Αναπαραγωγή Μετά το λάθος την πρώτη φορά, ξεκινά η 2η προσπάθεια αναπαραγωγής

Και τώρα που έρχονται στην ζωή νέα καναρινια.. Βλέπω σε πολλά pet shop 3-5 καναρινια μαζί στο ίδιο κλουβί.. Θα μπορούσα να τα αφήσω όλα μαζί και να χωρίσω τους γονείς.. Η θα έχω πρόβλημα;
 
@Stelios 306c μετά τις 30
Μέρες που απογαλακτίζονται σε μεγάλα κλουβιά μόνο ώστε να γυμνάζουν τα φτερά τους κ να δυναμωνουν! Χωρις τους γονεις εννοείται αν τους αφήσεις μαζί θα ξαναζευγαρωσουν
 
Θα μπορούσα να τα αφήσω όλα μαζί και να χωρίσω τους γονείς
Θα χρειαστείς ένα μεγάλο ευρύχωρο κλουβί που θα τοποθετήσεις όλους τους νεοσσούς μετά τον απογαλακτισμό για να γυμνάζονται.
Όταν μεγαλώσουν αρκετά και ξεχωρίσεις τα αρσενικά θα τα τοποθετήσεις σε ατομικά κλουβιά.
Στο μεγάλο κλουβί μπορείς να βάλεις την κανάρα και τα υπόλοιπα κορίτσια.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@, Ευχαριστώ.. Οπότε στις 14 μέρες τα έχω όλα μαζί.. Μετά μόνο με τον πατέρα.. Και μετά τον 1 30 μήνα βγάζω και τον πατέρα.. Και τα αφήνω μόνα τους.. Και ύστερα περιμένω να δω πιο θα κελαηδαει για να καταλάβω;
 
Τα μωρά απογαλακτίζονται όταν φτάσουν 30 ημερών και αφού έχεις δει ότι τρέφονται όλα μόνα τους, μέχρι τότε δεν κάνεις καμία αλλαγή στο κλουβί.
Θα προχωρήσεις και σε άλλη γέννα;
 
😀.. Ναι δεν έχω ξεχάσει.. Αλλά η ζηζη δεν σηκώθηκε σήμερα καθόλου.. Αν και είδα και δεύτερο τσοφλι κατωω.. Θα περιμένω όμως..
 
😀.. Ναι δεν έχω ξεχάσει.. Αλλά η ζηζη δεν σηκώθηκε σήμερα καθόλου.. Αν και είδα και δεύτερο τσοφλι κατωω.. Θα περιμένω όμως..
IMG_20200429_183701.jpg
[automerge]1588174823[/automerge]
Όπως υποσχέθηκα.. Αλλά 2 σήμερα.. Απλά φοβάμαι ακόμα για πιο κοντααα
 
@Tony Forpus λοιπόν.. Καλημέρα.. Ο 1 είναι 7.. Ο 2-3 είναι 6.. Και 4 είναι 5.. Βέβαια έχω παρατηρήσει ότι το θηλυκό σηκώνεται πιο συχνά και βγαίνει έξω και τρώει και ταΐζουν τα μικρά.. Τα μάτια τους ποτέ τα ανοίγουν;
 
IMG_20200507_141211.webp
[automerge]1588850084[/automerge]
Καλημέρα φίλοι μου.. Ανέβασα την φώτο γιατί δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω καθαρισμό στην φωλιά.. Η είναι επικίνδυνο; να την αφήσω μήπως έτσι για να μην ενοχλήσω η υπάρχει κίνδυνος;
 
Ανέβασα την φώτο γιατί δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω καθαρισμό στην φωλιά..
Μια χαρά είναι η φωλιά, μην τα ενοχλείς καθόλου.

Υ. Γ. Το focus σου χρειάζεται βελτίωση 😅
 
Καλησπέρα.. Όλα πα ε καλά.. Τ καναρινια έχουν βγάλει φτερά.. Και περιμένω να αρχίσουν να βγαίνουν από την φωλια.. Θέλει μια βοήθεια.. Σήμερα είδα ότι η κανάρα και ο καναρος ξανά βατευτηκαν; Τι να κάνω; έβαλα και άλλη φωλιά και νήμα.. Αλλά η κανάρα το πήρε και πήγε να το βάλει στην παλιά φωλιά και να ταισει τους νεοσσους.. Και εμσως το έβγαλα.. Τι να κάνω;
 
Θα μεταφέρεις την 1η φωλιά σε άλλη θέση και θα τοποθετήσεις την νέα φωλιά στην θέση της 1ης.
Πόσων ημερών είναι οι νεοσσοί;
 
Back
Top