Διατροφή Κοκατίλ και απογαλακτισμός

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Chrisad
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Chrisad

PB Member
Εγγραφή
19 Φεβ 2010
Μηνύματα
547
Πόλη
Αθήνα
Σας χαιρετώ όλους,

Τα μωρά μου έκλεισαν τους 3,5 μήνες ζωής.

Το μωρό παρακάτω είναι ο Kiss, εδώ και περίπου 3 εβδομάδες έχει κόψει την κρέμα και τρέφεται αποκλειστικά μόνος του πλέον (σπόρους, αυγοτροφή, αυγό και διάφορα καλούδια που ακόμα πειραματιζόμαστε να δούμε αν μας αρέσουν η όχι.) Είναι ανεξάρτητος, υπερκινητικός, και δεν του αρέσουν ιδιαίτερα τα χάδια, πετάει πολύ μέσα στο σπίτι και γενικά η σιλουέτα του είναι "στεγνή" και το λοφίο του μόνιμα ανεβασμένο... , η φωτογραφίες του δεν το απεικονίζουν ακριβώς αλλά είναι χτεσινές για αυτό τις ανεβάζω.

001-logo0.webp01-IMG_5430.webp02-IMG_5438.webp

Το "Θέμα" το ανοίγω για το μωρό που ακολουθεί, το οποίο θα μπορούσε να είναι δικό μου "παιδί" μιας και έχει την λαιμαργία μου. Ο Angel, όχι μόνο τρώει ακόμα κρέμα, την απαιτεί , πριν λίγες ημέρες τους είχα δώσει φρούτα και λαχανικά και όλο και κάτι ψευτοτσιμπάγανε όλη μέρα μαζί με τους σπόρους, με φώναξε κάνα 2 φορές για κρέμα (κάνει ένα συγκεκριμένο σφύριγμα όταν με φωνάζει για κρέμα -όχι το γρύλισμα που κάνανε όταν ήταν μικρότερα- ένα άλλο πολύ διαπεραστικό ήχο) λέω αφού δεν ήταν και πολύ επίμονος, τον αγνόησα, το βράδυ που τα πήγα για ύπνο και τα σκέπασα, ακόμα και σκεπασμένος δεν σταμάταγε να φωνάζει για την κρέμα του! Δεν σταμάταγε μέχρι που τελικά του έδωσα και κοιμήθηκε σαν πουλάκι! παρόλο που τον βλέπω συχνά πυκνά βουτηγμένο μέσα στο δοχείο με τους σπόρους να τρώει συνέχεια. Πετάει λιγότερο από τον Kiss, και προτιμά να περνάει τον χρόνο του κυρίως επάνω μου. (φυσικά παίζουν και μαζί κάνουν πτήσεις και αταξίες... ) Αλλά συνέχεια θέλει να είναι στο χώρο που βρίσκομαι (αν όχι επάνω μου) τελευταία έχει αρχίσει και δεν δέχεται να τον αγγίζει κανένας άλλος εκτός από εμένα , από μένα δέχεται χάδια, φιλιά, και δεν δυσανασχετεί ποτέ. Ενώ ήταν δεκτικός στα χάδια και από τη γυναίκα μου τώρα δεν θέλει καθόλου. Όποιος πάει να τον πλησιάσει ενώ είναι πάνω μου του επιτίθεται... (προειδοποιητικά, χωρίς να δαγκώνει δυνατά κλπ)

03-IMG_5433.webp04-logo2.webp

Το ερώτημα είναι συνεχίζω με την κρέμα όσο τη ζητάει ή όχι;

Επίσης αυτό που με απασχολεί περισσότερο, είμαι ο "Μπαμπάς" του ή το "Ταίρι" του;

Και τι πρέπει να πράξω είτε στη μία είτε στην άλλη περίπτωση;
Επειδή είναι δεκτικός μου βγαίνει και εμένα μια χαζό-τρυφερότητα... Μήπως του κάνω "κακό" με τα υπερβολικά χάδια;
 
Το ερώτημα είναι συνεχίζω με την κρέμα όσο τη ζητάει ή όχι;
Καλημέρα, πιστεύω όταν και όσο σου ζητάει κρέμα να ανταποκρίνεσαι. Ο απογαλακτισμός δεν είναι μόνο βιολογικός αλλά και ψυχολογικός και οι χρόνοι δεν συμπίπτουν πάντα μεταξύ τους, ούτε είναι ίδιοι για όλα τα πουλιά. Αρνούμενος δεν το ωθείς να ενηλικιωθεί αλλά του δημιουργείς ανασφάλεια.
Φυσιολογικό είναι να συγκινείσαι όταν ένα ζώο δείχνει "κολλημένο" πάνω σου. Να το χαϊδεύεις αλλά όχι σε όλο το σώμα, μόνο στο κεφάλι.
Είναι μωρό ακόμα για να σε θεωρεί ταίρι του, μέχρι στιγμής είναι απλά μαμόθρεφτο και σε θεωρεί γονιό του. Αργότερα, αναλόγως του φύλου, μπορεί να προκύψει και το "ζευγάρμωμα".
Να σου ζήσουν είναι υπέροχα και τα δύο! 🙂
Υ. Γ. Δεν φαντάζομαι να τα βγάζεις ελεύθερα σε εξωτερικό χώρο, γιατί κάτι γλάστρες βλέπω στις φωτογραφίες.
 
Η Μαρία διατύπωσε ακριβώς ότι σκέφτηκα να γράψω. :)

Μπορείς να τα ζυγίζεις καθημερινά και να κρατάς αρχείο μέχρι να ενηλικιωθούν. Θα είχε ενδιαφέρον να παρατηρείς τη διακύμανση του βάρους των 2 πουλιών τόσο μεταξύ τους αλλά και του καθενός μέσα σε μια ημέρα. Για το πρώτο διάστημα εγώ σίγουρα θα τα ζύγιζα πρωτο πράγμα το πρωί και τελευταίο πριν τα σκεπάσω για να έχω μια ιδέα του πόσο τρώνε και πόσο βάρος βάζουν κάθε μέρα. Αν δεις ότι ο πεινάλας βάζει πολύ βάρος (φαίνεται μια χαρά στις φωτο) μπορείς να μικραίνεις τη δόση της κρέμας ή να την κάνεις πιο αραιή.
 
Να το χαϊδεύεις αλλά όχι σε όλο το σώμα, μόνο στο κεφάλι.

Στην κοιλίτσα; Τι πρόβλημα υπάρχει με το υπόλοιπο κορμάκι;

Υ. Γ. Δεν φαντάζομαι να τα βγάζεις ελεύθερα σε εξωτερικό χώρο, γιατί κάτι γλάστρες βλέπω στις φωτογραφίες.

Όχι φυσικά, που να τα βγάλω έξω... Τα γλαστράκια του βάζω μέσα κάποια απογεύματα για να τσιμπολογάνε βότανα.

Αν δεις ότι ο πεινάλας βάζει πολύ βάρος (φαίνεται μια χαρά στις φωτο) μπορείς να μικραίνεις τη δόση της κρέμας ή να την κάνεις πιο αραιή.

Φοίβο καλή ιδέα, Θα το ξεκινήσω από αύριο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 
Τα μωρά μου έκλεισαν τους 3,5 μήνες ζωής.

Το μωρό παρακάτω είναι ο Kiss, εδώ και περίπου 3 εβδομάδες έχει κόψει την κρέμα και τρέφεται αποκλειστικά μόνος του πλέον (σπόρους, αυγοτροφή, αυγό και διάφορα καλούδια που ακόμα πειραματιζόμαστε να δούμε αν μας αρέσουν η όχι.) Είναι ανεξάρτητος, υπερκινητικός, και δεν του αρέσουν ιδιαίτερα τα χάδια, πετάει πολύ μέσα στο σπίτι και γενικά η σιλουέτα του είναι "στεγνή" και το λοφίο του μόνιμα ανεβασμένο... , η φωτογραφίες του δεν το απεικονίζουν ακριβώς αλλά είναι χτεσινές για αυτό τις ανεβάζω.


Ο Κiss έχει μια φυσιολογική εξέλιξη και συμπεριφορά ενός νεαρού που εξερευνά το νέο κόσμο... Πετώντας και δείχνοντας πιο ανεξάρτητος.Αυτό δε σημαίνει οτι λίγο αργότερα δε θα καθίσει για χάδια και αγκαλιάς, αρκεί κι εσύ να τα προσφέρεις συνεχώς ακόμα κι αν σου κάνει το δύσκολο. Με ήρεμες και απαλές κινήσεις μη σταματάς να το ακουμπάς και να το χαϊδεύεις όπου σου επιτρέπει.
Η σιλουέτα του δείχνει πιο στεγμη. Γιατί πετάει και τη περίοδο αυτή τα νεαρά πουλάκια χάνουν γραμμάρια βάρους λόγο των πτήσεων. Εσύ συνεχίζεις να του προσφέρεις κανονικά όσα προσέφερες και σιγά σιγά που θα μπει σε ένα πιο ήρεμο πρόγραμμα πτήσεων θα πάρει λίγο βάρος παραπάνω.
Επίσης σαφή εικόνα του πουλιού θα έχεις αφού περάσει τη 1η του πτερόρροια, κάπου στου 6 μήνες ζωής του..
Το όρθιο τσουλούφι δείχνει εγρήγορση και ένα δραστήριο πουλί που ανταποκρίνεται στα ερεθίσματα που δέχεται (από εσένα ή το χώρο που ζει). Το συνεχώς μαζεμένο τσουλούφι θα πρέπει να σε "ανησυχεί" και να σε κάνει να παρατηρείς περισσότερο το πουλί γιατί δεν ανταποκρίνεται στα ερεθίσματα...

Το "Θέμα" το ανοίγω για το μωρό που ακολουθεί, το οποίο θα μπορούσε να είναι δικό μου "παιδί" μιας και έχει την λαιμαργία μου. Ο Angel, όχι μόνο τρώει ακόμα κρέμα, την απαιτεί , πριν λίγες ημέρες τους είχα δώσει φρούτα και λαχανικά και όλο και κάτι ψευτοτσιμπάγανε όλη μέρα μαζί με τους σπόρους, με φώναξε κάνα 2 φορές για κρέμα (κάνει ένα συγκεκριμένο σφύριγμα όταν με φωνάζει για κρέμα -όχι το γρύλισμα που κάνανε όταν ήταν μικρότερα- ένα άλλο πολύ διαπεραστικό ήχο) λέω αφού δεν ήταν και πολύ επίμονος, τον αγνόησα, το βράδυ που τα πήγα για ύπνο και τα σκέπασα, ακόμα και σκεπασμένος δεν σταμάταγε να φωνάζει για την κρέμα του! Δεν σταμάταγε μέχρι που τελικά του έδωσα και κοιμήθηκε σαν πουλάκι! παρόλο που τον βλέπω συχνά πυκνά βουτηγμένο μέσα στο δοχείο με τους σπόρους να τρώει συνέχεια. Πετάει λιγότερο από τον Kiss, και προτιμά να περνάει τον χρόνο του κυρίως επάνω μου. (φυσικά παίζουν και μαζί κάνουν πτήσεις και αταξίες... ) Αλλά συνέχεια θέλει να είναι στο χώρο που βρίσκομαι (αν όχι επάνω μου) τελευταία έχει αρχίσει και δεν δέχεται να τον αγγίζει κανένας άλλος εκτός από εμένα , από μένα δέχεται χάδια, φιλιά, και δεν δυσανασχετεί ποτέ. Ενώ ήταν δεκτικός στα χάδια και από τη γυναίκα μου τώρα δεν θέλει καθόλου. Όποιος πάει να τον πλησιάσει ενώ είναι πάνω μου του επιτίθεται... (προειδοποιητικά, χωρίς να δαγκώνει δυνατά κλπ)

Ο Angel σου(εγω θα έλεγα η Άντζελα με επιφύλαξη ) έχει ένα πιο αργό ρυθμό στον απογαλακτισμό του.Αυτό αποδεικνύει γι άλλη μια φορά οτι το κάθε πουλάκι είναι μοναδικό και ξεχωριστό και έχει διαφορετικό ρυθμό ανάπτυξης και συμπεριφοράς ακόμα και από τα αδέλφια του.Αν επιβεβαιωθώ και πρόκειται για κορίτσι(αν μας βάλεις φώτο των γονιών του μπορούμε να σου πούμε ίσως), συμβαίνει κάποιες φορές τα κορίτσια να έχουν μια πιο αργή εξέλιξη στον απογαλακτισμό τους και μένουν πιο πίσω...Βέβαια το δικό σου έχει αργήσει λίγο παραπάνω.
-Πόσες φορές μέσα στη μέρα δίνεις κρέμα;
-Πόσα ml κρέμα τρώει κάθε φορά;
-Νερό το έχεις δει να πίνει μόνο του;

Το ότι είναι επάνω σου συνέχεια δείχνει ένα πουλάκι πιο εξαρτημένο από τον άνθρωπο που το μεγάλωσε και επιζητά συνεχώς τη παρέα σου και να είναι κοντά σου, απόλυτα φυσιολογικό, αφού έχει ταϊστεί με κρέμα από εσένα και έπαιξες το ρόλο του γονιού του..
Μη σταματήσει να ασχολείται και η γυναίκα σου με το πουλάκι και αν της επιτίθεται όταν είναι επάνω σου το κάνει γιατί δε θέλει να σε μοιραστεί με κανέναν, σε διεκδικεί και σε προστατεύει, ακόμα και το αδερφάκι του να έρθει επάνω σου, το πιο πιθανό είναι να να ορμίσει και σε εκείνο...
Αυτό που μπορείς να κάνεις(τρικ) είναι εσύ να το δίνεις στη γυναίκα σου και να τα παίρνει για χάδια...ή η γυναίκα σου να το βγάζει από το κλουβί ώστε να συνδυάσει το ευχάριστο αποτέλεσμα από την επαφή της με εκείνη.

Το ερώτημα είναι συνεχίζω με την κρέμα όσο τη ζητάει ή όχι;

Επίσης αυτό που με απασχολεί περισσότερο, είμαι ο "Μπαμπάς" του ή το "Ταίρι" του;
Και τι πρέπει να πράξω είτε στη μία είτε στην άλλη περίπτωση;
Επειδή είναι δεκτικός μου βγαίνει και εμένα μια χαζό-τρυφερότητα... Μήπως του κάνω "κακό" με τα υπερβολικά χάδια;

Δε μπορείς να κόψεις απότομα τη κρέμα γιατί τη περιμένει και δε μπορεί χωρίς αυτή...εγώ ίσως θα τη μείωνα λίγο.
Δηλαδή αν έτρωγε π.χ. 10 ml κάθε βράδυ θα τη πήγαινα 8 ml για λίγες μέρες και σταδιακά πιο λίγη. Και όχι λίγο πριν κοιμηθεί, αλλά νωρίτερα ώστε αν θελήσει να τσιμπήσει λίγους σπόρους ακόμα να έχει το περιθώριο. Πιστεύω ότι έχει βολευτεί και σε συνδυασμό με τα χάδια και δέσιμο μας... Δε πιέζεται να τραφεί σπάζοντας σπόρους που έχουν και διαδικασία...
Αυτή περίοδο δε θα πρέπει να λείπει από το κλουβί τους η αυγοτροφή και τροφές πιο μαλακές που είναι πιο εύκολο να καταναλωθούν λόγο ηλικίας. Επίσης το κεχρί σε τσαμπί (millet) είναι μια τροφή που βοηθάει στη μεταβατική περίοδο αυτή.
Παρακολουθα και πιάνε λίγο το προλοβό του να δείς αν έχει καθόλου σπόρια μέσα(θα το αισθανθείς είναι πιο σκληρά) και αν τελικά καταφέρνει να τα καταναλώνει ή απλά παίζει χωρίς αποτέλεσμα.

Όχι να συνεχίσεις να προσφέρεις χάδια και αγάπη,όσο και όπου σου επιτρέπει...η αγάπη δεν έκανε ποτέ κακό!
Τώρα είσαι ο "πατέρας" του, αργότερα μπορεί να σε αισθανθεί και σαν ταίρι, αν συνεχίσετε να έχετε την αποκλειστική επαφή και δε δουλέψετε τη κοινωνικοποίηση του ώστε να δέχεται και να κάνει παρέα με όλους.
Μετά την ενηλικίωση του (μετά το 1ο χρόνο ζωής του) και αν πρόκειται για κορίτσι, αν δεις συμπεριφορές ζευγαρώματος αποφεύγεις τα χάδια στις ερωτογενής ζώνες,όπως σου είπαν παραπάνω, για να μη ζει στη ψευδαίσθηση του ζευγαρώματος.
 
-Πόσες φορές μέσα στη μέρα δίνεις κρέμα;
-Πόσα ml κρέμα τρώει κάθε φορά;
-Νερό το έχεις δει να πίνει μόνο του;

Ζητάει 2 , αν και κάποιες ημέρες τον δοκίμασα με 1 φορά. Αν τον πάω σύμφωνα με το πόσο θέλει τότε 2 φορές τρώει κρέμα.
Δεν τρώει την ίδια ποσότητα κάθε φορά, άλλες φορές τρώει 15 ml, άλλες πάλι μπορεί και 30 ή και περισσότερο.
Αν πάω με ένα τάισμα την ημέρα, το βράδυ θα φάει 2 σύριγγες 30 ml και κάτι συνολικά.

Αυτό που μπορείς να κάνεις(τρικ) είναι εσύ να το δίνεις στη γυναίκα σου και να τα παίρνει για χάδια...ή η γυναίκα σου να το βγάζει από το κλουβί ώστε να συνδυάσει το ευχάριστο αποτέλεσμα από την επαφή της με εκείνη.

Αυτοσχεδιάζοντας το έχω ξεκινήσει ήδη και βλέπω αρκετή αποδοχή. Σήμερα ειδικά το χάρηκα γιατί δεν θέλω να απογοητεύεται και εκείνη και να το παρατάει.


Παρακολουθα και πιάνε λίγο το προλοβό του να δείς αν έχει καθόλου σπόρια μέσα(θα το αισθανθείς είναι πιο σκληρά) και αν τελικά καταφέρνει να τα καταναλώνει ή απλά παίζει χωρίς αποτέλεσμα

Τρώει σπόρους σίγουρα, αυτό που παρατήρησα είναι ότι είναι μερακλής και επιλέγει... όταν τους βάλω σπόρους πέφτει με τα μούτρα. Όταν τελειώσουν οι "αγαπημένοι" του τότε αρχίζει το κάλεσμα για κρέμα.
 
Ζητάει 2 , αν και κάποιες ημέρες τον δοκίμασα με 1 φορά. Αν τον πάω σύμφωνα με το πόσο θέλει τότε 2 φορές τρώει κρέμα.
Δεν τρώει την ίδια ποσότητα κάθε φορά, άλλες φορές τρώει 15 ml, άλλες πάλι μπορεί και 30 ή και περισσότερο.
Αν πάω με ένα τάισμα την ημέρα, το βράδυ θα φάει 2 σύριγγες 30 ml και κάτι συνολικά.

Είναι μεγάλη η ποσότητα που τρώει και πόσο μάλλον στην ηλικία αυτή...
Δε μου έχει τύχει να τρώει κοκατιλ 30ml κρέμα τη φορά... Και δε θα του έδινα και τόση να σου πω την αλήθεια.
Πόση ποσότητα έτρωγε ανα γεύμα όταν ξεκίνησες να το ταΐζεις;

Και αν θες πές μας λίγο και την ακριβή διαδικασία παρασκευής της κρέμας... Και αν έχεις και φώτο(ή βιντεο) από τη ρευστότητα της
 
30 ml ειναι παρα πολλα! Το πουλι τρεφεται κανονικα με σπορους; Στην ηλικια που ειναι οντως θα επρεπε να εχει σταματησει τη κρεμα αλλα οκ πες τραβαει λιγο παραπανω λογω χαρακτηρα. Αν το πουλι τρωει κανονικα σπορους μου φαινεται περιεργο να θελει τοση κρεμα. Μηπως συμβαινει κατι αλλο; Απο την αρχη σου ειχαμε πει αν θυμαμαι σωστα στο θεμα που ειχες ανοιξει οτι τα ταιζες παραπανω απο οσο πρεπει για την ηλικια τους. Παρατηρησε αν το πουλακι τρεφεται και σπαει σπορακια αρχικα και πιασε τον προλοβο του να δεις οτι εχει σπορακια μεσα.Αν δε τρωει σωστα ειναι λογικο να ζηταει κρεμα προφανως γιατι πειναει, αν ομως τρωει σπορακια κανονικα δε θα επρεπε να ζηταει και αν ζηταει οχι αυτη τη ποσοτητα. Και στις 2 περιπτωσεις κατι δε μου καθεται καλα παντως. Τοση κρεμα που του δινεις σε ενα ταισμα δε τη ξερναει; 30 ml περιπου τρωνε πουλακια που ταιζονται 2 φορες τη μερα που ψιλοτσιμπανε μονα τους τροφη, οχι ενα πουλι που τρεφεται κανονικα. Ο προλοβος του θα πρεπει να ειναι τιγκα μετα το ταισμα και δεν ειναι οτι καλυτερο. Να υποθεσω βραδυνη ωρα του δινεις αυτα τα ml?μεχρι το πρωι εχει χωνεψει το πουλακι;βαλτους βραστο αυγο και μηλαρακι να δεις οι τσιμπανε.
 
Απο την αρχη σου ειχαμε πει αν θυμαμαι σωστα στο θεμα που ειχες ανοιξει οτι τα ταιζες παραπανω απο οσο πρεπει για την ηλικια τους.
Δε το θυμόμουν... Και ανέτρεξα στο τότε θέμα...
Καθαρισμός Μωρών Cockatiel


Κάτι δεν έχει πάει καλά και μετά την υπενθύμιση, δε ξέρουμε αν είναι και αδέλφια... Ουτε την ακριβη ηλικία τους.

 
Και αν θες πές μας λίγο και την ακριβή διαδικασία παρασκευής της κρέμας... Και αν έχεις και φώτο(ή βιντεο) από τη ρευστότητα της

Το κουτί λέει αναλογία 1 προς 3 αλλά επειδή είναι πολύ πηχτή βάζω λίγο παραπάνω νερό. Τα 30 ml που αναφέρω δεν τα τρώει κάθε φορά σε κάθε τάισμα, 1 μέρα που τον δοκίμασα με ένα τάισμα, τα έφαγε. Αν τον πάω με 2 ταΐσματα τρώει 1 σύριγγα (15 ml) και κάποιες φορές άλλα 5 ml.
Όπως και να έχει δεν τον ζορίζω, όσο θέλει του δίνω...

Θα πάρω μια ζυγαριά καινούρια σήμερα για να τα ζυγίζω και να παρακολουθώ το βάρος τους καλύτερα και θα μειώσω την ποσότητα της κρέμας.

. Να υποθεσω βραδυνη ωρα του δινεις αυτα τα ml?μεχρι το πρωι εχει χωνεψει το πουλακι;βαλτους βραστο αυγο και μηλαρακι να δεις οι τσιμπανε.

Δείχνει να έχει χωνέψει το προλοβάκι είναι άδειο, το αυγό το τσακίζουν, το μήλο μέχρι στιγμής δεν το τιμούν...
Πόσο συχνά επιτρέπεται το βραστό αυγό σε αυτή την ηλικία;
 
Εγώ θα σου έλεγα κάθε μέρα να τους προσφέρεις, άλλωστε μιλάμε για μικρά πουλάκια που οι ανάγκες τους είναι μεγάλες γιατί βρίσκονται σε συνεχή ανάπτυξη. Και επειδή ο στόχος σου είναι να κόψει τη κρέμα το μικρό πρέπει να δουλέψεις περισσότερο τα υπόλοιπα υλικά που μπορεί να καταναλώσει...
Εγω θα σου πρότεινα να προμηθευτείς τα παρακάτω πέλλετ που θυμίζουν την κρέμα που τρώει και πιθανόν να τα καταναλώσει ευκολότερα από τους σπόρους... Εγω τα χρησιμοποιώ με επιτυχία και είναι από τα πρώτα έξτρα που υπάρχουν στο κλουβί τους κατά τη περίοδο του απογαλακτισμού και μετά.
psittacus-formula-mini-1-kgr.png



Χωρίς να θέλω να σου προσάψω ευθύνες, αλλά θα πρέπει να το πούμε προς ενημέρωση όσων μας διαβάζουν,ώστε να είναι προσεκτικοί οι υποψήφιοι αγοραστές ή παιδιά που θέλουν να αποκτήσουν παπαγάλο ταισμένο στο χέρι...

Είναι μέγα λάθος και πολύ επικύνδυνο να παίρνουμε ένα πουλάκι στη φάση που ταΐζεται με κρέμα... Είτε από κάποιο μαγαζί.. Είτε από εκτροφέα. Μόνο λάθη μπορούν να συμβούν και να προκαλέσουμε βλάβες χωρίς να το καταλάβουμε.
Είναι ανεύθυνο σε εκείνον που έφερε στη ζωή πουλάκια και τα πήγε στο πετ σοπ να τα πουλήσουν ενώ ταΐζονται ακόμα και ανεύθυνο από το πετ σοπ που πουλάει πουλιά σε αυτή τη φάση. Και οι 2 τους έχουν κοινό σκοπό ΜΟΝΟ το κέρδος.

Τι μπορεί να έχει συμβεί και πως μπορείς να το αντιμετωπίσεις...
Επειδή πέρασαν από 40 κύματα αυτά τα πουλάκια(πριν ακόμα τα πάρεις εσυ) και υπολογίζω οτι να έχουν ταϊστεί πάνω από 3 διαφορευικά χέρια, με διαφορετικό τρόπο και συνθήκες,(θερμοκρασία κρέμα... Πυκνότητα κρέμας... Πρόγραμμα ταϊσμάτων... Ποσότητα κρέμας)..
πιθανολογώ...

-οτι έχει προκληθεί βλάβη στο προλοβό του πουλιού και φοβάμαι ότι έχει μύκητες. Έτσι δικαιολογείται και η βουλιμία του σε κρέμα ενώ το βλέπεις να καταναλώνει και σπόρια.
-οτι έχει προκληθεί βλάβη στο προλοβό του με ίσως υπερβολική ποσότητα κρέμα και έχει "ξεχειλώσει" ο προλοβός με αποτέλεσμα να μη το φτάνει η τροφή + την κρέμα που τρώει.
Τίποτα από αυτά δε στο λέω με σιγουριά...αλλά εγώ θα έτρεχα σε γιατρό να του πω τι συμβαίνει με το πουλάκι και να εξετάσει και τα 2 πουλάκια μαζί. Θα ζητούσα να γίνουν εργαστηριακές εξετάσεις και οτι χρειαστεί για να σιγουρευτώ οτι τα πουλάκια είναι εντάξει ή αν όχι τι χρειάζεται για να αντιμετωπιστεί. Σίγουρα δε θα έμενα να το ταΐζω, σε αυτή την ηλικία τέτοιες ποσότητες κρέμας...ΔΕΝ είναι φυσιολογικό.

Ευχομαι να διαψευστώ... Και απλά να φανώ μόνο υπερβολικός.
Πραγματικά περιμένω νέα σας με αγωνία...
 
Καταρχάς ευχαριστώ όσους ασχολούνται ενεργά γενικότερα με τα θέματα των παπαγάλων, ακόμα και όσα δεν με αφορούν τα διαβάζω και προσπαθώ να επιμορφωθώ σχετικά.

Εκτιμώ την γνώμη σας για αυτό άλλωστε παραμένω στο φόρουμ και αισθάνομαι αρκετά "ασφαλής" έχοντας την αρωγή σας σε οποιοδήποτε ερώτημα, απορία, πρόβλημα προκύπτει.

Αναφέρεστε συχνά στο πόσο "κακό" ή "επικίνδυνο" είναι το παίρνει κανείς πουλάκια που είναι ακόμα στην κρέμα και θέλουν τάισμα στο χέρι πλήρως αντιληπτό από μέρους μου αλλά και αρκετά "υποκριτικό" όταν γνωρίζουμε όλοι πως λειτουργεί η αγορά, "συνάδελφοι" σου εκτροφείς, pet shopαδες κλπ. μεγάλη κουβέντα και δεν είναι ούτε η ώρα ούτε ο χώρος να το συζητήσουμε αυτό εδώ.

Θεωρώ επίσης ότι η "περιπτωσιολογίες" και οι "συνταγογραφήσεις" τις οποίες διαβάζω σε αρκετά νήματα είναι ή θα μπορούσαν να γίνουν εξίσου επικίνδυνες αλλά σε αυτό δεν βλέπω την ίδια αυστηρότητα.

Στο θέμα μας τώρα,

Όπως ανέφερα και σε προηγούμενη απάντηση, το πουλάκι - Δεν τρώει καθημερινά την ίδια ποσότητα - αλλά τρώει ακόμα κρέμα και την ζητάει επίμονα.

Σήμερα για παράδειγμα, τους έβαλα μισό βρασμένο αυγό το μεσημέρι. Μεγάλο, βιολογικό αυγό, με το που τους το έβαλα μέσα ο συγκεκριμένος όρμηξε επάνω και δεν άφηνε χώρο για τον άλλον να πλησιάσει, έφαγε σχεδόν τον μισό κρόκο μόνος του και αναγκάστηκα να τον βγάλω από το κλουβί για να αφήσω και τον άλλον να φάει άνετα. Τον ξανάβαλα μέσα όταν είδα ότι και ο άλλος το παράτησε αφού έφαγε όσο ήθελε.

Μόλις τον ξανάβαλα μέσα ξαναπήγαν και οι 2 στο αυγό και το καθαρίσανε, αφήσαν λίγο ασπράδι και το τσόφλι (είχαν φάει και από αυτό αρκετό)

Τους έβαλα σέλινο και αμύγδαλα που πάλι έφαγαν και οι δυο και αχλάδι που δεν το τίμησαν... Θεώρησα λοιπόν ότι δεν θα θέλει κρέμα σήμερα αφού έχει φάει από όλα και σπόρους (τον βλέπω ότι τρώει σπόρους).

Παρόλα αυτά, το βιολί του, ζήταγε κρέμα. έφαγε λιγότερο από 10 ml αλλά έφαγε...

Τώρα άμα πρέπει να τον πάω σε γιατρό επειδή τρώει πολύ το βρίσκω υπερβολικό σαν σκέψη... αν συνηγορούν και άλλοι παράγοντες προς αυτή την κατεύθυνση να το κάνω.

Οι μύκητες που αναφέρεις δεν θα έπρεπε να έχουν και άλλα σημάδια όπως για παράδειγμα ανορεξία, διαφοροποίηση στο χρώμα των κουτσουλιών, το μόνο που βλέπω να διαφοροποιείται στις κουτσουλιές του είναι η ποσότητα τους και όχι η ποιότητα τους.

Ο "ξεχειλωμένος" προλοβός δεν θα είχε κάποια εμφανή χαλάρωση ακόμα και όταν είναι άδειος, το πρωί για παράδειγμα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αναφέρεστε συχνά στο πόσο "κακό" ή "επικίνδυνο" είναι το παίρνει κανείς πουλάκια που είναι ακόμα στην κρέμα και θέλουν τάισμα στο χέρι πλήρως αντιληπτό από μέρους μου αλλά και αρκετά "υποκριτικό" όταν γνωρίζουμε όλοι πως λειτουργεί η αγορά, "συνάδελφοι" σου εκτροφείς, pet shopαδες κλπ. μεγάλη κουβέντα και δεν είναι ούτε η ώρα ούτε ο χώρος να το συζητήσουμε αυτό εδώ.

Καταρχας θα ηθελα να μου εξηγησεις τι εννοεις με τον ορο υποκριτικο και στη συνεχεια ολη τη προταση σου. Πως λειτουργει η αγορα εδω μεσα δηλαδη; ΔΕ καταλαβαινω που το πας!

Θεωρώ επίσης ότι η "περιπτωσιολογίες" και οι "συνταγογραφήσεις" τις οποίες διαβάζω σε αρκετά νήματα είναι ή θα μπορούσαν να γίνουν εξίσου επικίνδυνες αλλά σε αυτό δεν βλέπω την ίδια αυστηρότητα.

Ποιες ειναι οι περιπτωσιολογιες και οι συνταγογραφησεις; Δε νομιζω κανεις να σου εδωσε εδω καμια συνταγογραφηση φαρμακου. Το πρωτο πραγμα που λεμε παντα ειναι οτι οταν ενα πουλακι εχει προβλημα πρεπει να το δει γιατρος. Σε συγκεκριμενες περιπτωσεις ατομα που εχουν εμπειρια και γνωριζουν μπορει να προτεινουν καποια λυση αλλα δεν αντικαθιστουν το γιατρο. Το οτι καποιος σε συμβουλευει εσυ το αντιλαμβανεσαι σαν αυστηροτητα;Εγω το μονο που βλεπω ειναι οτι ολοι εχουν τη διαθεση να σε βοηθησουν!

Τώρα άμα πρέπει να τον πάω σε γιατρό επειδή τρώει πολύ το βρίσκω υπερβολικό σαν σκέψη... αν συνηγορούν και άλλοι παράγοντες προς αυτή την κατεύθυνση να το κάνω.

Βαση της εμπειριας σου θεωρεις λογικο 3μιση μηνων πουλακι να ζηταει τοσο επιμονα κρεμα και μαλιστα σε τοση ποσοτητα;
Τι προκαλουν οι μυκητες το γνωριζεις; Οταν ενα πουλακι εχει προσβληθει απο μυκητες θελει συνεχως να τρωει και χανει βαρος!

Δε καταλαβαινω αυτο το στυλ της απαντησης σου πραγματικα! Το ευχαριστω το οποιο λες στην αρχη εχει χασει γα μενα την αξια του με αυτα που ανεφερεις παρακατω!
Δηλαδη τι επρεπε να σου πουμε για να εισαι ικανοποιημενος; Οτι ειναι ολα φυσιολογικα και μπραβο;
Θα ελεγα αντι να εξαπολυεις διαφορα λογια να ξαναδιαβασεις αυτα που εχουν γραφτει γιατι μαλλον τα παρερμηνευσες! Δε νομιζω κανεις να ειπε κατι για κακο!
 
Μάλλον χρειάζεται να χαλαρώσεις και να ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΟΣΑ ΓΡΑΦΩ το πρωί που θα είσαι πιο ξεκούραστος.
Δεν επιτέθηκα σε κανέναν, και δεν αναφέρθηκα σε καμία αγορά ΕΔΩ ΜΕΣΑ. Αναφέρωμαι στην αγορά γενικά, που μου πούλησε 80 ευρώ το κάθε ένα απο τα πουλάκια που έχω, και που αυτή τη στιγμή ζητάνε 120-140 ευρώ για απογαλακτισμένο πουλάκι σε συγγενικό μου πρόσωπο που έχασε πρόσφατα το δικό του. Αν εσύ είδες κάπου τον εαυτό σου μέσα σε όσα γράφω έχεις θέμα.

Αυτό που γνωρίζω για του μύκητες είναι ότι κατά 99% θα είχαν και τα 2 πουλιά, αφού ταΐζονταν με την ίδια σύριγγα και από όσο έχω διαβάσει επιφέρουν αλλοίωση των κουτσουλιών αλλά και ανορεξία.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μάλλον χρειάζεται να χαλαρώσεις και να ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΟΣΑ ΓΡΑΦΩ το πρωί που θα είσαι πιο ξεκούραστος.
Δεν επιτέθηκα σε κανέναν, και δεν αναφέρθηκα σε καμία αγορά ΕΔΩ ΜΕΣΑ. Αναφέρωμαι στην αγορά γενικά, που μου πούλησε 80 ευρώ το κάθε ένα απο τα πουλάκια που έχω, και που αυτή τη στιγμή ζητάνε 120-140 ευρώ για απογαλακτισμένο πουλάκι σε συγγενικό μου πρόσωπο που έχασε πρόσφατα το δικό του. Αν εσύ είδες κάπου τον εαυτό σου μέσα σε όσα γράφω έχεις θέμα.

Αυτό που γνωρίζω για του μύκητες είναι ότι κατά 99% θα είχαν και τα 2 πουλιά, αφού ταΐζονταν με την ίδια σύριγγα και από όσο έχω διαβάσει επιφέρουν αλλοίωση των κουτσουλιών αλλά και ανορεξία.

Μαλλον εσυ χρειαζεται να χαλαρωσεις και να ξαναδιαβασεις αυτα που εγραψες! Δε με αφορα ποσο πηρες τα πουλακια και δεν ειναι αυτο θεμα πιστευω! Εσυ αναφερθηκες σε αλλα πραγματα και οπως ειπα και παραπανω και δε καταλαβαινω το λογο.
 
Καταρχας θα ηθελα να μου εξηγησεις τι εννοεις με τον ορο υποκριτικο και στη συνεχεια ολη τη προταση σου. Πως λειτουργει η αγορα εδω μεσα δηλαδη; ΔΕ καταλαβαινω που το πας!

Είχαμε καμία δοσοληψία και δεν το θυμάμαι, ή έχεις ορισθεί αυτόκλητα υπερασπιστής όλων των εκτροφέων και αρπάζεσαι, από ότι βλέπω στην Κρήτη ζεις και όχι στον Άρη, δεν έχεις ακούσει για κακούς εκτροφεις; Αν δεν ξέρεις λοιπόν μάθε ότι ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΣΥ ΔΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΣ ΕΤΣΙ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ ΛΟΙΠΟΝ.

Ποιες ειναι οι περιπτωσιολογιες και οι συνταγογραφησεις; Δε νομιζω κανεις να σου εδωσε εδω καμια συνταγογραφηση φαρμακου. Το πρωτο πραγμα που λεμε παντα ειναι οτι οταν ενα πουλακι εχει προβλημα πρεπει να το δει γιατρος. Σε συγκεκριμενες περιπτωσεις ατομα που εχουν εμπειρια και γνωριζουν μπορει να προτεινουν καποια λυση αλλα δεν αντικαθιστουν το γιατρο. Το οτι καποιος σε συμβουλευει εσυ το αντιλαμβανεσαι σαν αυστηροτητα;Εγω το μονο που βλεπω ειναι οτι ολοι εχουν τη διαθεση να σε βοηθησουν!

Γράφω : Θεωρώ επίσης ότι η "περιπτωσιολογίες" και οι "συνταγογραφήσεις" τις οποίες διαβάζω σε αρκετά νήματα είναι ή θα μπορούσαν να γίνουν εξίσου επικίνδυνες αλλά σε αυτό δεν βλέπω την ίδια αυστηρότητα.

Ούτε αυτό υπάρχει Ζαχαρία;

Το ευχαριστώ το λέω γιατί το αισθάνομαι, δεν έχω κανένα κέρδος ούτε με αναγκάζει κανείς. Ειδικά εσένα σε έχω ευχαριστήσει επανειλημμένως σε θέματα που έχεις ανταποκριθεί, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο που αρπάζεσαι, λόγο του προχωρημένου της ώρας θα θεωρήσω απλά άστοχη την παρέμβαση σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μα δε καταλαβαινω τι θες να πεις με αυτα που εγραψες σε ενα θεμα που μονο συμβουλες σου εδωσαν ολοι!
Τα δικα σου λεγομενα σχολιασα.

Αναφέρεστε συχνά στο πόσο "κακό" ή "επικίνδυνο" είναι το παίρνει κανείς πουλάκια που είναι ακόμα στην κρέμα και θέλουν τάισμα στο χέρι πλήρως αντιληπτό από μέρους μου αλλά και αρκετά "υποκριτικό" όταν γνωρίζουμε όλοι πως λειτουργεί η αγορά, "συνάδελφοι" σου εκτροφείς, pet shopαδες κλπ. μεγάλη κουβέντα και δεν είναι ούτε η ώρα ούτε ο χώρος να το συζητήσουμε αυτό εδώ.

Θεωρώ επίσης ότι η "περιπτωσιολογίες" και οι "συνταγογραφήσεις" τις οποίες διαβάζω σε αρκετά νήματα είναι ή θα μπορούσαν να γίνουν εξίσου επικίνδυνες αλλά σε αυτό δεν βλέπω την ίδια αυστηρότητα.

Εσυ δε τα εγραψες;τι θες να καταλαβει καποιος οταν μετα απο καποια ποστ με συμβουλες πας και γραφεις αυτα;
Αλλιως ηθελες να τα γραψεις και αλλιως σου βγηκαν; Δε ξερω! Αλλα τα θεωρω ακυρα τα συγκεκριμενα γραφομενα!
 
Παιδιά δεν υπάρχει λόγος προσωπικής αντιπαράθεσης. Τάκη Chrisad δεν αφορά το φόρουμ το τι κάνει ο κάθε εκτροφέας ή πετσοπάς. Εδώ συμβουλεύουμε συνήθως για το ιδανικότερο πρώτα απο την πλευρά της καλής υγείας των πουλιών και μετά της τσέπης του καθενός μας.

Το πουλάκι σου φαίνεται φυσιολογικό εξωτερικά αλλά η συμπεριφορά που περιγράφεις δείχνει κάτι μη-φυσιολογικό/συνηθισμένο. Μια εξέταση απο έναν ειδικό γιατρό δεν θα έβλαπτε. Δεν γνωρίζω αν γίνεται εξέταση για τον θυρεοειδή αλλά μου γεννήθηκε η απορία.
 
Back
Top