Γενικά Μίμης και Ροζαλία τα καναρίνια μου

Κάνει, ναι. Αλλά θέλουν : αποξύρανση, αποστείρωση και να κόψεις και το σωστό πάχος για να βολεύει τα πουλιά. Γενικά εάν κάποιος δεν έχει εμπειρία με τέτοια είναι προτιμότερο να παραμένει σε αυτά της αγοράς.
 
Αμα βάλω νερό με μηλόξυδο στα ξυλάκι μετά τα βάλω στον ήλιο; Το πάχος το καθοριζω σε σχέση με την άλλη πατήθρα που έχω.
[automerge]1566409695[/automerge]
Ε για να αποκτήσω εμπειρία δεν πρέπει να το προσπαθήσω;.
 
Τι οποίο είναι τι;
Δένδρο Μιχάλη, τι θα μπορούσε να ήταν. Τόση ώρα μιλάμε για τις ξύλινες πατήθρες. Διάβασε αυτό, επέλεξε ένα ξύλο και και φτιάξε μερικές πατήθρες : https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-ξύλα-για-πατήθρες-και-παιχνίδια.14396/
 
Δένδρο Μιχάλη, τι θα μπορούσε να ήταν. Τόση ώρα μιλάμε για τις ξύλινες πατήθρες. Διάβασε αυτό, επέλεξε ένα ξύλο και και φτιάξε μερικές πατήθρες : https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-ξύλα-για-πατήθρες-και-παιχνίδια.14396/
Οκ το διάβασα... Με συκιά θα το κάνω.. Αύριο πρωί θα πάω να πάρω ξύλα... Επίσης να ρωτήσω.. Μονο σε νερό και ξύδι χρειάζεται να τα βάλω;
 
... Με συκιά θα το κάνω..
Μπορεί το ξύλο συκιάς να μην αναφέρεται ως τοξικό αλλά δεν θα ήταν επιλογή μου.
Θεωρώ πολύ εύκολο να βρεις κλαδιά ευκαλύπτου, για πιο σιγουριά...
 
Μπορεί το ξύλο συκιάς να μην αναφέρεται ως τοξικό αλλά δεν θα ήταν επιλογή μου.
Θεωρώ πολύ εύκολο να βρεις κλαδιά ευκαλύπτου, για πιο σιγουριά...
Συμφωνώ
 
Μπορεί το ξύλο συκιάς να μην αναφέρεται ως τοξικό αλλά δεν θα ήταν επιλογή μου.
Θεωρώ πολύ εύκολο να βρεις κλαδιά ευκαλύπτου, για πιο σιγουριά...
Βρήκα τελικά αλλά ήταν δύσκολο διότι ήταν τεράστιο δέντρο και ήταν πολύ ψηλά. Μια αναγκάστηκα έβαλα ελιά
 
Δεν είναι σωστό το "κόβω-βάζω"! Αν είναι να γίνει έτσι τότε καλύτερα να μείνεις με τα πλαστικά πάτηθρα!

Κάθε είδος ξύλου που χρησιμοποιούμε για πάτηθρα κάλο είναι πριν να πλένεται πάρα πολύ σχολαστικά. Μετά ακολουθεί μια διαδικασία αποξήρανσης του ξύλου η οποία θα πρέπει να έχει διάρκεια τουλάχιστον μια εβδομάδα για να εξασφαλίσουμε την μη ύπαρξη υγρασίας. Τα αφήνουμε κάπου να ξεραθούν καλά με απλά λόγια.
Πολλοί τα βάζουν στον φούρνο στους 180-200 βαθμούς για περίπου 10 λεπτά και μετά τα κρατούν άλλες 3-4 μέρες πριν τα βάλουν στα κλουβιά)

Υπάρχει αναλυτικό άρθρο για το ποια είναι τα κατάλληλα ξύλα και ποια όχι:
Αν όλα τα παραπάνω είναι δύσκολα προμηθεύσoυ έτοιμα ξύλινα πάτηθρα* που είναι από ξύλο οξείας και έχει υποστεί όλη την παραπάνω διαδικασία.

*Ο σύνδεσμος στο συγκεκριμένο κατάστημα είναι ενδεικτικός. Μπορεί κανείς να βρει το προϊόν και σε πολλά άλλα καταστήματα.
 
Δεν είναι σωστό το "κόβω-βάζω"! Αν είναι να γίνει έτσι τότε καλύτερα να μείνεις με τα πλαστικά πάτηθρα!

Κάθε είδος ξύλου που χρησιμοποιούμε για πάτηθρα κάλο είναι πριν να πλένεται πάρα πολύ σχολαστικά. Μετά ακολουθεί μια διαδικασία αποξήρανσης του ξύλου η οποία θα πρέπει να έχει διάρκεια τουλάχιστον μια εβδομάδα για να εξασφαλίσουμε την μη ύπαρξη υγρασίας. Τα αφήνουμε κάπου να ξεραθούν καλά με απλά λόγια.
Πολλοί τα βάζουν στον φούρνο στους 180-200 βαθμούς για περίπου 10 λεπτά και μετά τα κρατούν άλλες 3-4 μέρες πριν τα βάλουν στα κλουβιά)

Υπάρχει αναλυτικό άρθρο για το ποια είναι τα κατάλληλα ξύλα και ποια όχι:
Αν όλα τα παραπάνω είναι δύσκολα προμηθεύσoυ έτοιμα ξύλινα πάτηθρα* που είναι από ξύλο οξείας και έχει υποστεί όλη την παραπάνω διαδικασία.

*Ο σύνδεσμος στο συγκεκριμένο κατάστημα είναι ενδεικτικός. Μπορεί κανείς να βρει το προϊόν και σε πολλά άλλα καταστήματα.
Όπως έχω γράψει και ποιο πάνω δεν έχει κανένα πετ σοπ εδώ ξύλινες πατήθρες. Επίσης εγώ ήξερα πως βάζεις νερό με μηλόξυδο τα βάζεις μέσα για λίγο μετά τα βγάζεις Στεγνώνουν και τα βάζεις στο κλουβί. Να κάνω την διαδικασία τώρα ή όχι; (εννοώ αύριο το πρωί =
 
αλλά μάλλον θα είμαι εντάξει με τα ξύλα πιστεύω
Από που το πιστεύεις αυτό? Τόσα σου γράψαμε.. Τέλος πάντων..

Θα σου πάρω εγώ ξύλινα πάτηθρα. Αλλά θα μπορέσω να το κάνω μετά τα μέσα της επόμενης εβδομάδας. Όταν τα έχω στα χέρια μου θα σου στείλω μήνυμα για το πως θα φτάσουν στα χέρια σου. Προς το παρόν βάλε τις πλαστικές και κλείνει εδώ αυτό το θέμα με τα πάτηθρα.

Άρχισε να διαβάζεις κάποια γενικά που πρέπει να ξέρεις για τα καναρινιά.

Ξεκίνα από το παρακάτω άρθρο:


Δεν χρειάζεται ο,τι διαβάζεις να το κάνεις αύριο το πρωί.. Ουτε και μεθαύριο.. Αρκεί να αποκτήσεις σίγα σιγά την γνώση και όλα θα γίνουν με τον καιρό.
 
Back
Top