Ασθένειες Μάλλον πρόβλημα στα πόδια της κανάρας

katerinak

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2017
Μηνύματα
924
Πόλη
Ζάκυνθος
Παιδια καλησπερα.Ανεβαζω φωτο απο τα ποδια της καναρας μου που μου φαινεται πως κατι εχουν..Ψωριαση λετε;Εδω και μερες δεν ειναι καλα και της ξεκινησα 2 μερες τωρα αντιβιωση ευρεως φασματος στο νερο(Το sivotine της Βeaphar).Αν ομως ειναι κατι δερματολογικο, νομιζω πως δεν γινεται κατι με την αντιβιωση.Βοηθεια παρακαλω. Ελπιζω να σας βοηθησουν οι φωτο. Εδω γιατρος δεν υπαρχει, οποτε οτι κανουμε μαζι..S.O.S.rsz_20171024_195324.webp rsz_20171024_195333.webp rsz_20171024_195340.webp rsz_20171024_195345.webp
 
Δεν είναι κάτι το σοβαρό.
Μερικές μέρες επάλειψη και ελαφρύ μασάζ με κρέμα epithol και σε δυο βδομάδες θα είναι αγνώριστα και όμορφα.
Αν υπάρχουν απορίες για τη χρήση της κρέμας... ας δούμε το video και νομίζω όλα γίνονται ευκολότερα.
https://community.petbirds.gr/media/video-Εφαρμογή-epithol.20627/
Αν μάλιστα με ένα νυχοκόπτη κόψεις και τα νύχια του πουλιού... Τότε θα είναι και περισσότερο λειτουργικά και λιγότερο επικίνδυνα για κάποιο ατύχημα.
Για τα νύχια ακολούθησε τις συμβουλές του άρθρου https://community.petbirds.gr/threads/Κόψιμο-νυχιών-των-καναρινιών.18825/
 
Σας ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση κ. Γιαννη! Με σωζεται! Αυριο κιολας θα την αγορασω! Οσο για τα νυχακια, της τα εκοψα αμεσως μετα τις φωτογραφιες! Τελικα ψωριαση ειναι; Οσο για την αντιβιωση τι να κάνω;Να την σταματησω;
 
Συμφωνώ με την παραπάνω άποψη του κυρίου Γιάννη.
Τα ακάρεα των ποδιών όμως δεν επηρεάζουν τη διάθεση του πουλιού, ώστε να δείχνει άρρωστο και να δικαιολογείται αυτό
Εδω και μερες δεν ειναι καλα και της ξεκινησα 2 μερες τωρα αντιβιωση ευρεως φασματος στο νερο(Το sivotine της Βeaphar).
Τι συμπτώματα έχει Κατερίνα και αποφάσισες να του χορηγήσεις αντιβίωση; Είναι νωχελικό, κάθεται φουσκωμένο, έχει υπνηλία κατά τη διάρκεια της ημέρας;
 
Ακριβως αυτα Παναγιωτα εχει. Ομως τρωει και πινει κανονικα. Ειναι περιπου 2 εβδομαδες ετσι το πουλακι..
 
Ακριβως αυτα Παναγιωτα εχει. Ομως τρωει και πινει κανονικα. Ειναι περιπου 2 εβδομαδες ετσι το πουλακι..
Δυστυχώς στην περιοχή σου δεν υπάρχει γιατρός, ώστε να μπορέσει να σου δώσει την κατάλληλη αγωγή.
Το ότι η κανάρα σου είναι νωχελική, κοιμάται κατά τη διάρκεια της ημέρας κτλ. Δεν είναι καλά σημάδια και οπωσδήποτε η συμπεριφορά της αυτή δε σχετίζεται με τα ακάρεα των ποδιών της.
Σου προτείνω να ανεβάσεις φωτογραφίες της κοιλιάς της με παραμερισμένα τα πούπουλα καθώς και των κουτσουλιών της, ώστε αν κάποιος γνωρίζει να σε βοηθήσει.
 
rsz_20171024_210217.webp rsz_20171024_210226.webp rsz_20171024_210234.webp
Το κοκκαλακι της ειναι αρκετα εξω, ειναι φυσιολογικο; Κουτσουλιες θα ανεβασω αυριο.
 
Οχι, δεν υπαρχει γιατρος. Μονο ενας που πουλαει χρονια καναρινια και ασχολειται.Αν ξερει αυτος.
 
Εδώ κάπως με ηρεμεί η φωτό... αν είναι πριν λίγο...
Εξακολουθώ όμως να πιστεύω (λόγω φουσκώματος) πως πρέπει να την δει κάποιος γιατρός.
Ειναι πριν 10 λεπτα

Πως βλεπετε τις κουτσουλιες;Εβαλα πριν λιγο χαρτι κουζινας και θα ανεβασω φωτο αυριο.
 
Πως βλεπετε τις κουτσουλιες;
Με κάθε επιφύλαξη νομίζω ότι τα περιττώματα είναι ιδιαίτερα ογκώδη και έχουν αρκετό λευκό χρώμα. Σύμφωνα με το άρθρο https://community.petbirds.gr/threa...ν-για-τη-διάγνωση-ασθενειών-των-πτηνών.17694/ θεωρώ πως υπάρχει ασθένεια στο πάγκρεας.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημερα! Επιστρεφω με καλα νεα! Σημερα το απογευμα εχω κλεισει ραντεβου με γιατρο να δει την καναρα μου. Δεν ξερω κατα ποσον ξερει, αλλα που μιλησαμε μαζι στο τηλεφωνο μου ειπε οτι θα την εξετασει. Θελω να πιστευω οτι κατι θετικο θα βγει απο ολο αυτο!
 
Back
Top