Γενικά Με λένε Σάχαμπ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναιιι η μαμά μου ξαναεβαλε στο κλουβακι μου την κούνια 😁 τι ευτυχία! 😍

IMG_20190515_135802_2~2.webp

@takis1964 Τάκη, αυτό είναι το θηλυκό που του έχει πάρει το μυαλό! Κοίταξε τον! Με το που την ξαναβρήκε, έγινε αγγελούδι 😇
 
Ναιιι η μαμά μου ξαναεβαλε στο κλουβακι μου την κούνια 😁 τι ευτυχία! 😍

View attachment 63181

@takis1964 Τάκη, αυτό είναι το θηλυκό που του έχει πάρει το μυαλό! Κοίταξε τον! Με το που την ξαναβρήκε, έγινε αγγελούδι 😇
Χαϊδεύει το κεφάλι του στην κούνια;:D😍
 
Χαϊδεύει το κεφάλι του στην κούνια;:D😍
Φυσικά. Γυρίζει σχεδόν ανάσκελα για να απολαύσει τα χάδια της 😂
Την είχα βγάλει επειδή την τάιζε αλλά του την έβαλα πάλι προχθές επειδή έπλυνα την μεγάλη πατηθρα και το άλλο το ξύλο από πίσω και κόντεψε να με τρελάνει 🙃
 
Μα να χεις τη Σαχάμπαινα δίπλα και εσύ να θες την κούνια; 😀
Λογική ψάχνεις να βρεις;
Εδώ δεν έχει αφήσει εμένα να τον χαιδεψω ούτε μια φορά και για την κούνια κάνει τούμπες 😂
 
Λογική ψάχνεις να βρεις;
Εδώ δεν έχει αφήσει εμένα να τον χαιδεψω ούτε μια φορά και για την κούνια κάνει τούμπες 😂
Ντύσου κούνια :)
 
Ντύσου κούνια :)
😂 Όχι Γιώργο. Δεν θα ζητιανεψω την αγάπη του. Παίρνω το αίμα μου πίσω με την Εσμεράλντα. Η γλυκούλα μου είναι τόσο τρυφερή 😍
 
Φυσικά. Γυρίζει σχεδόν ανάσκελα για να απολαύσει τα χάδια της 😂
Την είχα βγάλει επειδή την τάιζε αλλά του την έβαλα πάλι προχθές επειδή έπλυνα την μεγάλη πατηθρα και το άλλο το ξύλο από πίσω και κόντεψε να με τρελάνει 🙃

Θα προτείνω ν΄αλλάξεις θέση στην πατήθρα που βρίσκεται κοντά στη κούνια Ζωή. Η γνώμη μου είναι πως αν θέλει την κούνια, ας πάει να κάτσει πάνω στη κούνια. Ας χάσει λίγο την βολή του στο να κάθεται στην πατήθρα και να τρίβεται στην κούνια του... Περιόρισε δηλ τις συνθήκες που ευνοούν το να εξαρτάται συναισθηματικά από αυτήν ή και να αισθάνεται τη κούνια ως ταίρι, μπορεί να χρειαστεί ν΄αλλάξεις εντελώς κούνια (δηλ άλλο σχέδιο). :)
 
Θα προτείνω ν΄αλλάξεις θέση στην πατήθρα που βρίσκεται κοντά στη κούνια Ζωή. Η γνώμη μου είναι πως αν θέλει την κούνια, ας πάει να κάτσει πάνω στη κούνια. Ας χάσει λίγο την βολή του στο να κάθεται στην πατήθρα και να τρίβεται στην κούνια του... Περιόρισε δηλ τις συνθήκες που ευνοούν το να εξαρτάται συναισθηματικά από αυτήν ή και να αισθάνεται τη κούνια ως ταίρι, μπορεί να χρειαστεί ν΄αλλάξεις εντελώς κούνια (δηλ άλλο σχέδιο). :)
Ποια πατηθρα να αλλάξω, την μεγάλη ή την μικρή; Και από τις δύο μπορεί να τριψει το κεφαλάκι του στην κούνια. Έλεγα να την αφαιρέσω εντελώς πάλι. Την έβαλα μέχρι να στεγνώσει το άλλο ξύλινο από πίσω για να έχει κάπου να κοιμάται. Σήμερα ξαναεβαλα εκείνο το ξύλινο αλλά ξέχασα να αφαιρεσω την κούνια. Το θυμήθηκα αφού είχε μπει ο Σαχαμπ στο κλουβί.
Κούνια μόνο πλαστική μπορώ να βρω αλλά έχουν όλες πάνω καθρεφτακια, κουδουνάκια και διάφορες βλακειουλες.
 
Ποια πατηθρα να αλλάξω, την μεγάλη ή την μικρή; Και από τις δύο μπορεί να τριψει το κεφαλάκι του στην κούνια. Έλεγα να την αφαιρέσω εντελώς πάλι. Την έβαλα μέχρι να στεγνώσει το άλλο ξύλινο από πίσω για να έχει κάπου να κοιμάται. Σήμερα ξαναεβαλα εκείνο το ξύλινο αλλά ξέχασα να αφαιρεσω την κούνια. Το θυμήθηκα αφού είχε μπει ο Σαχαμπ στο κλουβί.
Κούνια μόνο πλαστική μπορώ να βρω αλλά έχουν όλες πάνω καθρεφτακια, κουδουνάκια και διάφορες βλακειουλες.
IMG_20190515_135802_2_2.webp

Κατέβασε κάποια διάκενα όποια πατήθρα τον κάνει να φτάνει στη κούνια ή ανέβασε τη κούνια σε πιο ψηλό σημείο...
Μη του την βγάλεις αφού την αγαπά και στις πλαστικές πιθανότατα να μπορείς ν΄αφαιρέσεις τα διάφορα που έχουν επάνω τους...
 
Β
Ναιιι η μαμά μου ξαναεβαλε στο κλουβακι μου την κούνια 😁 τι ευτυχία! 😍

View attachment 63181

@takis1964 Τάκη, αυτό είναι το θηλυκό που του έχει πάρει το μυαλό! Κοίταξε τον! Με το που την ξαναβρήκε, έγινε αγγελούδι 😇
Βρε μπας και οταν λειπεις μπαινει σε ακαταλληλα σαιτ για πουλια; ολοκληρη Εσμεραλντα ξεροσταλιαζει για ενα του βλέμμα κ αυτος με. Φουσκωτη ξυλινη κουνια; 🙄 😎 Ημαρτον!
 
View attachment 63183

Κατέβασε κάποια διάκενα όποια πατήθρα τον κάνει να φτάνει στη κούνια ή ανέβασε τη κούνια σε πιο ψηλό σημείο...
Μη του την βγάλεις αφού την αγαπά και στις πλαστικές πιθανότατα να μπορείς ν΄αφαιρέσεις τα διάφορα που έχουν επάνω τους...
Θα αλλάξω τις πατηθρες αύριο. Αν δεν πετύχει θα πάρω πλαστική κούνια. Ο Σαχαμπ όμως κάθεται πολλές ώρες στην κούνια. Με την πλαστική δεν θα έχουν πρόβλημα τα πατουσινια του;
[automerge]1557925917[/automerge]
Β

Βρε μπας και οταν λειπεις μπαινει σε ακαταλληλα σαιτ για πουλια; ολοκληρη Εσμεραλντα ξεροσταλιαζει για ενα του βλέμμα κ αυτος με. Φουσκωτη ξυλινη κουνια; 🙄 😎 Ημαρτον!
Ποιος ξέρει! Είναι αδύνατον να τον καταλάβω αυτον τον μικρό.
 
πιθανότατα να μπορείς ν΄αφαιρέσεις τα διάφορα που έχουν επάνω τους...
Με την πλαστική δεν θα έχουν πρόβλημα τα πατουσινια του;
να αφαιρέσεις τις χάντρες και τα σκοινάκια από αυτή την κούνια, δεν μπορείς;έτσι ώστε να μείνει η ξύλινη πατήθρα-κούνια και να μπορεί να περνάει όσες ώρες θέλει πάνω της.
έχει πολύ γλυκιά φωνούλα! ❤️️️️
 
να αφαιρέσεις τις χάντρες και τα σκοινάκια από αυτή την κούνια, δεν μπορείς;
Αν το κάνει αυτό μπορεί να πάθει κάτι το πουλί Σουλα μου.
Είναι μεταλλικός αφού ο σκελετός αυτής της κούνιας...🤔
 
Θα αλλάξω τις πατηθρες αύριο. Αν δεν πετύχει θα πάρω πλαστική κούνια. Ο Σαχαμπ όμως κάθεται πολλές ώρες στην κούνια. Με την πλαστική δεν θα έχουν πρόβλημα τα πατουσινια του;
[automerge]1557925917[/automerge]

Ποιος ξέρει! Είναι αδύνατον να τον καταλάβω αυτον τον μικρό.
Η δικια απο το φυσικο ξυλο προτιμαει το πολυχρωμο κορδονι, μαλλον θα νοιωθει σε αισθηση σαν να φορα καλτσο παντοφλες! Μηπως να φτιαξεις την κουνια με αυτο το κορδονι; Εχει συρμα χοντρο μεσα ανοξειδωτο κ κραταει οτι σχημα δώσεις! Δεν ξερω ποσο εχουν εκει, εδω 3 η 4 ευρω! Ζητα Ελλαδιτικη βοηθεια αν δεν βρεις 😁
 
... Αν δεν πετύχει θα πάρω πλαστική κούνια. Ο Σαχαμπ όμως κάθεται πολλές ώρες στην κούνια. Με την πλαστική δεν θα έχουν πρόβλημα τα πατουσινια του;
Έχω την αίσθηση πως μπορεί να μη κάθεται τόσο σε κάποια άλλη κούνια.
Όπως κατάλαβα σε αυτήν δεν πρέπει να κουνιέται, αλλά τρίβεται-ξύνεται και ως ''κατάληξη'' την ταΐζει...
Κάποια άλλη κούνια που δεν θα του προσφέρει αυτή τη δυνατότητα δεν την χρησιμοποιεί ιδιαίτερα συχνά...
Στα δικά μου πλαστικές χρησιμοποιώ τόσα χρόνια, κανείς τους δεν έχει πάθει τίποτα. Φυσικά έχω στη διάθεση τους (εντός κλουβιού) διαφορετικών διαμέτρων και υλικών πατήθρες, ώστε ν΄ανοιγοκλείνουν οι πατούσες τους και να μην ακουμπούν συνεχώς στα ίδια σημεία (συν ότι στις εξόδους τους, χρησιμοποιούν θέλοντας και μη με άλλο τρόπο τις πατούσες τους).
 
να αφαιρέσεις τις χάντρες και τα σκοινάκια από αυτή την κούνια, δεν μπορείς;έτσι ώστε να μείνει η ξύλινη πατήθρα-κούνια και να μπορεί να περνάει όσες ώρες θέλει πάνω της.
έχει πολύ γλυκιά φωνούλα! ❤️️️️
Ευχαριστούμε πολύ 🙂
Έχω βρει πατηθρα με ξύλο κάτω και σύρμα στα πλαϊνά αλλά όπως λέει η @eva vrs φοβάμαι γιατί δεν ξέρω τι ποιότητας θα είναι το μεταλλικό μέρος της. Ίσως την αντικαταστήσω τελικά με πλαστική.
[automerge]1557939318[/automerge]
Η δικια απο το φυσικο ξυλο προτιμαει το πολυχρωμο κορδονι, μαλλον θα νοιωθει σε αισθηση σαν να φορα καλτσο παντοφλες! Μηπως να φτιαξεις την κουνια με αυτο το κορδονι; Εχει συρμα χοντρο μεσα ανοξειδωτο κ κραταει οτι σχημα δώσεις! Δεν ξερω ποσο εχουν εκει, εδω 3 η 4 ευρω! Ζητα Ελλαδιτικη βοηθεια αν δεν βρεις 😁
Έχω δει και εδώ τέτοιο Τάκη. Φοβάμαι όμως ότι και αυτό που λες θα του καλοαρεσει 😏
 
Back
Top