Γενικά Νέοι με απορίες στα καναρίνια

Προσωπικά να πω πως...
Και εμείς παρόμοια διατροφή κάνουμε βαζουμε λίγη τρωφη και φυσάμε τα τσοφιλα μέχρι να τη φάνε όλη μετά επαναλαμβάνουμε απλά ανά δύο μέρες περίπου δίνουμε και κανένα αγριόχορτο ή φρούτα.

Χωρίς να κάνω quotes κτλ απο το #43 μέχρι και το #46 μήνυμα, αυτό συνάγεται σαν συμπέρασμα με φυσικό τρόπο. Έγραψες πως δεν δίνεις αυγοτροφή, είναι χειμώνας, πρέπει τα πτηνά να το συνειδητοποιήσουν και συμπληρωματικά απάντησες στον Ιανό πως πρέπει να γίνεται και σε εξωτερική εκτροφή.
Τα πουλάκια τα έχουμε έξω και τα δύο μόνο αν πέσει παρά πολύ ή θερμοκρασία θα τα βάλουμε μέσα αλλά μέχρι στιγμής πάμε καλά από καιρό.
Για να ανακεφαλαιωσουμε από Οκτωμβρη μέχρι αρχη Φλεβαρη δίνουμε μία φορά την εβδομάδα ή αυγό ή αυγοτροφη. Μετά στη προετοιμασία της αναπαραγωγής αυξανουμε ποσότητα και μετά την πτεροροια μειωνουμε παλι. Την περισσότερη ποσότητα την δίνουμε στην προετοιμασία ή στη πτεροροια; Αν κατάλαβα καλά.
Ένα βίντεο και από τον μικρό μας.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
στην προετοιμασία της αναπαραγωγής αυξανουμε ποσότητα
..η προετοιμασία του αρσενικού πρέπων θα ήταν να προηγείται τουλάχιστον κατά 1 μήνα,ώστε να μπορεί άνετα να ανταπεξέλθει στις ''αυξημένες υποχρεώσεις'' που τον περιμένουν και εν συνεχεία ακολουθεί η θηλυκιά..
μετά την πτεροροια μειωνουμε παλι.
σωστά.. Αλλά με το μαλακό,όχι απότομα..

Τα πουλάκια τα έχουμε έξω και τα δύο μόνο αν πέσει παρά πολύ ή θερμοκρασία θα τα βάλουμε μέσα
.. Το καλύτερο γι'αυτά θα ήταν να μην τα μετακινήσετε από έξω-μέσα.. Θα τους ανατρέψετε άθελα σας όλο τους το σύστημα με ότι αυτό συνεπάγεται.
μπορείτε όμως να φροντίσετε αν πέσει τόσο πολύ η θερμοκρασία να τα προστατεύσετε με κάποιο τρόπο περιμετρικά (πχ νάυλον φούσκα ή plexiglass) και δεν θα έχουν πρόβλημα.
 
Τα πουλάκια τα έχουμε έξω και τα δύο μόνο αν πέσει παρά πολύ ή θερμοκρασία θα τα βάλουμε μέσα αλλά μέχρι στιγμής πάμε καλά από καιρό.
Γιώργο, επειδή το έχω κάνει αυτό, αν τα βάλεις μέσα μετά χάνεις το κριτήριο για να τα ξαναβγάλεις έξω. Θα φτάσει Μάρτης δηλαδή και εσύ θα είσαι αναποφάσιστος, κάνει κρύο ή δεν κάνει;
Σταθερό σημείο, χωρίς ρεύματα και βροχές και χωρίς άμεση ακτινοβολία μετά τις 9-10 και πρίν τις 18:00, χοντρικά και με λογικά πλαίσια. Σε παγετούς κτλ τα έχεις σκεπασμένα με ένα νάυλον.
Τώρα για την διατροφή,έχε υπόψιν οτι πρέπει να πάς για αναπαραγωγή με ένα σύνολο πραγμάτων, που θα έχει αποδοχή απο τα πτηνά σου. Η αυγοτροφή είναι καλύτερη σαν σύνολο απο το αυγό.Αν το επιτρέπουν τα οικονομικά σας, να την παρέχεις για να την συνηθίσουν. Εναλλάξ δοκίμαζε και το αυγό για μελλοντική ασφάλεια.
Μέχρι τότε έχουμε πολύ δρόμο και πολλά άρθρα να διαβάσουμε.
Καλή αρχή.
 
Γιώργο, επειδή το έχω κάνει αυτό, αν τα βάλεις μέσα μετά χάνεις το κριτήριο για να τα ξαναβγάλεις έξω. Θα φτάσει Μάρτης δηλαδή και εσύ θα είσαι αναποφάσιστος, κάνει κρύο ή δεν κάνει;
Οποτε αν ειναι τα αφηνουμε εξω συνεχεια και στο πολυ κρυο οποτε ερθει αν ερθει τα σκεπαζουμε με ναιλον.
η θυλικια την τσιμπαει με πιο ορεξη την αυγοτροφη τωρα θα δουμε τι να κανουμε με τον μικρο θα του δινουμε αυτη και πιστευβω μεχρι αρχη Φλρβαρη θα την εχει συνηθησει πλεων. μπορουμε να βαζουμε καποιο ειδος σπορων μεσα για να την κανουμε πιο ελκιστικη;
 
Ναι φυσικά μπορείτε.Λίγη ποσότητα κάθε φορά, περίλλα ή κία. Την patee στο ψυγείο την κρατάμε και δεν βάζουμε όλα τα σπόρια σε αυτήν εξαρχής αλλά μόνο τόσα για την αντίστοιχη ποσότητα που θα καταναλωθεί.
 
Ναι φυσικά μπορείτε.Λίγη ποσότητα κάθε φορά, περίλλα ή κία. Την patee στο ψυγείο την κρατάμε και δεν βάζουμε όλα τα σπόρια σε αυτήν εξαρχής αλλά μόνο τόσα για την αντίστοιχη ποσότητα που θα καταναλωθεί.
Αυτό για το ψυγείο δεν μας το είχαν πει στο πετ. Ωραία θα πάμε να πάρουμε κάποιο από τα δύο και βλέπουμε σε αναλογία 1/1 ή λιγότερα σπόρια στη δόση.
Το Νιζερ είναι καλός σαν σπόρος γιατί αν θυμάμαι καλά αυτό δεν εχουν και οι "βιταμίνες" που πουλάνε στα πετ;
 
Αυτό για το ψυγείο δεν μας το είχαν πει στο πετ.
Γιώργο θα το καταλάβεις και μόνος σου, οι γνώσεις που έχουν οι εργαζόμενοι στα pet δεν είναι και οι καλύτερες. Ένα πουλί μπορεί να ζήσει και σε άθλιες συνθήκες, ούτε εμπειρικά λοιπόν μπορούν να εξαγάγουν κάποιο συμπέρασμα. Εδώ έχουμε πολύ μεγάλο αριθμό άρθρων και συζητήσεων που λύνουν βήμα βήμα την κάθε απορία σου. Έχεις τον χρόνο μέχρι την αναπαραγωγή να ξεκλέβεις λίγο χρόνο και να διαβάζεις απο λίγο. Μπορείς να κάνεις χρήση της αναζήτησης με λέξεις-κλειδιά.
Ωραία θα πάμε να πάρουμε κάποιο από τα δύο και βλέπουμε σε αναλογία 1/1 ή λιγότερα σπόρια στη δόση.
Κία αλλά και άλλα σπόρια μπορείτε να βρείτε σε μαγαζιά με βιολογικά προιόντα.
Περίλλα πωλειται σε συσκευασία του 1 κιλού με 9-12 ευρώ.
Όλα πάντα συσκευασμένα και επώνυμα.
Το Νιζερ είναι καλός σαν σπόρος
Το νίζερ είναι το σοκολατάκι τους. Είναι λιπαρός σπόρος, χωρίς όμως να συνοδεύεται και απο άλλα θρεπτικά συστατικά. Επίσης βάφει κόκκινο. (ελάχιστα), αν θυμάμαι καλά.
σε αναλογία 1/1 ή λιγότερα σπόρια στη δόση
Να βάζετε μικρές δόσεις αυγοτροφής τέτοια εποχή. Για ένα κουταλάκι του γλυκού μπαίνει στη μύτη περίλλα ή κία ή και τα δύο.
Τα σπόρια γενικά δεν θέλουν υγρασία, αντίστροφα απο την patee δεν θέλουμε να φύγει η υγρασία της.
 
Συμφωνώ με τους 2 Δημήτρηδες μας! Σωστές συμβουλές δίνουν! Και να πω και για τον Γιώργο πως τα πάει περίφημα και είμαι σίγουρη πως την άνοιξη θα χαρεί μικρά νεοσσάκια! Γιώργο συνεχίστε έτσι! Αυτό θα πω μόνο! :D
 
Θα πάω μόλις βγει καμία δουλεια,(ελεύθερος επαγγελματίας)
Γιατί έχει πέσει νεκρά, να πάρω κανένα έξτρα σπορακι για τα μικρά και εννοείται πως θα παρω και Νιζερ αφού είναι η σοκολάτα τους για να τα καλοπιανουμε. Για την αυγοτροφη το είχα διαβάσει στις συνταγές ότι θέλουν ψυγείο ή κατάψυξη αν θέλουμε να τη διατηρούμε για περισσότερο καιρό.

Συμφωνώ με τους 2 Δημήτρηδες μας! Σωστές συμβουλές δίνουν! Και να πω και για τον Γιώργο πως τα πάει περίφημα και είμαι σίγουρη πως την άνοιξη θα χαρεί μικρά νεοσσάκια! Γιώργο συνεχίστε έτσι! Αυτό θα πω μόνο! :D
Σε ευχαριστώ πολύ Αλίκη ελπίζω να τα καταφέρουμε και να μεγαλώσουμε αρκετά μικρά. Το έχω ρίξει στο διάβασμα για να μπορούμε να προσφέρουμε στα πουλάκια μας όσο το δυνατών καλύτερες συνθήκες ζωής.
 
Κοίτα, δεν ξέρω την Κέρκυρα, αλλά έχω περάσει από ένα κατάστημα πετσοπ στο δρόμο από το ψυχιατρείο προς την πλατεία των ληστών. Δεν γνωρίζω αν έχει άλλο τέτοιο μαγαζί η περιοχή, αλλά λυπάμαι που το λέω, το εν λόγω ήταν άθλιο, βρώμικο, με άρρωστα πουλιά κλπ. Αν λοιπόν αγοράζεις από εκεί, αλλά και από όπου κι αν πάρεις, θα πρέπει οι έξτρα σπόροι σου, όπως σου ειπώθηκε και σε προηγούμενο μήνυμα, να είναι οπωσδήποτε σε κλειστό σακουλάκι, και εννοώ σφραγισμένο, και επώνυμοι, και να δεις και την ημερομηνία λήξεως αν έχουν. Αλλιώς, αγόρασε με αντικαταβολή (και αφού ελέγξεις το προϊόν κατά την παραλαβή) από ηλεκτρονικό κατάστημα.
 
Κοίτα, δεν ξέρω την Κέρκυρα, αλλά έχω περάσει από ένα κατάστημα πετσοπ στο δρόμο από το ψυχιατρείο προς την πλατεία των ληστών. Δεν γνωρίζω αν έχει άλλο τέτοιο μαγαζί η περιοχή, αλλά λυπάμαι που το λέω, το εν λόγω ήταν άθλιο, βρώμικο, με άρρωστα πουλιά κλπ. Αν λοιπόν αγοράζεις από εκεί, αλλά και από όπου κι αν πάρεις, θα πρέπει οι έξτρα σπόροι σου, όπως σου ειπώθηκε και σε προηγούμενο μήνυμα, να είναι οπωσδήποτε σε κλειστό σακουλάκι, και εννοώ σφραγισμένο, και επώνυμοι, και να δεις και την ημερομηνία λήξεως αν έχουν. Αλλιώς, αγόρασε με αντικαταβολή (και αφού ελέγξεις το προϊόν κατά την παραλαβή) από ηλεκτρονικό κατάστημα.
Το ξέρω το συγκεκριμένο κατάστημα ίσως είναι το χειρότερο πετ στο νησί.
Για λυπηση είναι τα καμένα τα πουλάκια στρώμα τριων πόντων ήταν ή κουτσουλιές στις κλούβες
Πάω έξω από την πόλη της Κέρκυρας σε ένα αρκετά καλό μαγαζί αλλά είναι ακριβό σε σύγκριση με τα υπόλοιπα άλλα χαλλαλι και ή απόσταση και ή τιμες.
Για φωλιές, υλικά για τις φωλιές και τα λοιπά για τις αναπαραγωγές θα τα ψωνισουμε από το νετ. ή βλακεία είναι πως αν θέλουμε να πάρουμε τροφή και καμία ζευγαρωστρα τα έξοδα αποστολής ανεβαίνουν στα ύψη.
 
Απο οτι ειδα η τροφη τους ειναι χυμα, οποτε καλο ειναι να αλλαχθει αμεσα με συσκευασμενη τροφη :)
👍

Το ξέρω το συγκεκριμένο κατάστημα ίσως είναι το χειρότερο πετ στο νησί.
Για λυπηση είναι τα καμένα τα πουλάκια στρώμα τριων πόντων ήταν ή κουτσουλιές στις κλούβες
Πάω έξω από την πόλη της Κέρκυρας σε ένα αρκετά καλό μαγαζί αλλά είναι ακριβό σε σύγκριση με τα υπόλοιπα άλλα χαλλαλι και ή απόσταση και ή τιμες.
Για φωλιές, υλικά για τις φωλιές και τα λοιπά για τις αναπαραγωγές θα τα ψωνισουμε από το νετ. ή βλακεία είναι πως αν θέλουμε να πάρουμε τροφή και καμία ζευγαρωστρα τα έξοδα αποστολής ανεβαίνουν στα ύψη.
γι αυτό είμαστε εδώ! Οι πρώτες ζευγαρώστρες που είχα δει τις δίναν μόονο 40 ευρώ (για διαστάσεις 40 χ 60) 'οταν έμαθα τις έβρισκα με τα μισά ολοκαίνουριες και με 3 ταΐστρες ανα χώρισμα
για παράδειγμα δες εδώ https://www.pet4u.gr/pet-camelot-9672.html
 
Άμα ψάξεις θα βρεις και το φθηνό.
Καλό είναι για εμάς να υπάρχουν πολλές επιλογές, για να διαλέγουμε το φθηνότερο.
Σε ίδια είδη πάντα αναφέρομαι.
 
Και εγώ θα σας πρότεινα να προχωρήσετε με αυτό το ζευγάρι φέτος, θα μάθετε πάρα πολλά από την αναπαραγωγή και εκεί είναι που θα κολήσετε με τα καναρίνια! Ετσι την πατήσαμε οι πιο πολλοί..
 
👍


γι αυτό είμαστε εδώ! Οι πρώτες ζευγαρώστρες που είχα δει τις δίναν μόονο 40 ευρώ (για διαστάσεις 40 χ 60) 'οταν έμαθα τις έβρισκα με τα μισά ολοκαίνουριες και με 3 ταΐστρες ανα χώρισμα
για παράδειγμα δες εδώ https://www.pet4u.gr/pet-camelot-9672.html
Την ζευγαρώστρα την πήραμε απο εδω στα 30 ευρώ τστην ουσια ηταν ιδια τιμη με αν την περναμε απο το νετ συν τα σταλτικα βεβαια.

Άμα ψάξεις θα βρεις και το φθηνό.
Καλό είναι για εμάς να υπάρχουν πολλές επιλογές, για να διαλέγουμε το φθηνότερο.
Σε ίδια είδη πάντα αναφέρομαι.
Το καλο ειναι στις μεγαλουπόλεις εχετε την ευχαιρια επιλογης απο πολλα καταστηματα και σε μερικες περιπτωσεις και δωρεαν μεταφορα στον χωρο σας μακαρι να μου δινοταν η δινατοτητα να κατεβω αθηνα (ας πουμε) και να εκανα κατευθειαν της αγορες μου και να τα εφερνα εγω στο νησι αλλα δυστηχως δεν ειναι καθολου ευκολο.
Το αλλο προβλημα που εχουμε ειναι πως ακομα με την κοπελα μου δεν μενουμε μαζι ωστε να μπορουμε να παρουμε ας πουμε ενα 40κιλο σακι τροφη και να μην εχουμε γκρινια απο τους δικους μας οπως και για τις κλουβες και τα κλουβακια που θα χρειαστουν σε λιγο καιρο πιστευω πολλοι ειναι σε αντιστηχη θεση.

Και εγώ θα σας πρότεινα να προχωρήσετε με αυτό το ζευγάρι φέτος, θα μάθετε πάρα πολλά από την αναπαραγωγή και εκεί είναι που θα κολήσετε με τα καναρίνια! Ετσι την πατήσαμε οι πιο πολλοί..
Αυτο θα κανουμε θα προχωρισουμε σε αναπαραγωγη των πουλιων που εχουμε τωρα να παρουμε το βαπτησμα του πυρος και μετα λογικα θα κινηθουμε διαφορετηκα με δυο σωστα ζευγαρια και ακομα περισσοτερο παθος για το χομπι.
 
40 κιλό τροφής για 2, 4,6 κλπ πουλιά ειναι παρα πολλά. Ακόμα και το 20 κιλό. Έως να καταναλωθεί, και εφόσον θα εχει ανοιχθεί και θα μπαγιατεψει και θα κινδυνεύει να επιμολυνθεί και να αποτελέσει μολυσματικό παράγοντα για τα πουλιά. 1-3 κιλά συσκευασμένη και εισαι καλυμμένος για μήνες.
 
το ξέρω ότι υπάρχει χρέωση μεταφορικών, αλλά αν συγκεντρώσεις κάποια πράγματα σε μια παραγγελία κερδίζεις όπως είπες 10 ε από τη ζευγαρώστρα, 5ε από την τροφή, 3ε από μια πολυβιταμίνη κοκ πάλι κερδισμένος θα βγείς 😉
 
Back
Top