Γενικά Μυστικοπαθεια στην εκτροφη καρδερινας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μαρία η νόμιμη κατάσταση και το αποτέλεσμα που θα έχει παίρνει πολύ συζήτηση... Και τώρα υπάρχουν νόμοι αλλά δεν εφαρμόζονται...όχι μόνο εδώ αλλά παντού στην ευρώπη κλπ...όταν υπάρχει μιά παράδοση αιώνων δύσκολα ανατρέπεται... Πραγματικά πολύ μεγάλη συζήτηση...
 
Ποιος ειναι ο μεγαλυτερος εκτροφεας καρδερινας στην ελλαδα; Τι εχει καταφερει; Ποσο πιο πετυχημενη αναπαραγωγη εχει; Με βαση τα δικα σας αποτελεσματα σε συγκριση με αυτον ποσο πιο μπροστα ειναι σε θεμα αξικοιωσεις και εξημερωσεις της κααρδερινας;
Παναγιώτη, δεν απάντησα στο 2ο σκέλος της ερώτησής σου.
Δεν είναι καθόλου πιο μπροστά. Ο Δημήτρης από την Πάτρα, ο Ανδρέας από τη Σητεία, ο Βασίλης από το σταθμό Λαρίσης, μπορεί να είναι πιο μπροστά. Απλά αυτός -αυτοί επένδυσαν δεκάδες χιλιάδες (όπως στο λέω) και κάποια στιγμή -εκτός από το χόμπυ τους-θα πρέπει να κάνουν απόσβεση... φυσικό και θεμιτό δεν είναι;
Όταν κάποιος ξεκινάει την ασχολία του με τα πουλιά από τα χαράματα και τελειώνει πολλές φορές φορές αργά το βράδυ, δεν θα πρέπει να έχει κάποιο οικονομικό αντιστάθμισμα;, δεν είναι ''μπροστά '' η ''πίσω" . Είναι εκτροφή σε επαγγελματικές βάσεις.
 
Πφφ! Δεν μπορω να καταλαβω καποια πραγματα τι σχεση εχουν οι κλειστες πορτες της εκτροφης καρδερινας; Μ την νομιμοποιηση της καρδερινας και της εκτροφης της! Και αυτοι οι μεγαλοι καρδεριναδες που ειναι; Ν μας παρουσιασουν δουλειες ν δουμε ποσο μπροστα ειναι η εκτροφη αλλα οχι η καρδερινα ματιαζεται δεν θελει φλας ουτε αρθρα! Τι ν πω ισως ειμαι λαθος! Δεν θα γραψω τιποτε αλλο γιατι συνεχω αντικρουομαι και ξεκαθαρες απαντησεις δεν παιρνω ισως ν μην μπορω να καταλαβω ισως ν μην μπορειτε εσεις ν καταλαβετε! Τελος γραφω μαθημα εφυγα αντι για fxy' +fxw θ γραφω καρδερινα x καναρινι = καρδερινοκαρο! Πρωτος στα υβριδια
 
Δεν έχει να κάνει μόνο με το "ελεύθερο" πουλί, αλλά με τη νοοτροπία Δημήτρη... και στα ιθαγενή η νοοτροπία του "κατσαπλιά" κρατάει χρόνια... και δύσκολα θα πάψει να υπάρχει. Πιθανόν να υπήρχε και στα καναρίνια... Δεν ξέρω.
off... μόλις είδα αγγελία που ζητά τρυποφράκτη σε λογική τιμή @Φοίβος το νου σου!
Τι μπορούμε να πούμε;

Ποια ειναι λογικη τιμη για τρυποφραχτη; Πες μου να ξερω τι να ζητησω. 😛

Η αληθεια ειναι οτι με εκανες να παω να ψαξω τις αγγελιες για να τον "περιποιηθω", προφανως δεν την ειδες εδω αυτη την αγγελια. 😵
 
Πφφ! Δεν μπορω να καταλαβω καποια πραγματα τι σχεση εχουν οι κλειστες πορτες της εκτροφης καρδερινας; Μ την νομιμοποιηση της καρδερινας και της εκτροφης της! Και αυτοι οι μεγαλοι καρδεριναδες που ειναι; Ν μας παρουσιασουν δουλειες ν δουμε ποσο μπροστα ειναι η εκτροφη αλλα οχι η καρδερινα ματιαζεται δεν θελει φλας ουτε αρθρα! Τι ν πω ισως ειμαι λαθος! Δεν θα γραψω τιποτε αλλο γιατι συνεχω αντικρουομαι και ξεκαθαρες απαντησεις δεν παιρνω ισως ν μην μπορω να καταλαβω ισως ν μην μπορειτε εσεις ν καταλαβετε! Τελος γραφω μαθημα εφυγα αντι για fxy' +fxw θ γραφω καρδερινα x καναρινι = καρδερινοκαρο! Πρωτος στα υβριδια
Πέρα από τα αντικειμενικά της υπόθεσης...
Πες μου Παναγιώτη... αν μου πουλούσες ένα ποτήρι νερό.. Πως θα μπορούσες να ανεβάσεις την τιμή του;
Μήπως θα το έκανες εκθιάζοντας την δυσκολία ροής από τη βρύση, την σπανιότητα των μικροβίων και το υψηλό ποσοστό χλωρίου που περιέχει για να τα σκοτώσει;
Διαβάζω με φοβερή προσοχή τις απόψεις δυο ανθρώπων.. Του @Paianas και του @dimitris_patra .. Να το κάνεις αν θέλεις κι εσύ... ΄
 
Γιάννη συχνά αναθεματίζουμε τους παλιούς πουλοπίαστες κλπ... Δυστυχώς στις μέρες μας η κατάσταση έχει ξεφύγει εντελώς... Αντι να βελτιώνεται, χειροτερεύει...
 
Δεν μπορώ να καταλάβω, παλικάρια, άντρες πως "την βρίσκουν" να ανεβαίνουν σε φωλιές να βουτάνε πουλάκια.
Είναι δυνατόν; Αυτούς δεν τους καλεί η φύση να ασχοληθούν με τα δικά τους; Δηλαδή φαντάζομαι το γελοίο και ταυτόχρονα τραγικό θέαμα κι αναρωτιέμαι τι σόι άντρες είναι αυτοί 😱
"Μ' έφτιαξες" γράφει ο άλλος στην αγγελία... έλεος...
 
Δεν μπορώ να καταλάβω, παλικάρια, άντρες πως "την βρίσκουν" να ανεβαίνουν σε φωλιές να βουτάνε πουλάκια.
Είναι δυνατόν; Αυτούς δεν τους καλεί η φύση να ασχοληθούν με τα δικά τους; Δηλαδή φαντάζομαι το γελοίο και ταυτόχρονα τραγικό θέαμα κι αναρωτιέμαι τι σόι άντρες είναι αυτοί 😱
"Μ' έφτιαξες" γράφει ο άλλος στην αγγελία... έλεος...
αστα Μαρία αυτά είναι πταίσματα.. Έχω δει πράγματα που με κάνουν να αναρωτιέμαι πόσο άθλιος μπορεί να είναι ένας άνθρωπος...
 
Επειδή ίσως κάποιοι να μην έχουν πρόσβαση...
View attachment 33697
Ελεος μα τρυποφραχτη που ακουστηκε αυτο!
Γιάννη συχνά αναθεματίζουμε τους παλιούς πουλοπίαστες κλπ... Δυστυχώς στις μέρες μας η κατάσταση έχει ξεφύγει εντελώς... Αντι να βελτιώνεται, χειροτερεύει...
Συμφωνω!
αστα Μαρία αυτά είναι πταίσματα.. Έχω δει πράγματα που με κάνουν να αναρωτιέμαι πόσο άθλιος μπορεί να είναι ένας άνθρωπος...
Αυτα τα πραγματα σχεδον βγαινουν παντα αληθινα και για να εικανοποιησει ο ανθρωπος το παθος του την πληρωνουν τα καημενα τα πουλακια και οχι μονο!
 
Δεν μπορώ να καταλάβω, παλικάρια, άντρες πως "την βρίσκουν" να ανεβαίνουν σε φωλιές να βουτάνε πουλάκια.
Είναι δυνατόν; Αυτούς δεν τους καλεί η φύση να ασχοληθούν με τα δικά τους; Δηλαδή φαντάζομαι το γελοίο και ταυτόχρονα τραγικό θέαμα κι αναρωτιέμαι τι σόι άντρες είναι αυτοί 😱
"Μ' έφτιαξες" γράφει ο άλλος στην αγγελία... έλεος...
Πολλοί δεν είναι ούτε αγροίκοι, ούτε απολίτιστοι. Κάποιοι δε, είναι και επιστήμονες και καλλιεργημένοι, αλλά αυτό το βλέπουν σαν χόμπυ. Είναι άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου. Αλλά - για να είμαστε ειλικρινείς - όλοι εμείς (κι εγώ μαζί ) που κατά καιρούς (έστω από άγνοια γιατί δεν ξέραμε τι σημαίνει πιασμένο και τι εκτροφής) αγοράσαμε ιθαγενές από πετ, δεν είμαστε συνένοχοι και συνυπεύθυνοι στο έγκλημα;
Τι έχουμε κάνει για να το αποτρέψουμε;
Είχα πάλι κάνει προσπάθεια, όλα τα μέλη άλλου φόρουμ που ασχολείται με ιθαγενή, να μου στείλουν με pm διευθύνσεις από κάθε πόλη -νομό που ήταν η που ήξεραν με τα πετ σόπς που πουλούσαν άγρια πιασμένα.
Μάζεψα αρκετό υλικό, είχα κάνει και καταγγελία για έναν αχρείο στην Φολέγανδρο που στοίβιαζε εκατοντάδες φλώρους και άγρια σε μια κλούβα, ζωντανά, εξαθλιωμένα και πεθαμένα μαζί. Είχα δώσει μάλιστα κατάθεση στον ανακριτή.
Μέχρι που κατάλαβα, ενημερώθηκα, ότι πολλοί υπάλληλοι των δασαρχείων, ήταν φίλοι με τους μαγαζάτορες. όχι μόνο τους έκαναν ''πλάτες'' , αλλά πολλές φορές πουλοπιάστες, μαγαζάτορες και υπάλληλοι ήταν μια παρέα... Παιδιά σταμάτησα... Προκειμένου να χάσω την υγεία μου και το στομάχι μου, σταμάτησα!
 
Όταν κάποιος ξεκινάει την ασχολία του με τα πουλιά από τα χαράματα και τελειώνει πολλές φορές φορές αργά το βράδυ, δεν θα πρέπει να έχει κάποιο οικονομικό αντιστάθμισμα;.
Αυτή είναι μια άλλη συζήτηση, την οποία ξεκινήσαμε τουλάχιστον εδώ, πριν από δέκα σχεδόν χρόνια και ακόμη δεν έχει καταλήξει κάπου.
Είναι εκτροφή σε επαγγελματικές βάσεις.
Η δική μου απάντηση σε αυτό είναι, να γίνουν κανονικοι επαγγελματίες τότε. Ξέρετε πόσο επιφυλακτικός είμαι με τα καταστήματα, αλλά αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι, πόσο σωστό το βρίσκετε να προσπαθεί ένα κατάστημα που λειτουργεί νόμιμα να συναγωνιστεί έναν ιδιώτη που δουλεύει στη ζούλα; Σαφώς και κάποιος θέλει να κάνει το χόμπι του αλλά από την άλλη και κάποιος άλλος προσπαθεί με νόμιμο τρόπο να ταΐσει την οικογένειά του.
 
Σταύρο, ανοίγεις άλλο πονεμένο κεφάλαιο... Τον αθέμιτο ανταγωνισμό.
Αλλά τα ίδια τα καταστήματα δεν αγοράζουν από τους εκτροφείς;... Παίρνουν τα καναρίνια 10-20-30 ευρώ και τα πουλάνε στη διπλάσια τιμή, χωρίς να υπάρχουν αντίστοιχα παραστατικά.
 
παίρνουν τα καναρίνια 10-20-30 ευρώ και τα πουλάνε στη διπλάσια τιμή, χωρίς να υπάρχουν αντίστοιχα παραστατικά.
Αυτή είναι μια τρίτη συζήτηση και δυστυχώς δεν αφορά μόνο τα κατοικίδια. Σε ένα ποσοστό, οτιδήποτε παράγεται στην Ελλάδα, πωλείται μέσω των καταστημάτων χωρίς παραστατικά.
 
Στις μεταλλαγμένες καρδερίνες να δεις τι γίνεται... Τιμή αγοράς (εν μέσω κρίσης) 250 . Τιμή πώλησης 450 ... Μαύρα!
*τυχαίνει να ξέρω ποιός πουλούσε και πόσο και στην αγορά και στην πώληση.. Και τι να πεις σ'αυτόν που πήρε το πουλάκι;...ότι σε πιάσανε Κώτσο;... Δε γίνεται...άλλωστε είπαμε ''αν δεν πάθεις, δε μαθαίνεις'' .
 
Μας φταίνε οι ξένοι μετά που μας κατατρέχουν.
Σταυρο οι ξένοι θα είχαν το δικαίωμα να κρίνουν και να κατακρίνουν αν είχαν καθαρή την φωλιά τους και την συνείδησή τους... Βλέπε... Διατροφικά σκάνδαλα... Παραγωγή κάθε είδους δηλητήριου που μπορεί να απαγορευεται στην ευρώπη αλλά παράγεται και πουλιέται στους φτωχούς κλπ... Κλπ
 
Back
Top