Ασθένειες Χτυπημένο ποδαράκι καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Q-Ariel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δε ξερω τι ακριβως θεραπεια του εκανε... Του εβαζε μια σταγονα στο ποδι και μια στο κεφαλακι πισω!
Ειχε πει πως εριχνε φτερα λογω αυτης τησ καταστασησ με τα λεπια κλπ...ηταν χρόνια κατάσταση
 
θα με χαρακτηριζαν αρκετοι ως υπερβολικη! Αρκετες φορες μαλιστα δισταζω να ρωτησω διαφορα.
Αυτό ούτε να το σκέφτεσαι. Για όλους μπορεί να είναι ένα περιστατικό, για σένα είναι το καναρίνι σου, το φιλαράκι σου και πρέπει να γίνει καλά. Να ρωτάς επιμόνως και εδώ και τον γιατρό.
Περαστικά!
 
Δε ξερω τι ακριβως θεραπεια του εκανε... Του εβαζε μια σταγονα στο ποδι και μια στο κεφαλακι πισω!
Νομίζω πως μπορώ να υποθέσω ποιο είναι το φάρμακο.

Να επικοινωνησω με την κτηνιατρο για την καθιερωμενη αυτη θεραπεια απο τωρα;
Αυτό θα ήταν το καλύτερο, αλλά θα σου πρότεινα να της περιγράψεις τη σημερινή του κατάσταση και να περιμένεις να σου πει αυτή ποια θα είναι η επόμενη κίνηση, χωρίς να της προτείνεις εσύ να το πας πρόωρα για την επανάληψη της θεραπείας που είχατε συζητήσει τότε. Απλώς περιέγραψε της την κατάσταση του πουλιού σήμερα αναφέροντας την ανησυχία σου για το γεγονός ότι άρχισε να χάνει και πάλι φτερά.
 
Βεβαίως! Να της αναφέρω για την επιθολ?
 
Να σταθείς μόνο σε αυτό που σε απασχολεί αυτή τη στιγμή για να σου δώσει συγκεκριμένη απάντηση σε αυτό και μόνο. Εάν αυτό είναι ότι άρχισε να ρίχνει πούπουλα, να αναφερθείς μόνο σε αυτό. Εάν έχεις πρόβλημα και με τα πόδια του αυτή τη στιγμή, αναφέρεσαι και σε αυτά. Θα έλεγα όμως να μην αναφερθείς σε μάρκες, φάρμακα παρά μόνο εάν ρωτήσει ο γιατρός.

Είναι πολύ εύκολο να ξεφύγει η κουβέντα από το πραγματικό πρόβλημα για το οποίο πρέπει να σου βρει λύση, ειδικά εάν πρόκειται να του κάνεις μια σύντομη ερώτηση και δεν σε χρεώσει επίσκεψη. Epithol μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μόνη σου, χωρίς να το υποδείξει γιατρός.
 
Καλησπέρα σας!
Πήγα το καναρινάκι για την καθιερωμένη του θεραπεία!Έχουμε άλλες τρεις επισκέψεις, ανά δέκα περίπου μέρες αυτές.
Παρατήρησα ότι το σκεύασμα έλεγε vetermec.
 
Μάλλον ναι! Ήταν σε ένα άσπρο και πράσινο κουτάκι!
Αυτό που με προβληματίζει επίσης είναι το οτι της ανέφερα πως παρατήρησα πτερόρροια γι αυτό και ήρθα νωρίτερα και μου απάντησε οτι τα καναρίνια έτσι κι αλλιώς έχουν...
Είπα πως είχε ήδη μια το καλοκαίρι αλλά μετά δεν μου απάντησε κάτι.
 
Μου το έχει ξαναπεί ότι κάνουν πτερόρροιες πέρα από τη συνήθη περίοδο... Ισχύει αυτο βρε παιδιά;
 
Κάποια είδη πουλιών κάνουν δύο πτερόρροιες ετησίως.
Επίσης τα πουλιά κάνουν πτερόρροια στην προσπάθειά τους ν' απαλλαγούν από κάποιο τοξικό φορτίο, άρα αυτό πρέπει να μας προβληματίσει.
Τώρα πούπουλα χάνουν λίγα όλο το έτος αλλά αυτό δεν είναι πτερόρροια.
 
Μου το έχει ξαναπεί ότι κάνουν πτερόρροιες πέρα από τη συνήθη περίοδο... Ισχύει αυτο βρε παιδιά;
Υπάρχει η παθολογική πτερόρροια που δεν έχει χρόνο εμφάνισης αλλά παρουσιάζεται όταν οι συνθήκες το ευνοούν. https://community.petbirds.gr/threads/Παθολογική-πτερόρροια-των-πτηνών.17665/
 
Q-Ariel ξαναδιάβασα το θέμα και δεν είδα αναφορά στο ωράριο ύπνου και την ακριβή θέση του κλουβιού στο σπίτι. Νομίζω σε έχω/έχουμε ξαναρωτήσει.Ήλιος το βλέπει καθόλου;
Μου το έχει ξαναπεί ότι κάνουν πτερόρροιες πέρα από τη συνήθη περίοδο... Ισχύει αυτο βρε παιδιά;
Καλά είναι αυτά που σου είπαν τα παιδιά παραπάνω αλλά τα καναρίνια δεν κάνουν πτερόρροιες πέρα απο τη συνήθη. Δεν ευσταθεί μια τέτοια λιτή περιγραφή από έναν γιατρό σε έναν αρχάριο.
 
Q-Ariel ξαναδιάβασα το θέμα και δεν είδα αναφορά στο ωράριο ύπνου και την ακριβή θέση του κλουβιού στο σπίτι. Νομίζω σε έχω/έχουμε ξαναρωτήσει.Ήλιος το βλέπει καθόλου;

Καλά είναι αυτά που σου είπαν τα παιδιά παραπάνω αλλά τα καναρίνια δεν κάνουν πτερόρροιες πέρα απο τη συνήθη. Δεν ευσταθεί μια τέτοια λιτή περιγραφή από έναν γιατρό σε έναν αρχάριο.
Eίμαι σε αυτό το φόρουμ από τότε που απέκτησα το καναρινάκι και οτι με απασχολεί το ρωτάω και διορθώνω! Είμαι καλή μαθήτρια!
Ναι το βλέπει ήλιος, είναι σε μπαλκονόπορτα! Τηρώ αυστηρά ώρες ύπνου, αφού μου ζήτησε και η κτηνίατρος να το φέρω αργά, όταν θα είχε πέσει ο ήλιος και αρνήθηκα!
Ναι γι αυτο σας είχα ρωτήσει αν χρειάζεται να το παω νωρίτερα για θεραπεία εφόσον έκανε πρόσθετη πτερόρροια!
Μου κάνει εντύπωση που μου το αναφέρει ως φυσιολογικό!

Υπάρχει η παθολογική πτερόρροια που δεν έχει χρόνο εμφάνισης αλλά παρουσιάζεται όταν οι συνθήκες το ευνοούν...
Ναι το έχω διαβάσει το θέμα και παλαιότερα! Απλά μου είχε πει όταν το πρωτοπήγα ότι η κατάσταση αυτή με τα λέπια κλπ προκαλεί την έξτρα πτερόρροια... φαίνεται μετά το ξέχασε, δε ξέρω τι άλλο να υποθέσω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top