλουβί; ναι μονιμα
 

Συνημμένα

  • IMG_0406ρε.webp
    IMG_0406ρε.webp
    44,1 KB · Προβολές: 89
  • IMG_0407ρε.webp
    IMG_0407ρε.webp
    31,1 KB · Προβολές: 80
  • IMG_0408ρε.webp
    IMG_0408ρε.webp
    16,8 KB · Προβολές: 79
  • IMG_0412ρε.webp
    IMG_0412ρε.webp
    94 KB · Προβολές: 70
Να βρέξεις καλά τα φτερά του στήθους και της κοιλιάς και να βγάλεις φωτογραφία που να φαίνονται καλά (κοιλιά και στήθος).
Αν θες μια φωτό και της αμάρας του, καθώς και μια στο προφιλ του.
Στα χρόνια που το έχεις, μήπως έχει γεννήσει αυγό?
 
Να βρέξεις καλά τα φτερά του στήθους και της κοιλιάς και να βγάλεις φωτογραφία που να φαίνονται καλά (κοιλιά και στήθος).
Αν θες μια φωτό και της αμάρας του, καθώς και μια στο προφιλ του.
Στα χρόνια που το έχεις, μήπως έχει γεννήσει αυγό?
προσπαθω παντα παααρα πολυ να φανει ολη η κοιλια κ το στηθος αλλα μια ειναι τα φτερα πυκνα εκει και μια ολο κουνιεται, Επισης νιωθω πως το ταλαιπωρω πολυ καθοτι η καρδια του παει σαν τρελη και το λυπαμαι. Ειναι δυσκολος και στο να τον πιασω εξ αρχης. Παντα με καταλαβαινει ακομα και οταν δημιουργω σκοταδι. Θα ξαναπροσπαθησω...
Οχι δεν εχει αυγο. Για αρσενικο το αγορασαμε και ο κτηνιατρος ειχε πει με επιφυλαξη το ιδιο...
 
Εδω το χαρτι με οτι ειχε τωρα πανω, το προφιλ του, η αμαρα και η κοιλια.
Ελπιζω να βοηθησουν για να με συμβουλευσετε!
 

Συνημμένα

  • image1ΡΕ.webp
    image1ΡΕ.webp
    16,3 KB · Προβολές: 74
  • image2ΡΕ.webp
    image2ΡΕ.webp
    17,3 KB · Προβολές: 74
  • image7ΡΕ.webp
    image7ΡΕ.webp
    33,8 KB · Προβολές: 68
  • image4ΡΕ.webp
    image4ΡΕ.webp
    18,2 KB · Προβολές: 73
  • image3ΡΕ.webp
    image3ΡΕ.webp
    22,6 KB · Προβολές: 73
Απο τις φωτό δε φαίνεται η κλίση της αμάρας ώστε να έχουμε καποια ένδειξη αν ειναι αρσενικο ή θηλυκό. Εφόσον όμως, αν θυμάμαι σωστά το έχεις ήδη ενα χρόνο και δεν σου εχει κάνει αυγά, μάλλον θηλυκό δεν θα ειναι.
Φαίνεται όντως μεγαλόσωμο πουλάκι, κάπως παχύ, αλλα και παλι δεν μπορώ να πω πόσο, διότι δεν βλέπω να κιτρινίζει ιδιαίτερα στην περιοχή της κοιλιάς. Μάλλον μετα την πτερορροια θα χρειαστεί δίαιτα.
Ξέρεις ποιο μήνα γεννήθηκε;
Σου κάνει δυο πτερόρροιες το χρόνο;
Εχει ρίξει ήδη τα φτερά και τωρα ρίχνει πούπουλα;
 
το εχω απο τον Γενάρη του 14 κι απο τοτε δεν εχω δει κατι να κα8οριζει οτι ειναι 8ηλυκο παρα μονο το γεγονος οτι κελαηδαει σπανια.
εκανα οτι καλυτερο μπορουσα με τις φωτογραφιες γιατι δεν κα8εται ησυχο κι ολο τσιμπαει!
δε ξερω ποιον μηνα γεννηθηκε και απο τοτε που το εχω παρατηρω 2 πτερορροιες ανα ετος.
κανα δυο φτερα και τα υπολοιπα ειναι πουπουλα απο οτι εχω προσεξει!
 
Ελπιζω να βοηθησουν για να με συμβουλευσετε!
Το έχεις ακούσει να κελαηδάει;
Νομίζω πως είναι ένα θηλυκό καναρίνι που έχει αδειάσει το στήθος από πούπουλα για να προετοιμαστεί για επώαση των αυγών.
Το οτι δεν κάνει αυγά είναι το ένα θέμα... και μάλιστα σοβαρό...
Η πτερόρροια που έγραψες είναι φυσιολογική για την εποχή αν είναι θηλυκό.
 
Το έχεις ακούσει να κελαηδάει;
Νομίζω πως είναι ένα θηλυκό καναρίνι που έχει αδειάσει το στήθος από πούπουλα για να προετοιμαστεί για επώαση των αυγών.
Το οτι δεν κάνει αυγά είναι το ένα θέμα... και μάλιστα σοβαρό...
Η πτερόρροια που έγραψες είναι φυσιολογική για την εποχή αν είναι θηλυκό.
Τι να σας πω... Εγω δεν ειμαι ειδικη στο να ξεχωριζω και βασιστηκα σε αυτα που μου ειπαν. Δηλαδη οτι σας εγραψα παραπανω.
Κελαηδα οταν ειναι στα καλα του, οχι συνεχομενα και μονο χαμηλοφωνα!
 
Για περίπτωση ασθένειας δεν μπορώ να σου απαντήσω.
Γενικά όμως, ήθελα να σου πω τα εξής, εκτός και αν κάτι δεν κατάλαβα σωστά. (Και μπράβο που συμπλήρωσες το πλήρες ερωτηματολόγιο και μας έδωσες εικόνα).
Ενδιαφέρεσαι πολύ για το πουλάκι και ψάχνεις, είσαι πολύ μεθοδική-ος; αλλά σου διαφεύγει (φιλικά το λέω), το πιο ουσιαστικό κατά την γνώμη μου.
Έχεις αναθέσει όλη την υγεία του πουλιού σου σε μια μάρκα διατροφής και εκτός από τα αφεψήματα που πολύ σωστά του παρέχεις, το πουλάκι στερείται όλα τα ωφέλιμα συστατικά και πρωτεΐνες ζωικές και φυτικές.
Η διατροφή του είναι πάμπτωχη.
Αν ήταν δικό μου, θα φρόντιζα πρώτα αυτό. Κατ' αρχήν θα έψαχνα για μια άλλη μάρκα σπόρων (αυτή έχει τα χρωματιστά μπισκότα μέσα; ) και σταδιακά θα την άλλαζα.
Έπειτα θα ενίσχυα την διατροφή με τα χρήσιμα και σωστά χόρτα, λαχανικά και φρούτα..
Φυσικά θα συνέχιζα τα αφεψήματα.
Επίσης σκέψου μήπως η τοποθεσία δίπλα στην μπαλκονόπορτα το κάνει να δέχεται ρεύματα αέρα και υποφέρει από συχνά κρυωματάκια. Για την σωστή τοποθέτηση του κλουβιού, διάβασε κάποιες σκέψεις εδώ.
Κράτησε και τον πλήρη οδηγό φροντίδας καναρινιού που περιλαμβάνει τα περισσότερα χρήσιμα θέματα για το καναρίνι σου.
Τώρα περί του φύλου κτλ, ό,τι σου λένε τα παιδιά.
Εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
κατ'αρχας σε ευχαριστω για το ενδιαφερον και τα καλα σου λογια Μαρια.
Συγγνωμη ξεχασα να αναφερω οτι μεχρι τον μαρτη του ειχα σταθερα λαχανικο και φρουτο 1-2 φορεσ τη βδομαδα οποτε και τα σταματησα για να παρατηρησω τα περιττωματα. Επισης 1-2 φορες τον μηνα αυγό.
Μετα μου εφεραν δωρο αυτο το μιγμα φρουτων και του το εχω βαλει 3 -4 φορεσ συνολο.
Αγοραζω τη συγκεκριμενη μαρκα σε σπορακια γιατι μου την ειχατε προτεινει κι εδω στο φορουμ. Ποια αλλη κατα τη γνωμη σας ειναι καλη;
Το οτι ειναι ιδιας μαρκας τα σκευασματα απλα ετυχε. Περυσι ειχα αλλης εταιριας βιταμινη.
Παλαιοτερα το κλουβί το ειχα σε αλλη θεση και αναγκάστηκα να το μετακινήσω γιατι τελικα μονο εκει ειναι η πιο σωστη στο σπιτι μας
 
Mια γνώμη να πώ απ' ότι βλέπω... Δεν διακρίνω καμία περίσσεια λίπους αλλά και απο τις φωτό με τις κωτσιλιές δεν βλέπω και καμιά αξιόλογη πτερόρροια. Αν θέλεις να του δώσεις ένα pterophene ή ένα muta vit για την όποια απώλεια φτερών διακρίνεις, μπορείς να το κάνεις αλλά για να βγεί συμπέρασμα, το επόμενο 20ημερο θα σταματήσεις οτιδήποτε άλλα δίνεις. ( σκορδόνερο, μηλόξυδο κτλ; Μηλόξυδο μια σταλα μια φορα την εβδομαδα στο νερο ποτιστρας και μπανιερας. Κατα καιρους του παρεχω σκορδονερο, ρυζονερο και τσαι βοτανων απο ριγανη -8υμαρι και βασιλικο )
Μόνον σπόρους, και καθημερινά νεράκι με το βιταμινούχο.
Υ. Γ Κεφάλι και ράμφος λέει αρσενικό!
 
Mια γνώμη να πώ απ' ότι βλέπω... Δεν διακρίνω καμία περίσσεια λίπους αλλά και απο τις φωτό με τις κωτσιλιές δεν βλέπω και καμιά αξιόλογη πτερόρροια. Αν θέλεις να του δώσεις ένα pterophene ή ένα muta vit για την όποια απώλεια φτερών διακρίνεις, μπορείς να το κάνεις αλλά για να βγεί συμπέρασμα, το επόμενο 20ημερο θα σταματήσεις οτιδήποτε άλλα δίνεις. ( σκορδόνερο, μηλόξυδο κτλ; Μηλόξυδο μια σταλα μια φορα την εβδομαδα στο νερο ποτιστρας και μπανιερας. Κατα καιρους του παρεχω σκορδονερο, ρυζονερο και τσαι βοτανων απο ριγανη -8υμαρι και βασιλικο )
Μόνον σπόρους, και καθημερινά νεράκι με το βιταμινούχο.
Υ. Γ Κεφάλι και ράμφος λέει αρσενικό!
Σας ευχαριστω για τη συμβουλη σας! Ναι βεβαιως θα του χορηγησω pterophene οπως λετε. Το χρησιμοποιουσα και στις αλλες πτερορροιες. Χάνει αρκετα φτερα απλα δεν τα εβγαλα φωτογραφια.
Οι κουτσουλιες ειναι λιγο πρασινωπες, μερικες απο αυτες, απλα δεν φαινεται καλα στη φωτογραφια
Εμένα με ανησυχουσε πιο πολυ το σκουρο μερος στην κοιλια του. Τι μπορει να ειναι; Ειναι φυσιολογικο; Γι'αυτο σκεφτομουν και τη χορηγηση της αλοης.
 
Απο τις φωτό, δε φαίνεται κάποιο σκούρο μέρος στην κοιλιά. Θελεις να παραμερίσεις τα πούπουλα με βρεγμένα δάχτυλα και να μας βάλεις παλι φωτό να δούμε τι εννοείς;
Αν ναι, κάνε το ιδιο για όλο το κάτω μέρος του πουλιού, ώστε να δούμε καθαρά στήθος και αμάρα επισης. Ειδικα για το τελευταίο, η φωτογραφία θα πρέπει να δείχνει αν το όργανο ειναι κάθετο στο σώμα ή εκτείνεται παράλληλα με αυτό.
 
Στην μεση η κοιλια του ειναι σκουροτερη απο οτι το στηθος και χαμηλα. Αν παρατηρησετε καλα με ζουμ τη φωτο φαινεται. Σας παραθετω κι αλλη τωρα αν και ειναι λιγοτερο φωτεινη για το κατω μερος της κοιλιας του.
Γενικα θελω να αποφευγω το να το ταλαιπωρω ετσι, να το πιανω δηλαδη, γιατι καθε φορα μετα κατσουφιαζει σα να ναι αρρωστο. Το βλεπω οτι αγχωνεται υπερβολικα. Μετα στο κλουβι, οπως φαινεται στη δευτερη φωτο που εβαλα τωρα, ανοιγει ραμφος φοβισμενο...
Επίσης εχω μια ακομη ληψη της αμαρας, αν μπορει να βοηθησει σε κατι...
 

Συνημμένα

  • IMG_0432ρε.webp
    IMG_0432ρε.webp
    21,3 KB · Προβολές: 48
  • IMG_0420ρε.webp
    IMG_0420ρε.webp
    30,2 KB · Προβολές: 44
  • IMG_0429ρε.webp
    IMG_0429ρε.webp
    18,2 KB · Προβολές: 46
Το σκούρο χρώμα που έχει ανάμεσα σε "στήθος" και κοιλιά, δηλαδή στην περιοχή της "καρινας" είναι απολύτως φυσιολογικό. Μην ανησυχείς.

Το πορτοκαλί που βλέπεις στα άλλα δύο σημεία είναι λιπακι.
 
Oπτικά, δεν φαίνεται να υπάρχει τίποτα,όπως σου λένε και τα παιδιά πιο πάνω.

Υ. Γ Το δακτυλίδι του είναι κομμένο; Μπορείς να το διαβάσεις και να μας γράψεις τα στοιχεία του;
 
Στην μεση η κοιλια του ειναι σκουροτερη απο οτι το στηθος και χαμηλα. Αν παρατηρησετε καλα με ζουμ τη φωτο φαινεται. Σας παραθετω κι αλλη τωρα αν και ειναι λιγοτερο φωτεινη για το κατω μερος της κοιλιας του.
Γενικα θελω να αποφευγω το να το ταλαιπωρω ετσι, να το πιανω δηλαδη, γιατι καθε φορα μετα κατσουφιαζει σα να ναι αρρωστο. Το βλεπω οτι αγχωνεται υπερβολικα. Μετα στο κλουβι, οπως φαινεται στη δευτερη φωτο που εβαλα τωρα, ανοιγει ραμφος φοβισμενο...
Επίσης εχω μια ακομη ληψη της αμαρας, αν μπορει να βοηθησει σε κατι...

Όπως προαναφέρθηκε σε παραπάνω πόστ το χρώμα των μυών τις καρίνας είναι φυσιολογικότατο. Είναι λογικό ενα πουλί που δεν έχει συνηθίσει να χειραγωγείται να δείχνει ενόχληση την ωρα που το πιάνεις καθώς και να μην έχει κέφια για λίγη ωρα αργότερα, δυστυχώς αυτό πρέπει να συμβαίνει όταν πρόκειται για την υγεία του πουλιού. Καλύτερα αγχωμένο και ζωντανό παρα η αλλη εκδοχή :D.
Εγω πάντως απο την τελευταία φωτογραφία της αμάρας θα έλεγα οτι είναι θυληκό. Πολλά θυληκά κάνουν ενα ψευτοκελάηδισμα και αυτο ίσως μπέρδεψε και αυτόν που σου έδωσε το πουλί.
 
Σας ευχαριστω γα την ανταποκριση σας! Στηριζομαι σε εσας αυτα τα χρονια που το εχω και ειμαι πληρως ικανοποιημενη!
Θα ηθελα να μου πειτε κι αν μπορω να του βαζω προληπτικα aloe vera detox που αγορασα και ειχα διαβασει σε αρθρο σας τα θετικα της στοιχεια. Aν ναι σε τι δοσολογια; 2 κουταλακια σουπας σε ποτιστρα οπως αναφερεται;
Παραθετω το λινκ με το προιον και απ' οπου το αγορασα.
http://pharmacymagou.gr/index.php?id_product=3280&controller=product


Το σκούρο χρώμα που έχει ανάμεσα σε "στήθος" και κοιλιά, δηλαδή στην περιοχή της "καρινας" είναι απολύτως φυσιολογικό. Μην ανησυχείς.🙂

Το πορτοκαλί που βλέπεις στα άλλα δύο σημεία είναι λιπακι.

Μακαρι να ναι μονο αυτο. Μου φυγε ενα βαρος!

Oπτικά, δεν φαίνεται να υπάρχει τίποτα,όπως σου λένε και τα παιδιά πιο πάνω.

Υ. Γ Το δακτυλίδι του είναι κομμένο; Μπορείς να το διαβάσεις και να μας γράψεις τα στοιχεία του;
BG κι απο κατω 12, 35 κι απο κατω Vn και στο τελος ενα μεγαλο 25
Ειναι κοκκινο χρωμα το δαχτυλιδακι
Μου ειχανε πει στο φορουμ παλιοτερα οτι ειναι του '12 και απο Βουλγαρια.

Όπως προαναφέρθηκε σε παραπάνω πόστ το χρώμα των μυών τις καρίνας είναι φυσιολογικότατο. Είναι λογικό ενα πουλί που δεν έχει συνηθίσει να χειραγωγείται να δείχνει ενόχληση την ωρα που το πιάνεις καθώς και να μην έχει κέφια για λίγη ωρα αργότερα, δυστυχώς αυτό πρέπει να συμβαίνει όταν πρόκειται για την υγεία του πουλιού. Καλύτερα αγχωμένο και ζωντανό παρα η αλλη εκδοχή :D.
Εγω πάντως απο την τελευταία φωτογραφία της αμάρας θα έλεγα οτι είναι θυληκό. Πολλά θυληκά κάνουν ενα ψευτοκελάηδισμα και αυτο ίσως μπέρδεψε και αυτόν που σου έδωσε το πουλί.

μπερδεψε ομως και τον κτηνιατρο! αυτο μου εκανε εντυπωση οταν του το ειχα παει και δε ξερω τι να θεωρησω!
 
μπερδεψε ομως και τον κτηνιατρο! αυτο μου εκανε εντυπωση οταν του το ειχα παει και δε ξερω τι να θεωρησω!

Αν ο κτηνίατρος δεν ειναι ειδικός στον τομέα πτηνα ειδικά στο θεμα αναγνωρισης φυλλου που ειναι δευτερευούσης σημασιας για έναν κτηνιατρο (σε πτηνα) πιστεύω οτι θα μπορούσε να κάνει και λάθος, οπως μπορεί να κανώ και εγώ βέβαια.Αλλα είμαι αρκετά σίγουρος, ας ακούσουμε και καμία αλλη γνώμη...
 
Παραθετω το λινκ με το προιον και απ' οπου το αγορασα.
Πρόσεξε, αυτή η δοσολογία αφορά ανθρώπους αν κατάλαβα καλά. Χρειάζεται αναγωγή σε πουλάκι ελάχιστων γραμμαρίων, που δεν θα είναι παρά σταγόνες. Αυτό είναι και παχύρευστο φαντάζομαι.
 
Back
Top