Ασθένειες Καρίνα σε καναρίνι. Να ανησυχήσω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Liakos18
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Liakos18

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2020
Μηνύματα
667
Πόλη
Ηλεία
Γειά σας παιδιά...🙂
Έχω ενα αρσενικό καναρίνι, το οποίο βρίσκετε σε αναπαραγωγή με καναρα, που έχει έως τώρα 4 αυγά...
Έχω δει βατεματα...
Το πουλάκι είναι πολυυ δραστήριο...
Τα μόνα προβλήματα που έχω παρατηρήσει είναι αρχικά ότι κάνει ΣΑΝ να《λαχανιαζει》δηλαδή χωρίς να το κυνηγάει κάποιος, συνήθως το βράδυ που κοιμάται, φαίνετε από το φτέρωμά του, να ανασαινει γρήγορα! (Χωρίς να βγάζει κάποιον ήχο) και το άλλο ότι έχει αρκετή καρινα...

20200220_173904__1582218141_81270.jpg20200220_173825__1582218333_22545.jpg
20200220_173755__1582218492_20459.jpg

Δικαίως, θα με συμβουλεψετε αυστηρά για την υγεία των πτηνών πριν γίνουν ζευγάρι, αλλά πριν ρίξω την ευθύνη στο πουλάκι ( ότι αρρώστησε, ΑΝ αρρώστησε, όταν ήταν με την θυληκια, ίσως να μην το πρόσεξα και εγώ...)
Τέλος πάντων, οδηγήθηκα στο συμπέρασμα για σκουλήκια ( συμπτωματα, καρινα-βαριά αναπνοή) και του έδωσα teniazin όπως λένε οι χρήσεις ( 2 σταγόνες για μια ημέρα).
Απλά το ερώτημα μου είναι, αν θα ανταπεξέλθει στα συζυγηκά του καθήκοντα και αν μπορώ να του προσφέρω κάτι άλλο...
*το πουλάκι αγορασμένο από petshop, όχι δικό μου.
 
Το συμπερασμα για σκουληκια ειναι αυθαιρετο οπως καταλαβαινεις κι εσυ.
Το tenianzine αφου το χορηγησες δεν εχει νοημα να το σχολιασουμε

Κατα την αναπνοή βλεπεις και εντονο κουνημα της ουρας;
 
Μμμ όχι... Μόνο αυτό, ότι χωρίς να το κυνηγήσει κανείς, αυτό μόνο του ανασαίνει γρήγορα (Σαν να λαχανιάζει) και η καρινα. Να περιμένω αποτελέσματα απο teniazin, αν έχει κάτι που θεραπεύεται με αυτό το φάρμακο;
τοις Φωτογραφίες πως τις είδατε;!
 
Αν εχει σκουληκια ναι αλλα υπαρχει ενα αν...

Δειχνει να αντιμετωπιζει καποιο εντερικο θεμα, διαγραφονται τα εντερα στις φωτο αλλα δεν ειναι απαραίτητα σκουληκια.
Καρινα εχει.
Ποσο καιρο το εχεις στην κατοχή σου;
Σε εξωτερικο χωρο ειναι;
 
Το πείρα περίπου στις 15 Ιανουαρίου (για κάλυψη αναγκών στην φετινή ερασιτεχνική αναπαραγωγή) και είναι σε ζευγαρωστρα, σε εσωτερικό χώρο. ( Είχα αναφερθεί και σε άλλο θέμα για το ζευγάρι, που ρωτούσα πως να συνδυάσω τα ζευγάρια).
 
Για το σύμπτωμα της καρίνας υπάρχει αυτό το σκεύασμα εδώ:

www.petmat.gr/portal/ptina/prolipsi-therapeia/landmark-karina-stop-200ml-detail

Μιλάμε για το σύμπτωμα ΌΧΙ την αιτία...
[automerge]1582223483[/automerge]
Επίσης με την εσωτερική αποπαρασίτοση νομίζω πως πρέπει να χορηγήσεις και βιταμίνη Κ...
[automerge]1582223597[/automerge]
Ακόμα θα πρέπει να το αποσύρεις από τα καθήκοντά του... Η κανάρα θα τα βγάλει πέρα και μόνη της...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γιατί είναι απαραίτητη η απόσυρση του αρσενικού; Είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα; Να τον βάλω με χώρισμα, απέναντι από την θυληκια ή εντελώς εκτός ζευγαρωστρας; Βιταμίνη Κ που βρίσκω;
 
Γιατί είναι απαραίτητη η απόσυρση του αρσενικού;
Γιατί υπάρχει η πιθανότητα να μεταδώσει την ασθένεια του στην κανάρα και στους νεοσσούς.
εντελώς εκτός ζευγαρωστρας;
Εκτός ζευγαρώστρας, αν παραμείνει με το χώρισμα η κανάρα θα περιμένει από αυτόν να ταΐσει τα μικρά ειδικά μετά την 5η - 6η ημέρα και οι νεοσσοί θα μείνουν νηστικοί.
Όταν η κανάρα μείνει μόνη στην ζευγαρώστρα θα αναλάβει όλα τα καθήκοντα.
 
Γιατί είναι απαραίτητη η απόσυρση του αρσενικού; Είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα; Να τον βάλω με χώρισμα, απέναντι από την θυληκια ή εντελώς εκτός ζευγαρωστρας; Βιταμίνη Κ που βρίσκω;
Για να μην επιβαρυνθεί η ήδη κλονισμένη υγεία του και για να μην κολλήσει το θηλυκό και τυχόν νεοσσούς. Αφού δεν ξέρουμε τι μπορεί να έχει...
Μακριά όσο γίνεται...
Βιταμίνες Κ βρίσκεις στα πετ σοπ...
Είναι αιμοστατικό και χορηγείται ταυτόχρονα με θεραπείες κατά των κοκκιδίων ή εσωπαρασσίτων...
 
Φυσικά ο καθένας μας σου λέει ότι μπορεί να γνωρίζει στην προσπάθεια να βοηθήσει αλλά σε καμιά περίπτωση δεν υποκαθιστά την γνώμη εξειδικευμένου κτηνιάτρου.
 
Ναι, καταλαβαίνω... Δυστυχώς έχουμε μόνο κτηνιάτρους εδώ, αλλά θα το ψάξω... Υπάρχει περίπτωση, να εχει μεταδοθεί κάποια ασθένεια στους νεοσσούς, εφόσον είχε την καρινα και κατα την διάρκεια του ζευγαρώματος;
 
Γιατί είναι απαραίτητη η απόσυρση του αρσενικού; Είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα;
Δεν ζευγαρώνουμε ποτέ πουλιά που ασθενούν ή που υπάρχει η υποψία ότι ασθενούν. Είναι ο πρώτος κανόνας αναφορικά με την αναπαραγωγή. Εκτός των όσων σου εξήγησαν τα παιδιά, είναι ένας ηθικός κανόνας που πρέπει να τηρούμε όλοι.
 
Γενικά, συμφωνώντας με τα παραπάνω και χωρίς να θέλω να φανώ αιρετικός, θα περίμενα την κατάσταση ενός πτηνού που είναι αγορασμένο προ μηνός από petshop ακριβώς έτσι.

Μην γνωρίζοντας πολύ συγκεκριμένα το πως διατρέφεται αυτήν την στιγμή το καναρίνι και ποια είναι γενικά η εμπειρία του θεματοθέτη, δεν θα μπορούσα να συμβουλέψω τίποτα.

Με λίγα λόγια, αυτό περί ασθένειας μου φαίνεται ότι έχει μπει από το παράθυρο και έχει γίνει κεντρικό σημείο της συζήτησης.
Γιατί να μην είναι άλλο ένα υγιέστατο καναρινάκι που απλά υποσιτιζόταν και αναλογικά τώρα, στην πιο απαιτητική περίοδο της αναπαραγωγής, συνεχίζει να μένει στην ίδια αυτή κατάσταση;
Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό είναι το "τι το ταίζεις;","τάισέ το."

Άλλο θέμα: τεχνικά θα διαφωνήσω με τον πρώην σύντροφο Σπύρο, πως ένα αρσενικό βγαίνει απο κλουβί με φωλιά σε άγνωστο και αόριστο χρόνο. Είναι συγκεκριμένες οι μέρες (τις οποίες δεν γνωρίζουμε) διότι διαφορετικά έχει ρίσκο.
 
Γιατί να μην είναι άλλο ένα υγιέστατο καναρινάκι

Γιατι παρουσιαζεται συμφωνα με τις φωτο να εχει πρησμενα εντερα που λογικα δεν ειναι συμπτωμα ελλιπούς σιτηρεσιου.
 
Άλλο θέμα: τεχνικά θα διαφωνήσω με τον πρώην σύντροφο Σπύρο, πως ένα αρσενικό βγαίνει απο κλουβί με φωλιά σε άγνωστο και αόριστο χρόνο. Είναι συγκεκριμένες οι μέρες (τις οποίες δεν γνωρίζουμε) διότι διαφορετικά έχει ρίσκο.

Πρώην σύντροφε @Deukalion και νυν αναθεωρητή σε καλώ να συμφωνήσεις μαζί μου λόγω του ότι το ρίσκο της αναπαραγωγής δεν προηγείται του ρίσκου της υγείας των πουλιών...
Άσε αφού είμαστε στο 4ο αυγό δεν χρειάζεται άλλο...
 
Πρώην σύντροφε @Deukalion και νυν αναθεωρητή σε καλώ να συμφωνήσεις μαζί μου λόγω του ότι το ρίσκο της αναπαραγωγής δεν προηγείται του ρίσκου της υγείας των πουλιών...
Αγαπητέ μου Σπύρο, δεν έχω τα δεδομένα για να αναθεωρήσω ή να εκφράσω γνώμη.
Αυτό που με ρωτάς είναι μια πρέ τα πορτέ κατασκευή την οποία δεν πρόκειται να ντυθώ.
Χωρίς δεδομένα, το μόνο πραγματικό ρίσκο είναι να τρομοκρατήσω και να ξενερώσω έναν άνθρωπο με λάθος συμβουλές.
Άσε αφού είμαστε στο 4ο αυγό δεν χρειάζεται άλλο...
Δεν είναι ποσοτικό το θέμα.
Παράδειγμα: μπορεί να βγάλει το αρσενικό την 10η μέρα και το θηλυκό να σηκωθεί να τον ψάχνει.
 
Χωρίς δεδομένα, το μόνο πραγματικό ρίσκο είναι να τρομοκρατήσω και να ξενερώσω έναν άνθρωπο με λάθος συμβουλές.
Δεν θα πάθει τίποτα. Περισσότερο ανησυχώ για αυτούς που διαβάζουν και θα συνεχίσουν να διαβάζουν και να βάζουν πουλιά με αυτή την κοιλιά και αυτά τα συμπτώματα για αναπαραγωγή χωρίς ενδοιασμούς.
αρχικά ότι κάνει ΣΑΝ να《λαχανιαζει》δηλαδή χωρίς να το κυνηγάει κάποιος, συνήθως το βράδυ που κοιμάται, φαίνετε από το φτέρωμά του, να ανασαινει γρήγορα! (Χωρίς να βγάζει κάποιον ήχο) και το άλλο ότι έχει αρκετή καρινα...
 
Περισσότερο ανησυχώ για αυτούς που διαβάζουν και θα συνεχίσουν να διαβάζουν και να βάζουν πουλιά με αυτή την κοιλιά και αυτά τα συμπτώματα για αναπαραγωγή χωρίς ενδοιασμούς.
Σταύρο δεν θέλω να φανώ ξινός αλλά σχετικά με αυτήν σου την έγνοια υπάρχει σαφής τοποθέτηση από τον ίδιο τον θεματοθέτη και από το πρώτο μήνυμα για τους αναγνώστες:
Δικαίως, θα με συμβουλεψετε αυστηρά για την υγεία των πτηνών πριν γίνουν ζευγάρι

Στην δική μου τοποθέτηση ρωτώ δύο πράγματα αυτόν που άνοιξε το θέμα και διαφωνώ στα γενικά και αόριστα περί ασθένειας και τις βιαστικές κινήσεις.
 
Μην γνωρίζοντας πολύ συγκεκριμένα το πως διατρέφεται αυτήν την στιγμή το καναρίνι και ποια είναι γενικά η εμπειρία του θεματοθέτη, δεν θα μπορούσα να συμβουλέψω τίποτα.
Δεν έχω ιδιαίτερη εμπορία ΑΛΛΆ ούτε και μηδενική. Έχω διαβάσει άπειρα άρθρα από το petbirds που μπορώ να πω ότι ακόμα και αυτά τα λίγα που ξέρω, τα οφείλω στο φόρουμ!
Είναι η τρίτη φορά που ζευγαρώνω καναρίνια... Πρόπερσυ 5 καναρίνια, έζησαν τα δύο, επειδή δεν πείρα τα αυγά και τα μικρά δεν ταϊζωντουσαν επαρκώς...
Πέρισυ, με ίδια καναρα, αλλά άλλο αρσενικό, 6 καναρίνια, ένα από τα μικρά είναι και το θηλυκό, στο ζευγάρι για το οποίο συζητάμε, και φέτος αυτό το ζευγάρι και το περσινό, το οποίο θα μπει το Μάρτη σε εξωτερική κλούβα...
Την τροφή την άλλαξα (έπαιρνα χύμα), πριν μια εβδομάδα με αυτή20200213_222838__1581626103_42055.webp
Άνοιξα σχετικό θέμα, για την τροφή και χάρις τις συμβουλεσας επέλεξα μια συγκεκριμένη τροφή που θα την παραγγείλω μόλις τελειώσει αυτή.
Πριν μου πείτε ότι η καρινα οφείλετε στην αλλαγή τροφής, να πω οτι μάλλον (Όπως προανέφερα), την καρινα την είχε πριν την αλλαγή τροφής, μα και πάλι η αλλαγή δεν ήταν μεγάλη καθώς την ανακάτεψα με την παλιά...
Δίνω μπρόκολο, μήλο, αυγό (Όχι τώρα που έχει κάνει αυγά η θυληκια).
Δεν ξέρω τι άλλη πληροφορία να σας δώσω...🙂
[automerge]1582285035[/automerge]
Άλλο θέμα: τεχνικά θα διαφωνήσω με τον πρώην σύντροφο Σπύρο, πως ένα αρσενικό βγαίνει απο κλουβί με φωλιά σε άγνωστο και αόριστο χρόνο. Είναι συγκεκριμένες οι μέρες (τις οποίες δεν γνωρίζουμε) διότι διαφορετικά έχει ρίσκο
Η θυληκια χθες γέννησε το τελευταίο αυγό (τέσσερα στο σύνολο), έβγαλα τα πλαστικά, και έβαλα τα κανονικά, τα οποία τα κλωσσα τώρα με μεγάλη υπευθυνότητα.
Ο αρσενικός, για τον οποίο μιλάμε, την ταΐζει πολύ και είναι ζωηρός.
Αυτή είναι η κατάσταση μέχρι στιγμής...
Από εκεί και πέρα όλα κυλλανε καλά εκτός από την καρινα...
Τι κάνω, λοιπόν; Να τον αφήσω μέσα;
[automerge]1582285744[/automerge]
Γιατί να μην είναι άλλο ένα υγιέστατο καναρινάκι που απλά υποσιτιζόταν
Μακάρι απλά να φταίει η κακη σίτισή του από το petshop...
Και μία φότο
20200221_134512__1582285630_77767.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top