Γενικά Νέοι με απορίες στα καναρίνια

θεωρώ ότι όποιος έχει πρόθεση να περάσει δαχτυλίδια πρέπει να έχει ήδη και τον κόφτη, αλλιώς σε πιθανό πρόβλημα θα τρέχει να βρει και ίσως χαθεί πολύτιμος χρόνος για το πτηνό..
 
Εντάξει, καλό είναι να μη χάνεται και το μέτρο... φτάσαμε στο ψαλίδι για να βάλει κάποιος ένα στοπ.

Πρέπει να γίνεται διαχωρισμός στο τι είναι καλό και τι είναι απαραίτητο. Ένα ζευγάρι έχει ο άνθρωπος κι αντί να τον συγκρατήσουμε λίγο γιατί προφανώς από τον ενθουσιασμό του παίρνει ό,τι βρει, του λέμε να πάρει κι άλλα.

Καθαρή τροφή και νεράκι κάθε μέρα, ένα σουπιοκόκκαλο και αυγό (άντε ίσως και κάποια πολυβιταμίνη) όταν έρθει η περίοδος του ζευγαρώματος. Ξόδεψε χρόνο στο να παρατηρείς και να χαίρεσαι τα πουλάκια σου και μην ξοδεύεις χρήματα σε περιττές αγορές.
 
θεωρώ ότι όποιος έχει πρόθεση να περάσει δαχτυλίδια πρέπει να έχει ήδη και τον κόφτη, αλλιώς σε πιθανό πρόβλημα θα τρέχει να βρει και ίσως χαθεί πολύτιμος χρόνος για το πτηνό..
Τα περισσότερα πόδια έχουν σπάσει με την εφαρμογή του ψαλιδιού όταν υπάρχει πρήξιμο και κόλλημα.
Δεν είναι εργαλείο για αρχάριους σ' αυτή την περίπτωση.
Το ψαλίδι είναι για να αφαιρούνται δακτυλίδια όταν υπάρχει "αέρας" ανάμεσα σ' αυτά και στο πόδι. Διαφορετικά χρειάζεται πολύ έμπειρα και σταθερά χέρια αφ' ενός, αλλά και απόλυτη γνώση μέχρι σε πιο βάθος μπορεί να κοπεί το αλουμίνιο και πότε θα χρειαστεί και η παρέμβαση της λίμας.
 
Δε χρειάζεται τοσο άμεσα το ψαλίδι κοπής δακτυλιδιών. Υπάρχουν αλλα που είναι πιο άμεσα απαιτητά.
Σαν τι έχετε να προτηνετε κατι;
Είπα στον φίλο μου να πάρει και ένα σπρέι για ψειρες και κόκκινα ακάρεα αλλά δε ξέρω ποιο του δώσανε στο μαγαζί την παρασκευή που θα έρθει θα σας πω το μόνο που του είπε ότι ψεκαζεις το πουλί και όχι τριγύρω.
 
Εντάξει, καλό είναι να μη χάνεται και το μέτρο... φτάσαμε στο ψαλίδι για να βάλει κάποιος ένα στοπ.

Πρέπει να γίνεται διαχωρισμός στο τι είναι καλό και τι είναι απαραίτητο. Ένα ζευγάρι έχει ο άνθρωπος κι αντί να τον συγκρατήσουμε λίγο γιατί προφανώς από τον ενθουσιασμό του παίρνει ό,τι βρει, του λέμε να πάρει κι άλλα.

Καθαρή τροφή και νεράκι κάθε μέρα, ένα σουπιοκόκκαλο και αυγό (άντε ίσως και κάποια πολυβιταμίνη) όταν έρθει η περίοδος του ζευγαρώματος. Ξόδεψε χρόνο στο να παρατηρείς και να χαίρεσαι τα πουλάκια σου και μην ξοδεύεις χρήματα σε περιττές αγορές.
Την καθαρή τροφή και το νερό όπως και το κλουβί τα έχουν συνέχεια απλά ότι κάνω θέλω να το κάνω σωστά σε ότι κάνω περνώ ότι είναι απαραίτητο και χρήσιμο τώρα εννοείται αν κάνω υπερβολές θα ήθελα να με συγκράτησε.
 
δεν θεωρώ υπερβολή να αποκτά κανείς τον κατάλληλο εξοπλισμό για να κάνει κάτι.. Ασφαλώς μπορεί να κάνει κανείς εκτροφή και αναπαραγωγή και με ένα καθαρό κλουβί, αυγό, καλούς σπόρους και καθαριότητα όπως γινόταν δεκαετίες μέχρι σήμερα..σεβαστό ότι επιλέξει κάποιος.
 
Την καθαρή τροφή και το νερό όπως και το κλουβί τα έχουν συνέχεια απλά ότι κάνω θέλω να το κάνω σωστά σε ότι κάνω περνώ ότι είναι απαραίτητο και χρήσιμο τώρα εννοείται αν κάνω υπερβολές θα ήθελα να με συγκράτησε.

Αν κάνεις αυτά είσαι μια χαρά. Τώρα σαφώς, εχθρός του καλού είναι το καλύτερο και πάντα υπάρχει το κάτι παραπάνω που μπορούμε να κάνουμε. Από τη στιγμή όμως που ξεκινάς τώρα, εφάρμοσε μόνο τα βασικά, κάνε 2-3 πετυχημένες αναπαραγωγές ''παραδοσιακά'' και μετά εδώ είμαστε να σου προτείνουμε δεκάδες τρόπους να κάνεις την εκτροφή σου ακόμα καλύτερη.

Δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να επιχειρηματολογήσω για το ποια πράγματα από όσα πήρες τα θεωρώ περιττά, επαναλαμβάνω εφόσον είσαι αρχάριος με ένα μόλις ζευγαράκι. Στο λέω γιατί κι εγώ μόλις πήρα χαμπάρι την ευκολία των e-shop και την ύπαρξη των διαδικτυακών πηγών ενημέρωσης πήρα μπόλικα πράγματα που στην πορεία κατάλαβα ότι δεν είναι απαραίτητα. Ε τώρα με συγχωρείς κιόλας, τι 1kg σπόρους βλάστησης για 2 πουλάκια; 😛

Φυσικά και κάνε ότι εσύ θέλεις, απλά να βάζεις κάπου και τη λογική να συγκρατεί τον ενθουσιασμό σου.
 
Απλά μία συσκευασία με σπόρους βλαστησης που ήταν σε γυάλινο βάζο ήτα πιο ακριβή από αυτή που πήρα τελικά.
 
Εφοσον θα ειναι η πρωτη φορα που θα τοποθετησεις δαχτυλιδια θα σου πω να προσεξεις 2 πραγματα που δεν αναφερθηκαν μιας και εγω περσυ σαν πρωταρης τα αντθμετωπισα ευτυχως χωρις καποιο σοβαρο προβλημα αλλα απο τυχη! Πρωτον μολις τοποθετησεις τα δαχτυλιδια χρειαζεται απολυτη παρατηρηση της μανας! Μπορει να θελει να τα βγαλει απο τα ποδια τους με αποτελεσμα καποιο τραυματισμο η ακομη χειροτερα θνησιμοτητα του νεοσσου!(ειδικα εαν η μητερα δεν φοραει δαχτυλιδι)και φετος τον χρωμα δε βοηθαει ιδιαιτερα(μπλε)και δευτερον προσοχη μην μπλεχτει το υλικο φωλιας με το δαχτυλιδι και χασει το ποδι το πουλακι η δεν αναπτυχθει σωστα! Περσυ την πατησα και ευτυχως εχασε μονο το νυχακι... φιλικα
 
Λοιπόν! Ας μιλήσω και εγώ σε αυτό το τόσο ενδιαφέρον θέμα. Αρχικά Γιώργο μπράβο σας για άλλη μια φορά που αγαπάτε και φροντίζετε τόσο πολύ και με τόση αγάπη το ζευγαράκι σας. Αλλά ας μην χάνουμε το μέτρο. Μην ξεχνάς είναι η πρώτη φορά που θα ζευγαρώσετε καναρίνια οπότε ξεκινάτε με τα βασικά και σιγά σιγά θα μαθαίνετε και θα εμπλουτίζετε τις γνώσεις σας. Δεν μπορείς σε τίποτα να πας από το 0 στο 10. Step by step όλα! Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με τον @patrickios . Αλλά ας τα πάρουμε ένα - ένα..

Δακτυλίδια Ετήσια Εκτροφής 2,5mm - 2017 ποσ.10
Θα συμφωνήσω σε όλα όσα είπαν οι προλαλήσαντες. Για μένα μην βάλεις δαχτυλίδια, ή αν θες τόσο πολύ να βάλεις να βάλεις σιλικόνης που σου είπε η Μαρία. Αλλά για αρχή, άστα ακόμα. Εδώ εγώ και ακόμα δεν τα έχω μάθει.. Δεν νιώθω έτοιμη ακόμα. :)

Vitakraft Vogel Kohle - Χωνευτικό Κάρβουνο 10gr ποσ.3
Προσωπικά δεν δίνω ούτε Grit ούτε κάρβουνο ούτε πέτρες καθόλου. Και ειδικά στην αναπαραγωγή έχουν παρατηρηθεί νεκροί νεοσσοί με σκληρές κοιλιές από το grit που τάιζαν οι γονείς. Για μένα δίνε μια φορά την εβδομάδα αν θες grit και κάρβουνο να δεις αν θα το αποδεχτούν αν το τρώνε, και στην αναπαραγωγή να μην δίνεις καθόλου. Εγώ πολύ το φοβάμαι.

Versele Laga Germitation Seeds - Σπόροι Βλαστώματος 1kg ποσ.1
Συμφωνώ με τον Πατρίκιο και σε αυτό. Επίσης οι σπόροι βλαστώματος δεν είναι εύκολο να γίνουν. Επίσης δεν είναι για έναν αρχάριο γιατί αντί για καλό μπορεί τελικά να δηλητηριάσεις τα πουλάκια σου. Τι εννοώ.. χωρίς να θέλω να σε αγχώσω και να σε πανικοβάλω, αν η όλη διαδικασία δεν γίνει σωστά και μουχλιάσουν τότε είναι επικίνδυνοι για την υγεία των μικρών. Και επειδή είπαμε ξεκινάμε από τα εύκολα, μπορείς να φτιάξεις βλαστωμένες φακές ή σιτάρι με λίγο βαμβάκι. Εγώ έτσι τους φτιάχνω και τρελαίνονται! Μόλις ο σπόρος σκάσει και φτάσει τα 1 - 2 εκατοστά είναι έτοιμος για βρώση! Διάβασε τα άρθρα που έχουμε εδώ για τους βλαστωμένους σπόρους και το πως φτιάχνονται. 1 κιλό είναι πολύ για 1 ζευγαράκι και επίσης τον παρήγγειλες από τώρα για μετά από 4 μήνες; 😛

Versele-Laga Prestige Premium Canaries 1kg ποσ.2
Επίσης πολύ νωρίς για να τους παραγγείλεις από τώρα. Προσωπικά χρησιμοποιώ της Vadigran την Breeders Plus. Ψαξε να βρεις σε μικρή ποσότητα 1-2 κιλά. Αλλά να την δοκιμάσεις από τον Φλεβάρη να δεις κατά πόσο την αποδέχονται.

Και τέλος θα χρειαστείς έναν μικρό φακό Led από περίπτερο για την ωοσκόπηση! Πολύ σημαντικό εργαλείο! Θεωρώ πως είναι πιο εύκολο να κάνεις ωοσκόπηση και αντικατάσταση αυγών απ ότι δαχτυλίδια κτλ κτλ. 😛

Γενικά αυτό που πρέπει να κάνεις Γιώργο είναι να μάθεις το ζευγάρι σου. Να παρατηρήσεις τι τους αρέσει, τι απ όλα αυτά που τους παίρνεις αποδέχονται κτλ κτλ. Ξεκινά δηλαδή ένα ένα τα βήματα. Για να μπορέσεις να έχεις ένα υγιές ζευγάρι την άνοιξη έτοιμο να ζευγαρώσει και να φέρει στον κόσμο υγιείς απογόνους πρέπει πρώτα να τους έχεις χτίσει ένα γερό ανοσοποιητικό. Και αυτό χτίζεται όλο το χρόνο. Ξεκίνα από την τροφή που προτιμούν. Δοκίμασε διάφορες και δες με ποια τροφή δεν αφήνουν σπόρο που να μην φάνε. Στη συνέχεια θα τους βάλεις βραστό αυγό. Τους αρέσει; Το τρώνε; Μετά μπορείς να δοκιμάσεις να φτιάξεις μια δική σου αυγοτροφή, να δεις αν τους αρέσει κτλ. Την άνοιξη καλό θα είναι να δώσεις έτοιμη αυγοτροφή (πχ CEDE MORBIDO) είναι πιο πλούσια και θρεπτική. Αλλά και αυτή να την έχεις ξεκινήσει μήνες πριν να βρεις ποια απ όλες τις μάρκες προτιμούν.

Για μένα αν το κλουβί είναι στο κατάλληλο μέρος - να μην πιάνει ο αέρας, να είναι ευήλιο, να είναι προστατευμένα από αρπακτικά, να είναι το περιβάλλον ήρεμο, ήσυχο και να τους εμπνέει ασφάλεια - αν καθημερινά έχουν φρέσκο καθαρό νεράκι, καλή τροφή και σπόρους που τους αρέσουν, βότανα, λαχανικά, φρούτα, και μια καλη έτοιμη αυγοτροφή που τους αρέσει, τότε είναι έτοιμα να γίνουν γονείς και να πολλαπλασιαστούν. 😛

Κάποτε είχα ξεφύγει και εγώ. Τους έδινα βιταμίνες, ιχνοστοιχεία, πολλά υλικά για φωλιά, φωλιές πολλές κτλ κτλ και καταλάβα πως τελικά στο μυαλό μας είναι όλα. Αυτά χρειάζονται το σωστό περιβάλλον, μια ισορροπημένη διατροφή και την κατάλληλη περίοδο θα ακούσουν το ένστικτό τους και όλα θα γίνουν όπως προστάζει η φύση! Μην την ξεχνάμε!

Αυτά από μένα!
 
Καλησπερα σημερα ηρθε ο φιλος μου απο αθηνα και μου εφερε τα πραγματα το σπρει για τις ψηρες ειναι το Pinex spray της Tafarm.
Τα δαχτυλιδια γραφουν πανω GR00 E17 5791 και το τετραψιφιο αυξανεται. Οι σποροι ειναι πολυ αλλα θα τους χρησιμοποιω για ολη την περιοδο της αναπαραγωγης και πτεροροιαςδιαβαζω και οτι αρθρο εχω βρει με αναπαραγωγη μεγαλομα και οτι αλλο ειναι σχετικο.
Και μετα τις γιορτες θα αρχισω και προβες με τα ψευτικα αυγα για την απομακρινση τους οταν θα ερθει η ωρα.
 
Δεν θα πω κατι καινουργιο ολοι ξερουμε πως το ζητημα ειναι να μην επισκευτουν το εκτροφειο οι κοκκινες ψειρες! Αν το κανουν δυσκολα τα πραγματα
 
Back
Top