Ασθένειες Κύστες στα φτερά καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Νυστερι θα δινει το φαρμακειο;
Πιστεύω πως ναι.
Δε θα το χρειαστείς...
Λίγη πίεση στο πιο σκληρό σημείο θα σου επιτρέψει να απομακρύνεις τη μάζα των φτερών εσωτερικά.
Αμφιβάλω, αλλά στην καλύτερη περίπτωση σίγουρα θα χρειαστείς μια καμμένη καρφίτσα (για απολύμανση) ώστε να κάνεις μια αρχική τρυπούλα (ή περισσότερες) ώστε μετά να χρησιμοποιήσεις το τσιμπιδάκι για να αδειάσεις το περιεχόμενο της κύστης.
Πιστεύω όμως πως νυστέρι-κοπίδι θα πρέπει να έχεις έτοιμο έστω και αν δεν χρειαστεί να το χρησιμοποιήσεις.
 
Δηλαδη @Sissy θα ειναι σαν μπαλονι που το τρυπας και αδειαζεις το περιεχομενο;

Στα βιντεο ειχα δει και νυστερι.
 
Δηλαδη @Sissy θα ειναι σαν μπαλονι που το τρυπας και αδειαζεις το περιεχομενο;

Στα βιντεο ειχα δει και νυστερι.

Αριάδνη μου αφού δεν μπορώ να αγγίξω το πουλάκι ώστε να καταλάβω (αν καταλάβαινα) πόσο στεγνό-ξηρό είναι το δέρμα πάνω στην κύστη, δεν μπορώ να έχω και άποψη.
Γνώμη μου είναι να έχεις όλα τα απαραίτητα αποστειρωμένα (νυστέρι-καρφίτσα-τσιμπιδάκι-μπατονέτες-μπεταντίν-βαμβάκι) και... Βλέποντας και κάνοντας.
 
Τσιμπιδακι. Αλλα δεν πρεπει να ανοιξει η κυστη για να τραβηξω τα φτερα;
Με λίγο περισσότερο πίεση θα κάνει κι αυτό τη δουλειά του.
Δεν είναι τόσο δύσκολο.. Θα το δεις.
 
Μια αλλη απορια...
Οταν λεμε τσιμπιδακι... Εννοουμε αυτα που βγαζουμε τα φρυδια μας; :D
 
Και εγω πιστευω οτι θελει λιγο μεγαλυτερο. Ετσι φαινοταν και στο βιντεο.
 
Και εγω πιστευω οτι θελει λιγο μεγαλυτερο. Ετσι φαινοταν και στο βιντεο.
Σε φαρμακείο θα βρεις, γιατί φαντάζομαι μαγαζί με ιατρικά εργαλεία δεν θα έχεις κοντά.
Μην ξεχάσεις σταγονόμετρο και ηλεκτρολύτες.
 
Θα αγορασω αιμοστατικο, spray για τον πονο, τσιμπιδακι, νυστερι..

Τα αλλα τα εχω.. Θα αγορασω και αυτα που θα τρωει απο εδω και περα..


Μια αλλη απορια. Εβγαλα μικρα απο τον συγκεκριμενο. Στην επομενη πτερορροια θα βγαλουν και αυτα κυστες; Τα πουλια που βγαζουν κυστες δεν πρεπει να τα ζευγαρωνουμε;
 
Θα αγορασω αιμοστατικο, *spray για τον πονο, τσιμπιδακι, νυστερι..
Στην επομενη πτερορροια θα βγαλουν και αυτα κυστες; **Τα πουλια που βγαζουν κυστες δεν πρεπει να τα ζευγαρωνουμε;
*Ποιο σπρέι; Πως θα γνωρίζεις αν επιτρέπεται η χρήση του σε πουλιά;
**Ναι, δεν πρέπει να αναπαράγονται τα πουλιά που έχουν προβλήματα. όσο για τα μικρά, πολύ πιθανό να βγάλουν κύστες και αυτά ή τα παιδιά τους κτλ...
 
Λοιπόν...
Μα να γινει επεμβαση χωρις τιποτα πανω; Να πονει;
Τηλεφώνησα (για δικό μας θέμα) στον κτηνίατρο και ευκαιρίας δοθείσης ρώτησα και για εσάς δηλ για τοπική αναισθησία.
Μου απάντησε: Να μη του βάλει τίποτα, δεν χρειάζεται.
''Προχώρα'', κάνε κάτι λοιπόν Αριάδνη και μην το καθυστερείς...
Αν καταλήξεις στο να αφαιρέσεις εσύ την κύστη, βρες κάποιον *ικανό να σε βοηθήσει, ώστε να έχεις και τα δυο σου χέρια ''ελεύθερα''.
*να μπορεί δηλ να κρατήσει σωστά και σταθερά το πουλάκι (χωρίς να του δημιουργήσει και άλλο πρόβλημα)
 
Το καναρινι εχει μικρες κυστες πισω που ειναι η ουρα. Κιτρινες μικρες. Αυτες μου φαινονται πολυ απλες αν καθαριστουν τωρα. Γενικα να ψαξω το καναρινι. Μπορει να εχει καπου που να μην φαινεται ακομη γιατι ειναι στο αρχικο σταδιο.
 
Το καναρινι εχει μικρες κυστες πισω που ειναι η ουρα. Κιτρινες μικρες. Αυτες μου φαινονται πολυ απλες αν καθαριστουν τωρα. Γενικα να ψαξω το καναρινι. Μπορει να εχει καπου που να μην φαινεται ακομη γιατι ειναι στο αρχικο σταδιο.
Αυτό εννοείται, θα το ψάχνεις κατά διαστήματα για όλη την διάρκεια της ζωής του από δω και μπρος... Και τα παιδιά του επίσης!
 
Λοιπόν...

Τηλεφώνησα (για δικό μας θέμα) στον κτηνίατρο και ευκαιρίας δοθείσης ρώτησα και για εσάς δηλ για τοπική αναισθησία.
Μου απάντησε: Να μη του βάλει τίποτα, δεν χρειάζεται.
''Προχώρα'', κάνε κάτι λοιπόν Αριάδνη και μην το καθυστερείς...
Αν καταλήξεις στο να αφαιρέσεις εσύ την κύστη, βρες κάποιον *ικανό να σε βοηθήσει, ώστε να έχεις και τα δυο σου χέρια ''ελεύθερα''.
*να μπορεί δηλ να κρατήσει σωστά και σταθερά το πουλάκι (χωρίς να του δημιουργήσει και άλλο πρόβλημα)
Σημερα θα παω πολη να αγορασω αυτα που πρεπει να τρωει απο εδω και περα και θα ρωτησω τον ανθρωπο αν μπορει να το κανει. Ειμαι στην φαση που προτιμω να το κανω εγω ετσι ωστε αν παει κατι λαθος να μην φερω και τον αλλο σε δυσκολη θεση.

Μου προτεινε ενας φιλος μου να με βοηθησει οποτε Σαββατοκυριακο θα το κανουμε.

Αυτό εννοείται, θα το ψάχνεις κατά διαστήματα για όλη την διάρκεια της ζωής του από δω και μπρος... Και τα παιδιά του επίσης!
Αν το ηξερα δεν θα τον εβαζα. Παντως τα παιδια του ειναι μια χαρα.. Δεν ξερω στην επομενη αλλαγη τι θα γινει.

@Sissy Σε ευχαριστω που ρωτησες.
 
Παντως τα παιδια του ειναι μια χαρα.. Δεν ξερω στην επομενη αλλαγη τι θα γινει.
Ο άλλος γονείς μήπως είναι με σκληρό φτερωμα; Κι έτσι ίσως να είναι τυχερά! Μακάρι να μην βγάλουν ποτέ κυστες!
 
Back
Top