Γενικά Μυστικοπαθεια στην εκτροφη καρδερινας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σταύρο, στο ονομαστό παζάρι-έκθεση του Reggio, πωλούνταν πιασμένα (δαχτυλιδωμένα βέβαια) από Ιταλούς.. Μόνο Ιταλούς.
Στα περίπτερα των άλλων χωρών, ο έλεγχος των πουλιών ήταν λεπτομερής.
Να σου πουν οι Έλληνες εκθέτες το τι γινόταν, να φρίξεις!
 
Σταυρο οι ξένοι θα είχαν το δικαίωμα να κρίνουν και να κατακρίνουν αν είχαν καθαρή την φωλιά τους και την συνείδησή τους... Βλέπε... Διατροφικά σκάνδαλα... Παραγωγή κάθε είδους δηλητήριου που μπορεί να απαγορευεται στην ευρώπη αλλά παράγεται και πουλιέται στους φτωχούς κλπ... Κλπ
Ναι Δημήτρη μου αλλά βλέπεις αυτοί κάνουν κομπίνες προς χάριν της παραγωγής (βλέπεις υπάρχει η λέξη σε κάθε παράδειγμά σου), εμείς μόνο μιζαδόρικες και καταστροφικές κομπίνες.
 
Ναι Δημήτρη μου αλλά βλέπεις αυτοί κάνουν κομπίνες προς χάριν της παραγωγής (βλέπεις υπάρχει η λέξη σε κάθε παράδειγμά σου), εμείς μόνο μιζαδόρικες και καταστροφικές κομπίνες.
μια τεράστια υποκρισία είναι όλα...η ΕΕ καταγγέλει την Κύπρο την Μάλτα κλπ για το κυνήγι των πουλιών, αλλά κάνει την πάπια για τα εντομοκτόνα και όλα τα δηλητήρια που χρησιμοποιούνται και που κάνουν μεγαλύτερη καταστροφή στα πάντα... Πουλιά, έντομα και στους ίδιους τους ανθρώπους...
 
Εχει ξεφύγει εντελώς η συζήτηση.

Ας σπάσει κάποιος τα θέματα που άνοιξαν..

Θέλετε ωραίο θεματάκι που θα σας ανησυχήσει;

Και ισχύει για όλους μας...ή έχοντας ιθαγεννή ή απλά καναρινάκια.

Πόσο νόμιμη είναι η εκτροφή που έχουμε;
 
Πόσο νόμιμη είναι η εκτροφή που έχουμε;
Νέο θέμα Βασίλη. Έχει ξεφύγει όντως το συγκεκριμένο και χρειάζεται δύο μεροκάματα για να χωρίσει σε επιμέρους θέματα και αυτό, όχι με επιτυχία.
 
Τελικά υπάρχει μυστικοπάθεια στην εκτροφή της καρδερίνας;
Πιθανόν γενικότερα να υπάρχει, πάντως από την συζήτηση αυτή εγώ δεν είδα αυτό να αφορά τα μέλη μας, που ούτε διστάζουν να αναφερθούν σε οτιδήποτε και γόνιμους προβληματισμούς έχουν.
Τώρα αν θέλετε να βάλουμε ένα λιθαράκι στην λύση των όποιων προβλημάτων υπάρχουν,
θα πρέπει κατ' αρχήν να ψηλαφίσουμε το θέμα, να το αναλύσουμε σοβαρά και υπεύθυνα.
Να μην θεωρήσουμε τίποτα δεδομένο.
Να μην ασχοληθούμε με πρόσωπα και ιστορίες, μυθοπλασίες.
Να μην σταθούμε κατ' αρχήν απέναντι σε κανέναν είτε κράτος, είτε άτομα.
Να γίνει επεξεργασία του υπάρχοντος νομικού πλαισίου και μακάρι τελικά προτάσεις βελτίωσής του.
Να γίνει καταγραφή των υπαρχόντων συνθηκών.
Να μελετηθεί η εμπειρία του εξωτερικού με πρώτες τις γειτονικές χώρες.
Να γίνει συλλογή επιστημονικών ερευνών για το ίδιο το πουλί.

Για να γίνουν αυτά πρέπει κάποιοι να συνεργαστούν έξω και μέσα στο φόρουμ.
Εννοείται ότι το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς και των συζητήσεων δεν μπορεί να διεξάγεται στην δημόσια λειτουργία του φόρουμ αλλά να υπάρχουν συνεχείς ενημερώσεις και καταγραφές τόσο της ομάδας, όσο και ερωτήματα ή ενημερώσεις του κάθε συμφορουμίτη.
Μην μπερδευτεί αυτή η προσπάθεια με καταγγελίες, ο στόχος δεν θα είναι κοντόφθαλμος και επιπόλαιος, ούτε αφορμή εντυπωσιασμού.

Κάποιοι από εμάς πρέπει να συμμετέχουν οπωσδήποτε για να ξεκινήσει οτιδήποτε.
Ένας από αυτούς είναι ο Σταύρος @Stavros και φυσικά Νίκος @Paianas
Στους οπωσδήποτε προτείνω τον εκ Πατρών Δημήτρη @dimitris_patra , τον εκ Βόλου Γιάννη @misalouris , τον εξ Αττικής Μιχάλη @sdc , τον επίσης Αθηναίο Βασίλη @ΑΒΑΤΟΝ , τον εκ Κρήτης Ανδρέα @adreas ή τον Άλεξ ή και τους δύο, εμένα @maria p ως οργανωτικό και συμβιβαστικό πνεύμα και άριστη δακτυλογράφο, την Μιράντα @Myra ως σπινθιροβόλο πνεύμα, δροσερή αύρα και άριστη χειρίστρια της τεχνολογίας.
Ααα και τον Θοδωρή @alligator .

Μετά τις πρώτες αναγνωριστικές πράξεις της ομάδας, προτείνω μια βασική συζήτηση ελέγχου της δυνατότητας συνεργασίας μας στην παρούσα δράση με άτομα από συναφή φιλικά forums, αφού παρακαμφθούν ασήμαντες λεπτομέρειες.

Εφόσον ολοκληρωθεί η δουλειά σε ελπίζω σύντομο χρονικό διάστημα και καταγραφούν όλες οι συνθήκες, θα γίνουν προτάσεις δράσης, για τις οποίες και θα αποφασιστεί η μεθόδευση και ο φορέας έκφρασής τους (σύλλογος ή τι άλλο).

Εννοείται καθ' όλη την διάρκεια, οι συζητήσεις στο forum θα είναι ενεργές και ζωηρές επί του θέματος και θα ενημερώνεται διαρκώς.

Οι moderators θα μπορούν να παρακολουθούν τις συζητήσεις και να συμμετέχουν αλλά δεν υποχρεούνται σε επιμερισμό εργασίας.
Αν το επιθυμούν, φυσικά μπορούν, καθώς και οποιοσδήποτε άλλος που παρακαλώ να προταθεί ή να το δηλώσει στην συνέχεια.
Οι προτάσεις μου για τα άτομα έγιναν με βάση τις δικές μου εμπειρίες.
Πιθανότατα ο Νίκος ή και άλλοι, να έχουν και άλλα πολύτιμα και πιο αντιπροσωπευτικά άτομα να προτείνουν.
Φυσικά να το συζητήσουμε. Όλοι είναι αποδεκτοί κατά την γνώμη μου. Απλά όσο πιο μεγάλη ομάδα, τόσο πιο δυσκίνητη θα είναι με αποτέλεσμα όλη η δουλειά να πέφτει σε δυο τρία άτομα ή και να αδρανήσει.
 
Τότε ας συνεχίσουμε την επανάσταση του πληκτρολογίου.
Βαρετό και ανούσιο, προτιμώ τις πράξεις.
Μπορεί να κάνω λάθος πρόταση αλλά κάνετε εσείς τότε μια σωστή μη με κογιονάρετε :)
 
Εγώ λέω να κάνουμε ένα έκτακτο eurogroup πίνοντας καμιά μπύρα.

Μιράντα... Πάρτο πάνω σου τσούπα μου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Παιδιά εάν θέλετε να έχω την υψηλή εποπτεία πολύ ευχαρίστως, ☹διαφορετικά σε ότι μου αναλογεί ορίζω αναπληρωτές τους Νίκο, Βασίλη, Ανδρέα.
 
Back
Top