Ασθένειες Νεοσσός budgie με πολύ ανοιχτά πόδια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης peterl
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

peterl

PB New Member
Εγγραφή
18 Οκτ 2014
Μηνύματα
55
Πόλη
Πύργος
Γεια σας, το ζευγάρι μου (budgie)κατάφερε να γεννήσει 4 αβγά και να εκκολάψει 2 νεοσσούς τελικά! 🙂 Το πρόβλημα είναι ότι το μεγάλο (14 ημερων) έχει μια περίεργη στάση δηλαδή έχει πολύ ανοιχτά τα πόδια, αλλά έλεγα ότι είναι επειδή είναι μικρο ακόμα, αλλά σήμερα το δεύτερο παπαγαλάκι (9 ημερων) είδα να περπατάει σχεδόν κανονικά σε αντιθεση με το πρωτο υπάρχει πρόβλημα;
 
υπάρχει πρόβλημα;
Βάλε τα πουλάκια πάνω σε μια πετσέτα και ανέβασε μερικές φωτογραφίες τους μετά στο φόρουμ για να δούμε και οι υπόλοιποι τη θέση των ποδιών τους.
 
μόνο το ένα πόδι μπορεί να κουνήσει... Το μικρότερο παπαγαλάκι σκαρφάλωνε στο χέρι μου κανονικά...

DSC_0018.webp DSC_0005.webp
 
Δεν μπορώ να καταλάβω από αυτή τη θέση αν υπάρχει πρόβλημα. Δεν ξέρω, μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος άλλος.
 
δηλαδή το άλλο πόδι, αυτό στην αφύσικη θέση, μπορεί να είναι εξαρθρωμένο και δεν κουνιέται;
 
Είναι νομίζω η περίπτωση του splay leg.
Μέχρι να έρθει η σωστή βοήθεια διάβασε εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Κοκατιλ-καθεται-με-ανοιχτα-ποδια.24827/
Δες και το βίντεο.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Κι αυτό
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
ναι δεν το κουναει καθολου το ποδι στην αφυσικη θεση...
 
ειμαι κατα 90 % σιγουρος οτι εχει splayed leg αλλα οταν θα του δεσω το ποδι θα τα τραβιξω;δεν θα πονεσει;😱

να το κανω αυριο ή να το κανω σημερα;δεν ξερω αν εχω και τετοιον επιδεσμο..
 
Παιδιά είναι κάτι που ο Ανδρέας μπορεί να κάνει μόνος του; Το έχει κάνει κάποιος στην πράξη;
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
αυτοο;
 
Παιδιά είναι κάτι που ο Ανδρέας μπορεί να κάνει μόνος του; Το έχει κάνει κάποιος στην πράξη;


Είναι πράγματι πολύ απλό Σταύρο. Μπορεί να το κάνει ο γονιός του Ανδρέα μαζί του, αφού δει το συγκεκριμένο θέμα.
 
θα το δειξω στον μπαμπα μου θα του εξηγησω το τι γινετε και νομιζω θα τα καταφερουμε...
Εσύ όσο θα βοηθάς τον πατέρα σου, κράτα και μια κάμερα να μας δείξεις την πορεία "εργασίας" και το αποτέλεσμα...
 
Επειδή είναι μικρό ακόμα και το ταΐζουν οι γονείς του, να έχετε τον νου σας μήπως μετά το δέσιμο το πετάξουν από την φωλιά.
Αλλά και καλύτερα να είστε έτοιμοι να το ταΐσετε εσείς με κρέμα αν χρειαστεί στην συνέχεια.
Οπότε μην προχωρήσετε πριν κάνετε την κατάλληλη προετοιμασία. Πάντως έτσι δεν μπορεί να μείνει, δεν θα επιβιώσει στην συνέχεια μόνο του.
 
τελικά παιδιά του έδεσα τα πόδια και τα κουνάει και τα δυο... Το βίντεο που τράβηξα έχει χάλια ποιότητα όποτε αφήστε το... Πτηνιατρος στον Πύργο Ηλείας λογικά δεν υπάρχει οπότε θα ψάξω για την Πάτρα... Η μητερα του το δεχτηκε δεν υπαρχει προβλημα...
 
Back
Top