Γενικά Με λένε Σάχαμπ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
View media item 21321Τι να σου πω κι εγώ δεν ξερω. Απλα βάζω τη μπεμπα για σύγκριση.
Νομίζω ότι η Ταμου δεν έχει άσπρες τουφιτσες. Ίσως μεχρι να τελειώσει η πτερορροια να αλλάξει και ο δικός μου. Στην αρχή όταν άνοιγαν τα πρώτα καρφακια πίσω από το κεφάλι του ήταν λευκά, τώρα όλο το κεφάλι είναι γαλάζιο🙄
 
Δεν έχει στρώσει το φτέρωμα του ακόμα και δείχνει αναπουπουλιασμένο. Γι αυτό φαίνονται οι λευκές ανταύγιες που λες.Βάζε του μπανάκι ή ψέκαζέ τον με νεράκι που θα έχει μέσα 3-4 σταγόνες βιολογικό μηλόξυδο. Η αναλογία που χρησιμοποιώ εγώ είναι 4 σταγόνες ανά 100 ml νερού. Το πτέρωμά του πρέπει να δείχνει σαν της φωτογραφίας που ανέβασε ο Διονύσης @ErnestoTheParrotlet . Πληροφοριακά Blue Pied είναι αυτή η μετάλλαξη
60224
 
Δεν έχει στρώσει το φτέρωμα του ακόμα και δείχνει αναπουπουλιασμένο. Γι αυτό φαίνονται οι λευκές ανταύγιες που λες.Βάζε του μπανάκι ή ψέκαζέ τον με νεράκι που θα έχει μέσα 3-4 σταγόνες βιολογικό μηλόξυδο. Η αναλογία που χρησιμοποιώ εγώ είναι 4 σταγόνες ανά 100 ml νερού. Το πτέρωμά του πρέπει να δείχνει σαν της φωτογραφίας που ανέβασε ο Διονύσης @ErnestoTheParrotlet . Πληροφοριακά Blue Pied είναι αυτή η μετάλλαξη
View attachment 60224
ΜΜΜ αυτό έχει μεγάλα μπαλώματα. Δεν νομίζω να γίνει έτσι.
Μπανάκι κάνει σχεδόν κάθε μέρα αλλά από τότε που άρχισε η πτερορροια το πτέρωμα του είναι έτσι 🙁
 
Θα στρώσει κάποια στιγμή. Μη σε ανησυχεί αυτό.
Από θέμα αισθητικής δεν με ενοχλεί καθόλου, αρκεί να μην υποδηλώνει το πτέρωμα κάποιο άλλο πρόβλημα.


Να σου πω κάτι θα είναι και συλλεκτικές αυτές οι φωτογραφίες που θα είναι σαν αναπουπουλιασμένο μαξιλαράκι 😛
🤣 Εχει πολλή πλάκα έτσι.
 
Να τος ο θετικός ο άνθρωπος! Το είδε λαμπερό το πτέρωμα μας 😁
Eίναι οπως λένε αυτοί που δεν τα έχουν ζήσει από κοντά "τι όμορφο, γλυκό καλόβολο πουλάκι" 😂
[automerge]1548250330[/automerge]
View attachment 60223

Στη μια φωτογραφία φαίνεται να έχει μπαλώματα και στην άλλη όχι. Λογικά εγώ που τον βλέπω από κοντά πρέπει να καταλάβω, αλλά δυστυχώς δεν έχω ιδέα.
Όλα τα μπλε έχουν τέτοιες άσπρες ανταύγειες;
Στο μεταξύ η φάση στη φωτό είναι "Τι θες μαγκα και κοιτάς; Θες μπελάδες;"
 
Στο μεταξύ η φάση στη φωτό είναι "Τι θες μαγκα και κοιτάς; Θες μπελάδες;"
Μονίμως έτσι με κοιτάζει, σαν να τον ενοχλεί η παρουσία μου. Αν σηκωθώ όμως να φύγω, στο δευτερόλεπτο πετάει στον ώμο μου 🙄
Δεν θα τον καταλάβω ποτέ
 
Να τος ο θετικός ο άνθρωπος! Το είδε λαμπερό το πτέρωμα μας 😁
Είναι αισθητή η διαφορά συγκριτικά με πριν από λίγες εβδομάδες! 😀
 
Είναι αισθητή η διαφορά συγκριτικά με πριν από λίγες εβδομάδες! 😀
Έχεις δίκιο Αμβροσιε, πριν λίγο καιρό ήταν σαν να είχε ξεβαψει. Αυτό με κάνει να ελπίζω ότι μετά την πτερορροια το πτέρωμα του θα είναι λαμπερό σαν της Ταμου.
 
Μονίμως έτσι με κοιτάζει, σαν να τον ενοχλεί η παρουσία μου. Αν σηκωθώ όμως να φύγω, στο δευτερόλεπτο πετάει στον ώμο μου 🙄
Δεν θα τον καταλάβω ποτέ
Eτσι ακριβώς και ο Ερνεστο με τη Νορα. Μόνιμα σε μια φάση "Ενοχλείς ρε παιδί μου τι δεν καταλαβαίνεις;" και μολις κάνει αυτή να φύγει ξεκινάει ο θρήνος και τα νεύρα 'ΠΟΥ ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΣ; ΠΟΥ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΣ;"
 
Eτσι ακριβώς και ο Ερνεστο με τη Νορα. Μόνιμα σε μια φάση "Ενοχλείς ρε παιδί μου τι δεν καταλαβαίνεις;" και μολις κάνει αυτή να φύγει ξεκινάει ο θρήνος και τα νεύρα 'ΠΟΥ ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΣ; ΠΟΥ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΣ;"
Απαπαπα ολα μια κοψια είναι.
 
Ποιος είναι αυτός πάνω στην τροφουλα μου; 😡
Θα τον μαλώσω για να μην τολμήσει να φάει καμία κροκετουλα. Είναι όλες δικές μου 😁

60390

Επιτέλους ήρθαν τα πελλετς μας. Ο Σαχαμπ έχει ξετρελαθει 😉
 
Back
Top