Γενικά Κατάθεση ασφαλιστικών μέτρων (αγωγή) για τα καναρίνια στο μπαλκόνι

Σε ώρες που δεν είναι κοινής ησυχίας γιατί δεν μπορεί να βάλει μουσική;
 
Σε ώρες που δεν είναι κοινής ησυχίας γιατί δεν μπορεί να βάλει μουσική;
Γιατί δεν αποτελεί λύση στο πρόβλημα για το οποίο ξεκίνησε τη συζήτηση ο θεματοθέτης.
 
Γιατί δεν αποτελεί λύση στο πρόβλημα για το οποίο ξεκίνησε τη συζήτηση ο θεματοθέτης.

Σαφώς και δεν αποτελεί λύση αλλά είναι σίγουρα ένας τρόπος να δείξει ότι αν χρησιμοποιεί το νόμο για κάτι τόσο χαζό (απομάκρυνση των καναρινιών) τότε και ο νόμος επιτρέπει να γίνεται φασαρία στο συγκεκριμένο μπαλκόνι. Εν τέλει πιστεύω ότι από το να ακούει τα "χαζοτράγουδα" που θα βάζει το παιδί εδώ θα του ζητήσει η γειτόνισσα από μόνη της να επιστρέψει τα καναρίνια πίσω. Εγώ τουλάχιστον θα το προσπαθούσα.
 
Εν τω μεταξύ, απο το δικαστήριο μέχρι την απόφαση, μου ψόφησε και ένα ζευγάρι. Τυχαία; Δε νομίζω...
Τι εννοείς με το παραπάνω; Έχει η κυρία πρόσβαση στο μπλακόνι σου;
Πραγματικά, δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Όποιος κόσμος και να το ακούσει, δεν το πιστεύει και μόνο αυτές οι δυο να έχουν θέμα.
Μία δεν είναι η κυρία που έχει το πρόβλημα; Υπάρχει κι άλλη; Αν ναι, ποια η συμμετοχή της στο δικαστήριο;

Λυπάμαι για την απόφαση του δικαστηρίου.
 
μαλλον ο δικαστης δεν ηταν φιλοζωος αλλα τι περιμενεις απο ελληνικη δικαιοσυνη ειναι σαν τα greek statistics.
εφεση μπορεις να κανεις;
 
Εμένα συνεχίζει να μου φαίνεται κάπως παράξενο όλο αυτό και πιστεύω πως λείπει κάποιο κομμάτι από το παζλ της όλης υπόθεσης. Ίσως ο φίλος (άθελά του φυσικά) παραλείπει να μας αναφέρει κάτι που ενδεχομένως να είναι σημαντικό.
Διότι εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι έγινε στην ακροαματική διαδικασία, τι ισχυρίστηκε η κυρία, τι οι δικηγόροι, οι μάρτυρες κτλ. Επίσης μου φαίνεται υπερβολικά ηττοπαθής εξ αρχής η στάση του φίλου. Οκ, προφανώς και είναι άνθρωπος χαμηλός τόνων αλλά ο δικηγόρος τι στον κόρακα έκανε; Εδώ γίνονται απίστευτα σκηνικά ανάμεσα σε γείτονες με χειροδικίες, φθορά περιουσίας κτλ και πάλι στο δικαστήριο τη σκαπουλάρουν γιατί εκμεταλλεύονται κάθε γραμμή του νόμου.
Και πήγε τώρα μια κυρία να πει οτι την ενοχλεί το τσίου τσίου από δύο πουλάκια από το διπλανό μπαλκόνι και αυτό αρκεί για να διαταχθεί η απομάκρυνσή τους; Μπορώ να σκεφτώ πρόχειρα άλλες 10 κοινές πηγές ''φασαρίες'' που είναι το ίδιο θορυβώδεις ή και περισσότερο.

Φίλε μου προσωπικά θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να σκεφτείς τι ξεχνάς να μας αναφέρεις ή έστω να μας πεις τι έγινε στο δικαστήριο.

Αν τώρα τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις, κακώς τα μετακίνησες τα πουλάκια.
 
Καλημέρα σας,
Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλους.
Καταρχήν, ηχοσύστημα υπάρχει με ενισχυτή. Άρα, μπορει να παίζει καναρίνια μέσα στο σπίτι.
Απο κει και πέρα, ΝΑΙ μπορώ να βάλω να παίζει καναρίνια και στο μπαλκόνι ΑΡΚΕΙ να ειναι σε ένταση μέχρι 55dB σε ώρες μη κοινης ησυχίας και 45dB σε ώρες κοινής ησυχίας. Δε μπορεί να με κάνει κάτι, είμαι εντος ορίων θορύβου. Και απο τη στιγμή που όντως δεν έχω καναρίνια(ζωντανά) στο μπαλκόνι, δεν έχω θέμα. Το θέμα είναι ότι κάθεσαι να ασχοληθείς με ένα άτομο που έχει σοβαρό πρόβλημα ψυχικό και τόση κακία μέσα του;
Εννοω να έχουν πρόβλημα η γειτόνισσα και η πρόεδρος του δικαστηρίου γιαυτό ανέφερα αυτές οι δυο. Η απόφαση ακούγεται τρελή όντως, και έχω δικαίωμα έφεσης. Λέτε να πέσουμε τόσο έξω, και λέω πέσουμε γιατί εκτός απο όλους εσας που έχετε καναρίνια και κατα κάποιο τρόπο με καταλαβαίνετε, όλοι όσοι το ακούνε να τραβανε τα μαλλιά τους.
Τέλος, όσον αφορά για τον αν παραλείπω κάτι σας τα ξαναναφέρω. Δεν ξεχνάω κάτι καθώς επίσης δεν είμαι ούτε χαμηλών τόνων, ούτε ηττοπαθής.
Πλευρά γειτονισσας: δεν μπορεί να αντέξει το θόρυβο που κάνουν τα πουλιά. Έχει πρόβλημα υγείας και θέλει ξεκούραση και τα πουλιά δεν την αφήνουν σε ησυχια. Επίσης, έχει αυξήσει τα ηρεμηστικά χάπια.
Μάρτυρας γειτόνισσας: Όταν επισκέπτομαι το διαμέρισμα, ο ήχος είναι πολύ υψηλός, μεγάλη φασαρία όλη την ώρα.
Πλευρά μου: Έχω 5 πουλιά, που μόνο τα δυο είναι αρσενικά. Έχω μειώσει τα πουλιά που είχα πιο παλιά. Έχει γενικά προβλήματα με όλους στη γειτονιά, είτε ανθρώπους είτε ζώα.
Μαρτυρας μου: Δεν ακούγονται τα πουλιά, θα ήθελα να τα ακούω πιο πολύ. Έχει προβλήματα με όλους στη γειτονιά.
Αυτα σε γενικές γραμμές.
 
Υπάρχει η δυνατότητα να φέρεις πίσω τα πουλιά σε περίπτωση αλλαγής της απόφασης του δικαστηρίου μέσω έφεσης; Εαν ναι αξίζει να ψάξουμε για διάφορες λύσεις. Εαν όχι τότε ή κάνεις "αντίποινα" ή κάνεις υπομονή και λες ότι απέκτησες έναν ακόμη λόγο για να αγαπήσεις τα ζώα περισσότερο από ότι τους ανθρώπους.
 
προφανως ο δικαστης εκρινε οτι η βελτιωση της υγειας μιας ψυχικα ασθενους προεχει απο το δικαιωμα σου να χεις πτηνα στο μπαλκονι(εφερε ιατρικη γνωματευση στο δικαστηριο οτι ειναι τραλαλα η οχι;)
(βεβαια αυτο σημαινει οτι οποιος θελει επικαλειται ψυχικο προβλημα και ο γειτονας πρεπει να βγαλει τα πτηνα του απο το μπαλκονι)
 
'Οποιος δεν είναι καλά να πάρει ψυχοφάρμακα και αν δεν τον πιάνουνε να εγκλειστή σε κλινική. Δεν του φταίνε ούτε τα πουλιά ούτε ο κόσμος.Αλλά επειδή κάνουνε ότι θέλουνε και αυτοί και οι δικαστές που κοιμούντε όρθιοι κανονικά πρέπει να αρχίσεις να μοιράζεις καρπαζιές και κλωτσιές γιατί στο τέλος θα αρχίσεις εσύ τα ψυχοφάρμακα.
 
Θεωρητικά όσοι αγαπούν τα ζώα αγαπούν και τους ανθρώπους το ίδιο...
Αν όντως χρειάζεται λόγω υγείας ενός συνανθρώπου να απομακρυνθούν τα καναρίνια... καλύτερα να το κάνουμε χωρίς χρονοτριβές.
 
Μα δεν είναι μόνο τα καναρίνια που την ενοχλούν... Κι αυτά τα πράγματα δεν λύνονται με το να αποφύγεις το ερέθισμα όταν υπάρχουν άλλα τόσα που θα οδηγήσουν στο ίδιο αποτέλεσμα.
 
'Οποιος δεν είναι καλά να πάρει ψυχοφάρμακα και αν δεν τον πιάνουνε να εγκλειστή σε κλινική. Δεν του φταίνε ούτε τα πουλιά ούτε ο κόσμος.Αλλά επειδή κάνουνε ότι θέλουνε και αυτοί και οι δικαστές που κοιμούντε όρθιοι κανονικά πρέπει να αρχίσεις να μοιράζεις καρπαζιές και κλωτσιές γιατί στο τέλος θα αρχίσεις εσύ τα ψυχοφάρμακα.
α😀 καλα τα λες. ειναι γνωστο οτι στην ελλαδα για να κανεις τι δουλεια σου χρειαζονται 2 πραγματα η μεσο η τραμπουκισμος(αν και δε συμφωνω). τωρα αν υπηρχαν δικαστες στη χωρα θα χαν βαλει μεσα το 80% των πολιτικων και των διοικητων ΔΕΚΟ νοσοκομειων κτλπ κτλπ
 
Πάντως, σε ολόκληρη τη συζήτηση κάνουμε υποθέσεις και κρίνουμε τις προθέσεις των άλλων χωρίς να έχουμε ένα τυπικά αποδεκτό κριτήριο. Κανείς μας δεν γνωρίζει το νόμο, τις λεπτομέρειες και την ελαστικότητα του, όπου κι αν προβέπεται. Νομίζω ότι αγνοώντας αυτό, συζητάμε σε λάθος βάση.

Δεν ξέρω αν κάποιος νομικός από τα μέλη μας έχει τη διάθεση να παραθέσει το κομμάτι του νομού που αφορά στη συζήτηση, διαφορετικά όλοι υποστηρίζουμε απλά την άποψή μας σε ένα θέμα που η προσωπική μας άποψη δεν έχει και πολλή σημασία, όσον αφορά στην ουσία του θέματος και του προβλήματος του Haris.
 
Θεωρητικά αν δεν δω την απόφαση του δικαστηρίου σχετικά με τα ασφαλιστηκά μέτρα και τί προβλέπουνε αν δεν συμμορφωθεί ο φίλος δεν μπορούμε να μιλήσουμε σοβαρά Σταύρο. Έχω ενστάσεις με το όλο θέμα. Πως εξετάζοντε οι μάρτυρες και όχι οι εμπλεκόμενοι; Πολύ περίεργο...
@boukefalas ούτε εγώ συμφωνώ με τους τραμπουκισμούς απλά εκεί θα καταλήξουμε αν τα δικαστήρια δεν κάνουνε σωστά τη δουλειά τους.Λένε για αποσυμφόρηση των δικαστηρίων και αντί να ασχοληθούνε έστω τα ειρηνοδικεία με τίποτα πιο σοβαρό ασχολούντε με μια τρελή και 5 καναρινάκια.
 
Πάντως, σε ολόκληρη τη συζήτηση κάνουμε υποθέσεις και κρίνουμε τις προθέσεις των άλλων χωρίς να έχουμε ένα τυπικά αποδεκτό κριτήριο. Κανείς μας δεν γνωρίζει το νόμο, τις λεπτομέρειες και την ελαστικότητα του, όπου κι αν προβέπεται. Νομίζω ότι αγνοώντας αυτό, συζητάμε σε λάθος βάση.

Δεν ξέρω αν κάποιος νομικός από τα μέλη μας έχει τη διάθεση να παραθέσει το κομμάτι του νομού που αφορά στη συζήτηση, διαφορετικά όλοι υποστηρίζουμε απλά την άποψή μας σε ένα θέμα που η προσωπική μας άποψη δεν έχει και πολλή σημασία, όσον αφορά στην ουσία του θέματος και του προβλήματος του Haris.


Μα ακριβώς αυτό ειναι το πρόβλημα, δεν υπάρχει συγκεκριμένο νομικό πλαίσιο με σαφή αναφορά στα πουλιά, έγκειται στην άποψη του κάθε δικαστή να αποφασίσει και το χειρότερο κατ' εμέ είναι ότι τώρα δημιουργείται και δεδικασμένο, με βάση το οποίο μπορεί να ακολουθήσουν και άλλες αγωγές.

Με το παράλογο του ζητήματος ποιος θα ασχοληθεί άραγε.
Υπάρχει δικαστής που έκρινε ότι οι ήχοι της φύσης επιδεινώνουν πιθανές ψυχοπάθειες!
Πάει, το ανθρώπινο είδος αλλοτριώθηκε πλήρως, δεν υπάρχει ελπίδα ☹
 
Μια λύση "ανάγκης" ώστε να διατηρήσει κανείς την ικανοποίηση να βλέπει και να ακούει καναρινάκια στο μπαλκόνι του και ταυτόχρονα να μην έχει φόβο να κατηγορηθεί για όχληση, είναι η διατήρηση Malinoua. To κελάηδημά τους αμφιβάλω αν ξεπερνάει στο πικ του, τα 50 ντεσιμπέλ, η δε χροια του ήχου τους είναι αποδεκτή και απο τα πιο "ευαίσθητα" νεύρα.
 
δεν υπάρχει συγκεκριμένο νομικό πλαίσιο με σαφή αναφορά στα πουλιά
Φυσικά και υπάρχει απλά όλοι μπερδευόμαστε μιλώντας στην βάση του γειτονικού δικαίου ενώ το θέμα αφορά αστυνομικές διατάξεις και ειδικότερα τους όρους για την τήρηση της κοινής ησυχίας.
Στο γειτονικό δίκαιο γίνεται ρητή αναφορά μόνο σε σκυλιά και γατιά... Τα οποία και πάλι απαγορεύεται να είναι στο μπαλκόνι ή γενικότερα σε ανοικτή προέκταση του διαμερίσματος.

Το κωμικό της υπόθεσης είναι ότι στην περίπτωσή μας εφαρμόστηκαν οι νόμοι!
Το περίεργο είναι οτι αυτά αποτελούν τα ευκολάκια, δηλαδή δεν αφορά το ποινικό δίκαιο στο οποίο ένας δικηγόρος θα μπορούσε να πει "πάμε Μήτσο και θα το παλέψουμε".
Το δικαστήριο στο θέμα του φίλου είναι απλά το τυπικό κομμάτι μιας διαδικασίας. Το πρώτο πράγμα που θα έπρεπε μάλλον ο δικηγόρος του να κάνει, είναι να τον ενημερώσει ότι θα το χάσει.

Όποιος θέλει να δει το ΦΕΚ ας μπεί στο wiki και ας κατεβάσει το 2ο pdf στις πηγές. Σελ.107, άρθρο 2, παράγραφος 3.
 
Back
Top