Γενικά Νέοι με απορίες στα καναρίνια

Καλησπέρα σήμερα εκανα μία παραγγελία με κάποια πράγματα για να τα έχουμε έτοιμα όλα όταν θα έρθει ή εποχή να ζευγαρώσουμε τα μικρά μας.
Αυτά είναι τα πράγματα που παρηγγειλα ελπίζω να έχω διαλέξει όσο το δυνατόν περισσότερα από όλα όσα χρειάζονται.
Πλαστική Θήκη Με Νήμα Για Φωλιά ποσ.1
Μεταλλική Θήκη Λαχανικών Και Φρούτων ποσ.2
Στήριγμα Σουπιοκόκκαλου Εσωτερικό ποσ.2
Φωλιά Εξωτερική Ελεγχόμενη ποσ.2
Sisal Fibre Juta Cotton 100gr ποσ.1
Δακτυλίδια Ετήσια Εκτροφής 2,5mm - 2017 ποσ.10
Αυγά Πλαστικά Καναρινιών Mπλέ ποσ.6
Λαβίδα Αυγών ποσ.1
Τσόχα Για Φωλιές ποσ.6
Vitakraft Vogel Kohle - Χωνευτικό Κάρβουνο 10gr ποσ.3
Versele Laga Germitation Seeds - Σπόροι Βλαστώματος 1kg ποσ.1
Versele-Laga Prestige Premium Canaries 1kg ποσ.2
Περιμένω να μου πείτε τις γνώμες σας σχετικά με τα πράγματα και να μου προτείνεται αν χρειάζεται τίποτα έξτρα.
 
Τα δακτυλίδια είναι μικρά για καναρίνια...
Πρώτη φορά θα κάνεις αναπαραγωγή;
Αν δεν έχεις εμπειρία καλύτερα μην βάλεις δακτυλίδια!
Καρβουνακι δεν χρειάζεται, είναι περισσότερο χρήσιμο σε
τοξικοσεις - δηλητηρίαση, προτίμησε κάποιο grit χώνευσης.
Καλή συνέχεια!
 
Δακτυλίδια Ετήσια Εκτροφής 2,5mm - 2017 ποσ.10
Αν αυτά τα θέλεις για τα καναρίνια δεν κάνουν.
Χρειάζεται τα δαχτυλίδια να έχουν 2,9 mm διάμετρο τρύπας.
 
Τα δακτυλίδια είναι μικρά για καναρίνια...
Πρώτη φορά θα κάνεις αναπαραγωγή;
Αν δεν έχεις εμπειρία καλύτερα μην βάλεις δακτυλίδια!
Καρβουνακι δεν χρειάζεται, είναι περισσότερο χρήσιμο σε
τοξικοσεις - δηλητηρίαση, προτίμησε κάποιο grit χώνευσης.
Καλή συνέχεια!
Ναι πρώτη φορά απλά ήθελα να βάλω δαχτυλίδια πιο πολύ για να τα αναγνώριση στο μέλλον ποτέ γεννήθηκαν το κάρβουνο το θέλω γιατί εδώ βρήκα grit απλά δεν έχουν αυτό με το κάρβουνο και πηρα για να φτιαξω λίγο grit με 2% καρβουνο

+
*1)Chevi-tren για ψείρες κτλπ ως πρόληψη και
1)κρέμα νεοσών σε περίπτωση που χρειαστεί να τα ταΐσεις εσύ!
Καλή συνέχεια! Καλή επιτυχία!
ναι δίκιο πιστεύω να τα βρω εδώ αυτά κρέμα έχω δει σίγουρα το chevi-tren θα το ψαξω

Αν αυτά τα θέλεις για τα καναρίνια δεν κάνουν.
Χρειάζεται τα δαχτυλίδια να έχουν 2,9 mm διάμετρο τρύπας.
θα τους πάρω τηλ σήμερα αν μπορουν να μου τα αλλάξουν με 2,9mm.
 
Αφού θέλεις τα δαχτυλίδια για προσωπική σου διευκόλυνση, μπορείς να βάλεις και σιλικόνης που είναι πιο φιλικά στο δέρμα των ποδιών των πουλιών.
Και μπορείς να βάλεις άλλο χρώμα ανά οικογένεια για τις αιμομειξίες και να κρατήσεις κατάλογο γεννήσεων.
 
Αφού θέλεις τα δαχτυλίδια για προσωπική σου διευκόλυνση, μπορείς να βάλεις και σιλικόνης που είναι πιο φιλικά στο δέρμα των ποδιών των πουλιών.
Και μπορείς να βάλεις άλλο χρώμα ανά οικογένεια για τις αιμομειξίες και να κρατήσεις κατάλογο γεννήσεων.
Απλά θέλω να να έχουν και κλειστού τύπου σιλικόνης έχουμε και εδώ.

πολύ σωστή ενέργεια να προετοιμαστείτε από τώρα πάντως..
Σε ευχαριστούμε πολύ..,!

To πότε θα περάσεις τα δαχτυλίδια, το γνωρίζεις;.. (ευτυχώς που έγραψες διάμετρο.. Θα είχες - θα είχαν μεγάάάάλο πρόβλημα).
Από 5η έως 7η μέρα ναι πάλι καλά που τι έγραψα ευχαριστώ που με σωσατε.
 
Γιωργο το πέρασμα των δακτυλιδιων δεν είναι τόσο "εύκολο" όσο φαίνεται!
Θα σου πρότεινα για πρώτη φορά να σου δείξει κάποιος έμπειρος αλλιώς μην βάλεις.
Καλή συνέχεια με καινούργια φετινα μικρουλια!
 
Γιωργο το πέρασμα των δακτυλιδιων δεν είναι τόσο "εύκολο" όσο φαίνεται!
Θα σου πρότεινα για πρώτη φορά να σου δείξει κάποιος έμπειρος αλλιώς μην βάλεις.
Καλή συνέχεια με καινούργια φετινα μικρουλια!
Θα δοκιμασω αν είναι στη πρώτη γέννα και αν δω πως δε τα καταφέρω θα τα αφήσω χωρίς αν είναι. Τουλάχιστον στα βίντεο δεν φαίνεται και πολύ δύσκολο απλά θέλει απαλές κινήσεις, υπομονή, και προσοχή στους νεοσους μη τους παρά πιέσεις.
 
Eπειδή για όλους μας υπήρξε η 1η φορά... Τα δικά μου χέρια τουλάχιστον και ίδρωναν και έτρεμαν. Τα ποδαράκια των νεοσσών 5 ημερών παραήταν λεπτά για να ''αντέξουν'' οποιοδήποτε λάθος μου η αστοχία.. Εξάλλου και σαν ''έμπειρος'' πλέον, έχω σπάσει ποδαράκι καρδερίνας στην προσπάθειά μου να της περάσω δαχτυλίδι...ήταν βλέπεις πολύ ανεπτυγμένο στις 5 ημέρες και δεν περνούσε...*Πολλές φορές νομίζω ότι π.χ. Ο Μέσι δεν κάνει κάτι ιδιαίτερα δύσκολο... Μόλις όμως πρωτοέπαιξα σε 5 επί 5 ( !), κατάλαβα ότι όλα στη θεωρία είναι εύκολα, στην πράξη είναι αλλιώς!
 
Eπειδή για όλους μας υπήρξε η 1η φορά... Τα δικά μου χέρια τουλάχιστον και ίδρωναν και έτρεμαν. Τα ποδαράκια των νεοσσών 5 ημερών παραήταν λεπτά για να ''αντέξουν'' οποιοδήποτε λάθος μου η αστοχία.. Εξάλλου και σαν ''έμπειρος'' πλέον, έχω σπάσει ποδαράκι καρδερίνας στην προσπάθειά μου να της περάσω δαχτυλίδι...ήταν βλέπεις πολύ ανεπτυγμένο στις 5 ημέρες και δεν περνούσε...*Πολλές φορές νομίζω ότι π.χ. Ο Μέσι δεν κάνει κάτι ιδιαίτερα δύσκολο... Μόλις όμως πρωτοέπαιξα σε 5 επί 5 ( !), κατάλαβα ότι όλα στη θεωρία είναι εύκολα, στην πράξη είναι αλλιώς!
Καλά συμφωνω πως δεν είναι παιχνίδι απλά αν δε δοκιμασω δε θα μάθω ελπίζω να πάνε καλά τα πράγματα ας βγούμε πρώτα μικρά από τα αυγά και βλέπουμε μετά για τα δαχτυλίδια.. 😉
 
Καλά συμφωνω πως δεν είναι παιχνίδι απλά αν δε δοκιμασω δε θα μάθω ελπίζω να πάνε καλά τα πράγματα ας βγούμε πρώτα μικρά από τα αυγά και βλέπουμε μετά για τα δαχτυλίδια.. 😉
Για να είσαι σίγουρος, καλύτερα να πάρεις και τον αντίστοιχο κόπτη των δαχτυλιδιών.
[x]
Αν και ακριβούτσικος, στις δύσκολες στιγμές, όπως εάν σφηνώσει κάποιο δαχτυλίδι κατά το πέρασμα ή και αργότερα, θα σε σώσει σίγουρα.
Τον παίρνεις και θα τον έχεις για μια ζωή.
 
Δες για να καταλάβεις:
Ο πιο φτηνός είναι ο δεύτερος, αλλά υπάρχει και σε άλλα καταστήματα που μπορεί να έχει ακόμα πιο χαμηλή τιμή.
 
Για να είσαι σίγουρος, καλύτερα να πάρεις και τον αντίστοιχο κόπτη των δαχτυλιδιών.
Αν και ακριβούτσικος, στις δύσκολες στιγμές, όπως εάν σφηνώσει κάποιο δαχτυλίδι κατά το πέρασμα ή και αργότερα, θα σε σώσει σίγουρα.
Τον παίρνεις και θα τον έχεις για μια ζωή.
Θα ψαξω να βρω και αν είναι παίρνω από εδώ εναν να δω και τι τιμές παίζουν και βλέπω.
 
Back
Top