Αναπαραγωγή Μετά το λάθος την πρώτη φορά, ξεκινά η 2η προσπάθεια αναπαραγωγής

Stelios 306c

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαρ 2020
Μηνύματα
78
Πόλη
Περιστέρι
Καλημέρα σε όλους.. Μετά το λάθος την πρώτη φορά.. Ελπίζω να είμαι τυχερός.. Λοιπόν σήμερα είδα το πρώτο αυγό της ζήσης.. Θα ήθελα απλά να μου πείτε από τροφή τι να αφήσω.. Και τι να μην βάλω μέχρι να βγουν τα καναρινια.. Ευχαριστώ..
 
Από τροφή αφήνεις μόνο την κανονική, με τα σπόρια, και δεν βάζεις τίποτα άλλο. Επίσης στο κλουβί πρέπει να υπάρχει πάντα εκτός από την τροφή, ένα σουπιοκοκαλο και φρέσκο νερό.
Όταν βγουν οι πρώτοι νεοσσοί, καθημερινά φρέσκο αυγό, καλά βρασμένο, χωρίς το τσόφλι. Μετά την 10η μέρα της ζωής των νεοσσών, δίνεις μαζί με το αυγό, εναλλάξ μπρόκολο, μήλο, αγγούρι, καρότο (τριμμένο στον πολυκοφτη) και μαρούλι. Μικρές ποσότητες, και καλά πλυμένα και στεγνωμένα.
Να είσαι όσο μπορείς ποιό προσεκτικός αυτή την φορά, για να μην έχεις πάλι πρόβλημα.
Καλή επιτυχία.
 
Από τροφή αφήνεις μόνο την κανονική, με τα σπόρια, και δεν βάζεις τίποτα άλλο. Επίσης στο κλουβί πρέπει να υπάρχει πάντα εκτός από την τροφή, ένα σουπιοκοκαλο και φρέσκο νερό.
Όταν βγουν οι πρώτοι νεοσσοί, καθημερινά φρέσκο αυγό, καλά βρασμένο, χωρίς το τσόφλι. Μετά την 10η μέρα της ζωής των νεοσσών, δίνεις μαζί με το αυγό, εναλλάξ μπρόκολο, μήλο, αγγούρι, καρότο (τριμμένο στον πολυκοφτη) και μαρούλι. Μικρές ποσότητες, και καλά πλυμένα και στεγνωμένα.
Να είσαι όσο μπορείς ποιό προσεκτικός αυτή την φορά, για να μην έχεις πάλι πρόβλημα.
Καλή επιτυχία.
Ευχαριστώ έγινε..
[automerge]1586868182[/automerge]
IMG_20200414_154221.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όμορφα και καθαρά.
Αλλά ωοσκοπηση δεν θα κάνω φοβάμαι.
Με ένα φακό τύπου στυλό σε σκοτεινό χώρο θα μπορούσες να κάνεις ωοσκόπηση χωρίς να βγάλεις τα αυγά από την φωλιά.
 
Μην ενοχλείς την ζηζή καθόλου, τέλος του μήνα θα δούμε τα ευτυχή αποτελέσματα.
Σημαίνει τίποτα ότι κάποια είναι πιο μεγάλα πιο μπλε και πιο μακρόστενα; η απλά έτσι είναι;
 
Ναι έτσι κάνουν.. Στην πορεία την εκκόλαψης των υπολοίπων νεοσσων, θα δεις σίγουρα κάποια τσόφλια μέσα στην ταϊστρα και κάτω στον πάτο.
Κάτι είδα... Ευχαριστωω
[automerge]1588091704[/automerge]
IMG_20200428_193420.jpg
[automerge]1588091730[/automerge]
Βασιλιάς είσαι ρε.☀💪
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τι κάνω τώρα..;
Φρόντισε να υπάρχει αυγοτροφή και καλοβρασμένο αυγό (12-15 λεπτά) και σπόροι στο κλουβί.
Αν υπάρχει άμμος ή grit (σπασμένα κοχύλια) τα αφαιρείς άμεσα, σταματάς λαχανικά και φρούτα μέχρι να μεγαλώσουν οι νεοσσοί
[automerge]1588095615[/automerge]
Καλορίζικος ο πρώτος, με το καλό και τα υπόλοιπα!

Υ. Γ. Καθαρές φωτογραφίες 😅
 
χαχαζαχ ευχαριστώ.. Έχω άμμο στο κάτω μέρος του κλουβιού.. Αντί για εφημερίδες και τέτοια.. Δεν υπάρχει πρόβλημα;.. Έτρεμε το χέρι μου από την χαρά σορρυ.. Αύριο promise θα έχεις σωστό υλικοο. 🤣
 
Έχω άμμο στο κάτω μέρος του κλουβιού.. Αντί για εφημερίδες και τέτοια.
Αυτό είναι το καλύτερο και δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα.
 
Back
Top