Ασθένειες Μαυρη κουτσουλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Επειδή το κάνουμε όλοι μας όταν βλέπουμε μια θετική εξέλιξη να ατονούμε τις προσπάθειές μας, γι' αυτό λέω συνέχεια τα ίδια και τα ίδια :)
Η ρευστότητα της κρέμας πρέπει να είναι σωστή, το ίδιο και η θερμοκρασία της, το ίδιο αυστηροί οι κανόνες αποστείρωσης των εργαλείων.
Προσοχή στα χεράκια του μωρού :)
Οι κουτσουλιές εμένα πολύ καλύτερες μου φαίνονται.
Για την κρέμα να του βάζεις πετσετούλα από χαρτί κουζίνας όταν το ταΐζεις. Όσο μπορείς λιγότερο να λερώνεται. Πιο μικρές ποσότητες σε κάθε μπουκιά.
Με βρεγμένο πανάκι θα το καθαρίζεις και θα το σκουπίζεις καλά μετά.
Το πτέρωμα καθαρίζει μόνο με καλαμποκάλευρο. Τίποτα άλλο δεν βάζουμε πάνω και φυσικά σε άλλη φάση, σκέτο νεράκι ή με λίγο μηλόξυδο μέσα.
 
Αυτό θα στο πει μόνο η ζυγαριά! Γιατί δεν τον ζυγίζεις να συγκρίνεις τα γραμμάρια που ήταν με τα γραμμάρια που είναι τώρα; :)

Το ζυγιζω αλλά επειδή κουνιεται συνέχεια, κουνιεται και το βελάκι της ζυγαριάς οπότε είμαι στο περίπου..
Δυστυχώς δεν έχω ηλεκτρονική.

Επειδή το κάνουμε όλοι μας όταν βλέπουμε μια θετική εξέλιξη να ατονούμε τις προσπάθειές μας, γι' αυτό λέω συνέχεια τα ίδια και τα ίδια :)
Η ρευστότητα της κρέμας πρέπει να είναι σωστή, το ίδιο και η θερμοκρασία της, το ίδιο αυστηροί οι κανόνες αποστείρωσης των εργαλείων.
Προσοχή στα χεράκια του μωρού :)
Οι κουτσουλιές εμένα πολύ καλύτερες μου φαίνονται.
Για την κρέμα να του βάζεις πετσετούλα από χαρτί κουζίνας όταν το ταΐζεις. Όσο μπορείς λιγότερο να λερώνεται. Πιο μικρές ποσότητες σε κάθε μπουκιά.
Με βρεγμένο πανάκι θα το καθαρίζεις και θα το σκουπίζεις καλά μετά.
Το πτέρωμα καθαρίζει μόνο με καλαμποκάλευρο. Τίποτα άλλο δεν βάζουμε πάνω και φυσικά σε άλλη φάση, σκέτο νεράκι ή με λίγο μηλόξυδο μέσα.

Προσέχω Μαρία μου δεν το έκανα επειδή είδα ότι είναι καλύτερα όμως επειδή μου φαινόταν ότι αργούσε να αδειάσει ο προλοβος είπα μιας και βγήκε λίγο πιο νερουλη να του την δώσω να δω αν θα την χωνεψει πιο καλά.
Όντως την χωνεψε και τώρα του φτιάχνω λίγο κρεμουλα πάλι.
(Αυτή τη φορά στην σωστή ρευστοτητα :) )
Οι κουτσουλιες δηλαδή είναι από την κρέμα που είναι έτσι;
Γιατί ψιλό φοβήθηκα.

Το καλαμποκαλευρο πως το εφαρμοζω;
 
Φαίνεται όντως πολύ καλύτερα. Και ο πρόλοβος του φαίνεται χορτασμένος και η διάθεσή του πολύ καλύτερη. Οι κουτσουλιές είναι φυσιολογικό να είναι κάπως πιο νερουλές λόγω της κρέμας. Σε αυτή τη φάση του απογαλακτισμού δεν υπάρχει ανάγκη αποστείρωσης αλλά τήρηση της στοιχειώδους υγιεινής. Επίσης το στομάχι του που τρώει κι επεξεργάζεται πλέον τις κανονικές τροφές σηκώνει και λίγο πιο κρύα κρέμα απο τους 39-41 βαθμούς που ταίζουμε τους νεοσσούς. Εγώ στον απογαλακτισμό τάιζα πολλές φορές την κρέμα με νερό σε θερμοκρασία δωματίου ή έστω ελαφρώς πιο χλιαρό. Αν δηλαδή αγχώνεσαι για να μην σου παραγίνει ζεστή να ξέρεις πως τώρα πια δεν τον πειράζει η πιο κρύα.

Το καθάρισμα μπορεί να γίνει με χαρτί κουζίνας με χλιαρό νερό. Μην διστάζεις να βάλεις και λίγο νύχι για να ξεκολλήσεις την κρέμα απο τα φτερά κι έπειτα επιμένεις λίγο πιο πολύ με το βρεγμένο χαρτί.
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ @Φοίβος.
Την κρέμα την δοκιμάζω στον καρπό μου και μετά του την δίνω.
Μου είχε πει κι ο εκτροφεας που με βοήθησε καλύτερα πιο χλιαρη πάρα πιο ζέστη.
Δοκίμασα με νερό και νύχια αλλά έχουν κολλήσει τελείως τα πουπουλα και δεν φευγει.
Δεν θέλω και να τον πιεζω πολύ γιατί ήδη με όλα αυτά δεν είμαι και το αγαπημένο του πρόσωπο πλέον.

Μην το ματιασω αλλά σήμερα δεν έχει κατέβει ούτε στο ελάχιστο κάτω στον πάτο.
Του ανέβασα πάλι το φαγητό κλπ γιατί κάθεται στο κλαδι και παίζει με το παιχνίδι του.
Μακάρι να γίνει καλά :)
 
Ευτυχώς όλα φαίνεται να βαίνουν καλώς!
@Φοίβος Ανέστη, μην ξεχνάμε ότι δεν έχουμε ένα πουλάκι που απογαλακτίζεται κάτω από φυσιολογικές συνθήκες, μόνο η ηλικία του το δείχνει αυτό.
Αλλά είναι και ένα πουλάκι που βρίσκεται σε αντιβίωση από μη διαγνωσθείσα ασθένεια και γνώμη μου είναι δεδομένης και της ύπαρξης μωρού στο σπίτι, να συνεχίσει να είναι αυστηρή στους κανόνες υγιεινής και προετοιμασίας των γευμάτων.
Δεν γνωρίζουμε τι προκάλεσε την αρρώστια, αν κόλλησε κάτι κτλ.
Μην έχουμε υποτροπές, κρίμα είναι, βρίσκεται και σε δύσκολο μέρος με δυσκολίες μετακίνησης.
Ας προσέχει τουλάχιστον το εφικτό.
 
Σίγουρα @maria p η πρόληψη δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. Αλλά απο τις φωτογραφίες φαίνεται πως το πουλάκι περιφέρεται στο σπίτι κι έρχεται σε επαφή με τα έπιπλα και λοιπά αντικείμενα που πιάνουν όλοι.
 
Τώρα που είναι άρρωστο δεν περιφέρεται.
Αλλά ακόμα και αν περιφέρεται, τον ίδιο κίνδυνο έχει να κολλήσει κάτι περιφερόμενο από πιθανούς μύκητες που μπορεί να αναπτυχθούν από υγρασία που έχει απομείνει επί 12 ώρες στην σύριγγα σε συνθήκες καύσωνα;
Και να προωθούμε μόνοι μας τα απομεινάρια στο στόμα του επειδή πιστεύουμε πως δεν έχει πια ανάγκη;
Προσωπικά όποτε έχει χρειαστεί να επαναχρησιμοποιήσω σύριγγα, πάντα περνάω βραστό νερό και μετά το πέρας της δουλειάς και πριν την επαναχρησιμοποίησή της και φροντίζω να την στεγνώνω όσο μπορώ.
 
Πάντα την περνάω με βραστό νερό πριν τη χρησή της.
Ούτως ή άλλως δεν την χρησιμοποιώ για πάρα πολύ.
Σήμερα έβαλα καινούρια :)
 
Έγραψα πουθενά κάτι τέτοιο;😵
Ανέστη μου δεν το έγραψες αλλά αν δεν αποστειρώνει τις σύριγγες η πιθανότητα να συμβεί είναι σχεδόν βεβαιότητα, ιδίως την σύριγγα που ταΐζει.
 
Ανέστη μου δεν το έγραψες αλλά αν δεν αποστειρώνει τις σύριγγες η πιθανότητα να συμβεί είναι σχεδόν βεβαιότητα, ιδίως την σύριγγα που ταΐζει.
Και η σύριγγα πρέπει ν΄αποστειρώνεται και τα 😛σούρτα φέρτα εκτός κλουβιού (αν γίνονται) θα πρέπει να κοπούν 🙂
 
Αντε βρε σιγα σιγααα να μας γινει καλα το μικρο αγγελουδακιιι και να χαρουμε τα ομορφα φτερουλια του που τα κουναει απο χαρα. 🙂😛
 
Και η σύριγγα πρέπει ν΄αποστειρώνεται και τα 😛σούρτα φέρτα εκτός κλουβιού (αν γίνονται) θα πρέπει να κοπούν. 🙂

Τον βγάζω λίγο πάνω μου γιατί ήδη με όλα αυτά χάλασε η σχέση μας, αν δεν τον βγάζω και πότε θα γίνει χειρότερο από άγριο :/
Όταν θέλει να βγει δεν μπορώ να πω οχι γιατί με στενοχωρεί όταν βάζω το χέρι μου μέσα και αντί να τρέχει πάνω μου όπως έκανε, να κάνει ένα βήμα πίσω..
 
Γιατί; Που οφείλεται; δεν θέλει το φάρμακο; Διαφορετικά τι του κάνεις; Δεν λέει που του ξαναδίνεις και κρέμα; :)
 
Γιατί; Που οφείλεται; δεν θέλει το φάρμακο; Διαφορετικά τι του κάνεις; Δεν λέει που του ξαναδίνεις και κρέμα; :)

Πραγματικά δεν ξέρω τι αλλαξε ξαφνικά.
Μετά το φάρμακο όμως νομίζω ότι απομακρυνθηκε χωρίς να είμαι σίγουρη.
Αν και νομίζω ότι τον ενοχλεί και το σκουπισμα μετά την κρέμα παρόλο που το κάνω απαλά γιατί πολλές φορές έχω παρατηρήσει ότι όταν τελειώνει την κρέμα φεύγει γρήγορα.
Ότι και να έγινε το σίγουρο είναι ότι όλο αυτό μας απομακρύνει χωρίς να καταλάβω γιατί.
Ήταν πολύ κολλημένος πάνω μου και ξαφνικά είναι το αντίθετο.
Ζητάει ακόμα λίγα χαδακια αλλά μόνο συγκεκριμένες ώρες της ημέρας, τις υπόλοιπες αν πάω να τον δω παίζει τάχα μου αδιάφορα με το παιχνίδι του για να με αποφύγει..
 
Χα χα βρε το μούτρο :) Είναι και μοχθηρά χα χα :)
Σώπα, μην ανησυχείς, να του κάνεις χαδάκια μέσα στο κλουβάκι, να του δίνεις κεχρί και σιγά σιγά θα επανέλθει. Είχε κακομάθει όλη μέρα έξω. Όμως δεν πρέπει να κουράζεται, πρέπει να τον προσέχεις να βγαίνει όταν μπορείς να ασχοληθείς μόνο μαζί του, για να μην ξεφεύγει της προσοχής σου.
 
Τον βγάζω λίγο πάνω μου γιατί ήδη με όλα αυτά χάλασε η σχέση μας, αν δεν τον βγάζω και πότε θα γίνει χειρότερο από άγριο :/
Όταν θέλει να βγει δεν μπορώ να πω οχι γιατί με στενοχωρεί όταν βάζω το χέρι μου μέσα και αντί να τρέχει πάνω μου όπως έκανε, να κάνει ένα βήμα πίσω..
Πάνω σου δηλ έξω απόλυτα ελεγχόμενο (για το διάστημα που προσπαθεί να συνέλθει) βεβαίως και να τον βγάζεις.
Λογικό είναι η αδιαθεσία και η διαδικασία χορήγησης του φαρμάκου να το έχουν ταράξει το πουλάκι. Να επανέλθει η υγεία του και όλα τα άλλα (ξανά) βρίσκονται 😉
 
Καλημέρα.
Χτες δεν έγραψα τίποτα γιατί ευτυχώς όλα ήταν όπως προχτές.
Ενέργεια, πάνω στο κλαδι κλπ.
Μόνο που ήταν λίγο πιο καλός μαζί μου και χάρηκα :)

Σήμερα είναι πάλι καλά, θα σας βάλω αργότερα φώτο με κουτσουλιες αν θελετε αν και είναι ίδιες με την προηγούμενη φορά.
Το στόμα βέβαια δεν το ανοίγει καθόλου για το φάρμακο και πραγματικά το πίνει με το ζόρί και κάθε φορά με πολύ προσπάθεια.
Την βάζω την άκρη της σύριγγας στην μια μεριά του ραμφους αλλά δεν πιάνει το κόλπο.
Δεν το θελει καθόλου ο καημενουλης.
 
Καλημέρα!
Εμ ποιος θέλει τα φάρμακα αλλά τι να κάνουμε; Αμέσως μετά να του δίνεις κάποια λιχουδιά για καλόπιασμα.
Βέβαια να βάλεις κουτσουλιές.
Σποράκια άρχισε να τρώει περισσότερα; Δείχνει ν' αρχίζει την απεξάρτηση από την κρέμα το βουτυρομπεμπεδάκι σου; :)
 
Back
Top