Ασθένειες Μαυρη κουτσουλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μην ευχαριστεις για τιποτα ηλεκτρα μου μακαρι να μπορουσα να κανω πιο πολλα... Παιρνω τηλεφωνο εδω στο κτηνοατρειο που εχει σκευασματα φαρμακευτικα κ τροφες ζωων αλλα δν το σηκωνουν να ρωταγα για κρεμα νεοσσων... Ειναι το πιο κοντινο σου εδω .. Να πω κ εγω μια γνωμη μηπως να μηλουσε εστω τηλεφωνικα με καποιον πτηνιατρο βρε παιδια μπας κ μας πει καμια πιο αμμεση λυση;κ σωζουμε το ζωακι; Πφφ εχω κατα σκασει...☹
 
Προς Θεού, το πουλί πρέπει άμεσα να σταματήσει τις πτήσεις και να μένει στο κλουβί του ώστε ν΄αποφύγει την κούραση έτσι χάλια που είναι. Προσπάθησε να μην κουράζεται καθόλου.
Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι για σχεδόν τρεις μέρες δεν θα λειτουργεί τίποτα... Τηλεφώνησα σε εταιρία κούριερ ώστε να σου έστελνα κρέμα και μου απάντησαν (μένεις β Εύβοια αν έχω καταλάβει) ότι αν τους την πάω αύριο θα την έχεις ''μάλλον'' την Τρίτη διότι όλα και όλοι υπολειτουργούν...
 
Eγώ θα έφτιαχνα κρέμα με αυγό και ρυζάλευρο αφού δεν έχεις άλλη λύση. Όμως να σου πω την αλήθεια θα έμπαινα στη σκέψη να δώσω αντιβιοτικό (μάλλον baytril) μάζι με την κρέμα. Έχω την εντύπωση ότι υποβόσκει και κάποια βακτηριακή λοίμωξη αφού ο εκτροφέας θεωρεί ότι τρώει αρκετά κι ότι αποκλείεται να έγινε έτσι απο το φαγητό.

Τι να πάρει @Φοίβος Ανέστη; Να έπαιρνε ρυζάλευρο χωρίς ζάχαρη για μωρά ή φαρίν λακτέ; Δεν ξέρω, μ' έπιασε απόγνωση τώρα που το είδα έτσι.

Aν η φαριν λακτε περιέχει γάλα ή παράγωγά του δεν θα την έδινα σε αυτή τη φάση. Καλύτερα το ρυζάλευρο χωρίς ζάχαρη.
 
Δεν εννοω αυτο Μαρία. Ρωτώ σε ποιο μέρος βρίσκεται, μηπως και ειναι κοντά στην Ερετρια, διότι ειμαι Ωρωπό και έχω λίγη κρέμα νεοσσών μαζί μου για παν ενδεχόμενο, να της τη δώσω.
 
Ειναι στα στυρα.. Παιδια αρκετα μακρια ερετρια ειμαι εγω κοντα κανενα μισαωρο αλλα δν εχω μεταφορικο κ ουτε οδηγω.. Της στελνω κ δν απανταει ειναι χαλια ψυχολογικα...ρωτησα τον εκτροφεα μου κ μου πε μπορει να ειναι κ μυκητες λογω λαθος θερμοκρασιας της κρεμας που εδεινε ισως ειναι κ αυτο μου ειπε. Ισως ειναι πολλα... Πφφφ☹
 
Ειναι στα στυρα.. Παιδια αρκετα μακρια ερετρια ειμαι εγω κοντα κανενα μισαωρο αλλα δν εχω μεταφορικο κ ουτε οδηγω..
Μήπως εύρισκε κάποιο μεταφορικό μέσον εκείνη, δεν είναι και στην άκρη της γης βρε παιδί μου☹
 
Παιδιά χίλια ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Μάλλον είναι δηκητηριαση ή κάποια λοίμωξη όπως είπαν τα παιδιά.
Το ίδιο μου είπε και ο εκτροφεας μου με τον οποίο μιλάμε όλη μέρα στο τηλέφωνο σήμερα.
Έφαγε κεχρι και μάλλον και λίγο καρβουνακι και του εβαλα και την αυγοτροφη που έφτιαξα αλλά δεν την θέλει.
Το βλέπω το μωρακι μου δεν είναι καλά.
Τώρα του έχω ανοιχτό το φως μήπως έτρωγε αλλά κοιμάται.
Άλλη φορά θα χορό πηδουσε και θα φώναζε σαν τρελό μέχρι να βγει έξω.
Οπότε και κρέμα να ειχα δεν θα γινόταν κάτι...
Χρειαζόταν άμεσα πτηνιατρο με το που είδα την κουτσουλα αλλά εδώ δεν είχε ούτε καν κτηνίατρο.
Πλέον πιστεύω ούτε πτηνιατρος θα προλαβαίνε να κάνει κάτι και είμαι σίγουρη, το νιώθω, τον βλεπω.
Αυτό ήταν το χειρότερο μου που δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.
Την αυγοτροφη που δεν τρώει θα του την κάνω με λίγο νεράκι να δω μήπως την θέλει έστω ετσι.
Μένω Στυρα όπως είπε η Ελένη.
 
Νηστικό μεν, οι κουτσουλιές του πως ήταν σήμερα;
 
Τώρα κοιμάται;
Μπορούμε να ανακεφαλαιώσουμε τι έφαγε σήμερα συνολικά;
Για να καταλάβω ενώ το πρωί είχε κανονική διάθεση από το απόγευμα κατέπεσε;
 
... Μάλλον είναι δηκητηριαση ή κάποια λοίμωξη όπως είπαν τα παιδιά.
Το ίδιο μου είπε και ο εκτροφεας μου με τον οποίο μιλάμε όλη μέρα στο τηλέφωνο σήμερα.
Είναι δηλ αδύνατον να βρεθούν φάρμακα; ο εκτροφέας σου είπε τι θα έπρεπε να πάρει;λογικά κάτι τέτοια αυτοί πρέπει να τα ξέρουν απ΄έξω κι ανακατωτά...
 
Μόνο ότι θα αρχείο στο φαρμακείο μπορώ να βρω.

Σήμερα έφαγε κρέμα, κεχρι, λίγα σπορακια κι άλλη κρέμα.. αυτά..
Όχι πολύ, αλλά τώρα το βράδυ δεν ήθελε κάτι άλλο.
Έφαγε ένα δύο σπορακια από το χέρι της μητέρας μου, ήπιε και νεράκι.
 
Παιδιά εγώ δεδομένων των συνθηκών και της κατάστασης όπως εξελίσσεται, λέω να ρωτήσει τον εκτροφέα για κάποια ανθρώπινη αντιβίωση όπως πχ vibramicyn.
Υπάρχει άλλη σκέψη;
 
Παιδιά εγώ δεδομένων των συνθηκών και της κατάστασης όπως εξελίσσεται, λέω να ρωτήσει τον εκτροφέα για κάποια ανθρώπινη αντιβίωση όπως πχ vibramicyn.
Υπάρχει άλλη σκέψη;

Eγώ θα έδινα βιμπραμισιν μαζί με μπαιτριλ μέσα στη σύριγγα ακριβως τη δόση για όσα γραμμάρια ζυγίζει το πουλάκι. Κτηνίατρος απλός δεν υπάρχει να ρωτήσεις για τα φάρμακα;
 
Το θέμα είναι Ανέστη @Φοίβος ότι ούτε κτηνίατρος ούτε petshop υπάρχει εκεί που είναι και οι ώρες είναι οριακά κρίσιμες καθώς φαίνεται...

Να σε ρωτήσω @ilie mp επειδή βλέπω ότι από πολλά χέρια τρώει το πουλάκι, έχει κάποιος ιστορικό με σταφυλοκοκκιάσεις στην οικογένεια;
 
Το θέμα είναι Ανέστη @Φοίβος ότι ούτε κτηνίατρος ούτε petshop υπάρχει εκεί που είναι και οι ώρες είναι οριακά κρίσιμες καθώς φαίνεται...

Τότε Μαρία τι συζητάμε; Δεν μένουν πολλά περιθώρια. Αύριο πρωί παίρνει το αυτοκίνητο και ψάχνει να βρει λύση παρα πέρα απο το εκεί κοντά. Όταν αναλαμβάνουμε ένα ζώο αναλαμβάνουμε κι αυτά τα παρελκόμενα της κακιάς ώρας.
 
Θα πρέπει να σκεφτείς (και) τον Melon Ηλέκτρα. Δεν γνωρίζω αν τα πουλιά είχαν κάποιου είδους επαφή. Πχ Ακόμα και στο ίδιο τραπεζομάντηλο να ακουμπούσαν όταν τους έβγαζες έξω (ξεχωριστά) διατρέχει τον κίνδυνο να έχει κολλήσει...
 
Back
Top