Ασθένειες Μαυρη κουτσουλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπέρα παιδιά
Δεν βλέπω καμία βελτίωση με τον μίκρό.
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω καν πόσο ζυγίζει για να του δώσω κάποιο φάρμακο.
Βέβαια μπορώ να ρωτήσω τον εκτροφεα πόσα γρ ήταν πριν μου τον δώσει και να αφαιρέσω κάνα δυο.

Ο Μελον χτυπά ξυλο είναι μια χαρά ζωηρός, τρώει, οι κουτσουλιες του κανονικές.
Είναι σε άλλους χώρους.

Αμάξι δεν έχω περιμένουμε να έρθει ο πατέρας μου και που θα έρθει με το αμαξι.
Γενικά είμαι εγκλωβισμενη.
 
Οι κουτσουλιές αυτού του μικρού του αδιάθετου πως είναι;
 
Ακόμα σκουροχρωμες είναι.
Επίσης δεν βλέπω πλέον την καρινα του όπως χτες που φαινόταν έντονα.
Όμως στο σημείο του λαιμός μου φαίνεται πολύ φούσκωμενος.
 
Πολύ φοβάμαι ότι έχει καταπιεί ξένο σώμα. Το έξω των πουλιών πρέπει να γίνεται υπό συνεχή παρακολούθηση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Τώρα λοιπόν τι να κάνω;
Να δοκιμάσω τη βιμπραμισιν;

Βάζω και φωτογραφίες από σήμερα να δείτε το μικρούλι μου.

PicsArt_08-13-04.28.19.webp PicsArt_08-13-04.02.59.webp
Και μια κουτσουλιά που έκανε πριν λιγοPicsArt_08-13-05.08.42.webp
 
Η κουτσουλιά είναι πολύ καλύτερη, τα ματάκια του ανοιχτά σε σχέση με χθες.
Δεν καταλαβαίνω τι βλέπουμε πάνω από την καρίνα. Σαν κάτι να περνάει κάθετα το στήθος. Μήπως είναι πρήξιμο από αέρα; Κάποιο άλλο πρήξιμο και έχει κάνει "κοιλιά" πτυχή το δέρμα από πάνω;
Μπορεί κάποιος να καταλάβει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
σταφυλοκοκκιάσεις
Αυτο με την συγκεκριμενη λοιμωξη κυκλοφορει πολυ τελευταια εδω ειδηκα στην περιοχη ολα τα πιτσιρικια ειναι με σταφυλοκοκκο... Δν νομιζω αν ειχε κατι θα το χε προσεξει..
 
Αυτο με την συγκεκριμενη λοιμωξη κυκλοφορει πολυ τελευταια εδω ειδηκα στην περιοχη ολα τα πιτσιρικια ειναι με σταφυλοκοκκο... Δν νομιζω αν ειχε κατι θα το χε προσεξει..

Όχι ευτυχώς τέτοιο κρούσμα δεν είχαμε εδώ -χτυπα ξυλο-.
 
Αυτο με την συγκεκριμενη λοιμωξη κυκλοφορει πολυ τελευταια εδω ειδηκα στην περιοχη ολα τα πιτσιρικια ειναι με σταφυλοκοκκο... Δν νομιζω αν ειχε κατι θα το χε προσεξει..
Αυτό απορρίφθηκε εκ του αποτελέσματος. Αν ήταν, θα είχε φύγει ήδη το πουλάκι.
Θέλει προσοχή στα χέρια όμως, ιδίως σε ένα μωρό πτηνό, υπάρχουν εκατομμύρια μικρόβια στα χέρια μας. Πριν την επαφή, σχολαστικό πλύσιμο.
 
Έχω εμα κουτί κρέμα νεοσσων εγώ! Και επειδη μάλλον χαμένη θα πάει να στη στείλω Ηλέκτρα μου; Με κουριερ είναι το καλύτερο να την στείλω;
 
Καλησπέρα.
Λοιπόν μίλησα με έναν πολύ καλό εκτροφεα και μου είπε να ζυγισω το μικρούλι να δούμε αν πεινάει αλλά τα κιλά του ήταν εντάξει.
Οπότε είπαμε να παρω βιμπραμισιν των 100mg και να του δώσω ανάλογα με τα κιλά του για 15 μέρες.
Τουλάχιστον να ξέρω ότι κάνω κάτι από το να περιμενω το μοιραίο.
Πριν φύγω έφαγε και σπορακια τον έβγαλα και λίγο να τον κρατήσω πάνω μου.
Τώρα θα δείξει.

Αλίκη μου χίλια ευχαριστώ.
Δεν ξέρω αν πιστεύετε ότι χρειάζεται κρέμα θα με έσώζες.
Όμως μετά φοβάμαι μην κάνω κακό στον προλοβο.
 
Αύριο Ηλέκτρα μου βγάλε καλύτερη φωτογραφία να δούμε τι είναι αυτό που φαίνεται το περίεργο ψηλά στο στήθος του.
Μήπως έδειξες την φωτογραφία στον εκτροφέα και κατάλαβε κάτι;
 
Του έδειξα φωτογραφια αλλά δεν μου ανέφερε κάτι γι αυτό.
Πφφ νομίζω το έχω τρομοκρατησει το μικρο μου που το πιανω και το πασπατευω έτσι.
Νομίζω έχει χάσει την εμπιστοσύνη του απέναντι μου τις τελευταίες 2 μερες ☹
Βέβαια ας γίνει καλά και αυτό θα φτιάξει.
 
Αφού δεν έχεις ζυγαριά πως τον ζυγισες Ηλέκτρα Μου;

Στην αρχή η λύση ήταν να πάω στο φαρμακείο να τον ζυγισω μέχρι που μου είπε η καλή μου η μαμά ότι εδώ έχουμε ζυγαριά :)

PicsArt_08-14-12.32.31.webp
 
Ωχου ψυχή μου...
Εύχομαι να έχεις ευχάριστο τέλος με το μικρό! Μην απελπιζεσαι και μη σε παίρνει από κατω
 
Καλημέρα.
Σήμερα που ξύπνησα ήταν πιό καλά.
Οι κουτσουλιες του δεν είναι πλέον σκούρες (βέβαια είναι πιο ανοιχτο πρασινο) και ήταν πάνω στο κλάδακι και φώναζε να σηκωθω.
Τώρα θα του δώσω και βιμπραμισιν.
Για να δούμε.
 
Ευχάριστο!
Θέλεις να μας πεις λίγο για το αντιβιοτικό;
Επίσης, ψάχνοντας με το μυαλό μου τα διάφορα που συζητήσαμε γι' αυτό το πουλάκι, θυμήθηκα που είχε κολλήσει στο ράμφος του φλοιός από το κουάκερ και δεν μπορούσες να το ξεκολλήσεις με τίποτα.
Σκέφτηκα ότι ίσως η συνεχής σίτιση με αυτό, να δημιούργησε κάποιο θέμα στην γαστρεντερική οδό, δεν ξέρουμε βέβαια σε ποιο σημείο αλλά μάλλον στο ανώτερο.
Πες μας πως θα χορηγήσεις το φάρμακο και σταμάτα πλέον το κουάκερ. Δώσε πολλά υγρά και για κρέμα καλύτερα να πάρεις μια παιδική ρυζάλευρου χωρίς ζάχαρη όμως.
 
Απλά η παιδική ρυζαλευρου θα έχει γάλα μέσα.
Βέβαια υπάρχει και χωρίς να προτιμήσω αυτή;
Το αντιβιοτικό μου το πρότεινε ο εκτροφεας που σας είπα.
Πήρα vibramycin των 100 και πρεπει να δινω πρωί βράδυ για 15 μέρες.
Κόβω το χάπι στη μέση και διαλυω σε 60μλ νερό και με μια σύριγγα του 1ml δίνω δύο γραμμουλες και ότι μείνει από αυτό το βάζω στο ψυγείο.

Αυτό που με προβληματιζει είναι η καρινα του.
Αφού δεν ειναι αδύνατο τότε γιατί φαίνεται;

Όταν λέει 2 γραμμές εννοεί αυτό ε;
PicsArt_08-14-10.10.05.webp
 
Back
Top