Αναπαραγωγή 2η προσπάθεια αναπαραγωγής zebra

@PanagiotisAgrinio Μηπως εχει βγει κανενα και απο την χαρα σου δεν το προσεξες; 😛 για κοιτα καλυτερα 😊 αν εχουν συμπληρωθει οι μερες και επειδη η φωλια λογικα ειναι σκοτεινη βαλε καποιον φακο να δεις μην ταλαιπωρουνται τσαμπα με τετοια ζεστη 😔 το ειχα κανει και εγω (σε καναρινια βεβαια) αλλα επειδη ειμαι λιγο αδεξια και αγχωτικη δεν τα επιανα τα αυγα πηγαινα το κλουβι σε πολυ σκοτεινο χωρο και με τον φακο τα εβλεπα απο την φωλια! Τωρα σωστο ή λαθος δεν ξερω 😉 περιμενουμε να μας πεις!
 
@Elli Τίποτα δυστυχώς δε βγήκε. Σήμερα είναι 14 ημέρες από το τελευταίο αυγό. Θα το δοκιμάσω αυτό το τρόπο που είπες, λειτουργεικός ακούγεται👍Και εμένα κρίμα μου έρχονται τα καημένουλια. Ανοίγουν το στοματάκι τους να δροσιστουν😢Τους έχω άπειρο νερό αγγουράκι να δροσιστουν και μπανακια συνεχώς.
 
@PanagiotisAgrinio Προσπαθησε το δεν χανεις κατι 😊 οποτε μπορεσεις και μερα να ειναι μπορεις να δεις (γιατι απ οτι βλεπω η φωλια πρεπει να ειναι σχετικα σκοτεινη) αλλα οσο πιο σκοτεινα μπορεις! Ναι καλα κανεις αυτη η ζεστη ειναι βασανο! Θα περιμενουμε να μας πεις 😁
 
πηγαινα το κλουβι σε πολυ σκοτεινο χωρο και με τον φακο τα εβλεπα απο την φωλια! Τωρα σωστο ή λαθος δεν ξερω 😉
Σε γενικές γραμμές αποφεύγουμε τις μετακινήσεις του κλουβιού, της φωλιάς επίσης, όσο υπάρχουν αυγά προς εκκόλαψη, ακόμα και τις σημαντικές αλλαγές του περιβάλλοντος (της φωλιάς) χώρου, διότι τα θηλυκά μπορεί να εγκαταλείψουν τα αυγά.
Οπότε, @PanagiotisAgrinio , όταν θα αποφασίσεις να αφαιρέσεις τα αυγά ως άσπορο, τότε θα το κανεις με προσοχή, και τότε θα εκτελέσεις ωοσκόπηση να δεις αν μέσα "μαυρίζουν" ώστε να εχεις τη δυνατότητα να τα επιστρέψεις στη θέση τους αν θεωρήσεις ότι ειναι γόνιμα.
 
Παιδιά μηδέν εις το πηλίκο.. Τα αυγά τα κοίταξα όλα 4 ασπορα 1 είχε έμβρυο αλλά έιχε πεθάνει πολύ νωρίς (όλο κίτρινο). Το κατάλαβα γιατί είδα να φτιάχνει η θυληκιά το πτερωμα του αρσενικού. Έτρεξα και τα μετακίνησα θέση ώστε να μην ξεκινήσουν δεύτερη συνεχωμενη. Ευτυχώς τα πρόλαβα😓
 
Παιδιά μηδέν εις το πηλίκο..
Ίσως είναι καλύτερα έτσι, η εποχή είναι λόγω ζέστης ακατάλληλη για αναπαραγωγή.
Βγάλε την φωλιά από το κλουβί και σταμάτα το αυγό και την αυγοτροφή, δίνε μόνο σπόρους λαχανικά και πιο αραιά φρούτα, επίσης βάζε καθημερινά μπάνιο.
Υπάρχει πιθανότητα το θηλυκό να κάνει και άλλα αυγά που θα βρίσκεις στην σχάρα του κλουβιού, θα τα μαζεύεις και θα τα πετάς.
Από Σεπτέμβρη και μετά μπορείς να ξαναπροσπαθήσεις.
 
Παναγιώτη δεν πειράζει καθόλου. Κάθε εμπόδιο για καλό λένε. Και εγώ κοντά στο Αγρίνιο μένω και η ζέστη είναι αφόρητη. Οπότε καλύτερα που βγήκαν τα πουλιά από αυτή την διαδικασία μια ώρα αρχίτερα. Όπως είπε και ο Γιάννης πιο πάνω από τέλη Σεπτέμβρη και μετά μπορείς να ξανά προσπαθήσεις.
 
Και εγώ έτσι λέω να προσπάθησω ξανά αργά το φθινόπωρο. Δεν υπήρχε περίπτωση να τα άφηνα τώρα μέσα στο καύσωνα. Η διατροφή τους απλοποιηθηκε με σπόρους και 2 φορές τη βδομάδα λαχανικά(φρούτα δεν δίνω περισσότερο από μια φορά τις 2 βδομάδες).
 
Καλημέρα παιδιά. Σήμερα αφού γύρισα από διακοπές είδα στα zebra δύο αυγά σπασμένα στον πάτο του κλουβιου. Τα αλητακια όσο έλειπα ετοίμαζαν γεννητούρια😂Εγώ ο καημένος ούτε αυγά έδινα ούτε βιταμίνες λαχανικά ούτε τπτ μόνο σπόρια ώστε να μην ξανά γεννήσουν.Μέχρι θέση κλουβιου άλλαξα και έβαλα και τον κοινωνικό σπινο μέσα αλλα τπτ αυτά το χαβά τους... Τι άτιμα ειναι 😂Προσπαθούσα τόσο καιρό να τα αναπαράξω και αυτά χωρίς τπτ μόνα τους γλεντουσανε😛Τέλος πάντων ότι έγινε έγινε. Τώρα τι κάνω που έγινε το κακό? Να δώσω αυγό επειγόντως? Χώρισα τον αρσενικό μην έχουμε ξανά τα ίδια σε καμία 2 βδομαδες και πέταξα τα σπασμένα και απολύμανα και το πάτο για τυχόν βακτήρια/και λοιπά μαμουνια.
 
Είναι πολύ αναπαραγωγικά πουλιά τα zebra. Και ένα θηλυκό μόνο του να έχουμε πάλι μπορεί να κάνει αυγά.
Να μην κάνεις τίποτα απολύτως Παναγιώτη. Δεν πειράζει που έκανε αυγά στο κλουβί. Εφόσον έχει σουπιοκόκκαλο και grit στο κλουβί είναι καλυμμένα από ασβέστιο.
Επίσης, από ότι βλέπω στην φώτο προφίλ σου, νομίζω ότι έχεις τοποθετήσει τις πατήθρες λάθος και πάει όλο του κλουβί χαμένο. Αν θέλεις ανέβασε μια φωτογραφία που να φαίνεται όλο.
 
@Giorgos_finches Αυτό εννοούσα ότι θα κόψω μήκος γιατί είναι μακρυες δλδ από τη μια πλευρά στη άλλη πηγαίνουν κατά μήκος οπότε θα τις βάλω πλαγια σε σχήμα V όπως έχω δει.
 
Back
Top