Ασθένειες Χτυπημένο ποδαράκι καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Q-Ariel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Να το πας! Εδώ η λίστα των πτηνιάτρων!

ναι εκλεισα τελικα ραντεβου για αυριο εδω κοντα μου να παω να το τσεκαρει και σας ενημερωνω!

Στις φωτογραφίες στο #14 είναι το ίδιο πουλάκι με αυτές στο #1;

Τι πατήθρες του έχεις;
ναι το ιδιο ειναι γιατι;
πατηθρες ξυλινες
 
Πρέπει οπωσδήποτε να το δει κάποιος γιατρός... Τώρα το πρόσεξα καλά τι είπες πιο πάνω.. Έχει πτερρορια ένα χρόνο σχεδόν; Αυτό δεν είναι φυσιολογικό... Ούτε και που κάθεται φουσκωμένο που και που...Αύριο να μας ενημερώσεις και να τα πεις όλα στον γιατρό οτι είπες και σε εμάς...
**τα στικ μην τα ξανα προσφέρεις... Το μόνο που κάνουν είναι να παχαίνουν τα πουλάκια μας, δεν κάνουν καλό... Και τι ακριβώς είναι το μείγμα φρούτων της βιτα κραφτ που του προσφέρεις; Μπορείς να μας το δείξεις;Εγώ προσωπικά δεν το ξέρω και ίσως να μην του κάνει και αυτό καλό. Θα περιμένουμε νεα!
 
Το πηγα σημερα λοιπον στη γιατρο εδω κοντα μου η οποια μου εκανε πολυ καλη εντυπωση!
Μου ειπε πωσ ειναι ψωρα και το εχει σχεδον απο τοτε που το απεκτησα! Γι'αυτο το λογο εχει συνεχομενες πτερορροιες και ειναι κακοκεφο! Ειναι σε τετοιο σταδιο που θα κανουμε τρεισ 8εραπειες και αν περασει... Αν δεν περασει πι8ανον να πρεπει να επαναληφθει η θεραπεια σε εξι μηνες!
Αναρωτιεμαι ο γιατροσ που το χα παειτοτε δεντο ειδε αυτο;
Ηρθα σπιτι επλυνα τα παντα ολα τα υπαρχοντα του και τωρα ελπιζω να πανε ολα καλα!
Ναι μου ειπε κιολασ οτι ειναι παχυ και πρεπει να κανει κρατη!
[*ειχα ανοιξει κατα καιρους πολλα θεματα με τη συνεχομενη του πτερορροια]
[*τα στικ του τα δινω μια στο τριμηνο ]
 
ειναι σε τετοιο σταδιο που θα κανουμε τρεισ 8εραπειες και αν περασει
Με τι φαρμακο;
τα στικ του τα δινω μια στο τριμηνο
Κανονικά δεν κάνουν καλό... Το πουλάκι φαίνεται λίγο χοντρουλικο για το καλό του πρέπει να τα κόψεις. Για την πτερρορια τι σου είπε;
 
ναι, ευχαριστω για το ενδιαφερον σου, θα το κοψω γενικα! τι αλλο να κανω για διαιτα ομως;
το φαρμακο δεν μου το ειπε, κατι σταγονες ηταν!
 
ναι, ευχαριστω για το ενδιαφερον σου, θα το κοψω γενικα! τι αλλο να κανω για διαιτα ομως;
το φαρμακο δεν μου το ειπε, κατι σταγονες ηταν!
Δεν σου είπε το φάρμακο που του έβαλε; Και την θεραπεία πως θα την κάνεις; Ο ίδιος ο γιατρός τι είπε για το πουλάκι που είναι παχύ;

Διάβασε μια εδώ!
https://petbirds.gr/article/sprouted-seeds-birds/
 
οχι δεν μου το ειπε αλλα η θεραπεια 8α επαναλαμβανεται εκει.
 
οχι δεν μου το ειπε αλλα η θεραπεια 8α επαναλαμβανεται εκει.
Την επόμενη φορά μάθε αν είναι εύκολο ποιο φάρμακο του έβαλε... Θα είναι χρήσιμο να μαθαίνουμε τέτοιου είδους πληροφορίες. :) Κάθε πότε θα γίνεται η επανάληψη της θεραπείας;
 
Oκ θα τη ρωτησω!
Εχω ραντεβου ξανα το Σαββατο και μετα αρχεσ Δεκεμβρη.
Οσο για τη διαιτα, εγω αγοραζω συσκευασμενη τροφη, ποια αλλη μπορω να παρω να ναι λιγοτερο επιβαρυντικη για το θεμα λιπους; Αγοραζω τη versele laga prestige
 
Οσο για τη διαιτα, εγω αγοραζω συσκευασμενη τροφη, ποια αλλη μπορω να παρω να ναι λιγοτερο επιβαρυντικη για το θεμα λιπους; Αγοραζω τη versele laga prestige
Ναι αυτή παραείναι πλούσια.. Θα σου έλεγα να πας προς Deli Nature... Σε κάτι τέτοιο, χωρίς ρούπσεν με Συστατικα:
Κεχρι 65%, νιζερ 15%, καναβουρι 5%, λιναρι 5%, βρωμη 5%, αγριοσποροι 5%.
KANARIES_50-500x500.jpg

Ή σε κάτι τέτοιο της Quiko με 73% Κεχρί Καναδά, 10% Νίζερ,7% Λευκή Περίλα, 4% Κανναβούρι, 3% Αποφ. Βρώμη, 3% Λιναρόσπορος:
quik-800x700_0.jpg


Και επειδή έχεις ένα πουλάκι ψάξε για συσκευασίες του 1 κιλού ή των 4 κιλών! 😉
 
Επεστρεψα! Τελειωσαμε τις θεραπειες μας και τις 4 και μου ειπε οτι πι8ανον να χρειαστει επαναληψη στο εξαμηνο.
Εσεις τι 8α μου προτεινατε για την ποδαγρα να συνεχισω στο σπιτι;
 
Καλησπέρα!
Με ποιο φάρμακο τελικά κάνατε την θεραπεία;
Πως είναι τώρα τα πόδια του και πόσο διάστημα έχει που τελείωσε η θεραπεία;
Ανέβασε μας μια φωτογραφία να το δούμε αύριο!
Η επιθολ να ξέρεις λύνει μια και καλή το πρόβλημα! Είναι το πιο καλό φάρμακο για την ποδάγρα!
 
Μου το ανεφερε αλλα δε θυμαμαι την ονομασια. Λογικα καποιο αντιπαρασιτικο ηταν σε σταγονες.
Την επιθολ πως τη χρησιμοποιω; Επιτρεπεται τωρα που χει κανει κ τη θεραπεια αυτη;
 
Αν κάνει αμέσως να αρχίσεις την επιθολ δε γνωρίζω..
Θα πέρνεις λίγη επιθολ στα δάχτυλα σου θα την τριβεις και μετά θα την απλώνεις στα ποδαρακια του με καλό απαλό μασάζ.Αυτό θα του το κάνεις πάντα σε καθαρά πόδια και λιγο πριν τον ύπνο για περίπου μια εβδομάδα..
 
σε ευχαριστω! Θα παρω και τη γιατρο να τη ρωτησω αν μπορω να τη βαζω τωρα. Θα επανελθω με φωτο!
 
Back
Top