Ασθένειες Μαυρη κουτσουλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι, πριν βάλεις οτιδήποτε, χειρίζεσαι λίγο την σύριγγα κενή, να φύγει ο αέρας της. Έχοντάς την εντελώς κλειστή τραβάς φάρμακο περισσότερο απ' ότι πρέπει και το φτάνεις εκεί που θέλεις. Έτσι έχεις αφαιρέσει τον αέρα.

Α ναι αυτό έκανα απλά φεύγει μόνο μια σταγόνα και μετά μένει στο στομιο η άλλη.
Υποθέτω όμως ότι έτσι είναι ε;
Το δινω;
 
Γιάννη μου αν διαβάσεις 9 σελίδες θέματος, θα δεις ότι δεν υπάρχει εναλλακτική, πέραν του "σταυρώνω τα χέρια κι ό,τι γίνει".
Δεν παίρνει κανείς ευθύνη. Λογοδοτούμε στην συνείδησή μας και την λογική μας.
Μακάρι να γίνει καλά το πουλάκι και όσα ειπωθούν εκ των υστέρων, καλοδεχούμενα.
Μαρία, φυσικά και διαβάζω το θέμα, και μέχρι αυτού του σημείου το έχω διαβάσει όλο. Και επισης δεν θα έχω να πω κάτι εκ των υστέρων.

Τραβάς το υγρό με τη σύριγγα, έως να γεμίσει η σύριγγα.
Επειτα κρατάς τη σύριγγα κατακόρυφα με το ρύγχος προς τα πάνω.
Χτυπάς με το δάχτυλο, έως να βγει ο αέρας.
Θέτεις το έμβολο σε μια γραμμουλα, και κανονίζεις με το μυαλό σου που θα σταματήσεις να πιέζεις.
Δίνεις το φαρμακο στο πουλακι.
Έτσι, η σταγόνα που θα υπαρχει στο στόμιο πριν θα ισοσταθμίσει με την σταγόνα που θα υπαρχει μετά.
 
Μαρία, φυσικά και διαβάζω το θέμα, και μέχρι αυτού του σημείου το έχω διαβάσει όλο. Και επισης δεν θα έχω να πω κάτι εκ των υστέρων.
Γιάννη μου εσύ έχεις συμμετοχή, για σένα το λέω; :) Γενική αναφορά είναι, οι ασθένειες είναι δύσκολο κομμάτι.
Ας εξελιχθεί καλά η υπόθεση και όλοι θα πρέπει να πούμε κάποια πράγματα μετά.
 
Μόλις του έδωσα το φαρμακο και νεράκι.
Ελπίζω να το ήπιε κανονικά.

Επίσης να πω ότι ούτε ο εκτροφεας μου είπε ότι είναι 100% σωστός όμως επειδή τον παρακαλεσα για βοήθεια για να μην μένω με σταυρωμένα τα χέρια και να βλέπω το μικρούλι μου να είναι χάλια.

Ελπίζω να πάει καλά, εδώ θα είμαστε και θα ενημερώνω.

#ianos και η βοήθεια σου μου ειναι πολύτιμη.
Όλοι με έχετε βοηθήσει ο κάθε ένας με τον τρόπο του.
 
Όταν μπορέσεις Ηλεκτρα, και αν γίνεται, άνοιξε το στομα του πουλιού με κάτι που δεν μπορεί να το κόψει με το Ράμφος ( στα καναρίνια συχνα χρησιμοποιείται οδοντογλυφίδα) και τσέκαρε με φακό για λευκό κίτρινες πλάκες, στίγματα, επιφάνειες στη γλώσσα, ουρανίσκο και λαιμό οσο φαίνεται. Δες αν υπάρχουν ειτε επιφάνειες, ειτε πιο ανάγλυφες μάζες.
 
Αχ μακαρι να γινει καλα παρακολουθω με αγωνια.. μανγκουινουληηη μου ομορφεεεε 🙂
 
tinypic-no-longer-available.jpg

Εγώ δίνω καθημερινά 3 γραμμούλες στον Μάριο. Για να μπορέσουν λοιπόν να πέσουν και οι 3...
1) τραβάω λίγο αέρα στη σύριγγα
2) μετά ανακατεύω το υγρό από το λιωμένο χάπι με νερό (χωρίς χλώριο)
3) και μετά τραβάω το φάρμακο
Με αυτό τον τρόπο φεύγει από την σύριγγα όλη η δόση του φάρμακου και παίρνει ακριβώς την δόση που πρέπει... (δεν πρόκειται για υποδόρια, ενδομυϊκή ή ενδοφλέβια χορήγηση ώστε να μας απασχολεί ο αέρας)
 
tinypic-no-longer-available.jpg

Εγώ δίνω καθημερινά 3 γραμμούλες στον Μάριο. Για να μπορέσουν λοιπόν να πέσουν και οι 3...
1) τραβάω λίγο αέρα στη σύριγγα
2) μετά ανακατεύω το υγρό από το λιωμένο χάπι με νερό (χωρίς χλώριο)
3) και μετά τραβάω το φάρμακο
Με αυτό τον τρόπο φεύγει από την σύριγγα όλη η δόση του φάρμακου και παίρνει ακριβώς την δόση που πρέπει... (δεν πρόκειται για υποδόρια, ενδομυϊκή ή ενδοφλέβια χορήγηση ώστε να μας απασχολεί ο αέρας)

Έτσι κατάλαβα ότι μου είπε και η Μαρία στην αρχή.
Οπότε από το βράδυ θα την δίνω έτσι.

*ο Μάριος γιατί παίρνει καθημερινά;
 
Αυτό που σου είπε η Σίσσυ να κάνεις, είναι σωστότερο στην προκειμένη περίπτωση.
Για πες πως είναι σήμερα γενικότερα; και από κουτσουλιές; από φαγητό;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Πρέπει να βάλεις μεγαλύτερη ποσότητα υγρού και αφαιρώντας τον αέρα, να φτάσεις στις 2 γραμμούλες.
...Χτυπάς με το δάχτυλο, έως να βγει ο αέρας.
.
Έτσι κατάλαβα ότι μου είπε και η Μαρία στην αρχή.
*ο Μάριος γιατί παίρνει καθημερινά;

:) εγώ προτείνω εντελώς το αντίθετο Ηλέκτρα μου...
*γιατί ο Μάριος...
Πτεροφαγία (parrotlet κόβει τα φτερά πτήσης του)
 
Οι κουτσουλιες του σήμερα είναι όπως στην φώτο που σας έβαλα χτες.

Από διάθεση το πρωί ήταν καλά πάνω στο κλάδο τώρα πάλι είναι κάτω και κοιμάται.

Έφαγε σπορακια και σε λίγο θα του δώσω καο την αυγοτροφη (περιμένω να ξεπαγωσει.

:) εγώ προτείνω εντελώς το αντίθετο Ηλέκτρα μου...
*
Πτεροφαγία (parrotlet κόβει τα φτερά πτήσης του)

Ναι καταλαβα θα κάνω αυτό που μου είπες λοιπόν :)

Το θυμάμαι το θέμα απλά δεν θυμόμουν ότι έπαιρνε φάρμακο ακόμα.
 
Οι κουτσουλιες του σήμερα είναι όπως στην φώτο που σας έβαλα χτες...
☹βρε Ηλέκτρα μου, γιατί δεν μας βάζεις μια φωτογραφία από διάφορες κουτσουλιές;άλλη εικόνα έχει κάποιος από μια μεμονωμένη κουτσουλιά και σε οποιοδήποτε μέρος (ξύλο-ύφασμα όπως στις φωτογραφίες που έχεις ανεβάσει) και άλλη η εικόνα από διαφορετικές κουτσουλιές πάνω σε λευκό χαρτί... Και ξαναρωτώ, το πουλάκι πόσες και ποιες ώρες βρίσκεται στο κλουβί του; (πάντα καλοπροαίρετα:)
 
Ναι, βάλε κουτσουλιές, επίσης κοίταξες το στόμα του που σου είπε ο Γιάννης το πρωί;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Όχι δεν το κοίταξα πριν λίγο γύρισα σπίτι και κοιμάται με το κεφάλι στις φτερουγες...

Μόλις έκανα γενική το κλουβι του πάλι γιατί μιας και κάθεται κάτω θέλω να είναι καθαρά.
Είχα μείνει κουτσουλιες από προχτές που την πιο σκούρες.
Όμως από χτες είνας πράσινο ανοιχτό.
Μπορώ να παρω το χαρτί από τα σκουπίδια να το βγάλω φωτο.

Επίσης το μικρούλι δεν είναι πλέον σχεδόν καθόλου εκτός κλουβιου πλέον μόνο ελάχιστα που το βγάζω πάνω μου γύρω στα 10 λεπτα...

Αν θέλετε κι άλλες πρέπει να πιάσω το χαρτί από τα σκουπίδια να τις βγάλω φωτογραφία. PicsArt_08-14-01.38.53.webp
 
Προχθές, χθες, σήμερα, πως κρίνεις την εξέλιξη της εικόνας του; Της ζωηράδας του;
Βγάλε φωτογραφία στις κουτσουλιές αργότερα όταν θα έχει περισσότερες.
 
Πριν 3 μέρες ήταν πιο καλα, μετά δύο μέρες ήταν πολύ νωχελικο και σήμερα το πρωί μου φαινόταν πολύ καλύτερα αλλά τώρα πάλι κοιμάται.

Οι κουτσουλιες του από χτες έχουν πράσινο χρώμα πιο πριν ήταν πολύ σκουροχρωμες.

Χτες το βράδυ έφαγε και σπορακια με όρεξη και σήμερα που είδε τη σύριγγα και του έδωσα το φαρμακο έκανε τα φτεράκια του όπως όταν έτρωγε κρέμα (για λίγο βεβαια).

Απλά στενοχωριεμαι γιατί ήταν τόσο χαρούμενο.
Πήγαινε πέρα δώθε με τα φτεράκια του ανοιχτά και Χαρούμενα, ητανα λαιμαργος, με έβλεπε και πετούσε αμέσως στο δάχτυλο μου μόλις άνοιγμα την πόρτα.

Τώρα είναι το αντίθετο...
Δεν έχει όρεξη να φαει πολύ, τα φτεράκια τα έχει κλειστά πλέον, δεν έχει την χαρά που είχε και όταν ανοίγω την πόρτα πάει πίσω και δεν θέλει μόνο αν βάλω το χέρι μου ανεβαίνει... ☹
 
Πολύ καθαρά χέρια όταν το πιάνεις και τσέκαρε το στόμα του, γιατί ο Γιάννης έχει κάποιες σκέψεις και πρέπει να σιγουρευτούμε.
 
Εντάξει θα το κοιτάξω όταν έρθει η μητέρα μου για να το κρατάει κι εγώ να δω το στόμα του.

Είναι όντως τόσο εύκολο να το δω;
Πως θα του το κρατήσω ανοιχτό?

Όταν μπορέσεις Ηλεκτρα, και αν γίνεται, άνοιξε το στομα του πουλιού με κάτι που δεν μπορεί να το κόψει με το Ράμφος ( στα καναρίνια συχνα χρησιμοποιείται οδοντογλυφίδα) και τσέκαρε με φακό για λευκό κίτρινες πλάκες, στίγματα, επιφάνειες στη γλώσσα, ουρανίσκο και λαιμό οσο φαίνεται. Δες αν υπάρχουν ειτε επιφάνειες, ειτε πιο ανάγλυφες μάζες.

Μου φαίνονται πολύ δύσκολα όλα αυτά.
Θα μπορέσω να καταλάβω κάποια διαφορά;
 
Back
Top