Ασθένειες Ξαφνικος θανατος ζευγαριου καρδερινων... Αιτια;

Όταν λες το πάνω και το κάτω, πως ήταν στερεωμένες οι κλούβες; Πάταγαν η μία πάνω στην άλλη; Ή ήταν σε κατασκευή;
 
Αυτος που εχασα ηταν ο πιο πυρωμενος. Και γενικα το ζευγαρι ηταν πιο ''μπροστα'' απ το αλλο που εμεινε. Καθολου τσακωμοι, ταιζονταν, πρωι και σουρουπο ο αρσενικος ''να φαει τα σιδερα''.
Στο αλλο ζευγαρι οχι, δεν εχω δει καποια διαφορα. Οπως και στην θηλυκια διπλα.
 
Δεν παιζει κάτι τέτοιο γιατί ήταν μέσα (γεράκι). Το θέμα είναι οτι ο φιλος ζητάει "νεκροψία", χωρίς τα θυματα, τον χωρο,την περιγραφη συνθηκών διαβίωσης φαγητού, βιταμινών, νερού, απουσίας του απο τον χώρο τρείς μέρες και αλλα που χρειάζονται κατάλογο. ΕΙπε ενα μπρόκολο το οποίο δεν το είχε και για πρόβλημα από την περιγραφή του και τίποτα άλλο.
 
Η κλουβα ειναι αγοραστη, διορωφη. 90χ75χ60 ο καθε οροφος αν θυμαμαι καλα Μαρια.
Δημητρη... χμμ, σε μενα αναφερεσαι; Μηπως δεν εχεις διαβασει ολο το θεμα; Νομιζω οτι εξηγησα αρκετα τις συνθηκες διαβιωσης. Και συνεχιζω να απανταω στα παιδια. Δεν σε καταλαβαινω...
 
Νίκο, εφόσον έχεις κι άλλο ζευγάρι, καταρρίπτεται και η χαλασμένη, δηλητηριασμένη τροφή. Θα είχα πειράξει και τα άλλα.
Το να ''έσκασε'' το ένα ζευγάρι, το άλλο.. Ούτε κι αυτό παίζει. Όταν η καρδερίνα ''πιέζεται'' τραγουδιστικά από άλλο καλύτερο η πιο πυρωμένο, ''μαραζώνει''. Δεν είναι ευδιάθετο και ξαφνικά ''τάβλα''.
Να τα τσίμπησε κάτι; .. Τι τσίμπημα και από τι, μπορεί να επιφέρει θάνατο εντός ωρών;
 
Mίλησα με τον Νίκο τηλεφωνικά.

Για μένα τα πουλιά έφυγαν από το μπρόκολο. (προφανώς δηλητηριασμένο).

Τα πουλιά σίγουρα έχουν περίεργο παρελθόν που δεν θέλω να μπω σε λεπτομέριες.

Μην πάει το μυαλό σας σε πιασμένα.

Οπως του είπα και του Νίκου...όταν θα κατέβει στην Αθηνα θα του κάνω δώρο εγώ ένα πουλάκι.
 
Τα πουλιά σίγουρα έχουν περίεργο παρελθόν που δεν θέλω να μπω σε λεπτομέριες.
Χωρίς λεπτομέριες εφόσον δεν το επιθυμείς, γενικά όμως πρόκειται για φιλασθενικό και επιβαρεμένο παρελθόν.
 
... Οταν γυρισα και τα βρηκα νεκρα το μπροκολο ηταν αθικτο! Τροφη και νερο ελειπαν ελαχιστα, αρα ψοφησαν την πρωτη, το πολυ την δευτερη μερα που ελειψα. Το θεμα ειναι οτι μπροκολο εβαλα και στα αλλα πουλια, τα οποια τα βρηκα μια χαρα...

Mίλησα με τον Νίκο τηλεφωνικά.

Για μένα τα πουλιά έφυγαν από το μπρόκολο. (προφανώς δηλητηριασμένο).

Τα πουλιά σίγουρα έχουν περίεργο παρελθόν που δεν θέλω να μπω σε λεπτομέριες.
Τελικά το'φαγε αυτό το ρημαδομπρόκολο;...Αφού η μπίλια ''κατέληξε'' στον πράσινο υπαίτιο, να δούμε μήπως ήταν ανεμογκάστρι.. Μήπως δηλητηριάζει και χωρίς να το φάνε.
 
Τελικά το'φαγε αυτό το ρημαδομπρόκολο;...Αφού η μπίλια ''κατέληξε'' στον πράσινο υπαίτιο, να δούμε μήπως ήταν ανεμογκάστρι.. Μήπως δηλητηριάζει και χωρίς να το φάνε.

Αν φας κάτι δηληριασμένο...ψοφάς.

ή μπρόκολο είναι αυτό...ή νερό...ή σπόρος.

Ετσι απλά.

Ετυχε να είναι το μπρόκολο.

Εκτός αν μου πεις τώρα ότι δεν υπάρχει δηλητηριασμένο μπρόκολο.

εεεε θα σε παραδεχτώ.
 
Μηπως εαν εκανε καποιον ελεγχο σε προλοβο θα μπορουσε να παρει μια εικονα στο ποιο ηταν το τελευταιο τους γευμα;
 
Αν φας κάτι δηληριασμένο...ψοφάς.

ή μπρόκολο είναι αυτό...ή νερό...ή σπόρος.

Ετσι απλά.

Ετυχε να είναι το μπρόκολο.

Εκτός αν μου πεις τώρα ότι δεν υπάρχει δηλητηριασμένο μπρόκολο.

εεεε θα σε παραδεχτώ.
Ρε Βασίλη, διαβάζεις τι παρέθεσα παραπάνω;.. Ο άνθρωπος έγραψε ότι το βρήκε ''άθικτο'' .. Δεν θέλει διευκρίνηση ;
 
Χαθηκαν δυο πουλακια, δεν ξερουμε γιατι, τα πουλια τελικα εφυγαν απο τον κακο δηλιτηριασμενο μπροκολο ενω ειχε σε ολα τα πουλια; Μαλλον τις καρδερινες τις χαλασε; Ισως αλλα τελικα τα πουλια ειχαν επιβαρυμενο παρελθον, δν δινονται λεπττομερειες ο λογος ισως ν μην υπαρχεικαι απλα ας υποστηριξουμε του κεφαλιου μας χωρις ν ειμαστε παροντες χωρις ν ξερουμε αν τα πουλια ειναι οντως εκτροφης; Χωρις μια φωτογραφια χωρου χωρις ν ξερουμε ακριβη ηλικια πουλιων, χωρις ν ξερουμε τις πραγματικες συνθηκες διαβιωσεις, χωρις ν εχουμε δει κοιλια τον πουλιων, χωρις, χωρις, χωρις, για εμενα και ας μου επιτραπει αυτα ειναι ημιμαθια και επειδηξει του δηθεν ξερω εγω, κουραστηκα απλα κ για αυτο σε θεμα μ ιθαγενη δεν ξανα γραφω! Δεν υπαρχει μυστικοπαθεια οχι προς θεου απαντατε με γριφους κ χρησμους καλημερα σας!
 
Τα πουλιά σίγουρα έχουν περίεργο παρελθόν που δεν θέλω να μπω σε λεπτομέριες.
Οι γνώσεις έχουν αξία και είναι χρήσιμες όταν διαδίδονται για να εφαρμοστούν, διαφορετικά μηδενίζονται.
μ ιθαγενη δεν ξανα γραφω! Δεν υπαρχει μυστικοπαθεια οχι προς θεου απαντατε με γριφους κ χρησμους καλημερα σας!
Παναγιώτη μάλλον έχεις δίκιο, άδικη σπατάλη χρόνου.
 
Νικο Έχεις δίκιο. Καπου κατα λάθος απο το κινητό μου είχε πατηθεί κάτι που δεν έδειχνε τα μηνύματα σου παλια καινούργια. Μετα με μπερδευε και η τηλ. Επικοινωνία σου με τον ΑΒατον και νόμιζα οτι απο κει μονο υπήρχε κάποια ενημέρωση. Σήμερα είπα το πρόβλημα μου στον Σταυρο και όλα οκ μετα
 
Mίλησα με τον Νίκο τηλεφωνικά.

Για μένα τα πουλιά έφυγαν από το μπρόκολο. (προφανώς δηλητηριασμένο).

Τα πουλιά σίγουρα έχουν περίεργο παρελθόν που δεν θέλω να μπω σε λεπτομέριες.

Μην πάει το μυαλό σας σε πιασμένα.

Οπως του είπα και του Νίκου...όταν θα κατέβει στην Αθηνα θα του κάνω δώρο εγώ ένα πουλάκι.
Θα μας ενδιέφερε περισσότερο και θα ήταν πιθανόν πολύ πιο χρήσιμο για όλους μας να μαθαιναμε το "περίεργο παρελθόν" και τις "λεπτομέρειες" που δεν θέλεις να μπεις, παρα το ότι θα του χαρίσεις ένα πουλάκι.

Αλλά εδώ πέθαναν από το μπρόκολο που αρχικά ο blackjohn αναφέρει ξεκάθαρα ότι ΔΕΝ άγγιξαν τα συγκεκριμένα πουλιά που πέθαναν, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα που έφαγαν και ζουν...

Θέατρο του παραλογου.
 
Εν μέρη έχετε δίκιο.

Το ότι πέθαναν τα πουλιά από το μπρόκολο είναι εκτιμηση δική μου που δεν σημαίνει ότι είναι και η σωστή.

Από μένα τελειώνει εδώ το θέμα.

Το ότι είχα τηλεφωνική επικοινωνία ήταν για το λόγο ότι, δεν μπορουν να γράφονται όλα σε ένα Φορουμ. Και είναι λογικό. Γι αυτό επιδείωξα να μιλήσω με τον Νίκο γιατί όντως ήταν περίεργος ο θάνατος των πουλιών.

Τα υπόλοιπα παρακαλώ δεν είμαι ο αρμόδιος να απαντήσω.
 
Νικοblackjohn εχεις δίκιο σε οτι αφορα οτι δεν σε "έβλεπα" Αλλα επιτρέψει μου να σου πω οτι δεν εχεις δίκιο για την ενημερωση ενω έβλεπες τι γραφόταν. Ειπες οτι εδω τα εγραψες ολα,ιστορικό κλπ. Μετα μαθαίνουμε οτι έχουν περίεργο παρελθόν απο τηλ επικοινωνία αλλου μελους. Συνιθηζες να λείπεις τρεις μερες συχνα;έχουν ζητηθεί και αλλες πληροφορίες, φωτογραφιες κλπ. Δεν θα επεκταθω γιατί γραφω απο τηλ.
 
Λοιπόν...

Γα να σταματήσει όλο αυτό που γίνεται... Και προς τον Νίκο και προς εμένα.

Ναι... Τελικά το πουλάκι μάλλον έφαγε το αθώο (για πολλούς) μπρόκολο.

οκ... Κακώς που δεν το ανέφερε πιο μετά ο Νίκος αλλά σιγά μην του την πέσουμε του ανθρώπου. Δεν είμαστε λαικό δικαστήριο.

Οσο αναφορά το παρελθόν των πουλιών... Ο Νίκος μάλλον έπεσε θύμα από εκτροφέα που τυχαίνει να είναι μέλος του Φόρουμ μας και όπως καταλαβαίνετε η θέση του είναι πολύ δύσκολη.

Τα πουλιά ήταν τιγκαριμένα στα φάρμακα για να μπορούν να ζουν. Πολύ συχνό φαινόμενο.

Και δεν είναι τα μοναδικά που έχασε ο άνθρωπος. Εχασε κι άλλα από την ίδια παρτίδα.

Τωρα μπαίνουν πολλά ζητήματα στο τραπέζι... Τα οποία τα έχουμε πει άπειρες φορές... Περί αναζήτηση σωστών πουλιών.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top