Ασθένειες Κύστες στα φτερά καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
νομίζω πως η ερώτηση περί πόνου, αφορούσε την ώρα της επέμβασης, αν δεν κάνω λάθος. Δηλαδή αν υπάρχει κάποιο τοπικό αναισθητικό, που δεν ξέρω αν γίνεται σε τόσο μικρά πουλιά.

Καλες ιδεες και οι δυο. Σας ευχαριστω πολυ.
Θέλω κι εγώ ευχαριστώ και like, που ήμουν εκείνη που κατάλαβα την ερώτησή σου και προκάλεσα τις απαντήσεις.
Κάτι θυμάμαι πως σχολίασες προ ημερών στα ΡΒ points 😎
 
Εμας σιγουρα θα ειναι πιο ακριβη. Γνωριζει καποιος αν κανει;.

Η συγκεκριμένη αλοιφή περιέχει λιδοκαϊνη 25 mg και πριλοκαϊνη 25 mg / gr. Μια σταλιά σωληνάριο είναι δεν θα είναι πολύ ακριβό! Αρκεί να κάνει για πουλιά!
 
Κάτι θυμάμαι πως σχολίασες προ ημερών στα ΡΒ points 😎

Το οποιο το πηρες προσωπικα. Οπως και τωρα. Αν ειχα καποιο προβλημα θα το ελεγα με ονοματα.

Η συγκεκριμένη αλοιφή περιέχει λιδοκαϊνη 25 mg και πριλοκαϊνη 25 mg / gr. Μια σταλιά σωληνάριο είναι δεν θα είναι πολύ ακριβό! Αρκεί να κάνει για πουλιά!

Μα εννοειται. Απλα εμας εδω μας κοβουν το κεφαλι. Ηθελα απλα να το αναφερω. Μακαρι ολα οσα προτεινατε να κανουν για πουλια.
 
Το οποιο το πηρες προσωπικα. Οπως και τωρα.
Μην προσπαθούμε να καταλάβουμε και να κρίνουμε τις προθέσεις των άλλων, μόνο όσα γράφουν.
Εγώ αναφέρθηκα σε κάτι που έκανες (μάλλον που δεν έκανες), όχι στις σκέψεις σου.
Έχω μνήμη και θυμάμαι όλες τις τοποθετήσεις όχι μόνο την δική σου, μπορείς να μου βάλεις διαγώνισμα :)
Τέλος πάντων δεν το πήρα προσωπικά. Εσύ πως το πήρες και δεν αναγνωρίζεις την βοήθεια του μηνύματός μου;
 
Ρωτησα αν υπαρχει κατι το οποιο να μειωσει τον πονο κατα την διαρκεια της επεμβασγς.
Για να γίνει σαφές. Ποτέ δεν απάντησα σε αυτό που είναι και ξεκάθαρο.
Ανέφερα οτι υπάρχει και η ευθανασία, απλά.
Νομίζω δεν το ανέφερε κανείς εξού και...
 
Ανέφερα οτι υπάρχει και η ευθανασία, απλά.
Νομίζω δεν το ανέφερε κανείς εξού και...
Αυτή είναι μία σκέψη πολύ επόμενη Δημήτρη, δεν είναι της παρούσης, δεν έχει ταλαιπωρηθεί ακόμα το πουλάκι. Ίσως βρουν μια ρουτίνα ποιοτικής διαβίωσης και δεν χρειαστεί.
 
...
Ανέφερα οτι υπάρχει και η ευθανασία, απλά.
Μου φαίνεται υπερβολή σε ένα πουλί που δεν υποφέρει τόσο ώστε να κρίνουμε για την κακή ποιότητα ζωής του.
 
Η ευθανασια δεν υπαρχει στην συζητηση μας..

Θα μιλησω με τους γιατρους που μου ειπε η Αλικη, με το κτηνιατρο του σκυλου μου, με ενα εκτροφεα που εχει pet shop (τον εμπιστευομαι) και ενα αλλο ατομο που εχει pet shop και ασχολειται με ψαρια (τους κανει και επεμβασεις) και θα ενημερωσω. Ολα αυτα πρεπει να γινουν οσο πιο γρηγορα γινεται για να μην μεγαλωσουν κι αλλο οι κυστες.
Αν φυγουν αυτες που ειναι μεγαλες, οι μικρες που θα βγαινουν μετα θα ειναι πιο ευκολες.
 
Εφ' όσον η προσπάθεια καθαρισμού δε θα γίνει από ειδικός... (κτηνίατρο) το μόνο που θα πρότεινα να υπάρχει είναι κάποιο αιμοστατικό και σίγουρα αντισηπτικό μαζί με την απαραίτητη απολύμανση των "εργαλείων" που θα χρησιμοποιηθούν.
Τα υπόλοιπα αναλγητικά φάρμακα δεν ξέρουμε τι επιδράσεις θα έχουν στην υγεία του πτηνού.
Μου φαίνεται υπερβολή σε ένα πουλί που δεν υποφέρει τόσο ώστε να κρίνουμε για την κακή ποιότητα ζωής του.
Κι όχι μόνο υπερβολή.. είναι συνηθισμένες περιπτώσεις εκτροφικών λαθών που δυστυχώς δεν αποφεύγονται.
 
Αυτή είναι μία σκέψη πολύ επόμενη Δημήτρη, δεν είναι της παρούσης, δεν έχει ταλαιπωρηθεί ακόμα το πουλάκι.
Μου φαίνεται υπερβολή σε ένα πουλί που δεν υποφέρει τόσο ώστε να κρίνουμε για την κακή ποιότητα ζωής του.
Δεν μίλησα ποτέ για το πουλί.Ανθρωποι είμαστε, μπορούμε να κάνουμε ευθανασία για δικό μας όφελος.Ήταν σαφές απο το πρώτο μου μήνυμα αυτό που εννοώ. Δεν χρειαζόταν να το πώ τόσο στεγνά. Η ηθική διάσταση όμως είναι off topic. Κανονικά όμως στις τόσες σελίδες έπρεπε να υπάρχει και μια αναφορά, για αυτό και την έκανα.
Το τί θα έκανα εγώ είναι επίσης σαφές απο το πρώτο μου μήνυμα.
Κάθε απόφαση είναι σεβαστή απο εμένα. Καλωσορίζω και την απόφαση της Αριάδνης.
 
Δεν μίλησα ποτέ για το πουλί.Ανθρωποι είμαστε, μπορούμε να κάνουμε ευθανασία για δικό μας όφελος.Ήταν σαφές απο το πρώτο μου μήνυμα αυτό που εννοώ. Δεν χρειαζόταν να το πώ τόσο στεγνά. Η ηθική διάσταση όμως είναι off topic. Κανονικά όμως στις τόσες σελίδες έπρεπε να υπάρχει και μια αναφορά, για αυτό και την έκανα.
Το τί θα έκανα εγώ είναι επίσης σαφές απο το πρώτο μου μήνυμα.
Κάθε απόφαση είναι σεβαστή απο εμένα. Καλωσορίζω και την απόφαση της Αριάδνης.

Δεν βλέπω έτσι τα πράγματα ούτε έχω σκεφτεί έτσι ποτέ μου και προφανώς γι'αυτό δεν αντιλήφθηκα τι εννοούσες. Ποτέ δεν μου έχει περάσει απο το μυαλό να κοιμήσω ένα ζώο μου επειδή δεν μπορώ ο ίδιος ή δεν έχω όρεξη να διαχειριστώ το πρόβλημά του. Μιλάω για καταστάσεις αναστρέψιμες κι άκρως διαχειρίσιμες όπως αυτή εδώ Δημήτρη.
 
Μιλάω για καταστάσεις αναστρέψιμες
Τί είναι αναστρέψιμο εδώ; Ο θάνατος,όχι η πάθηση.
άκρως διαχειρίσιμες όπως αυτή εδώ
Δεν το βλέπω και τόσο. Για σένα μάλλον είναι. Έχουν γραφτεί κοντά 7 σελίδες και δεν διακρίνω αυτό που επισημαίνεις.
Δεν βλέπω έτσι τα πράγματα ούτε έχω σκεφτεί έτσι ποτέ μου και προφανώς γι'αυτό δεν αντιλήφθηκα τι εννοούσες.
έγραψα
Αν είναι να το συζητάμε τόσο όμως και να μπαίνεις σε λαβυρινθώδη σκέψη, να ξέρεις ενημερωτικά οτι υπάρχει και η ευθανασία. Η όλη αγωγή είναι κάτι που θα επηρεάσει άμεσα και την ζωή σου.
Δεν μίλησα πουθενά για το ίδιο το πουλί. Είπα μάλιστα οτι συμφωνώ με τον Γιάννη ως προς αυτό.
Ποτέ δεν μου έχει περάσει απο το μυαλό να κοιμήσω ένα ζώο μου επειδή δεν μπορώ ο ίδιος ή δεν έχω όρεξη να διαχειριστώ το πρόβλημά του.
Δεν ξέρω τι εμπειρίες έχεις.Αλλά δεν είναι μια θεωρητική σκέψη. Κάθε φορά μάλιστα μπορεί να παίρνουμε και διαφορετικές αποφάσεις. Οι συνθήκες και οι θέσεις μας δεν είναι πάγιες.Αλλά ας ανοίξουμε άλλο θέμα για την όποια ηθική.
 
Η ευθανασια δεν υπαρχει στην συζητηση μας..
Παιδιά μην ξεφεύγουμε απ το θέμα ούτως ή άλλως η αριάδνη είναι ξεκάθαρη σ αυτό το θέμα. Αν θέλετε να πείτε την άποψή σας περί ευθανασιας, Chit Chat! 😉

Θα μιλησω με τους γιατρους που μου ειπε η Αλικη, με το κτηνιατρο του σκυλου μου, με ενα εκτροφεα που εχει pet shop (τον εμπιστευομαι) και ενα αλλο ατομο που εχει pet shop και ασχολειται με ψαρια (τους κανει και επεμβασεις) και θα ενημερωσω. Ολα αυτα πρεπει να γινουν οσο πιο γρηγορα γινεται για να μην μεγαλωσουν κι αλλο οι κυστες.
Αν φυγουν αυτες που ειναι μεγαλες, οι μικρες που θα βγαινουν μετα θα ειναι πιο ευκολες.
Θα μιλήσεις με όλους και με άλλους τόσους γιατί ποτέ δε ξέρεις τι συμβουλές θα σου δώσουν! Πρέπει άμεσα κι γρήγορα να πάρεις όσες πιο πολλές και "σωστες" πληροφορίες και συμβουλές μπορείς. Ρώτα κι για την εμπειρία που έχει ο καθένας. Είναι ένα πολύ σημαντικό κριτήριο στην περίπτωση σου. Ότι μάθεις μοιράσου το αν θέλεις και εδώ! 😉
 
Εγώ πάλι έχω την εντύπωση πως ίσως ο πόνος να μην είναι ''υπερβολικός'', από την άποψη πως οι κύστεις βρίσκονται κάτω από το δέρμα των πουλιών. Η τομή δηλ γίνεται επιφανειακά και λογικά δεν θα πρέπει να πονά ιδιαίτερα.
Το σοκ τους φυσικά πρέπει να είναι μεγάλο.
Όταν κάποτε ο γιατρός αφαίρεσε κάποια (απ΄όλες) μεγαλούτσικη κύστη χωρίς νάρκωση, μόλις τελείωσε η διαδικασία και μπήκε στο κλουβάκι του ο admiral έτρεξε μονομιάς στο φαγητό και έφαγε με μεγάλη λαχτάρα (τα ζώα βέβαια αντιδρούν διαφορετικά-με ένστικτο). Γενικά όμως, δεν έδειξε σημάδια κακοδιαθεσίας από την όλη διαδικασία...
 
Όταν κάποτε ο γιατρός αφαίρεσε κάποια (απ΄όλες) μεγαλούτσικη κύστη χωρίς νάρκωση, μόλις τελείωσε η διαδικασία και μπήκε στο κλουβάκι του ο admiral έτρεξε μονομιάς στο φαγητό και έφαγε με μεγάλη λαχτάρα (τα ζώα βέβαια αντιδρούν διαφορετικά-με ένστικτο)
Αυτό βασικά αποδεικνύει πως δεν αισθανόταν άρρωστος. Τα ζώα δεν τρώνε όταν ασθενούν, πλην κάποιων πολύ ειδικών ασθενειών που έχουν ακριβώς αυτό το σύμπτωμα της υπερφαγίας.
 
Εγώ πάλι έχω την εντύπωση πως ίσως ο πόνος να μην είναι ''υπερβολικός'', από την άποψη πως οι κύστεις βρίσκονται κάτω από το δέρμα των πουλιών. Η τομή δηλ γίνεται επιφανειακά και λογικά δεν θα πρέπει να πονά ιδιαίτερα.
Το σοκ τους φυσικά πρέπει να είναι μεγάλο.
Όταν κάποτε ο γιατρός αφαίρεσε κάποια (απ΄όλες) μεγαλούτσικη κύστη χωρίς νάρκωση, μόλις τελείωσε η διαδικασία και μπήκε στο κλουβάκι του ο admiral έτρεξε μονομιάς στο φαγητό και έφαγε με μεγάλη λαχτάρα (τα ζώα βέβαια αντιδρούν διαφορετικά-με ένστικτο). Γενικά όμως, δεν έδειξε σημάδια κακοδιαθεσίας από την όλη διαδικασία...

Μακαρι να ισχυει. Γιατι αυτο με ανησυχεί πιο πολυ. Ο πονος.
 
Μακαρι να ισχυει. Γιατι αυτο με ανησυχεί πιο πολυ. Ο πονος.
Απ' όσο μπορώ να διακρίνω, δεν φαίνονται μεγάλες βλάβες.
Είναι μια σχετικά εύκολη περίπτωση.
Ευτυχώς η κύστη βρίσκεται σε καλό σημείο (θα μπορούσε να είναι στην πλάτη ή στήθος) κι εγώ πιστεύω (βλ φωτογραφίες) πως κι εύκολα θα αφαιρεθεί και το πουλάκι ελάχιστα τα πονέσει...Αν και πέρασαν πολλά χρόνια, δεν θυμάμαι πάντως ο γιατρός να χρησιμοποίησε αναισθητικό σπρέι ή κάτι άλλο.
 
Back
Top