Ασθένειες Μαυρη κουτσουλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι αυτό εννοεί. Προσπάθησες να διαλύσεις το χάπι στο νερό; Γιατί υπάρχει θέμα εδώ στο φόρουμ που αναφέρεται πως δεν διαλύεται καλά και μένει αιωρούμενο. Μπορούμε να δούμε το διάλυμα πριν το δώσεις;

Απλά η παιδική ρυζαλευρου θα έχει γάλα μέσα.
Βέβαια υπάρχει και χωρίς να προτιμήσω αυτή;
Εννοείται χωρίς γάλα, διάβασε προσεκτικά τα συστατικά.
 
Η αλήθεια είναι ότι έχει μείνει λίγο στον πάτο.
Καλό σας φαίνεται;
Να το δώσω;PicsArt_08-14-10.27.22.webp PicsArt_08-14-10.27.06.webp
 
Δεν μου φαίνεται καλά διαλυμένο, δεν το χτυπάς λίγο ακόμα;
 
Οι δύο γραμμούλες ειναι ακριβώς αυτο που δείχνεις στη σύριγγα ινσουλίνης.
Υπαρχει τρόπος να τσεκάρουμε τη δόση;
Εχει και αυτο στη φωτό γάλα;
 

Συνημμένα

  • image.webp
    image.webp
    20,6 KB · Προβολές: 19
Οι δύο γραμμούλες ειναι ακριβώς αυτο που δείχνεις στη σύριγγα ινσουλίνης.
Υπαρχει τρόπος να τσεκάρουμε τη δόση;
Εχει και αυτο στη φωτό γάλα;

Ναι όλα έχουν εκτός από τα βιολογικά :)

Οκ θα το χτυπήσω με πιρούνι.
 
Η δόση για παιδιά ειναι
α) βάρους ≤ 50 kg 4 mg/kg την 1η ημέρα εφ' άπαξ ή ανά 12ωρο, ακολουθούμενη από 2 mg/kg/ημέρα τις υπόλοιπες ημέρες χορηγούμενη εφ’ άπαξ ή σε 2 δόσεις ή για βαρύτερες λοιμώξεις μέχρι 4 mg/kg/ημέρα,


Πηγή: www.galinos.gr
Πόσα γραμμάρια ειναι το πουλακι;
 
Κοίτα αν έχουν μείνει αιωρούμενα σωματίδια, προφανώς κάποια θα μείνουν επίσης και στο στόμιο της σύριγγας. Γι αυτό όταν δώσεις το διάλυμα του φαρμάκου, μετά τράβα με την σύριγγα λίγο καθαρό νεράκι και δώσε του να καθαρίσει το στόμιο της σύριγγας και να πάρει όλη την δόση του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Η δόση για παιδιά ειναι
α) βάρους ≤ 50 kg 4 mg/kg την 1η ημέρα εφ' άπαξ ή ανά 12ωρο, ακολουθούμενη από 2 mg/kg/ημέρα τις υπόλοιπες ημέρες χορηγούμενη εφ’ άπαξ ή σε 2 δόσεις ή για βαρύτερες λοιμώξεις μέχρι 4 mg/kg/ημέρα,
Πηγή: www.galinos.gr
Πόσα γραμμάρια ειναι το πουλακι;
Η δόση για τα πουλάκια αυτού του μεγέθους, στο σιρόπι που κυκλοφορούσε πριν και αποσύρθηκε, ήταν 0,02 ml, βάσει ιατρικής συνταγής.
Το σιρόπι ήταν 50mg σε συσκευασία 60ml.
Το χάπι είναι 100 mg.
Κατ' αναλογίαν έγινε διάλυση μισού χαπιού σε 60 ml νερού και χορηγείται η ίδια δόση.
Όλα αυτά είναι "μπακαλίστικα" και δεν προτείνονται σε κανέναν. Γίνονται στην φάση της απόγνωσης να χαθεί το πουλί.
 
Η δόση για παιδιά ειναι
α) βάρους ≤ 50 kg 4 mg/kg την 1η ημέρα εφ' άπαξ ή ανά 12ωρο, ακολουθούμενη από 2 mg/kg/ημέρα τις υπόλοιπες ημέρες χορηγούμενη εφ’ άπαξ ή σε 2 δόσεις ή για βαρύτερες λοιμώξεις μέχρι 4 mg/kg/ημέρα,


Πηγή: www.galinos.gr
Πόσα γραμμάρια ειναι το πουλακι;

Ο μικρουλης είναι 60γρ και τις 2 γραμμουλες μου της υπολόγισε ο εκτροφεας για το βάρος του πουλιού.
 
Έκανα δοκιμή το φάρμακο στη σύριγγα αλλά υπάρχει ένα θέμα.
Όταν βάζω το φάρμακο μεχρι αυτές τις 2 γραμμουλες όταν πάω να το δώσω φεύγει μόνο μια σταγόνα.
Είναι σωστό? Ή μένει και φάρμακο στο στομιο;
 
Πρέπει να βάλεις μεγαλύτερη ποσότητα υγρού και αφαιρώντας τον αέρα, να φτάσεις στις 2 γραμμούλες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πάνω - κάτω η δόση, οχι αυτη της εφόδου, αλλά η κανονική ειναι αυτη που σου είπαν, αν επρόκειτο για παιδί. Για την ακρίβεια ειναι κοντά στην 1,5 γραμμούλες και οχι στις 2. Αλλά εγώ μιλώ για την ημερήσια δόση, ενώ εδώ θα δοθεί, σύμφωνα με τα προηγούμενα λίγο πάνω απο τη διπλάσια.
Όμως δεν μπορώ βρε παιδιά να αναλάβω την ευθύνη και να επιμείνω να μειώσετε τη δόση, διότι μονο πτηνίατρος δεν ειμαι, ούτε και εκτροφεας φυσικά.
Το οτι φεύγει μια σταγόνα... Αν εννοείς οτι δίνοντας 0,2 ml δλδ 2 γραμμούλες, βγαίνει μονο μια σταγονιτσα, όντως έτσι ειναι, σκέψου οτι 20 σταγόνες απο σταγονόμετρο, δλδ 20 μεγαλύτερες σταγόνες ειναι περίπου 1 ml, δλδ όλη η σύριγγα που εχεις.
Αν το φαρμακο δεν διαλύεται βάλτο και χτυπά το σε μιξερακι ή σε ενα βάζο κλειστό ή σε σέικερ.
 
Μα περισσότερη ποσότητα βάζω και αφαιρώ φάρμακο μεχρι να φτάσω τις δύο γραμμουλες.
Εννοείς να βάλω το φάρμακο και να βαλω και αέρα και μόλις το φάρμακο φτάσει τις δύο γραμμές θα είναι οκ?
Θα το κάνω μια πρόβα πάλι.
Έχω βάλει το φάρμακο στο ψυγείο μην χαλάσει.
 
Όμως δεν μπορώ βρε παιδιά να αναλάβω την ευθύνη και να επιμείνω να μειώσετε τη δόση, διότι μονο πτηνίατρος δεν ειμαι, ούτε και εκτροφεας φυσικά.
Γιάννη μου αν διαβάσεις 9 σελίδες θέματος, θα δεις ότι δεν υπάρχει εναλλακτική, πέραν του "σταυρώνω τα χέρια κι ό,τι γίνει".
Δεν παίρνει κανείς ευθύνη. Λογοδοτούμε στην συνείδησή μας και την λογική μας.
Μακάρι να γίνει καλά το πουλάκι και όσα ειπωθούν εκ των υστέρων, καλοδεχούμενα.
 
Πάνω - κάτω η δόση, οχι αυτη της εφόδου, αλλά η κανονική ειναι αυτη που σου είπαν, αν επρόκειτο για παιδί. Για την ακρίβεια ειναι κοντά στην 1,5 γραμμούλες και οχι στις 2. Αλλά εγώ μιλώ για την ημερήσια δόση, ενώ εδώ θα δοθεί, σύμφωνα με τα προηγούμενα λίγο πάνω απο τη διπλάσια.
Όμως δεν μπορώ βρε παιδιά να αναλάβω την ευθύνη και να επιμείνω να μειώσετε τη δόση, διότι μονο πτηνίατρος δεν ειμαι, ούτε και εκτροφεας φυσικά.
Το οτι φεύγει μια σταγόνα... Αν εννοείς οτι δίνοντας 0,2 ml δλδ 2 γραμμούλες, βγαίνει μονο μια σταγονιτσα, όντως έτσι ειναι, σκέψου οτι 20 σταγόνες απο σταγονόμετρο, δλδ 20 μεγαλύτερες σταγόνες ειναι περίπου 1 ml, δλδ όλη η σύριγγα που εχεις.
Αν το φαρμακο δεν διαλύεται βάλτο και χτυπά το σε μιξερακι ή σε ενα βάζο κλειστό ή σε σέικερ.

Το φάρμακο διαλύθηκε κανονικά πλέον.

Το θέμα είναι ότι φεύγει μεν μια σταγόνα αλλά φαίνεται να έχει μείνει άλλη μια στο στομιο απλά δεν μπορώ να την δώσω γιατί δεν έχω κάτι άλλο να πιεσω από τη σύριγγα έχει φτάσει κάτω κάτω.
 
Εννοείς να βάλω το φάρμακο και να βαλω και αέρα και μόλις το φάρμακο φτάσει τις δύο γραμμές θα είναι οκ?
Ναι, πριν βάλεις οτιδήποτε, χειρίζεσαι λίγο την σύριγγα κενή, να φύγει ο αέρας της. Έχοντάς την εντελώς κλειστή τραβάς φάρμακο περισσότερο απ' ότι πρέπει και το φτάνεις εκεί που θέλεις. Έτσι έχεις αφαιρέσει τον αέρα.

Το φάρμακο διαλύθηκε κανονικά πλέον.

Το θέμα είναι ότι φεύγει μεν μια σταγόνα αλλά φαίνεται να έχει μείνει άλλη μια στο στομιο απλά δεν μπορώ να την δώσω γιατί δεν έχω κάτι άλλο να πιεσω από τη σύριγγα έχει φτάσει κάτω κάτω.
Εντάξει τραβάς και σκέτο νερό με την σύριγγα χωρίς να αδειάσεις το υπόλοιπο, να πάρει ό,τι έχει μείνει μέσα.
 
Back
Top