Ασθένειες Μαυρη κουτσουλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Είναι σκούρα, δεν έχεις άλλες σε ανοιχτόχρωμη επιφάνεια να δούμε; Και πολύ συρρικνωμένες τις βλέπω.
Έχεις κάποιον γιατρό που συνεργάζεσαι; Να του έστελνες τις φωτογραφίες να σου πει κάποια γνώμη;

Δυστυχώς όχι δεν έχω.
Θα βγάλω όταν πάω σπίτι σε λευκό χαρτί.
Πφφ μα τι μπορεί να είναι; Ανησυχώ πολύ.
Όρεξη έχει πάντως και φωναζει, σκαρφαλωνει, βγήκε και έξω το πρωί και κάναμε παρέα και πετούσε από εδώ και από εκεί, έφαγε και λίγα σπορακια.
 
Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι, πότε θα γυρίσετε;
Τι νερό τους δίνετε εκεί που είστε;
 
Θα γυρίσουμε σε 1 μήνα...
Τους βάζω νερό εμφιαλωμένο γιατί το νερό της βρύσης έχεις πολλά άλατα.
 
Δεν αλλάζεις την μάρκα και το μαγαζί που αγοράζεις το νερό;
 
Το νερό είναι μια χαρά γιατί από το ίδιο πίνουμε και εμείς αλλά και ο Μελον εδώ και πόσο καιρό.
Σκέφτηκα μήπως δεν τρώει φαγητό?
Θα υπήρχε περίπτωση να κάνει τέτοιες κουτσουλιες;
Τα σπορακια του όπως του τα έβαλα χτες ετσι είναι και σήμερα.
Μόνο ελάχιστα βρήκα κάτω στο πάτωμα και έφαγε 1 2 όταν του έδωσα εγώ σήμερα το πρωί που τον έβγαλα έξω.
Μήπως απλά περιμένει να τον ταισω εγώ και δεν τρώει μόνος του και μένει νηστικος;
 
Έχει τελειώσει εδώ και 3 4 μέρες.
Μου είπες αυτό εδώ στο πετ σοπ ότι μπορεί να φέρει αυτές τις μέρες.
Όπως σου είπα είναι λίγο ότι να ναι αυτό το "πετ σοπ".
 
Μάλιστα αν υποψιάζεσαι πως μένει νηστικό, φυσικά πρέπει να τραφεί. Τι έχεις μαζί; αυγοτροφή; κρέμα νεοσσών;
 
Για το αυγο δεν τρελενεται οπότε δεν τρώει την αυγοτροφη που τους έχω φτιαξει ακόμα κι αν του τη δώσω εγώ.
Μόνο αν ανακατεψω νερό με κουακερ και αυγο το τρωει αλλά δεν αντέχω την μυρωδιά οπότε του βάζω σκέτο κουακερ και του δίνω και ρίγανη φρέσκια και ξερή, δύοσμο, φρουτακια (αν και αυτές τις 2 μέρες δεν του εχω δώσει φρούτα γιατί φοβήθηκα) και λαχανικά δεν του έχω δωσει ακόμα γιατί ειχαμε μόνο ντομάτα και αγγούρι προς το παρόν.
Σήμερα έλεγα να του κόψω λίγη πιπερια αλλά έχω φόβήθέί να του δίνω διαφορά..
Κρέμα νεοσων δεν έχω.
Μου βγήκε πολύ χαιδεμενος ο κύριος.
 
Χτύπα σε μούλτι λίγο κουάκερ, φρυγανιά ή τρίμμα αν έχεις και αυγό βραστό, αραίωσε με λίγο νεράκι να φάει το πουλί.
Εγώ λίγο αγγούρι θα του έδινα πάντως να πάρει λίγη υγρασία γιατί πολύ στεγνές είναι οι κουτσουλιές του.
@Sissy για πες κι εσύ.
 
Οκ έχω και κουακερ και φρυγανια τριμμένη και αυγο.
Το αυγο ειναι φρέσκο από τις κότες του κρεοπωλή δεν πιστεύω να του πέσει βαρύ; 😛
 
Χτύπα σε μούλτι λίγο κουάκερ, φρυγανιά ή τρίμμα αν έχεις και αυγό βραστό, αραίωσε με λίγο νεράκι να φάει το πουλί.
Εγώ λίγο αγγούρι θα του έδινα πάντως να πάρει λίγη υγρασία γιατί πολύ στεγνές είναι οι κουτσουλιές του.
@Sissy για πες κι εσύ.
Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο σε αυτά που πολύ σωστά προτείνεις Μαρία.
Εγώ θα ήθελα να μας δείξεις κι άλλες κουτσουλιές Ηλέκτρα (συγκεντρωμένες, μέσα από το κλουβί, φαντάζομαι πως δεν μένει συνεχώς έξω το πουλάκι, έτσι; )

Μόνο αν ανακατεψω νερό με κουακερ και αυγο το τρωει αλλά δεν αντέχω την μυρωδιά οπότε του βάζω σκέτο κουακερ και του δίνω...
Αν το πουλί δεν τρέφεται καλά, θα πρέπει να βάλεις σε δεύτερη μοίρα το αν αντέχεις τη μυρωδιά του αυγού Ηλέκτρα και να του δώσεις ότι του αρέσει προκειμένου να τραφεί σωστότερα. Το αυγό θεωρείται πλήρης τροφή και αυτή την ώρα είναι σημαντικό γι΄αυτόν 🙂
 
Ηλέκτρα, μπορείς να βάλεις και λίγο μέλι στο μείγμα που θα κάνεις. Και θα του αρέσει σαν πιο γλυκό που θα είναι, θα σπάσει λίγο η μυρωδιά, και θα του κάνει και καλό με τις ιδιότητές του!
 
Παιδιά σορρυ χτες που δεν μπήκα.
Να σας πω... Είδα κάτι σκληρό από κατω...
Είναι το κόκκαλο του;
Μήπως απλά δεν έτρωγε και δεν του έκανε κάτι η μια φορά την ημέρα που έτρωγε κρέμα;
PicsArt_08-12-03.26.11.webp
 
Μόλις με πήρε ο εκτροφεας -λες και κατάλαβε ότι κάτι δεν πάει καλα- και μου είπε ότι το καρινιασμα δεν είνας καλο σημάδι..
 
Ναι είχε απογαλακτιστει, μου είχε πει ο εκτροφεας ότι είναι καλομαθημενο και θέλει κρεμουλα καμία φορά αλλά τρώει κανονικά..
 
Back
Top